Temel Bilgiler
Fransa: Üniversiteye Başvuru

Fransa'da Yüksek Lisans Eğitimi

Fransa'da Yüksek Lisans Eğitimi

Fransa, günümüzde özellikle Paris şehri ile dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesidir. İtalya, İspanya, Belçika ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine olan yakınlığı Fransa’yı, hem öğrenciler hem de ziyarete gelenler için daha cazip kılarken Paris, Marsilya, Nice, Lyon gibi birbirinden güzel Fransa şehirleri ile de popülerliğini arttırıyor. Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden aldığı göçlerin şekillendirdiği zengin bir kültüre sahip olan ülke, uluslararası öğrenciler için moda, sinema, edebiyat ve müzik cenneti olarak görülürken Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize Caddesi gibi turistlerin uğrak yeri olan kültür merkezleri ile de cazibe merkezi olmuştur. 

 

Fransa’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için ülke, yüksek kaliteli eğitim kurumlarına ev sahipliği yaptığı gibi Fransa'da eğitim sistemi dünyanın en iyilerinden biridir. Lisans ve lisansüstü derecelerde özellikle bilimsel araştırmaları ile dikkat çeken Fransa, mühendislik ve teknoloji alanlarında da başarılara sahiptir. Peki, Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak mümkün mü? Ayrıntıları sizin için araştırdık!

 

Fransa’da yüksek lisans eğitim sistemini ne kadar tanıyorsunuz?

 

Okuryazarlık oranının neredeyse %100 olduğu Fransa’da, eğitim kurumları dünya standartlarını yakalamak ve yüksek kaliteli eğitim vermek amacıyla sık sık hükümet tarafından kontrol edilmekte ve desteklenmektedir. Ülkede bulunan araştırma bölümleri ve işletme okullarının Amerika ve İngiltere’den sonra dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almasının yanında, Fransa geçtiğimiz yıl yaklaşık 300,000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmıştır.

 

Fransa’da eğitim kurumları, devlet ve özel üniversiteler olmak üzere ikiye ayrılır:

 

1. Devlet üniversiteleri, özellikle Fransa'da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin uluslararası bir diplomaya sahip olmak için tercih ettikleri kurumlardır. Fransız üniversiteleri, Amerika ve İngiltere gibi ülkelere göre öğrenim harçlarının ve eğitimin daha uygun ücretli olması ve devlet tarafından sağlanan burs imkanları ile dikkat çeker. 

 

2. Grandes Ecoles yüksek eğitim kurumları, devlet ve özel üniversitelerden oluşur. Uyguladıkları kaliteli eğitim programlarıyla tanınmalarının yanında, özellikle üstün başarılar elde etmiş öğrencileri kabul ederler ve bu prestijli okullara girmek oldukça zordur. Devlete bağlı olanlarda eğitim daha düşük ücretliyken, bu okullarda daha ziyade uzmanlık eğitimi verilen işletme, ticaret, mühendislik, tasarım, mimari, yaratıcı sanatlar, endüstriyel tasarım gibi programlar okutulur.

 

 

Fransa’da yüksek lisans, genel olarak 2 yıl süren bir eğitimi kapsamakla birlikte, lisans eğitimlerini ülkedeki üniversitelerden birinde bitiren öğrenciler, sınavsız bir şekilde istedikleri master programlarına başvuruda bulunabilirler. Fransa'da master eğitiminin ilk yılı M1, ikinci yılı ise M2 olarak geçerken, master süresince 120 kredilik eğitimi tamamlamış olmak gerekir. Türkiye’de 4 yıllık lisans eğitimini bitirmiş öğrenciler, Fransa’da yüksek lisans eğitimi alacakları üniversitelerin M2 programına başvurabilirler.

 

Fransa'da eğitim dili nedir?

