Temel Bilgiler
Kanada: Finans - Okunması gerekenler

Öğrenciler İçin Kanada'da Yaşam Ücretleri

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için son yılların en popüler ülkelerinden biri olan Kanada’da üniversite okumak mı istiyorsun? Peki, Kanada’da yaşam maliyetleri hakkında bir fikrin var mı? Ayrıntılar için okumaya devam

Öğrenciler İçin Kanada'da Yaşam Ücretleri

Kanada denince ilk aklımıza gelenler arasında muazzam görsel güzelliklere sahip dağ manzaraları, el değmemiş ormanlar, göller ve doğal zenginliği gelir. Ancak ülke daha çok zengin kültür çeşitliliği, dünyanın en iyi İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim alma imkanı, kaliteli yüksek öğretim sistemi ve prestijli Kanada üniversiteleri ile dikkat çeker. Kanada’da üniversite okumak istiyorsanız eğer, bunun geleceğiniz için çok büyük bir yatırım olduğunu da hesaba katmalısınız. Zira gelişmiş ekonomisi, mezuniyetten sonra dünyaca ünlü şirketlerde yüksek kazançlı meslekler ve maaşları ile Kanada’da yaşam sıra dışı fırsatlar sunar. 

 

Günümüzde sadece Kanada’da yaşam için değil, yurtdışında hangi ülkeyi seçerseniz seçin belli maddi gereksinimlere, bütçe planlaması yapmaya ve kararlılığa ihtiyacınız olacaktır. Bu açıdan Kanada’da üniversite okumak için başvurmadan önce Kanada'da yaşam maliyeti ne kadar, Kanada’da yaşam koşulları nasıl gibi sorulara cevaplar bulmak önemlidir. Yazımızda Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya göre daha uygun yaşam ücretleri ile dikkat çeken Kanada'da yaşam maliyeti ne kadar sizler için araştırdık!

 

Kanada'da üniversite okumak için öğrenim ücretleri ne kadar?

 

Kanada’da dil okulu, sertifikalı diploma programları ya da lisans ve lisansüstü eğitim veren üniversiteler her yıl çok sayıda öğrencinin öğrenim görmek için ülkeye gelmesine neden olur. Kanada’da eğitim ücretleri, Avrupa ve Asya ülkelerine göre pahalı olsa da halen Amerika ve İngiltere’ye göre oldukça makuldur. Kanada’da düşük ücretli eğitim veren üniversiteler için yazımıza göz atabilir ya da Kanada’da eğitim alabileceğiniz tüm bölümler ve Kanada'daki tüm üniversitelere bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Kanada üniversiteleri için yıllık ortalama 20.000 Kanada Doları ile 30.000 Kanada Doları civarında bir ücret ödersiniz. Ancak bu rakamların gideceğiniz Kanada eyaletleri ve Kanada üniversiteleri arasında değişkenlik göstereceğini unutmamalısınız. Kanada'da Öğrenim Ücretleri ne kadar merak ediyorsanız, ayrıntılar yazımızda. 

 

 • Lisans öğrenim ücretleri - 32.019 Kanada Doları / yıl
 • Lisansüstü eğitim ücretleri - 22.000 Kanada Doları / yıl

 

Kanada’da yaşamak için ne kadar para lazım?

 

Yurtdışı eğitim için Kanada’da üniversite okumak ve Kanada’da yaşamak istiyorsanız, ülkede eğitimin ücretli olduğunu belirtelim. Bunun yanında Kanada’da yaşam, Amerika ve İngiltere kadar olmasa da ek bütçenizin olmasını gerektirir. Kanada’da yaşam maliyeti için aylık ortalama 2.500 Kanada Doları ayırmanız yeterli olacaktır. Ancak bu yaşam ücretleri ortalaması, gösterge niteliğindedir ve Kanada eyaletleri ile Kanada şehirleri arasında değişikliklik gösterecektir. Kanada'da eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabileceğin yurtdışı bursları için Kanada burs sayfamızı hemen inceleyebilirsin

 

Kanada hayat pahalı mı?

