Temel Bilgiler
Fransa: Üniversiteye Başvuru

Fransa'da Yüksek Lisans Eğitimi

share image

Fransa, Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Turizm Örgütü’nün 2015 verilerine göre 84,5 milyon turistle dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesidir. İtalya, İspanya, Belçika ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine olan yakınlığı; Paris, Marsilya, Nice, Lyon gibi birbirinden güzel şehirleri; Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden aldığı göçlerin şekillendirdiği zengin kültürü; moda, sinema, edebiyat ve müzik alanındaki başarıları; Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize Caddesi gibi turistlerin uğrak yeri olan kültür merkezleri ile Fransa, ülkede eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi olmuştur. Gelin Fransa’da yüksek lisans eğitimi ile ilgili merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

Fransa Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

 

Okuryazarlık oranının neredeyse %100 olduğu Fransa’da, eğitim kurumları dünya standartlarını yakalamak ve yüksek kaliteli eğitim vermek amacıyla sık sık hükümet tarafından kontrol edilmekte ve desteklenmektedir. Ülkede bulunan araştırma bölümleri ve işletme okullarının Amerika ve İngiltere’den sonra dünyanın en iyileri arasında yer almasının yanında, Fransa geçtiğimiz yıl yaklaşık 300,000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmıştır.

 

Fransa’da eğitim kurumları, devlet ve özel üniversiteler olmak üzere 2’ye ayrılır;

 • Devlet üniversiteleri, özellikle yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin uluslararası bir diplomaya sahip olmak için tercih ettikleri kurumlar olmasının yanında öğrenim harçlarının düşük, eğitimin ücretsiz olması ve devlet tarından sağlanan burs imkanları ile dikkat çekerler.
 • Grandes Ecoles yüksek eğitim kurumları, devlet ve özel üniversitelerden oluşurlar. Uyguladıkları kaliteli eğitim programlarıyla tanınmalarının yanında, özellikle üstün başarılar elde etmiş öğrencileri kabul ederler ve bu prestijli okullara girmek oldukça zordur. Devlete bağlı olanlarda eğitim ücretsizken, bu okullarda daha ziyade uzmanlık eğitimi verilen işletme, ticaret, mühendislik, tasarım, mimari, yaratıcı sanatlar, endüstriyel tasarım gibi programlar okutulur.

 

Fransa’da yüksek lisans, genel olarak 2 yıl süren bir eğitimi kapsamakla birlikte, lisans eğitimlerini ülkedeki üniversitelerden birinde bitiren öğrenciler, sınavsız bir şekilde istedikleri master programlarına başvuruda bulunabilirler. Yüksek lisans eğitiminin ilk yılı M1, ikinci yılı ise M2 olarak geçerken, master süresince 120 kredilik eğitimi tamamlamış olmak gerekir. Türkiye’de 4 yıllık lisans eğitimini bitirmiş öğrenciler, Fransa’da yüksek lisans eğitimi alacakları üniversitelerin M2 programına başvurabilirler.

 

Fransa’da eğitim dili, hem devlet hem de özel üniversitelerde Fransızca olmasının yanında, özellikle uluslararası alanda eğitim anlayışını ve diploma geçerliliğini benimsedikleri için çoğu üniversite İngilizce yüksek lisans programlarına sahiptir. Dil yeterliliğinizin olmadığı durumlarda başvurduğunuz eğitim kurumlarının anlaşmalı olduğu üniversitelerin ya da dil okullarının, yüksek lisans öncesi hazırlık programlarına katılarak hem alacağınız derslerde olan eksikliklerinizi tamamlamış hem de Fransızcanızı ilerletmiş olursunuz. Hazırlık eğitimi sonrasında alacağınız TOEFL test sınavının Fransa’daki benzeri olan DALF ve TFC-DAP puanlarınız sayesinde yüksek lisansınıza devam etme imkanı bulursunuz. Fransa’da lisans eğitimlerini tamamlamış öğrencilerin Fransızca bilgilerini kanıtlamalarına gerek yoktur.