 

Fransa’da eğitim dili, hem devlet hem de özel üniversitelerde Fransızca olmasının yanında, özellikle uluslararası alanda eğitim anlayışını ve diploma geçerliliğini benimsedikleri için çoğu üniversite, İngilizce yüksek lisans programlarına sahiptir. Dil yeterliliğinizin olmadığı durumlarda başvurduğunuz eğitim kurumlarının ya da üniversitelerin anlaşmalı olduğu dil okulları vardır. Bunlar, Fransa yüksek lisans öncesi hazırlık programları sunarak, hem alacağınız derslerde olan eksikliklerinizi tamamlamanızı hem de Fransızcanızı ilerletmenizi sağlayacaktır. Hazırlık eğitimi sonrasında TOEFL test sınavının Fransa’daki benzeri olan DALF ve TFC-DAP puanlarınız sayesinde de yüksek lisansınıza devam etme imkanı bulursunuz. Fransa’da lisans eğitimlerini tamamlamış öğrencilerin Fransızca bilgilerini kanıtlamalarına gerek yoktur. Fransızca öğrenmek istiyorsanız, size kazandıracağı faydalar rehberimizde. 

  

Fransa’da yüksek lisans başvuru belgeleri hangileri?

 

Fransa’da yüksek lisans başvuruları için giriş şartları genel olarak aynı olmakla beraber, başvuracağınız üniversiteye ve bölümlere göre, özellikle not ortalamaları ile dil yeterlilik test sonuçlarından alınan puanlar kısmında değişiklik göstermektedir.

 

 • Yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılmış Lisans Diploması ya da mezun olmayanlar için Öğrenci Belgesi.
 • Lisans eğitiminizden aldığınız Not Ortalamanız.
 • Pasaport.
 • Öğrenciler için Fransa Vizesi.
 • Başvuru yaptığınız üniversiteden alacağınız Kabul Belgesi.
 • DALF ve TFC-DAP sınavlarından alınan Fransızca dil sertifikası ya da İngilizce eğitim alacaklar için TOEFL ve IELTS test sonuçları.
 • Üniversitenin sizden isteyeceği Niyet Mektubu.
 • Fransa’da eğitim alacağınız yüksek lisans programı sırasında yoğunlaşacağınız konunun tanıtımını içeren Proje Dosyası.
 • Fransa'da master yapacağınız kuruma ve bölüme göre sizin hakkınızda bilgi verecek öğretmenlerinizden alacağınız bir ya da üç adet Referans Mektubu.
 • Özellikle MBA programlarına katılacakların staj ve iş tecrübelerini gösteren CV.
 • Sanat, moda tasarımı ve mimari alanlarında yüksek lisans eğitimi alacaklardan istenen Portfolio.  

 

Fransa’da yüksek lisans süreleri ve başvuru tarihleri ne zaman?

 

Fransa’da yüksek lisans eğitim süresi genel olarak 2 yıl olmakla beraber, başvuracağınız bölüme göre 1-3 yıl arası değişmektedir. Akademik yılın Eylül ayında başlayıp Haziran ayında bittiği ülkede, eğitim güz dönemi ve bahar dönemi olarak 2’ye ayrılır. Güz dönemi Eylül, Bahar dönemi Ocak ayında başlarken, master programlarına kayıtlarınızı Kasım ve Ocak ayları arasında yapmanızda fayda var. Değerlendirmelerin sonunda üniversitelerden geri dönüşler bir ya da iki ay sürmekle beraber ne kadar erken başvuru yaparsanız kabul edilme şansınızın o kadar yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Fransa'da lisans eğitimi hakkında yazımıza göz atmak ister misiniz? 

 

Fransa’da eğitim başvuruları nasıl yapılmaktadır?

 

Fransa’da yüksek lisans başvuruları, dünyanın çoğu ülkesinde ve üniversitesinde olduğu gibi öğrencilerin kayıt öncesi çok yönlü bir araştırma yapmasını gerektirir. Başvuruda bulunacağınız master programından eğitim alacağınız kuruma, sizden istenen belgelerden kayıt esnasında yazacağınız niyet mektubuna kadar her şeyi öğrendikten sonra Campus France’in web sitesi üzerinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Başvuru işlemlerinden sonra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta olumlu geri dönüş almanız durumunda bir an önce vize işlemlerini tamamlamanızdır.

 

 

Başvuru tarihlerinin eğitim alacağınız kuruma ve bölümlere göre değiştiği Fransa’da, erken başvuru yapmanın ne kadar önemli olduğunu ve aynı anda birkaç üniversiteye birden başvurarak kabul edilme şansınızı artırabileceğinizi bilmeniz gerekir. Ayrıca eğitim alacağınız üniversiteyi seçerken hangi şehirde olduğuna, ulaşım imkanlarına, kampüs ve şehir merkezi arasındaki uzaklığa, şehirdeki yaşam masraflarına, konaklama ücretlerine dikkat etmenizde fayda var. Fransız üniversitelerine başvuru aşamaları ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz!

 

Fransa’da eğitim ücretleri ne kadar, burs imkanları var mı?

 

Fransa’da eğitim, daha önce devlet üniversitelerinde ücretsizdi, ancak yeni düzenlemeler sonrası 2019 Eylül ayından itibaren AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için artık ücretlidir. Buna göre lisans dereceleri için yıllık 2.770€, Fransa’da yüksek lisans eğitimi içinse yıllık 3.770€ bir para ödersiniz. Özel üniversitelerde ise Fransa'da eğitim ücretleri 5,000€ ile 10,000€ arasındadır. Ancak güzel haber, devletin ve özel üniversitelerin özellikle uluslararası öğrencilerin konaklama, eğitim ve ulaşım giderlerini karşılandığı çok sayıda burs imkanı vardır. Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için hükümetin sağladığı bursların yanında özel üniversitelerde öğrencilerine destek olmaktadır.

 

Dünyanın en iyi Fransa üniversiteleri hangileri?

 

2021 yılı QS sıralamalarında ilk 50’de Fransa’da bir üniversite yer alıyor. Ecole Normale Superieure, Paris üniversitesi, Grandes Ecoles adı verilen yüksek eğitim kurumlarından biridir. Özellikle kimyager Louis Pasteur ve yazar Michel Foucault gibi dünyaca ünlü mezunlara sahip olan ENS, aynı zamanda MBA eğitimi almak isteyen öğrenciler için de dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır.

 

1. University of Kent Paris School of Arts and Culture

 

Yüksek lisans eğitim ücretlerinin yaklaşık 13.000€ civarında olduğu okul, özellikle alanında uzman eğitmen kadrosu ile yaratıcılığınızı ortaya çıkarmayı hedefler. Fransa başkenti Paris’te yer alan kurum, eğitim almaya gelen uluslararası öğrencilere zengin kültürü ve iş imkanlarıyla sıra dışı bir deneyim yaşatır.

 

2. Ecole Polytechnique

 

Paris’te bulunan üniversitenin geçmişi 1794 yılına kadar uzanmaktadır ve Avrupa’nın en iyi üniversiteleri içerisinde yer alır. Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere; sağlık, ekonomi, bilim ve teknoloji alanlarında İngilizce eğitim programlarına sahip olan kurum, özellikle araştırma odaklı eğitim anlayışıyla dikkat çeker.

 

3. Joseph Fourier University

 

Tıp, bilim ve teknoloji bölümlerinde programlara sahip kurum, özellikle nörolojik bilimler, endüstri ve uygulamalı matematik ile organik sentez gibi alanlarda araştırmalara yön vermekte ve master eğitimleri sunmaktadır. Nanoteknoloji, nanobilim ve kimya alanlarında verdiği İngilizce eğitimlerle uluslararası öğrencilerin dikkatini çeken kurum, alanında öncü ve ödül sahibi bilim adamları ve akademisyenleri ile bilinir.

 

4. Pantheon-Sorbonne University

 

İktisat, küreselleşme, ekonomi gibi alanlarda İngilizce eğitim veren yüksek lisans programları ile adından söz ettiren kurum, Fransa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Master program ücretlerinin yaklaşık 6.500€ civarında olduğu okul, özellikle MBA programları ile sanat ve kültür yönetimi, lüks ve moda yönetimi, finans, pazarlama stratejisi gibi alanlarda verdiği eğitimlerle tanınır.

 

Fransa’da üniversite eğitimi almak, öğrenciler için sıra dışı bir deneyim olacaktır. Peki, size sağlayacağı hangi avantajları var?

 

 • Sizin gibi dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerle tanışma, bir yandan İngilizcenizi geliştirirken, diğer yandan da Fransızca öğrenme imkanı bulursunuz.
 • Fransa hakkında bilgi alabileceğiniz üniversitelerin Orta Çağ’a kadar uzanan tarihi, kaliteli eğitim sistemi ile dünyaca ünlü akademisyenlerden ve bilim adamlarından ders alma fırsatı yakalarsınız. Bilimsel araştırmaların ışığında, HIV virüsü Fransız ve Amerikalı bilim adamları tarafından bulunmuştur.
 • Ekonomiden fizyoloji ve tıpa, edebiyattan kimyaya, fizikten barışa kadar dünyanın en çok Nobel Ödülü alan ülkeleri arasında yer alan Fransa’da bu alanda yapılan araştırmalara ve sempozyumlara katılma fırsatınız olur.
 • Okurken part-time işlere girme ve staj yapmanın yanında özellikle master yapan öğrenciler, mezun olduktan sonra bir yıllık çalışma ve oturma izni alarak Fransa’da kariyer yapma ve yaşama imkanı bulur.
 • Yüksek lisans eğitimi alacağınız eğitim kurumlarının kampüs, spor aktiviteleri, kütüphane ve konaklama imkanlarından yararlanırsınız. Aynı zamanda gittiğiniz şehirlerde; müzeler, tiyatrolar, kafeler ve sinemalarla iç içe olursunuz.
 • Fransız hükümeti, her yıl kaynaklarının yaklaşık %20’sini eğitime ayırmaktadır. Hangi ülkeden olursa olsun, ihtiyacı olan öğrencilere belli oranlarda kira yardımı yapar.
 • Fransa şehirleri ile birlikte Avrupa’nın çoğu ülkesine tren ve otobüs gibi ulaşım araçlarıyla uygun fiyatlara ziyaret yapar ve eğitiminiz sırasında farklı ülkelerin kültürlerinden beslenirsiniz. Fransa’da yüksek lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız, Fransız kültürü hakkında bilinmesi gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Fransa’da yüksek lisans eğitimi sonrası çalışmak mümkün mü?

 

Günümüzde dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeleri arasında yer alan Fransa’da yüksek lisans eğitimi almak, öğrencilere mezun olduktan sonra iş bulma ve çalışma avantajı sağlar. Sizde tarihi, kültür çeşitliliği, mimarisi, yemyeşil parkları ve sanat merkezleriyle ünlü Fransa’da yaşamak isterseniz; Danone, Airbus, L’Oreal, Renault, Hermes, Louis Vuitton, Chanel, Total, Marie Claire, Sanofi gibi otomobilden savunma ve silah sanayine, ilaçtan finansa, modadan kozmetiğe kadar birçok alanda iş bulup çalışma fırsatınız olur. Mezuniyetten sonra Fransa’da bir kariyer edinmek istiyorsanız, ayrıntıları yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

 

▶️▶️ Yurtdışında okumak için hangi üniversiteyi seçeceğine karar veremedin mi? Kendinize uygun en iyi üniversiteler, bölümler ve giriş koşulları hakkında birçok bilgi için ücretsiz broşürleri indirin!

 

Bölüm ara

Fransa
Yüksek Lisans