 

Kanada’da yaşam standartları yüksektir ve bu da Toronto, Montreal gibi Kanada şehirleri arasında daha çok hissedilir. Ancak yaşam ücretleri, tamamen sizin yaşam alışkanlıklarınıza bağlı olarak da değişecektir. Kampüs içi öğrenci konaklaması yerine kirada oturmayı tercih etmek ya da dışarda yemek yerine kendi yemeğini yapmak gibi. Kanada'da, uluslararası öğrenciler ilk yıllarında yaşam masrafları için ki buna konaklama, yemek, ulaşım, kitaplar gibi harcamalar da dahildir, 19.000 ile 28.000 Kanada Doları arasında harcama yapmayı bekleyebilirler.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Kanada hangi şehirde yaşanır?

 

 • Montreal - Dünyanın en iyi üniversiteleri ile bilinen Montreal, bilim ve teknoloji alanında lider konumdadır. Montreal’de yaşam ücretleri, 2.000 ile 2.500 Kanada Doları arasındadır. 
 • Toronto - Uluslararası öğrenciler için finans ve iş merkezi olarak fırsatlar sunan Kanada şehirleri arasındadır. Toronto’da yaşam ücretleri için aylık ortalama 2.200 ile 3.000 Kanada Doları ayırmanız gerekir.
 • Vancouver - Dünya çapında yaşam kalitesi ve eğitim açısından en iyi ilk beş şehir arasında yer alır. Özellikle dijital medya, mühendislik ve BT gibi programların popüler olduğu Vancouver’da yaşam ücretleri, aylık 2.500 ile 3.500 Kanada Doları arasındadır. 

 

Kanada’da konaklama için ne kadar ücret ödenir?

 

Yurtdışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Kanada’da konaklama ücretleri şehirlerin yaşam standartlarına, üniversitelerin bulunduğu konuma, ulaşım ağlarına ve kampüslere olan yakınlığına göre değişir. Bu açıdan Kanada’da üniversite okumak için hangi şehir ve konaklama türü seçmeniz gerektiğini önceden belirlemenizde fayda var. Ülkede uzun süre konaklama imkanları kampüs içi ve kampüs dışı olarak iki gruba ayrılır. Kampüs içi konaklamalar, aile yanı ve öğrenci yurtlarından oluşurken, Kanada’da konaklama için ortalama yıllık 6.000 Kanada Doları civarında bir ücret ödersiniz. 

 

Yurtdışı eğitim alacak öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama şekli olan aile yanı ve öğrenci yurtları internet erişimi, temizlik, elektrik su gibi fatura masrafları, düzenli ve güvenli bir ortam olmaları gibi pek çok yönden avantajlıdır. Bunun yanında öğrenciler için bir diğer alternatif ise şehir merkezinde ya da dışında daire kiralamaktır. Ancak unutmamanız gereken Kanada ev kiraları ile birlikte elektrik, su, ısınma gibi ihtiyaçlar için ortalama 150 CAD internet için 50 ile 70 CAD arasında ekstra maliyet getireceğidir. 

 

 • Öğrenci yurdu için yıllık 3.000 ile 7.500 Kanada Doları
 • Aile yanı konaklama için aylık 400 ile 800 Kanada Doları arasında bir masrafınız olur. 

 

Aynı zamanda ülkede dünya çapında üne sahip öğrenci şehirlerinde, merkezde 1 odalı daireler için aylık Kanada ev kiraları ortalama şu şekildedir:

 

 • Toronto - 1.800 CAD
 • Vancouver - 1.900 CAD
 • Ottawa - 1.200 CAD
 • Montreal - 1.050 CAD
 • Edmonton - 1.200 CAD
 • Calgary - 1.200 CAD

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

Kanada’da ulaşım masrafları ne kadar?

