Temel Bilgiler
Kanada: Finans - Okunması gerekenler

Kanada'da Başvurabileceğiniz 3 Burs Seçeneği

Kanada’da Burslu Eğitim

Hoşgörülü ve çok kültürlü yapısı ile dikkat çeken Kanada, günümüzde refah yaşam standartları, ekonomik zenginliği, düşük vergileri, göçmenlere uyguladığı ılımlı politikaları ve Toronto, Montreal, Vancouver, Quebec gibi öğrenci şehirleri ile göz doldurur. Amerika ve İngiltere’den sonra, dünyanın en çok tercih edilen eğitim destinasyonlarından olan Kanada, başta petrol mühendisliği olmak üzere tıp, bilgisayar bilimleri, eczacılık gibi alanlarda verdiği yüksek kaliteli eğitim kurumları, lisansüstü araştırma çeşitliliği, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde öğrenim görme imkanı ve yüksek maaş imkanları ile her yıl binlerce öğrenciyi kendine çeker. 

 

Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alan Kanada, uluslararası tanınırlılığa sahip kaliteli üniversitelere ev sahipliği yaparken, 200’den fazla kamu ve özel kurumda, yaklaşık 10 bin lisans ve lisansüstü program seçeneğiyle öğrencilere hizmet verir. Kanada’da öğrenci olmak isteyenler için ülke, OECD raporlarına göre %90’a varan okuma-yazma oranıyla, Rusya ve Japonya’dan sonra dünyanın en eğitimli ülkelerinden biridir ve nüfusun yarıdan fazlası en az üniversite mezunudur. Gelin modern şehirleri ve çarpıcı doğa manzaraları ile dikkat çeken Kanada’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurabilecekleri burs seçeneklerine birlikte göz atalım!

 

Kanada Bursları

 

Kanada hem ekonomik zenginliği hem de yüksek yaşam standartı ile eğitim almak ve mezuniyetten sonra yaşamak için dünyanın en iyi ülkelerinden biridir. Kanada’da burslu eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için fonlar, hem lisans hem de lisansüstü düzeyinde ve rekabet gücü yüksektir. Bu açıdan burslara erken başvuruda bulunmaya, seçtiğiniz üniversiteyle iletişim kurup okulun mali yardım ofisi ile temasa geçmeye ve burs veren kurumları önceden araştırmaya çalışabilirsiniz.  

 

Kanada üniversiteleri, ülkeye gelen uluslararası öğrencilere sadece sundukları yüksek kaliteli eğitim standartları ile değil aynı zamanda yetenekli ve başarılı öğrenciler ile sporcular, sanatçılar ve araştırmacılar için sağladıkları burs seçenekleri ile de göz doldururlar. Kanada’da burs miktarları aylık 2.000 ile 20.000$ arasında değişirken, okul ücretini, konaklama ve yaşam giderlerinin tamamını ya da bir kısmını karşılayabilir. Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülkede burs seçenekleri 3 gruba ayrılır;

 

  1. Hükümet Bursları
  2. Üniversite Bursları
  3. Özel Kurumlar

 

Ayrıca Kanada’da lisans öğrenim ücretleri ortalama 20.000$’dır ve tıp, mühendislik gibi alanlarda bu ücret 25.000$’a kadar çıkar. Eğer lisansüstü eğitim almak isterseniz, başvuracağınız üniversiteye ve konuya göre ortalama yıllık 25.000$ ile 45.000$ arasında bir ücret ödersiniz. Ülkede yaşam, öğrenim göreceğiniz şehre göre değişiklik gösterirken, konaklama, yeme-içme ve faturaları da kapsayan masraflar Montreal, Vancouver gibi şehirlerde 15.000$’ kadar çıkar.

 

kanada universiteleri

1-Kanada Hükümet Bursları

 

Kanada’da burslu eğitim arayan öğrenciler için hükümet tarafından finanse edilen çok sayıda burs vardır. Ülkede öğrenim ücretleri her ne kadar Amerika, Avustralya ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşük olsa da, yaşam masrafları da eklenince bütçenizi biraz zorlayabilir. Bu yüzden Kanada’da burslu eğitim seçenekleri arasında en çok tercih edilen hükümet fonlarına göz atabilirsiniz.

 

NSERC Postgraduate Scholarships

 

Kanada hükümeti tarafından desteklenen ve ‘’Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada’’ yani Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi adı verilen bir devlet organı tarafından sunulan burslar, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında lisansüstü eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencilere yönelik finansal destekleri içerir. Hükümet tarafından sağlanan bu bursları Kanada’da bu alanlarda eğitim almak istediğiniz her üniversitede kullanabileceğiniz gibi, doğrudan üniversite ya da NSERC aracılığıyla başvuruda bulunabilmenizdir. Genç araştırmacıların yenilikçi ve yaratıcı yönlerini geliştirmeye odaklı olan ödüller üniversitelere göre değişen 2-3 yıllık bir süreyi kapsarken, ülkedeki bir üniversitede lisans ve lisansüstü eğitiminizi tamamlamış olmak gibi kriterleri vardır. 

 

  • Gerhard Herzberg Canada Gold Medal for Science and Engineering: Kanada’nın kimya dalında 1971 Nobel Ödülü sahibi Dr. Herzberg anısına mühendislik ve doğa bilimleri alanlarında yapılan araştırmalar için verilen en prestijli ödüldür. Üniversitelere dağıtılan ve 1 milyon dolara varan hibeler, 5 yıllık bir süreyi kapsayabilir. 
  • NSERC Gilles Brassard Doctoral Prize for Interdisciplinary Research: Gilles Brassard Doktora Ödülü, Kanada’nın lisansüstü düzeyde verilen en seçkin bursudur. Ülkedeki bir üniversitede yüksek lisans eğitimi alan ve doktora eğitimini sürdürmek isteyen öğrencilere 10.000$ değerinde bir ödül verilir. 