 

Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak, öğrenciler için sıra dışı bir deneyim olacaktır;

 • Sizin gibi dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerle tanışma, bir yandan İngilizcenizi geliştirirken, diğer yandan da Fransızca öğrenme imkanı bulursunuz.
 • Eğitim kurumlarının Orta Çağ’a kadar uzanan tarihi, kaliteli eğitim sistemi ile dünyaca ünlü akademisyenlerden ve bilim adamlarından ders alma fırsatı yakalarsınız. Bilimsel araştırmaların ışığında, HIV virüsü Fransız ve Amerikalı bilim adamları tarafından bulunmuştur.
 • Ekonomiden fizyoloji ve tıpa, edebiyattan kimyaya, fizikten barışa kadar dünyanın en çok Nobel edebiyat ödülü alan ülkeleri arasında yer alan Fransa’da bu alanda yapılan araştırmalara ve sempozyumlara katılma fırsatınız olur.
 • Okurken part-time işlere girme ve staj yapmanın yanında özellikle master yapan öğrenciler, mezun olduktan sonra bir yıllık çalışma ve oturma izni alarak Fransa’da kariyer yapma ve yaşama imkanı bulur.
 • Avrupa’nın çoğu ülkesine tren ve otobüs gibi ulaşım araçlarıyla uygun fiyatlara ziyaret yapar ve eğitiminiz sırasında farklı ülkelerin kültürlerinden beslenirsiniz.
 • Yüksek lisans eğitimi alacağınız eğitim kurumlarının kampüs, spor aktiviteleri, kütüphane ve konaklama imkanlarından yararlanırsınız. Aynı zamanda gittiğiniz şehirlerde; müzeler, tiyatrolar, kafeler ve sinemalarla iç içe olursunuz.
 • Fransız hükümeti, her yıl kaynaklarının yaklaşık %20’sini eğitime ayırmaktadır. Hangi ülkeden olursa olsun her öğrencinin eğitim masraflarını üstlenmesinin yanında öğrencilere belli oranlarda kira yardımı yapar.

 

Günümüzde dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeleri arasında yer alan Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak, öğrencilere mezun olduktan sonra iş bulma ve çalışma avantajı sağlar. Sizde tarihi, kültür çeşitliliği, mimarisi, yemyeşil parkları ve sanat merkezleriyle ünlü Fransa’da yaşamak isterseniz; Danone, Airbus, L’Oreal, Renault, Hermes, Louis Vuitton, Chanel, Total, Marie Claire, Sanofi gibi otomobilden savunma ve silah sanayine, ilaçtan finansa, modadan kozmetiğe kadar birçok alanda iş bulup çalışma fırsatınız olur.

 

►►► Fransa’daki tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz!

 

Fransa’da Yüksek Lisans Başvuru Belgeleri

 

Fransa’da yüksek lisans başvuruları için giriş şartları genel olarak aynı olmakla beraber, başvuracağınız üniversiteye ve bölümlere göre, özellikle not ortalamaları ile dil yeterlilik test sonuçlarından alınan puanlar kısmında değişiklik göstermektedir.

 

 • Yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmış Lisans Diploması ya da mezun olmayanlar için Öğrenci Belgesi.
 • Lisans eğitiminizden aldığınız Not Ortalamanız.
 • Pasaport.
 • Fransa Öğrenci Vizesi.
 • Başvuru yaptığınız üniversiteden alacağınız Kabul Belgesi.
 • DALF ve TFC-DAP sınavlarından alınan Fransızca dil sertifikası ya da İngilizce eğitim alacaklar için TOEFL ve IELTS test sonuçları.
 • Üniversitenin sizden isteyeceği Niyet Mektubu.
 • Fransa’daki eğitim alacağınız yüksek lisans programı sırasında yoğunlaşacağınız konunun tanıtımını içeren Proje Dosyası.
 • Yüksek lisans yapacağınız kuruma ve bölüme göre sizin hakkınızda bilgi verecek öğretmenlerinizden alacağınız bir ya da üç adet Referans Mektubu.
 • Özellikle MBA programlarına katılacakların staj ve iş tecrübelerini gösteren CV.
 • Sanat, moda tasarımı ve mimari alanlarında yüksek lisans eğitimi alacaklardan istenen Portfolio.  

 

Fransız üniversitelerine başvuru aşamaları ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz!

 

Yüksek Lisans Süreleri ve Tarihler

 

Fransa’da yüksek lisans eğitim süresi genel olarak 2 yıl olmakla beraber, başvuracağınız bölüme göre 1-3 yıl arası değişmektedir. Akademik yılın Eylül ayında başlayıp Haziran ayında bittiği ülkede, eğitim güz dönemi ve bahar dönemi olarak 2’ye ayrılır. Güz dönemi Eylül, Bahar dönemi Ocak ayında başlarken, master programlarına kayıtlarınızı Kasım ve Ocak ayları arasında yapmanızda fayda var. Değerlendirmelerin sonunda üniversitelerden geri dönüşler bir ya da iki ay sürmekle beraber ne kadar erken başvuru yaparsanız kabul edilme şansınızın o kadar yüksek olduğunu belirtmek gerekir.

