Temel Bilgiler
Fransa: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehri Paris

Öğrenci Şehri Paris

Paris, Fransa gibi dünyanın en çok turist çeken bir ülkenin başkenti olmasının yanında, QS Dünya Öğrenci Şehirleri sıralamalarında üst üste 4 kez birinci seçilmiştir. Güçlü tarihi, çok kültürlü yapısı, muhteşem mimarisi ve sanat merkezleri ile dikkat çeken şehir, özellikle yüksek kaliteli eğitim anlayışını benimseyen üniversiteleri ile uluslararası öğrenciler için sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Siz de dünyanın moda, tarih, kültür ve mimari başkentinde eğitim almak istiyorsanız Öğrenci Şehri Paris yazımıza göz atmalısınız!

 

Paris’te Eğitim Hayatı

 

Paris, yaşamak için pahalı bir yer olduğu gibi bir üne sahip olsa da düşük öğrenim ücretleri, hükümetin uluslararası öğrencilere sağladığı kira yardımları ve burslar sayesinde Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin popüler öğrenci şehirlerine göre daha uygun bir yerdir. Şehirde bulunan üniversiteler, akademik kadrolarında dünya çapında tanınan filozoflar, politikacılar, iş adamları ve matematikçilere sahiptir. Son 100 yılda özellikle edebiyat, film, moda ve sanat alanındaki yükselişi Paris’te eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin sayısında büyük artışa sebep olmuştur.

 

Paris’te eğitim hayatına devam edecek öğrenciler için şehir, QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasında 33. sırada yer alan ENS Paris (Ecole Normale Superieure) ile 53. sırada yer alan Ecole Polytechnique eğitim kurumlarıyla dikkat çeker. Üniversitelerin devlet ve grandes ecoles eğitim kurumları olarak ikiye ayrıldığı ülkede eğitim dili Fransızca olmasına karşın uluslararası öğrenciler için İngilizce eğitim veren okullar mevcuttur.

 

Paris’te öğrenci olmak, içinde bulunduğunuz şehrin tarihi ve romantik havasının yanında özellikle sanat, moda, mimarlık ve tasarım alanlarında eğitim alacaklar için müzeler, kütüphaneler, saraylar ve moda evleri ile doludur. Sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerle tanışabilir, şehrin en güzel yerlerinde kurulmuş kampüslerde eğlenceli vakitler geçirebilir, üniversitelerin etkinlik, konser, sempozyum ve topluluklarına katılabilir, aynı zamanda şehrin geneline yayılan ve özellikle eski kitaplar ve eşyalarıyla ünlü bit pazarlarına uğrayabilirsiniz.

 

 

Paris’te eğitim hayatını tamamlayanlar için hem şehir, hem de ülke kariyer açısından ekonomiden modaya, mimariden kimyaya, otomobilden silah sanayine ve finansa kadar birçok alanda iş bulup çalışmanıza olanak sağlar. Zira ülke Marie Clarie, Sanofi, Airbus, L’Oreal, Renault, Chanel gibi dünyaca ünlü şirketlere ev sahipliği yapar. Eğitim alırken bir yandan da part-time çalışabilen öğrenciler, katıldıkları programların zorunlu stajları sırasında en az 500€’ya kadar para kazanma imkanı bulurlar. Aynı zamanda yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler için bir yıllık oturma ve çalışma izni de verilmektedir. Siz de hem eğitim hem de iş hayatınıza Fransa’da devam etmek isterseniz eğer, Paris tam size göre bir şehir diyebiliriz. 

 

Akademik yılın Eylül ve Haziran ayları arasında sürdüğü üniversitelerde genel olarak lisans eğitimleri 4, master 2 ve doktora eğitimleri ise 3 yılda tamamlanır. Paris’te üniversite eğitimine devam etmek isteyenlerin, başvurularını Ocak ayından önce yapmalarında ve Campus France’in web sitesi üzerinden online başvuruda bulunmalarında fayda var. 