 

Vanier Canada Graduate Scholarships

 

Vanier Kanada Yüksek Lisans Bursları, uluslararası doktora öğrencilerinin kullanımına açık olan ve Kanada hükümeti tarafından 2008 yılından bu yana sağlanan burslardır. Dünya çapında başarılı doktora öğrencilerini Kanada’ya çekmeyi hedefleyen burslara başvuran adaylarda, akademik mükemmellik, araştırma potansiyeli ve güçlü liderlik yetenekleri aranmaktadır. Her yıl 160’tan fazla burs, 3 yıllık bir süre için verilirken yılda 50.000$ destek alırsınız. Başvurularınızı Temmuz ve Kasım ayları arasında yapmanız gerekir. 

 

2-Üniversite Bursları

 

Üniversite öğrenci bursları arıyorsanız, öncelikli hedefiniz Kanada’da eğitim almak olmalıdır. Zira ülke, hem lisans hem de lisansüstü düzeyde farklı programlarda, finansal destek bulabileceğiniz çok sayıda üniversiteye sahiptir. Bursların genel olarak bilim ve mühendislik alanlarını geliştirmeye, yetenekli araştırmacıları ve bilim insanlarını ülkeye çekmeye yönelik olduğunu belirtmekte fayda var. Gelin uluslararası öğrencilere burslu eğitim imkanı sunan Kanada üniversiteleri hangileri göz atalım;

 

 

1924 yılında kurulan üniversite, 140’dan fazla ülkeden uluslararası öğrenciyi kendine çeker. Lisans ve lisansüstü düzeyde her yıl 10,000’den fazla ve 19 milyon dolar değerinde verilen burslar, üniversiteyi Kanada’nın en cömert eğitim kurumu yapmıştır. Carleton Üniversitesi lisans derecesi giriş bursları için %80 ve üzerinde bir başarı elde etmiş olmanız gerekir. Her yıl yenilenen burslar için GPA not ortalamanızı yıllık 10.0 değerinde tuttuğunuz takdirde, 4 yıl boyunca toplamda 16.000$’a kadar bir destek alırsınız. Daha fazla bilgi için üniversitenin burs sayfasına göz atabilirsiniz. 

 

 

Dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından olan British Columbia Üniversitesi, dünyada bir fark yaratma potansiyeline sahip yüksek akademik başarı gösteren 100’den farklı ülkeden gelen uluslararası lisans öğrencilerine her yıl, 21 milyon dolar değerinde finansal destekler sunar. Ayrıntılı bilgi için UCB burs sayfasına göz atabilirsiniz. 

 

 

1908 yılında kurulan Alberta Üniversitesi, her yıl lisans ve lisansüstü programlara katılan öğrencilere 21 milyon dolar değerinde finansal destek sağlar. Ekim ve Aralık ayları arasında başvurabileceğiniz burs ücretleri 7.000$ ile 25.000$ arasında değişirken, bir öğrenci birden fazla burs alabilir. Üniversitenin özellikle sporcular için sunduğu atletizm bursları dikkatinizi çekebilir. Daha fazla bilgi için üniversitenin burs sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

 

1907 yılında kurulan bir kamu eğitim kurumu olan Sasketchewan Polytechnic, özellikle mühendislik, tıp ve işletme alanlarında lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. Kanada’da burslu eğitim almak isteyenler için hem yerli hem de uluslararası öğrencilere aynı finansal destek hakkını tanıyan üniversiteye; Nisan, Ağustos ve Aralık olmak üzere yılda 3 defa başvurabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için üniversitenin burs sayfasına göz atabilirsiniz. 

 

 

1877 yılında kurulan Manitoba Üniversitesi, okula başvuracak ya da lisans ve lisansüstü eğitim alan uluslararası öğrencilerine eğitim ücretini ve yaşam masraflarını karşılayan finansal destekler sunar. Ayrıntılara üniversitenin web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

 

3-Kurum Bursları

 

Yurtdışı bursları arayan çoğu öğrenci için Kanada’da çok sayıda şirket ve özel kuruluş, uluslararası öğrencilere hem lisans hem lisansüstü derecelerde öğrenim ve araştırma amaçlı fon desteği sunar. Her yıl çok sayıda öğrencinin faydalandığı bu yardımlar bazen özel yarışmaları da kapsayabilir. Bunlar arasında başvurabilecekleriniz şunlardır;

 

  • Pierre Elliott Trudeau Foundation: Kanada’da lisansüstü eğitim alacak öğrencilere, araştırmacılara sunulan Trudeau Vakfı Bursları; beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanlarında insan hakları ve onuru, sorumlu vatandaşlık, dünyada Kanada, insanlar ve onların doğal çevresi gibi farklı konularda finansal destek sunar. Başvurularınızı Aralık ayına kadar yapmanız gerekir. 
  • Anne Vallée Ecological Fund: Quebec veya University of British Columbia içerisinde Kanada üniversiteleri için sağlanan burslar, master veya doktora düzeyinde 1.500$ civarında hayvan araştırmaları için uluslararası öğrencilere verilir. 

 

Kanada hakkında merak ettiklerinizi, üniversite seçeneklerini ve başvurularla ilgili gereklilikleri uzmanlarımıza ücretsiz danışın!

uzmanla gorus

 

Ayrıca bakınız:

İtalya’da Başvurabileceğiniz Burslar

Öğrenciler İçin Amerika’da Burs Seçenekleri

Avustralya’da Burs İmkanları Hakkında Merak Edilenler

Bölüm ara

Kanada
Lisans