Temel Bilgiler
Kanada: Finans - Okunması gerekenler

Kanada'da Öğrenci Yaşam Maliyetleri

Kanada'da eğitim görecek öğrencilerin yaşam maliyetleri hakkındaki bu rehberimizi okuyun...

Yurtdışı Fiyatları
48969

Yurtdışında okumak pahalı olabilir fakat Kanada, bu anlamda Amerika, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zeanda’ya oranla eğitim ve yaşama maliyetlerinin en uygun olduğu ülkedir. İşte burada Kanada’da yaşarken ödemeniz gerekeceklerin bir listesi bulunuyor.

 

Not: 1.00 Kanada Doları = 2.98 Türk Lirası    -   1.00 Amerikan Doları = 3.84 Türk Lirası (Aralık 2017)

 

 

Konaklama

 

Kanada’da okumayı planladığınızdan andan itibaren kalacak bir yere ihtiyacınız var demektir. Bir çok kurum kampüs içerisinde ortak paylaşımlı olandan bireysel suit oda ve evlere kadar farklı konaklama imkanları sağlamaktadır, Genellikle, bir çok öğrenci ilk yıl kampüs içerisinde yer alan ve rezidans olarak adlandırılan (kısaca rez de deniliyor) konaklama yerlerini seçiyor. Mutfak, dinlenme salonu ve sosyal alanlar diğer öürencileri ile paylaşılıyor. Öğrenciler aynı zamanda bir başka oda arkadaşı ile birlikte bir yurtta da konaklama yapıyor. Bizim tavsiyemiz, kampüste konaklama için yıllık olarak 30.000 ile 75.000 Kanada Doları arasında bir ücreti kenara koymanız. 

 

Genellikle, öğreciler ikinci yıllarında baika öğrencilerle bir daire veya ev paylaşmaya başlıyorlar ki bu durum ekonomik açıdan çok daha uygun oluyor hem de yaşam alanınız daha iyi olabiliyor.  Yurt yaşamında olduğu gibi, kendinize ait bir odanız olabilir ya da bir başkası ile odanızı paylaşabilirsiniz bunun dışında banyo, mutfak ve salon gibi diğer alanlar evde kalanlarla ortak paylaşılmaktadır. Paylaşımlı şekilde bir dairede vea bir evde yaşamak kampüsteki orta yaşama oranla genellikle çok daha iyidir. Özellikle de, Toronto, Calgary, Monteral ve Vancouver gibi büyük ve modern şehirlerde kira ücretleri diğer bölgelere oranla en yüksek fiyatlara sahip olsa da, Londra ve New York ile karşılaştırıldığında çok daha ucuz olması Kanada’da yaşamanın en güzel avantajlarından birisi oluyor.

 

Kampüs dışındaki konaklamalar için size tavsiyemiz aylık kira olarak yaklaşık 250 ile 700 Kanada Doları arasında bir bütçenizin olması.

 

Aşağıda Kanada’nın farklı şehrindeki 3 odalı bir dairenin yaklaşık maliyetleri bulunmaktadır:

 

 • Toronto – CAD $1,900 
 • Vancouver – CAD $1,950 
 • Ottawa – CAD $1,300 
 • Montreal – CAD $1,050 
 • Edmonton – CAD $1,500 
 • Calgary – CAD $1,600

 

Öğrenciler aynı zamanda bir aile yanında da konaklamayı tercih edebilir. Bu tarz konaklamalarda ailenizden kahvaltı veya akşam yemeği alıp almadığiniza bağlı olarak değişen aylık bir ücret ödüyorsunuz. Aile yanında kalmanın avantajı, aile ile birlikte aktiviteleri paylaşmanız ve böylece Kanada kültürünü Kanadali bir aileden, birinci elden görmüş ve tecrübe etmiş oluyorsunuz. Fakat kampüste genellikle sizin gibi öğrenciler olacağından bu imkan çok daha düşüktür.

 

 

Ulaşım

 

Kanada’daki bir çok şehir arasında otobüs ve metro ağı vardır.  Vancouver’ı ele alırsak, bu şehire otobüs, tren ağları ve hatta feribot ile varmak çok kolaydır.

 

Toronto’ta öğrenciler, otobüs ve metro ağından oluşan Toronto Transit Commission (TTC) ‘I kullanarak şehri rahatça gezebilir.

 

Aşağıda farklı TTC geçişlerinin ortalama ücretlerini görebilirsiniz

 

 • Aylık geçiş – CAD $99.75
 • Yıllık geçiş – CAD $ 91.50 (aylık ödeme tutarı)
 • Günlük geçiş – CAD $8.50
 • Bir kullanımlık (tek yön) – CAD $2.50

 

The Société de transport de Montréal (STM), bir yerden bir yere gitmenizi kolayca sağlayan 4 farklı hattan oluşmuş bir ulaşım ağıdır. Aiağıda bu ağın farklı geçiş ücretlerini görebilirsiniz:

 

 • Aylık geçiş – CAD $65.00
 • Haftalık geçiş – CAD $19.00
 • Bir kullanımlık (tek yön) – CAD $2.75

 

Yiyecek

 

Bir öğrenci olarak öncelikle pirinç, makarna, baklagiller ve baharatlar gibi uzun ömürlü temel öğeleri bakkal ve super marketlerdeki indirimlerden yararlanarak almak, yeme içme maliyetiniz açışından çok daha ekonomik olacaktır. Aşağıda en ihtiyaç duyulan ürünlerin fiyatlarını sizin için temin ettik: (Numbeo tarafından):

 

 • Süt (1L) – CAD $1.77
 • Somun Ekmek – CAD $2.57
 • Pirinç (1kg) – CAD $3.07
 • 12 Yumurta – CAD $3.17
 • Kemiksiz Tavuk Göğsü (1Kg) – CAD $12.47
 • Patates (1Kg bag) – CAD $1.98
 • Su (1L şişe) –CAD $1.63

 

>>Yurtdışındaki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

 

Diğer Masraflar

 

Kiraladığınız evler için büyük ihtimalle İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Bell Kanada’nınen büyük internet sağlayıcı firmalarından biri. Ortalama aylık internet paket fiyatları da 55 ile 95 Kanada Doları arasındadır.

 

Informr aracılığyla tercihinize göre bir telefon planı seçebilirsiniz. Telefonunuzun aylık yaklaşık ücreti ise 20 Kanada Doları civarı olacaktır.

 

Kanada’da, yurtdışından gelen tüm öğrencilerin sağlık sigortasının olması gerekmektedir. Yaşadığınız şehre bağlı olarak sigortanızın kapsadıkları değişecektir. Alberta, Manitoba, British Columbia, Newfoundland, Saskatchewan veya Labrador da öğrenciler, oranın il sağlık planları kapsamında olacaklardır. Bu öğrencilerin başka şehirlerdeki sağlık kurumlarından yararlanmaları için özel sağlık sigortası almaları gerekecektir.

 

Kanada’da yaşam maliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için Canadian Immigrant web sitesine danışabilirsiniz.

 

Yurtdışı eğitiminiz için güncel bilgileri veya   üzerinden takip edin...

 

 

 

 

Bölüm ara

Kanada
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

Yurtdışı Fiyatları

Digital Content Editor for Turkish Market of Hotcourses