 

Paris’te eğitim hayatıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

 

Paris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı, orta çağdan kalma tarihi, sineması, müziği ile bilinen Paris, moda ve lüksün başkentidir ve La Ville Lumiere yani Işık Şehri olarak anılır. Günümüzde iki milyonun üstünde nüfusa sahip şehre adını verenler MÖ 3. yüzyılda Kelt halkı olmuştur. Paris’te öğrenci olmak isteyenler için birkaç ilginç ayrıntıya göz atalım;

 

 • 1860’larda Paris sokakları ve bulvarları 56 bin gaz lambası ile aydınlatılmıştır.
 • Her yıl Roland Garros-Fransa Açık Tenis Turnuvasına ev sahipliği yapan şehir, Tour de France bisiklet turnuvasıyla da çok sayıda spor severin şehri ziyaret etmesini sağlar.
 • Fransa’nın ve dünyanın önde gelen Le Monde, Le Figaro ve Liberation gazeteleri Paris’te bulunur.
 • Dünyanın en önemli haute couture kişiye özel ve pret-a-porter hazır giyim defilelerinin yapıldığı Paris Moda Haftası, her yıl Chanel, Dior, Hermes, Givenchy, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent gibi Fransız modacılarının yanı sıra; Dolce&Gabbana, Gucci, Versace, Balmain, DKNY, Calvin Klein ve Armani gibi dünyanın önde gelen moda markalarının defilelerine ev sahipliği yapar.
 • Paris, 1789 yazında gerçekleşen Fransız Devriminin merkezi olmuştur.
 • Şehir dünyanın birçok ülkesinden gelen Picasso, Matisse, Modigliani, Hemingway, James Joyce, Salvador Dali gibi yazarlar, müzisyenler ve ressamlar için kutsal şehir haline gelmiştir.
 • 2016 yılında 7.3 milyon ziyaretçiyle Louvre Müzesi, dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olmuştur.
 • Empresyonizm, Sembolizm, Kübizm, Art Nouveau, Romantizm gibi akımlar Paris’te gelişmiştir.
 • Paris’te özellikle turistler ve öğrenciler için parklar, bahçeler, belediye binaları ve kafelerde ücretsiz wifi hizmeti vardır.
 • Paris’te bulunan Sen Nehri civarındaki yerleşim alanı Unesco Dünya Mirası listesindedir.
 • Eyfel Kulesi 7,300 ton ağırlığındadır ve her yıl 6 milyonun üzerinde turist ziyaret eder.

 

 

 • Paris yakınlarındaki Emance kasabasında vahşi kangurular yaşar.
 • Notre-Dame de Paris Katedralinde toplamda 10 çan vardır ve en büyüğü 13 ton ağırlığındaki Emmanuel’dir.
 • Dünya çapında Amerika, Panama, İsveç olmak üzere Paris isimli toplamda 38 şehir bulunmaktadır.
 • Pont Neuf, Paris’in en eski köprüsüdür ve 1604 yılında inşa edilmiştir.
 • Paris’te 173 müze, 1803 anıt, 450 park ve 1200’den fazla bahçe vardır.
 • 2012 yılına kadar Paris’te tek DUR işareti, 16.bölgede bir inşaat şirketinin çıkışında yer alırken günümüzde o da kaldırılmıştır.
 • Catacombes denilen ve 6 milyon kemikten oluşan yer altı mezarı Eyfel kulesinden sonra en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.
 • Fransa’da 10 tane özgürlük heykeli bulunur ve bunların da 5 tanesi Paris’tedir.
 • Paris’in en uzun caddesi 4.360 metre ile rue Vaugirard, en kısa sokak ise 6 metre ile rue des Degres’tir. Ayrıca şehir 6100 sokağa sahiptir.
 • Paris’in en eski kafesi 1686’da kurulan Le Procope’dir.
 • Şehirde öğrencilerin sıklıkla ziyaret edebilecekleri 830 tane kütüphane mevcuttur.
 • Paris’te 470 bin ağaç vardır.
 • Fransa’nın meşhur baget ekmeklerini satın alabileceğiniz toplamda 1784 fırın bulunur.

 

Öğrenciler İçin Ulaşım ve Konaklama

 

Paris’te öğrenci olmak, dünyanın en muhteşem şehirlerinden birinde eğitim almanın yanı sıra tarihin, doğanın, sanatın, mimarinin ve modanın başkentinde yaşamak demektir. İster istemez bu da, günlük üniversite ve kaldığınız yer ya da şehirde tur atmak için sık sık toplu taşıma araçlarını kullanmanız anlamına gelir.

 

Paris’te şehir içi ulaşım sistemi (RATP); metro, otobüs ve tramvayla seyahat imkanı sağlar. En yaygın kullanıma sahip ilk metro hattının 1900’de açıldığı şehirde, bugün 16 hat ve 303 istasyon vardır. Metro ile ulaşım yapacak öğrenciler için ulaşım saatleri, hafta içi sabah 5.30 ile gece 1 arasında devam ederken, hafta sonları ise birer saat daha geç açılır.

 

Paris’te öğrenciler için, aylık taksitlerle yıllık olarak ödeyebileceğiniz Navigo Pass ve Imagine’R toplu taşıma kartları mevcuttur. Imagine’R, 26 yaşın altında olan öğrencilere verilir ve Navigo Pass’ten %50 daha ucuzdur. Akademik yılın başlangıcından itibaren edinebileceğiniz kartı; metro, otobüs ve tramvayların yanı sıra sinema, konser, tiyaro, restoran ve mağaza indirimlerinde de kullanabilirsiniz. Şehrin diğer bir ulaşım sistemi RER adı verilen hızlı tren sistemleridir. Metroya kıyasla daha az durağa sahip RER ile aynı zamanda şehrin banliyö merkezlerine ulaşabilirsiniz.

 

Paris’te otobüs hatları özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğun olmakla birlikte özellikle düzenli ve sistemli olarak her 5-15 dakika arasında gelmesinden dolayı öğrencilerin en çok tercih ettiği ulaşım yoludur. Aynı zamanda otobüslerin, Noctilien adı verilen ve gece saat 1 ile sabah 5 arasında çalışan gece servisleri vardır.

 

Ve tabi ki Avrupa’nın çoğu şehrinde olduğu gibi Paris’te de özellikle öğrencilerin tercih ettiği bisikletler. Şehir, 440 kilometrelik bisiklet yolu ve rotasına sahipken, 1800 park istasyonunda 20 binden fazla bisikletiyle halka hizmet verir. Kısa ve orta mesafeler için özellikle Paris şehri tarafından desteklenen ve yıllık 29€ ile günlük 1€’ya kiralayabileceğiniz bisikletler için, Velib adı verilen bir bisiklet paylaşım sistemi kurulmuştur. 

 

Paris’te eğitim almak isteyen öğrenciler için şehir biraz pahalı olsa da üniversiteler özellikle uluslararası öğrencilerine konaklama açısından kolaylıklar sağlamaktadır. Başvurduğunuz üniversitenin yurtlarında elektrik, internet, su ve temizlik gibi ihtiyaçlarınız karşılanırken, aynı zamanda kiralık odalar ve evlerde kalacak öğrenciler için de devlet öğrencinin gelirine bağlı olarak kira yardımında bulunmaktadır.

 

Paris’te Yapmanız Gereken 4 Şey

 

Paris’te eğitim almak için bir üniversiteye başvuran öğrencilerin yapması, gezmesi ve görmesi gereken belli başlı şeyler vardır. Bunlar, öğrencinin eğitim alacağı programa göre değişmekle beraber genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 

1- Kütüphaneler: Paris, ülkenin en eski ve önemli kütüphanelerine sahiptir. Arjantinli yazar Jorge Luis Borges, 1941’de yazdığı Babil Kütüphanesi adlı kısa öyküde, Fransa Ulusal Kütüphanesini (Bibliotheque Nationale de France) yeryüzünde var olan tüm kitapların bulunduğu yer olarak tanımlar. 1461’de kurulan kütüphane antik Yunandan ortaçağa ve günümüze kadar; İbranice, Çince, Sanskritçe ve Farsça gibi dillerde muazzam bir el yazması koleksiyonuna sahiptir. Kütüphaneye girmek için sıkı bir mülakattan geçip araştırma yapacağınız konuya göre günlük ya da yıllık üyeliğe sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda şehrin en büyük üniversite kütüphanesi olan Bibliotheque de la Sorbonne, özellikle araştırma ve tez hazırlayan öğrencilerin uğrak yeridir.

 

2- Müzeler: Louvre başta olmak üzere dünyanın en önemli müzelerine sahip olan Paris’te 130 civarında müze bulunmaktadır. Moda, sinema, tarih, sanat, mimari, müzik gibi çoğu alanda Paris’te eğitim almak isteyen öğrenciler için şehir gezilecek sayısız müzeyle doludur. Banliyölere yakınlığıyla dikkat çeken hava ve uzay müzesi Grand Paris’ten, Picasso’nun özellikle Fransa’da yaşadığı dönemlere ait eşsiz karakalem çalışmalarına sahip Picasso Müzesine; Hotel Biron’da yer alan Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in eserlerinin bulunduğu Rodin Müzesinden, moda tasarımına yön veren Yves Saint Laurent Müzesine ve Paris denince ilk akla gelen parfümün tarihi süreci, antik parfüm şişeleri ve kokuların gizemine sahip Fragonard Parfüm Müzesini görmenizi öneririz.

 

 

3- Champs-Elysees (Şanzelize Caddesi): Şanzelize Caddesi dünyanın moda başkentlerinden biri olan Paris’in kalbi durumundadır ve moda tasarım öğrencilerinin ilham kaynağıdır. 70 metre genişliğe ve 1,9 kilometrelik uzunluğa sahip cadde; tiyatroları, otelleri, kafeleri, lüks mağazaları ile yılın her zamanı ve özellikle de Paris Moda Haftası’nda moda meraklısı öğrencileri kendine çekmeyi başarır. Fransızların dünyanın en güzel caddesi olarak tanımladıkları Şanzelize, Napolyon’un zaferlerini onurlandırmak için yapılan Arc de Triomphe’de son bulur. Günümüzde Gap, Toyota, Adidas, Benetton, Cartier, Louis Vuitton, Lacoste gibi lüks markaların mağazalarına ev sahipliği yapan caddede yüksek kiralar nedeniyle az insan yaşamaktadır. Özellikle Noel zamanı şehrin en güzel yılbaşı aydınlatmalarına sahip caddeyi görmenizi ve 1975 yılından bu yana yapılan Tour de France bisiklet yarışının son aşamasını ve ödül törenini izlemenizi öneririz.

 

4- Şehir Kültürü: Paris, 17. yüzyıldan beri sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın da kültür merkezi olmuş ve tarihten bu yana eğlence, sinema, moda, mutfak ve sanat alanında adından söz ettirmiştir. Tabi bu özelliklerin gelişmesinde şehrin aldığı göçlerle şekillenen kültür hayatının yanı sıra Fransızcanın da etkisi olmuştur.

 

 

Paris’te yaşam sabah kruvasan ve kahve ya da sıcak çikolatayla yapılan kahvaltı ile başlarken, sonrasında günün geri kalan öğünleri için şehrin geneline yayılan yiyecek pazarlarına uğrayabilirsiniz. Sabah 7 ile 8 arasında açılan pazarlar öğlen 13.00 gibi kapanıyor. Özellikle Marche de la Bastille şehrin en önemli gıda pazarıdır ve yerel peynir çeşitleri ile ünlüdür. Bir diğer pazarda, Avrupa’nın en büyük bit pazarı olan ve öğrenciler tarafından sıkça ziyaret edilen St-Ouen’dir. İkinci el vintage kıyafetler, kitaplar, antika tablolar ve ev eşyalarını bulabileceğiniz pazarı yılda 10 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

 

Paris’te yaşam özellikle hava karardıktan sonra hareketleniyor diyebiliriz. Şehirde olanlara kabarelerin yer aldığı Lido de Paris ile jazz ve blues konserlerinin verildiği Le New Morning’i önerebiliriz. Aynı zamanda Beyaz Gece anlamına gelen ve bütün şehrin sabaha kadar uyumadığı Nuit Blanche etkinliğine gitmenizi tavsiye ederiz.

 

Şehirdeki Üniversiteler

 

Paris, dünyanın en iyi öğrenci şehri olmanın hakkını verecek eğitim kurumlarıyla her yıl hatırı sayılır uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Ülkede özellikle hükümet tarafından desteklenen ve sık sık denetlenen üniversiteler hem akademik kadroları hem de araştırma ve uygulamanın esas alındığı derslerle dikkat çeker.

 

Ecole Normale Superieure: Fransa’nın ve dünyanın en önemli bilim adamlarının ders verdiği okula kabul aşamasında öğrenciler ağır sınavlardan geçer. Türkiye’den çok az sayıda üstün yetenekli öğrencinin kabul edildiği eğitim kurumunun öğrencileri arasında Nobel ekonomi ödülü almış Gerard Debreu, Albert Camus, kuduz aşısını bulan Louis Pasteur ve Jean-Paul Sartre gibi ünlü isimler vardır.

 

Ecole Polytechnique: 1794 yılında kurulan okul, özellikle fen, teknoloji ve araştırma alanlarında Avrupa’nın en iyi okulları arasındadır. Her yıl 500’den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitede, İngilizce eğitim veren çok sayıda program ve burs imkanı vardır.

 

Pantheon-Sorbonne University: Fransa’nın en eski ve köklü tarihine sahip üniversite ekonomi, hukuk ve sanat alanlarında uluslararası öğrenciler için İngilizce eğitim veren programlara sahiptir. Mezunları arasında çok sayıda siyasetçi, hukukçu ve ekonomistin olduğu okul dünya üniversite sıralamalarında tarih, felsefe ve coğrafya alanlarında Fransa’da ilk sıradadır.

 

Fransa’daki üniversitelerle ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!