 

►►►Fransa’da yüksek lisans eğitim süreleri ve tarihleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri sitemiz üzerinden kurumlarla iletişime geçerek ve broşürlerini indirerek öğrenebilirsiniz.

 

Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

 

Fransa’da yüksek lisans başvuruları, dünyanın çoğu ülkesinde ve üniversitesinde olduğu gibi öğrencilerin kayıt öncesi çok yönlü bir araştırma yapmasını gerektirir. Başvuruda bulunacağınız master programından eğitim alacağınız kuruma, sizden istenen belgelerden kayıt esnasında yazacağınız niyet mektubuna kadar her şeyi öğrendikten sonra Campus France’in web sitesi üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Başvuru işlemlerinden sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta olumlu geri dönüş almanız durumunda bir an önce vize işlemlerini tamamlamanızdır.

 

Başvuru tarihlerinin eğitim alacağınız kuruma ve bölümlere göre değiştiği Fransa’da, erken başvuru yapmanın ne kadar önemli olduğunu ve aynı anda birkaç üniversiteye birden başvurarak kabul edilme şansınızı artırabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ayrıca eğitim alacağınız üniversiteyi seçerken hangi şehirde olduğuna, ulaşım imkanlarına, kampüs ve şehir merkezi arasındaki uzaklığa, şehirdeki yaşam masraflarına, konaklama ücretlerine dikkat etmenizde fayda var.

 

Fransa’da yüksek lisans eğitimi almayı düşünen öğrencilerin, Fransız kültürü hakkında bilinmesi gerekenler için yazımızı incelemelerini öneririz!

 

Ücretler ve Burs Seçenekleri

 

Fransa’da yüksek lisans eğitim ücretleri, devlet üniversitelerinde yıllık 200€ ile 1,000€ civarında olmakla beraber, özel üniversitelerde 5,000€ ile 10,000€ arasındadır. Aynı zamanda devlet üniversitelerinin ücretsiz olduğunu, kayıt aşamasında sadece harç ücretlerinin ödendiğini ve devletin özellikle uluslararası öğrencilerin konaklama, eğitim ve ulaşım giderlerini karşılandığını belirtmekte fayda var. Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için hükümetin sağladığı bursların yanında özel üniversitelerde öğrencilerine destek olmaktadır.

 

University of Kent Paris School of Arts and Culture; Yüksek lisans eğitim ücretlerinin yaklaşık 13,000€ civarında olduğu okul, özellikle alanında uzman eğitmen kadrosu ile yaratıcılığınızı ortaya çıkarmayı hedefler. Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan kurum, eğitim almaya gelen uluslararası öğrencilere zengin kültürü ve iş imkanlarıyla sıra dışı bir deneyim yaşatır.

Ecole Polytechnique; Paris’te bulunan üniversitenin geçmişi 1794’e dayanmakla beraber QS üniversite sırlamalarında Avrupa’nın en iyi üniversiteleri içerisinde 13. sırada yer alır. Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere; sağlık, ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarında İngilizce eğitim programlarına sahip olan kurum, özellikle araştırma odaklı eğitim anlayışıyla dikkat çeker.

Pantheon-Sorbonne University; İktisat, küreselleşme, ekonomi gibi alanlarda İngilizce eğitim veren yüksek lisans programları ile adından söz ettiren kurum, Fransa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Master program ücretlerinin yaklaşık 6,500€ civarında olduğu okul özellikle MBA programları ile sanat ve kültür yönetimi, lüks ve moda yönetimi, finans, pazarlama stratejisi gibi alanlarda verdiği eğitimlerle tanınır.

Joseph Fourier University; Tıp, bilim ve teknoloji bölümlerinde programlara sahip kurum, özellikle nörolojik bilimler, endüstri ve uygulamalı matematik ile organik sentez gibi alanlarda araştırmalara yön vermekte ve master eğitimleri sunmaktadır. Nanoteknoloji, nanobilim ve kimya alanlarında verdiği İngilizce eğitimlerle uluslararası öğrencilerin dikkatini çeken kurum, alanında öncü ve ödül sahibi bilim adamları ve akademisyenleri ile bilinir.

 

Ücretler ve burslarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için eğitim alacağınız kurumla sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.