Temel Bilgiler
Almanya: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezun Olduğunuzda Almanya’da Bir Kariyer Edinmek

2830

Almanya’da iş piyasası nasıldır?

 

İnanılmaz sayıda öğrenci Almanya’da öğrenimlerini tamamladıktan sonra ülkede kalmaya devam etmektedir. Alman Akademik Değişim Servisi’nin 2014 yılında yaptığı açıklamaya göre uluslararası öğrencilerin yaklaşık %50’si Almanya’da kalmaya devam etmektedir. Bunun neden olduğu anlamak pek zor değil. Almanya, AB ülkeleri arasında en düşük işsizlik oranlarına sahip olan ülkelerden biri ve özellikle de Almanya’da öğrenim görmüş bireylere yönelik pek çok alanda çok sayıda iş imkânı mevcut. Ayrıca hükümet, uluslararası yetenekleri ülkeye kazandırma konusuna oldukça sıcak bakmaktadır. Tıp, mühendislik, bilgi teknolojileri, teknoloji ve fen en çok istihdam ihtiyacı bulunan alanlar arasındadır.

 

Mezun olduğumda Almanya’da çalışabilir miyim?
 

AB ülkeleri dışından gelen öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından iş aramak amacıyla en fazla 18 ay süre ile Almanya’da kalmaya devam edebilmektedir - bu, planlı olduğunuz sürece seçtiğiniz sektörde bir iş bulabilmeniz için yeterli bir süredir. Tam zamanlı, düzenli bir iş arama sürecinde bir işte istediğiniz kadar çalışma hakkına sahipsiniz - böylelikle maaşınızı alana kadar sizi idare edebilecek yeterli bir miktar kazanabilirsiniz. Eğer AB ülkelerindenseniz, geçerli bir pasaport veya kimlik kartınız olduğu sürece ülkede çalışmak için çalışma izni almanız gerekmeyecektir.

 

İpuçları:

 

  • Başvurunuzu erken yapın. Son sömestrde iş başvuruları yapmaya başlayın.
  • Diğer başvuru yapanlar arasında farkınızı gösterin. Cv hazırlama ve Referanslarla ilgili rehberimizi okuyun.
  • Üniversite kaynaklarından olabildiğince faydalanın. Kariyer ofisindeki personelle görüşün ve mümkün olduğunca kariyer fuarına ve etkinliklerine katılın.
  • Almanca dil kursuna girmeyi düşünün. Öğrenim gördüğünüz program süresince İngilizce okumuş olabilirsiniz ancak Almanya’da kalmak ve çalışmak istiyorsanız, temel düzeyde Almancanız olması gerekmektedir. Bir işe başvurmadan önce Almanca dil kurslarına giderek konuşma, yazma, dinleme becerilerinizi geliştirin. Bu, işverene, sizin ülkede kalma ve farkınızı ortaya koyma konusunda kararlı olduğunuzu gösterecektir.
  • İş görüşmenize erken varın. İyi zamanlama ve dakikliğin Alman kültürünün temelini oluşturduğu bir söylenti değildir. Evden çıkmadan önce görüşmenin yapılacağı yere varmak için yeterince zamanınız olduğundan emin olun ve görüşme saatinden önce oraya varın.

 

Almanya’da iş bulmak için faydalı siteler:

 

 

İyi şanslar!

Bölüm ara

Almanya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.