Temel Bilgiler
Fransa: Üniversiteye Başvuru

Fransız Üniversitelerine Başvuru İpuçları

Fransız Üniversitelerine Başvuru

Aşağıdaki makalemizde size, Fransa’da bir üniversiteye başvuru aşamalarından bahsedeceğiz. Bu sistem biraz karmaşıktır, dolayısıyla aşağıdaki aşamaları takip edin ve son başvuru tarihlerinden önce başvurunuzu planlayın. Göz açıp kapayıncaya kadar hayallerinizin ülkesinde öğrenim görmeye başlamış olacaksınız!

 

Başvuru için neye ihtiyacınız olacak?

 

  • Fransa’da kalacağınız süre boyunca geçerli olan bir pasaport
  • Daha önce öğrenim gördüğüz kurumlardan alınmış, eğitim seviyenizi gösteren transkriptler/not dökümleri
  • Eğer programınız için önkoşulsa, Fransızca dil sınavından alınmış geçerli bir not

 

Nasıl Başvuru Yapılır?

 

  • AB Vatandaşları

 

Fransa’da lisans eğitimi aldıysanız ve bir programda birinci sınıfta öğrenim görmek üzere başvuru yapıyorsanız, Fransız öğrencilerin kullandığı online lisansüstü (APB) kayıt sistemini kullanacaksınız.

 

Farklı bir lise eğitimi alan veya daha ileri seviye bir programa başvuru yapan diğer öğrenciler ise, seçtikleri üniversiteye doğrudan başvuru yaparlar. Grandes ecoles ve grands etablissements dâhil olmak üzere pek çok üniversite başvuruları kendi sistemleri aracılığıyla kabul etmektedir.

 

AB vatandaşlarının vize almalarına gerek yoktur ancak derslerin İngilizce olmadığı bir programa kayıt yaptıracaklarsa Fransızca dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Bunun için sınava girmeleri gerekir. Bu yeterlilik belgesinin başvuru sırasında gerekli olup olmadığını öğrenmek için üniversitenizle irtibata geçin.

 

  • AB Dışındaki Ülkelerin Vatandaşları

 

CampusFrance’ın CEF Programı’nda yer alan 35 ülkeden birinin vatandaşıysanız, ülkenizdeki Fransa Büyükelçiliğinde bir ön kayıt formu (DAP) doldurmanız gerekir. Bu form, 35 CEF (Center for Studies in France - Fransa Öğrenim Merkezi) ülkesinde ikamet eden başvuru sahipleri için zorunlu online başvuru ile birlikte gönderilir. Ayrıntılar için CampusFrance'ın web sitesine göz atabilirsiniz.

 

 

Bir Fransız Üniversitesine Başvuru Yapmak

 

Yurtdışı öğreniminizi Fransa’da sürdürmeyi mi hayal ediyorsunuz? İşte bir Fransız üniversitesine başvuru ile ilgili bilmeniz gerekenler...

 

Bu ülkelerden birinde ikamet etmeyenlerin ise, ülkelerindeki Fransa büyükelçiliği veya konsolosluğu aracılığıyla doğrudan bir ön kayıt formu doldurmaları gerekir. Tüm AB dışındaki ülkelerin vatandaşları için, ön kayıt Ocak ayında başlar ve mutlaka belirtilen son başvuru tarihinden önce doldurulmalıdır.

 

Başvuru yapmadan önce, tüm şartları taşıdığınızdan emin olmak için ilgili üniversitenin uluslararası ofisi ile irtibata geçin. Başvurular üniversiteler arasında farklılık göstermektedir; dolayısıyla ilgilendiğiniz programla ilgili yetkili kişilerle görüşün.

 

Aynı zamanda AB dışındaki ülkelerin vatandaşlarının Fransa’da öğrenim görmek için vize almaları gerekir. Vize konusunda daha fazla bilgi edinmek için şu sayfaya göz atın.

 

Ne zaman başvuru yapılır?

 

Devlet üniversitelerine başvuru genellikle Nisan ayı ortalarında - Fransa’da öğrencilerin sınavları bittikten sonra - yapılır. Başvurular bahar döneminde başladığından, evraklarınızı tamamlayabilmek ve Eylül ayında başlayan derslere yetişebilmek için başvurunuzu olabildiğince erken yapın.

 

Faydalı ipuçları

 

  • Erken başvuru yapın.  Fransa’da kurumlar son başvuru tarihleri oldukça katıdır, bu yüzden işinizi son dakikaya kadar ertelemeyin. Tüm gerekli işlemleri olabildiğince erken yapın.
  • Eğer birine kabul edilmeyebileceğinizi düşünüyorsanız birden fazla üniversiteye başvurun. Fransız üniversiteleri genellikle başvuru ücreti talep etmektedir; ancak kabul edilme konusunda endişeleriniz varsa birden fazla başvuru yapmakta fayda vardır.
  • Sorularınızı sorun. Tüm üniversitelerdeki uluslararası ofisler size yardımcı olmak için vardır! Herhangi bir sorunuz varsa veya başvurunuz hakkında bir şeylerden emin değilseniz onlarla irtibata geçin ve sorularınızı sorun.

 

 

Faydalı Linkler:

Fransa'da Okuyabileceğiniz En Popüler Bölümler

Fransız Yüksek Öğretim Sistemi

Fransa'da Yüksek Lisans Eğitimi