Temel Bilgiler
Almanya: Kariyer - Okunması gerekenler

Mezuniyetten Sonra Almanya'da Kariyer

Almanya'da Kariyer

Almanya, uluslararası öğrenciler için en popüler eğitim destinasyonlarından biri olarak Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin arasında yer alır. Ülkenin eğitim sistemi ve kaliteli üniversiteleri, özellikle mühendislik ve bilim alanlarında dünya çapında saygı görür. Almanya'da eğitim almayı düşünenler için Berlin, Münih, Köln, Frankfurt, Heidelberg gibi öğrenci şehirleri pahalı ve yüksek kaliteli yaşam standartlarına sahipken, nispeten düşük harçlar, uluslararası burslar ve mezuniyet sonrası istihdam olanakları ile dikkat çeker. Gelin Almanya’da mezun olduktan sonra kariyer imkanlarına birlikte göz atalım!

 

Almanya'da Kariyer Fırsatları

 

Almanya, denince otomotiv sektörü başta olmak üzere ‘made in germany’ kalite simgesini bilmeyenimiz yoktur. Ülke genelindeki iyi ekonomik koşullar ve yüksek standartlara sahip yaşam koşulları sayesinde, her yıl eğitim almaya gelen yabancı öğrencilerin %50’sinden fazlası Almanya’da kariyer yapmak için kalıyor. Tıp alanındaki doktor açığı ve mühendislik alanında özellikle mekanik, elektrik ve otomotiv üzerinde yoğunlaşan boş yerleri doldurmak için bir dizi imkan sunan ülkede mühendislik mezunları ortalama yıllık 50,000€-70,000€ arasında bir maaş alırlar. 

 

Öğrenciler için Almanya'da kariyer yapmak, Avrupa’nın en büyük ulusal ekonomisine sahip ülkede rahat bir yaşam sürmek anlamına gelir. Her ne kadar Berlin ve Münih gibi hem turistlerin hem de öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerde yaşamak ve iş bulmak biraz zor olsa da, eğitim alacağınız üniversiteyi ve bölümü doğru seçerseniz mezun olduktan sonra daha rahat iş imkanlarından yararlanabilirsiniz. 

 

Almanya'da kariyer yapmayı düşünenler, iş aramalarını hem okuldaki kariyer servislerinden hem de yerel gazeteler ve internet üzerinden araştırabilirler. Son yıllarda Linkedln özellikle profesyonel olarak kullanılan ve işverenlerle birebir iletişime geçebileceğiniz bir sitedir. ‘’Almanya'da nasıl iş bulurum?’’ sorusunun en güzel cevabı dünya genelinde yaygın olan Monster, XING, The Local, Berufenet ile gibi iş arama siteleridir. Aynı zamanda Almanya’da iş listelerine bu linkten göz atabilir ve aşağıdaki sitelerden de faydalanabilirsiniz; 

 

 • EURES - Avrupa İş Hareketlilik Portalı - Avrupa genelinde iş arayanları ve iş verenleri buluşturan bir portaldır.
 • Staufenbiel - Staj, çıraklık ve diğer eğitim olanakları arayan mezunların ve öğrencilerin buluşma noktasıdır.    
 • academics.com - Araştırma ve Almanya'da yüksek öğretimde akademik kariyer yapmak için iş arayanlara yönelik bir sitedir.
 • Bundesagentur für Arbeit - Staj dahil birçok iş ilanını görebileceğiniz geniş kapsamlı bir sitedir.

 

Hangi Alanlarda İş Bulabilirsiniz?

 

Mezun olduktan sonra Almanya’da kariyer yapmayı düşünen öğrenciler için iki seçenek vardır. Eğer bir lisans öğrencisi iseniz, eğitiminizi tamamladıktan sonra akademik kariyerinize devam edebilir ya da ülkedeki iş imkanlarından faydalanabilirsiniz. Almanya'da özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, moda tasarımı, tıp gibi alanlarda sayısız iş fırsatları bulunmaktadır. Ülkedeki iş bulabileceğiniz alanlar aşağıdaki gibidir;

 

MÜHENDİSLİK

 

Almanya’da nasıl iş bulurum, diye düşünmeyeceğiniz en geçerli meslek mühendisliktir. İster elektrik ya da endüstri, ister makine ya da otomotiv, isterseniz de uçak ya da çevre mühendisliği olsun ülkedeki iş imkanları uluslararası öğrenciler için oldukça fazladır. Almanya, yenilikçi ve yaratıcı mühendisler için teknoloji odaklı pek çok şirkette boş kadrolara her zaman sahiptir. Yüksek teknoloji alanında dünya lideri olmasının yanında mühendislikle ilgili işlerde tasarım, geliştirme ve üretim yapacak çok sayıda eleman açığına sahiptir. Siemens, BMW, Volkswagen, Continental, Porsche, Audi, Opel, Mercedes gibi dünya devleri uluslararası yeni mezun öğrencilere her zaman ihtiyaç duyar ve bünyesine katar. Bu şirketlerde çalışmak isteyenlerin İngilizcenin yanı sıra Almanca dil bilgisine sahip olması gerekir.  

 

TIP

 

Öğrenciler için Almanya’da kariyer yapabilecekleri bir diğer geçerli meslek alanı da tıptır. Dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip ülkede kardiyolog, cerrah, pratisyen hekim, hemşire, anestezist gibi çok farklı alanlarda sınırsız iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Sağlık çalışanları ve özellike doktorlar Alman vatandaşları tarafından büyük saygı ve itibar görürler. Almanya'da doktor olarak hastanelerde, tıbbi kliniklerde ve muayenehanelerde çalışabilir ve bir yandan da akademik kariyerinizi devam ettirebilirsiniz. 

Yurtdışındaki üniversitelerle iletişime geçmek için tıklayın. 

BİLİM ADAMLARI VE BT UZMANLARI

 

Almanya her ne kadar resim ve edebiyat alanındaki başarılarıyla bilinse de, ülke modern dünyanın birçok temel ürününe kaynak olacak buluşlar ve yenilikler ile de dikkat çeker. Baş ağrısı tabletleri, otomobil ve röntgen makinesi bunlardan sadece birkaçıdır. Kimya ve ilaç sanayi, otomobil üreticileri, biyoteknoloji ve nanoteknoloji sektörleri her zaman bilim adalarına ve BT(Bilgi Teknolojileri) uzmanlarına ihtiyaç duyar. 

 

 

Uluslararası Öğrenciler İçin Almanya’da Çalışma Koşulları

 

Mezun olduktan sonra Almanya’da çalışmak istiyorsanız iş aramalarına eğitiminizin son senesinde başlamanızı öneririz. Zira sizin gibi ülkenin en iyi üniversitelerinden mezun çok sayıda uluslararası öğrencide aynı yolu izliyor olacaktır. Almanya'da AB ve AEA üyesi öğrenciler çalışma izni olmaksızın ülkede kalma, yaşama ve iş arama şansına sahiptir. Eğer AB ya da AEA üyesi değilseniz, 18 ay süreyle oturma izninizi uzatabilir ve iş aramak için uğraşabilirsiniz. Almanya'da çalışmak için gerekli belgeler, uzatılmış oturma izni başvurusu yapmanızı sağlar. Bunlar arasında;

 

 • Pasaport.
 • Üniversite diploması ya da mezuniyet belgesi.
 • Sağlık sigortası.
 • Mali durumunuzu gösteren belgeler yer alır. 

 

Eğer ülkenize geri dönmek ama ileriki bir tarihte kariyer için tekrar Almanya’ya gelmeyi düşünüyorsanız bu aşamada iş arayanlar vizesine ya da çalışma vizesine başvuruda bulunabilirsiniz. İş arayanlar vizesi 6 aylık bir vizedir ve kendinize uygun bir iş bulduğunuzda, uygun oturma iznine başvurarak ülkede kalabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, size en yakın Alman büyükelçiliğine merak ettiklerinizi sorabilirisiniz. Almanya’da kariyer yapmak isteyen yabancı öğrenciler için 2013’ten beri AB üyesi olmayanlarında, ülkede iş bularak kalmalarına izin verilmektedir. 

 

Aklınızda olsun;

 

 • Mezun olduktan sonra Almanya’da çalışmak gibi bir düşünceye sahipseniz ülkede her ne kadar İngilizce bilen sayısı ve uluslararası şirketler çok sayıda olsa da sizin temel düzeyde bir Almanca bilgisine ihtiyacınız olacaktır. 
 • Başvurularınızı olabildiğince erken yapın ve eğitim aldığınız üniversitenin yabancılar için danışmanlık merkezlerine giderek CV hazırlama, iş görüşmeleri ve iş başvuruları için bilgi alın.
 • Almanya’da eğitiminiz süresince yaptığınız stajları, part-time işleri ve elde ettiğiniz referansları özgeçmişinize ekleyerek göz doldurun.
 • İş olanakları konusunda araştırma yaparak bilgi sahibi olun. 
 • Ülkede sık sık düzenlenen kariyer fuarlarına katılın ve istihdam kurumlarına başvurun.

 

Faydalı Linkler:

Almanya’da Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

İkinci Bir Yabancı Dil Öğrenmek İçin 8 Sebep

Almanya’da Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler