Temel Bilgiler
Almanya: Kariyer

Almanya'da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Almanya'da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Yurtdışında öğrenim denildiğinde, ilk aklımıza gelen ülkeler İngiltere ve Amerika olsa da, Almanya özellikle yenilikçi öğrenme programları, düşük harç ücretleri ve öğrencilere sunduğu burs ve hibelerle dikkat çeker. Köklü tarihi, bilim ve teknoloji alanındaki liderliği, Amerika’dan sonra en çok göç alan 2. ülke olması, yüksek yaşam seviyesi ve dünyanın 3. büyük ekonomisi ile Almanya, uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi konumundadır. Kaliteli ve donanımlı yüksek öğretim kurumları, hem Almanca hem de İngilizce dillerindeki zengin lisans ve lisansüstü programları; Bach, Beethoven, Brahms gibi dünyanın en ünlü klasik müzik bestecileri; Kant, Hegel, Nietzsche gibi filozofları; Einstein, Max Planck gibi bilim adamları; geleneksel Münih’e karşı daha modern Berlin ve daha hareketli Hamburg şehirleri ile Almanya’da öğrenci olmak eşsiz bir deneyimdir. 

 

Almanya, ihracata dayalı ekonomisi ile özellikle otomotiv, elektronik ve kimya endüstrisinde ‘made in Germany’ kalitesini tüm dünyaya duyururken, bunda Siemens, BMW, Mercedes, Audi, Bayer, Opel, Audi, Bosch, Nivea, Adidas, Volkswagen gibi uluslararası markaların payı büyüktür. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya’da eğitim almayı ve mezun olduktan sonra ülkedeki kariyer fırsatlarından yararlanmayı düşünüyorsanız, Almanya’da mezunların en çok para kazandığı meslekler ile ilgili merak edilenler yazımızda!

 

SAĞLIK VE TIP

 

Öğrenciler için Almanya’da iş bulmak, özellikle sağlık ve tıp alanında eğitim alıyorsanız oldukça kolaydır. Zira ülke, dünyanın en gelişmiş sağlık sektörüne sahip olmasının yanında özellikle kırsal bölgelerde doktor, psikolog, eczacı, hemşire, fizyoterapist, pediatrik bakım uzmanları ve diş hekimlerine olan talep oldukça yoğundur. Eğitiminizi Berlin, Münih, Hamburg, Köln, Frankfurt gibi şehirlerdeki dünyanın önde gelen eğitim kurumlarında alıyorsanız eğer, mezun olduktan sonra Almanya’da kariyer şansınız oldukça yüksektir. Ülkedeki en iyi sağlık ve tıp eğitimi veren eğitim kurumlar arasında; University of Heidelberg, Ludwig Maximilian University of Munich ve Technical University of Munich yer alır. 

Yurtdışında başvurabileceğiniz üniversitelerle iletişime geçin. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: Yeni mezunlar için 80,000€ ile 150,000€ arasında değişmektedir. 

Sağlık ve tıp alanında Almanya’da eğitim veren üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

MÜHENDİSLİK

 

Almanya'da mezunların en çok para kazandığı meslekler arasında yer alan mühendislik geçmişten günümüze en popüler iş sahalarına sahiptir. Özellikle otomotiv ve makine sanayilerinin Amerika, Çin ve Japonya’dan sonra dünya çapında en çok geliştiği yer olan Almanya, her yıl 150’den fazla farklı milletten uluslararası öğrenciye mühendislik alanında kapılarını açar. Mühendisler sadece yeni ürünler icat etmekle kalmaz, aynı zamanda biyologlar, doktorlar, sosyologlar ve jeologlarla işbirliği içinde kalarak tüketicinin korunmasına, çevre güvenliğine, ürünün kullanılabilir ve işlevsel olmasına dikkat ederler. 

 

Almanya’da mühendislik eğitiminde öğrencilerin en çok tercih ettiği alanlar; otomotiv, elektrik, bilgisayar ve makinedir. Tabi bunda ülkedeki BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen, Siemens gibi tanınmış markaların varlığı, öğrencilere sağladıkları staj imkanları ve yeni mezunlara sundukları iş fırsatlarının rolü büyüktür. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: Mühendisler eğitim aldıkları bölümlere göre yıllık 65,000€ gibi bir maaşla işe başlarlar. 

Mühendislik alanında Almanya’da eğitim alabileceğiniz üniversitelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ VE BİLİŞİM

 

Almanya'da bilgisayar bilimleri, uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği alanlarından biriyken yeni mezunlar için sayısız iş fırsatı bulunmaktadır. Yapay zeka, bilgisayar ağları, bilişim güvenliği, web teknolojileri, bilgi veritabanları, grafik ve multimedya konularında geniş bir alanda alacağınız eğitim sonunda ülkedeki kariyer fırsatlarından yararlanırısınız. Bilgisayara bağlı tüm alanlarda bilgisayar etkileşimi, video oyunları, BT güvenlik, yazılım, donanım ve bilgisayar sistemleri, matematik ve algoritmalar ile ilgili lisans ve yüksek lisans derecelerine sahip Almanya’da, özellikle Münih Teknik Üniversitesi ve RWTH Aachen Üniversitesi zengin programları ve İngilizce dil seçenekleri ile dikkat çeker. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: Bilgisayar bilimleri ve bilişim alanlarında ortalama maaşlar, yeni mezunlar için 70,000€’dan başlar. 

Almanya'da bilgisayar bilimleri ve bilişim alanında eğitim veren üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

HUKUK

 

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin iş bulabileceğiniz meslek gruplarından biri de hukuk alanında eğitim almaktan geçer. Almanya'da kariyer yapmak isteyen öğrencilerin hukuk alanında seçebilecekleri en iyi okullar arasında Free University of Berlin ve University of Stuttgart’ı sıralayabiliriz. Ülkedeki bir eğitim kurumundan mezun olan öğrenciler hakim, savcı, avukat olarak çalışabilir; iş, ekonomi, siyaset, insan hakları, ticaret ve uluslararası ilişkiler alanlarında danışmanlık yapabilirsiniz. Hukuk bölümünden mezun olan öğrenciler arasında özellikle avukatlar, Almanya’da doktorlar gibi saygı görürler ve en yüksek maaşları kazananlar arasındadırlar. Zira ülke sağlam temellerde hukuk ve sağlık sistemleriyle uluslararası tanınırlılığa sahiptir. 

 

Ortalama Yıllık Maaş: Hukuk bölümü mezunları için ortalama yıllık maaşlar 75,000€’dan başlar. 

Almanya’da hukuk alanında eğitim alabileceğiniz üniversitelerin listesine sitemizden ulaşarak kurumlarla bağlantı kurabilirsiniz.

 

MİMARLIK VE YAPI

 

Öğrenciler için Almanya’da iş bulabilecekleri en güzel mesleklerden biri mimarlıktır. Ülkede mimarlık okurken, etrafınız size ilham verecek sayısız tarihi ve modern yapılarla çevriliyken,  büyülü bir eğitim ve  kariyer hayatı sizi bekler. Ülkenin en bilinen yapıları arasında Berlin’deki Brandenburg Kalesi, Köln kentindeki tarihi katedral, Münih’teki Marienplatz belediye binası, Berlin Duvarı, Stuttgart’ta yer alan Hohenzollern Kalesi yer alır. Almanya'da mimarlık mezunları eğitimleri süresince fizik ve çevre kuralları, teknoloji ve tasarım gibi alanlarda yetkinliğe sahip olurlarken bir fikri tasarlamanın ve kurgulamanın ötesinde, teknik ve işlevsel yararlılığını da bilmeleri gerekir. Genel olarak mimarlar grafik tasarım, inşaat ve çevre mühendisliği gibi alanlarla iletişim halindeyken matematik, fizik ve sosyal bilimler ile ilgili bilgi sahibi ve mimari çizimler yapabilecek kadar da resim alanında yeteneğe sahip olmalıdırlar.

 

Ortalama Yıllık Maaş: Mimarlık bölümü mezunları için ortalama yıllık maaş 55,000€ civarındadır.

Almanya'da mimarlık eğitimi veren üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

YARATICI SANATLAR VE TASARIM

 

Yaratıcı sanatlar ve tasarım denilince İtalya’dan sonra Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden biri de Almanya’dır. Ülke özellikle müzik, resim, moda ve endüstriyel tasarım alanlarında dünya çapında üne sahiptir. Zira Almanya kendisini ‘fikirler ülkesi’ olarak tanımlar. Moda ve otomotiv endüstrisinin İtalya kadar geliştiği ülkede; modada Hugo Boss, Puma, Adidas, Escada gibi markalar ile otomotivde ise Porsche, Audi, Opel, Mercedes, BMW gibi dünyaca ünlü dev isimlerin varlığı yadsınamaz. Almanya, yenilikçi ve yaratıcı fikirlere ve beyinlere her zaman açıktır. Ülke sahip olduğu yüksek teknoloji ve donanım sayesinde, her zaman tasarım, geliştirme ve üretim yapacak yeni mezunların varlığına ihtiyaç duyar.  

 

Ortalama Yıllık Maaş: Özellikle endüstriyel tasarım alanında maaşların yıllık 50,000€ ile 60,000€ arasında olduğunu söylemekte fayda var. 

Yaratıcı sanatlar ve tasarım alanında eğitim veren üniversitelerin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Unutmayın; ülkedeki bir eğitim kurumundan mezun olduktan sonra Almanya’da iş bulmak, öğrenciler için daha kolaydır. Zira ülke kültürüne, diline ve yaşam tarzına alışmış olarak başvurularınızı yapar, zaten stajlar sayesinde elde ettiğiniz sosyal ağınızla kariyerinizi güçlendirirsiniz. Almanya'da 2015-2017 yılları arasında Business Insider’ın verilerine göre en yüksek maaş ödeyen şirketler arasında Amerikan şirketlerinin üst sıralarda olması dikkat çekicidir. Aynı zamanda özellikle teknoloji sektörünün yükselişi ülkede, bu alanda gelişmiş bir istihdam açığınıda gösterir. Sıralamada Amerikan Intel şirketi Almanya’daki çalışanlarına yıllık ortalama 77,500€ öderken IBM 66,918€, Siemens 66,150€, Volkswagen 62,677€ ve Audi 60,270€ ödeyerek 12.sırada yer alır. 

 

Ayrıca bakınız;

Mezuniyetten Sonra Almanya’da Kariyer

Almanya'da Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler