Temel Bilgiler
Fransa: Üniversiteye Başvuru

Fransız Liselerinden Mezun Olanlar için Üniversite Eğitim Seçenekleri

5136

Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Fransız liseleri, eğitim kalitesi, öğretmen kadrosu ve sosyal etkinlikleri ile birçok öğrencinin hayalini süslüyor. Fransız liselerinden mezun olan öğrenciler hem Türkiye’de hem yurtdışında üst düzey üniversitelerde okumaya hak kazanıyorlar. Bu yazımızda Türkiye’de Fransız liselerinden mezun olanlar için eğitim seçeneklerini değerlendirdik.

 

Fransız Lisesi Mezunlarının Yurt Dışı Üniversite Başvurularında Durumu

 

Fransız liseleri; başarılı öğrencilerin yoğun eğitim gördüğü eğitim kurumlarıdır. Derslerin zorluğu, disiplinli çalışma sistemi ve sınav puanlamalarında titizlik nedeniyle Fransız liselerinde öğrenciler çok yüksek not ortalaması alma şansına sahip olamayabilir. Bu durum öğrencilerde “yurt dışı üniversite başvurularım not ortalaması düşüklüğünden ret alabilir mi?” endişesine yol açabilir. Çünkü düz liseden veya Anadolu liselerinden daha yüksek not ortalamasına sahip öğrenciler yurt dışı üniversite başvurularında bir adım öne geçebilir. Aslına bakarsak, bu endişe yersizdir çünkü başvurularda Fransız liselerinden mezun olan öğrenciler okullarının kalitesi sebebiyle öncelikli olacaktır ve aynı not ortalaması ile mezun 2 aday arasında tercih Fransız lisesi mezunu öğrenciden yana olacaktır. Okulunuzdaki başarı sıralamasındaki yeriniz de yurt dışı üniversite başvurularında önemli bir etmendir. Özellikle Kanada ve Québec üniversitelerinde birçok Fransız Lisesi mezunu görmeniz olasıdır. Fransızcanız yanında İngilizce diline de hakimseniz ve İngilizceyi IELTS ve TOEFL sınavları ile belgeleyebiliyorsanız şansınız daha da yükseliyor. Fransız lisesinden mezun olduğunuz için Fransızca dil bilginiz yeterli olacaktır ve İngilizce ile de diğer adaylardan ön planda olacaksınız. Hem Fransızca hem İngilizce bilmeniz göçmenlik başvurularınızda da olumlu etki yaratacaktır.

 

Kanada’daki üniversiteleri buradan görüntüleyin

 

Fransız Lisesi mezunu öğrencilerin bir diğer ülke tercihi de tabii ki Fransa! Fransa’da birçok lisans ve lisansüstü bölümde Fransız lisesinden mezun öğrenciler yer bulmaktadır. Özellikle Fransızca dil bilgisinden muaf tutulması ve Fransız kültürü ile yetişmiş olmaları öğrencileri Fransa’da bulunan üniversitelerde ön plana çıkarıyor.

 

Fransa’daki üniversiteleri buradan görüntüleyin

 

 

Fransız Lisesi Mezunlarının Yurt İçi Üniversite Başvurularında Durumu

 

Fransız Lisesi mezunu öğrencilerin Türkiye’de üniversite tercihlerine baktığımızda ağırlığı Galatasaray Üniversitesi oluşturuyor. Türkiye'de tüm bölümleri ilk beşe giren tek üniversite olan ve Hukuk eğitiminde ilk sırada bulunan üniversite öğrenci kontenjanının yüzde 50'sini ÖSYM kanalıyla, yüzde 50'sini Galatasaray ve Fransız liselerinden gelen öğrenciler oluşturuyor. Galatasaray Üniversitesi mezunlarının da lisansüstü eğitim konusunda tercihleri ağırlıklı olarak yurt dışı üniversiteler oluyor. Galatasaray Üniversitesi dışında; Fransız lisesi mezunları Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde eğitimlerine devam etmektedirler.

 

Fransa'daki üniversitelere başvuru süreci hakkında buradan bilgi edinin

 

Kanada'daki üniversitelere başvuru süreci hakkında buradan bilgi edinin

Bölüm ara

Fransa
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.