Temel Bilgiler
Kanada: Once you arrive

Kanada’da Ulaşım

share image

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Kanada yaklaşık 4 milyon mil kare büyüklüğündedir. Toprak büyüklüğü bakımında Rusya’nın hemen ardından gelerek ikinci sırada yer almaktadır. Aynı zamanda, fark etmiş olabileceğiniz üzere hava koşulları, kuzeye gittikçe tehlikeli bir boyuta ulaşabilmektedir. Ancak bunların hiçbiri sizi Kanada’yı keşfetmekten alıkoymamalı veya konumu sebebiyle, belirli bir kurumda öğrenim görmekten vazgeçirmemeli. Kanada’da ülkede öğrenim süreniz boyunca çok işinize yarayacak harika ulaşım seçenekleri mevcuttur.

 

Havayoluyla

 

Kanada’daki tüm büyük şehirlerde, geniş ülke genelindeki seyahat ihtiyacını karşılayacak bir havalimanı vardır. Hem iç hem de dış hatlar uçuşlarında yolcuları memnun edebilecek çok sayıda havalimanı olmasına rağmen yıllık yolcu trafiğine göre en işlek havalimanlarından 5’i şunlardır: Toronto Pearson, Vancouver, Calgary, Montreal-Pierre Elliott Trudeau ve Edmonton. AirCanada ve WestJet ise ülkenin çeşitli köşelerine seferleri olan, en çok tercih edilen havayolu şirketleridir.

 

Amerika’ya çok kısa bir mesafede bu kadar büyük bir ülke olması sebebiyle, Kanada’da hava yolu güvenliği ve hava sınırı kontrolü çok ciddiye alınan bir konudur (ancak hala Amerika’daki kadar yüksek öncelikli bir konu değildir). Bu sebeple, ülkeye giriş yaparken doğru evrakların yanınızda bulunduğundan ve uçuş sırasında görevliler tarafından belirtilen kural ve ilkelere uyduğunuzdan emin olmalısınız.

 

Trenle

 

Britanya Kolumbiyası’nda Vancouver’dan batı kıyısı üzerinde Prince Rupert’a kadar Kanada’nın çeşitli köşeleri trenle bağlantılıdır ve hepsinin Halifax, Nova Scotia’a kadar erişimi mevcuttur. Britanya Kolumbiyası ve Yukon/North West sınırın güneyinde kalan kısım trenle erişilebilirdir. ViaRail internet sayfası üzerinden tren saatlerini kontrol edebilir, bilet alabilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz. Genelde biletinizi internet üzerinden, önceden almak daha ekonomik olur ancak seyahat edeceğiniz gün de biletinizi alabilirsiniz.

 

Metroyla

 

Kanada’da büyük bir metro sistemi bulunan 3 şehir vardır: Toronto, Montreal ve Vancouver. Bunlar birkaç hattan oluşur. Ancak zaman zaman kötü hava koşullarından etkilenebilen otobüs veya tramvaylara göre çok daha hızlıdır. Montreal’da aylık metro bileti 65 Kanada Doları tutar, haftalık ise yaklaşık 20 Kanada Doları’dır. Toronto’da aylık metro biletleri hakkında daha fazla bilgi için ilgili sayfaya göz atınız.

 

Otomobille

 

Benzer olarak Kanada’da uzun mesafelerde otomobil kullanmak kötü hava koşulları sebebiyle sorunlu olabilir - kuzeye gittikçe ve mevsime bağlı olarak yolda problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple yolculuğa çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmek ve gerekli ekipmanların (örn. yedek lastik, tamir çantası, yedek benzin, el feneri vs.) bagajda bulunduğundan emin olmak gerekir.

 

Ülkede araba kullanabilmek için Kanada ehliyetine ihtiyacınız vardır ancak kendi ülkenizden alınmış bir sürücü belgeniz mevcutsa ülkeye varışınızın ardından kısa bir süre boyunca bunu kullanabilirsiniz. Araba kullanmadan önce, mevcut ehliyetiniz ile ilgili izin ve sınırlılıkları kontrol ediniz.

 

Otobüsle

 

Kanada şehir merkezinde ulaşım için muhtemelen en iyi seçenek otobüstür ve hatta ülke genelinde bile (özellikle merkezle iyi bağlantılı olmayan küçük kasabalara seyahat ederken). Ancak Kanada’da alışıldığı üzere şehirlerarası uzun mesafeler ve buzlu yollar sebebiyle uzak mesafeye gidiyorsanız bunun en hızlı ve en rahat seçenek olmadığını hatırlamalısınız.

 

Her şehrin kendi bölgesinde ulaşım hizmeti mevcuttur. Şehirde ulaşım ücretleri hakkında bir fikir edinmek için, toplu taşıma sistemi Toronto Transit Commission (TTC) tarafından işletilen Toronto’daki ücretlere göz atabilirsiniz. Tüm ulaşım seçenekleri için (otobüs, metro ve tramvay) aylık ulaşım kartı öğrenciler için yaklaşık 112 Kanada Doları’dır. Haftalık bilet ise 30-40 Kanada Doları civarındadır. Bazı şehirlerde tramvay mevcuttur. Diğer şehirler ve küçük kasabalardaki ücretler değişiklik gösterebilir.

 

Şehirler ve eyaletler arasında seyahat etmek için, Greyhound otobüsüne veya ABD’de olduğu gibi daha yerel otobüs işletmelerinin birinin aracına binebilirsiniz. Bu otobüsler aynı zamanda ABD’ye geçiş için ABD-Kanada sınırına ulaşım imkânı da sağlamaktadır.

 

Feribotla

 

Kanada’nın kıyı kesiminde, hem vatandaşlar hem de araçların taşınması için feribotlar kullanılmaktadır.  Feribot, Britanya Kolumbiyası gibi bölgelerde sık tercih edilen bir seyahat biçimidir ve kesinlikle, gezmenin farklı bir yoludur!