 

Her ülkede olduğu gibi Kanada’da yaşam maliyeti, şehirlere göre değişiklik gösterir. Kanada’da üniversite okumak ve yaşamaya karar verirken en önemli konuların başında Kanada’da ulaşım gelir. Birçok şehirde gelişmiş metro, otobüs, tren ve kıyı kesimlerde feribotla ulaşım mümkünken şehirlerarası seyahatlerinizi makul ücretlerle hava yoluyla da yapabilirsiniz. Kanada üniversiteleri 18-25 yaş arası kayıtlı öğrencilerine aylık taşıma ücretlerinde indirim uygularken şehirlerde de ulaşım ücretleri farklılıklar gösterir. Buna göre Toronto Transit Commission-TTC geçişlerinde ortalama ücretler şu şekildedir:

 

 • Tek yönlü 3.25 CAD
 • Aylık ise 156 CAD

 

Aynı zamanda şehirlere göre de değişen ücretlere bakıldığında örneğin 18 yaş üstü öğrenciler için The Societe de transport de Montreal-STM ulaşım masrafları şu şekildedir;

 

 • Tek yönlü bilet 3.50 CAD
 • Aylık ise 86.75 CAD

 

 

Kanada’da üniversite okumak ve yaşamak için geldiğinizde her yere kolaylık ulaşabileceğiniz metro ve otobüs ağlarının yanı sıra taksileri de tercih edebilirsiniz. Taksiler için mesafe ücretleri kilometre başına 2.00 ile 6.00 CAD arasında değişir. Kanada'da ulaşım hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın!

 

Gıda masrafları ne kadar?

 

Yurtdışı eğitim almanın ve yaşamınızı devam ettirebilmenin temel gerekliliklerinden olan Kanada’da yemek fiyatları, bir öğrencinin bütçesini planlarken ayrıntılı şekilde gözden geçirmesi gereken en önemli konuların başında gelir. Genellikle süper marketlerin ay içerisinde yaptığı indirimleri takip etmek, bazı ürünlerin bir yerine üçlü ve dörtlü paketlerde daha uygun ücrete satın almak gıda masrafınızı hesaplarken daha ekonomik harcama yaptığınızı görmüş olursunuz.

 

Kanada’da yaşam masrafları, eğitim ücretleri ya da konaklama kadar bütçenizi zorlamaz. Zira Kanada’da yemek fiyatları için ayda ortalama 300 Kanada Doları harcarsınız. Kanada’da bir restoranda kişi başına yemek 20 CAD, bir kafede cappuccino içmek isterseniz 4.59 CAD ödersiniz. Bunun yanında ihtiyaç duyulan diğer ürünlerin fiyatlarını numbeo tarafından sizin için derledik; 

 

 • 1 litre kutu süt: 2.63 CAD
 • 500 gram ekmek: 3.10 CAD
 • 12’li yumurta: 3.96 CAD
 • 1 kilo elma: 4.66 CAD
 • 1 kilo pirinç: 4.05 CAD
 • 0,33 litre su: 1.99 CAD
 • 1 kilo tavuk göğsü: 14.27 CAD
 • 1 kilo patates: 3.06 CAD

 

Kanada'da yaşam için ek masraflarınız olacak mı?

 

Kanada’da yaşam masrafları sadece öğrenim, gıda, ulaşım ve konaklamadan ibaret değildir. Bunun yanında arkadaşlarınızla sinemaya ya da tiyatroya gitmek, hafta sonu etrafı tanıma adına çıkacağınız kısa ya da uzun mesafeli geziler, kiralayacağınız araba ya da bisikletler, alışverişe çıktığınızda alacağınız kıyafetler, internet ve telefon ücretleri bunlardan birkaçıdır. Aynı zamanda yurtdışından gelen tüm öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması gereken Kanada’da eğitim alırken yaşadığınız şehre göre sağlık sigortanızın içerdikleri de değişiklik gösterecektir. Gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim;

 

 • Sinema bileti: 14.95 CAD
 • Spor salonu aylık ücreti: 54.12 CAD
 • İnternet: 82.61 CAD
 • Aylık telefon planı informr aracılığıyla CAD$ 22.00

 

Kanada'da yaşam hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre Kanada'da eğitim almak istiyorsanız, üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun ya da üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak Kurs Eşleştirici aracımıza göz atın.

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA