Temel Bilgiler
Almanya: Once you arrive

Almanya’da Yapmanız Gereken 5 Şey

share image

Yurt dışı ziyaretlerinizde gideceğinizin ülkenin tarihini kültürünü ve sosyal yaşamını tam anlamıyla hissedebilmek için tatiliniz öncesi “ Yapılması Gerekenler” ve “ Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler” listesi çıkarmanız yararlı olacaktır. Almanya; Türk öğrenciler açısından en çok ziyaret edilen ve okumak için tercih edilen ülkelerden biri! Almanya’da yapmanız gereken 5 aktiviteyi sizler için derledik!

 

1. OKTOBERFEST’E KATILIN!

 

 

Almanya’ya gidiyorsanız tatilinizi Eylül-Ekim aylarına denk getirmeniz tavsiye ediyoruz çünkü hayatınızda unutamayacağınız bir festival sizleri bekliyor. Oktoberfest ya da Türkçe çevirisi ile Ekim Festivali, Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen, 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih kentindeki en ünlü olaydır.

 

Oktoberfest’in teması; bira, Bavyera yiyecekleri, eğlence ve lunapark. Litrelerce biranın tüketildiği festivalde yerel kıyafetleri ile bir çok vatandaş festival alanında yerini alıyor ve Alman kültürünü tanıtıcı bir çok etkinlik düzenleniyor.

 

Oktoberfest’e katılma imkanınız olursa unutulmaz anılarla ülkenize döneceğinize eminiz.

 

2. AVRUPA’NIN EN ESKİ 2.CAFESİ OLAN COFFE BAUM’U ZİYARET EDİN!

 

 

 

Leipzig’de bulunan Coffe Baum, Paris’te faaliyet gösteren Café Procope’dan sonra Avrupa’da en eski 2. Cafe! 1686’dan beri hizmet veren cafede, ilk kat restoran, ikinci kat tarihi bir cafe ve 3. Kat müze. Coffe Baum’u ziyaret ettiğinizde ilk katta yemeğinizi yiyebilir, ikinci katta tarihi bir ortamda bir çok çeşit kahve seçeneğinden birini deneyebilir, daha sonrasında cafeye ait tarihi müzeyi gezebilirsiniz.

 

Almanya'da gezmeniz gereken 5 yerin listesini buradan inceleyin

 

3- BERLİN DUVARINI BOYDAN BOYA GEZİN

 

 

Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvardır.

 

Batı'da yıllarca "Utanç duvarı" (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin'i abluka altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989'da Doğu Almanya'nın, isteyen vatandaşların Batı'ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı.

 

Duvarın bir çok bölümü yıkılmış olsa da bazı bölümler anıtsal olarak Almanya’da turistlerin ilgisini çekmektedir. Berlin Duvarı’nda Almanya’nın soğuk savaş dönemine ait izleri görebilir, tepkisel olarak ortaya çıkan graffiti sanatı ile ilgili bir çok çarpıcı örneği gözlemleyebilirsiniz.

 

4. ROMANTİK ŞEHİR HEİDELBERG’İ ZİYARET EDİN

 

 

Almanya’nın aşk şehri olarak tanımlanan, aslında pek de çok kişinin bilmediği masal gibi bir şehir, Heidelberg… Almanlar “Wege Der Romantik” diyor bu şehre; yani Almanya’nın en romantik şehri. Şehirde bulunan ve Avrupa’nın en uzun caddelerinden biri olan ‘Hauptstrasse’ 1.5 km uzunluğu, bir çok alışveriş merkezi ve yöresel dükkanları ile dikkat çekiyor. Neckar Nehri’nin ikiye böldüğü yeşilliklerin içindeki bu küçük şehir; tarihi binaları, Heidelberg Kalesi ve eski köprüsüyle adeta bir tablo görünümünü andırmaktadır. Heidelberg’in bir diğer özelliği ise 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmamış tek bölge olmasıdır ve bu nedenle orijinalliğini korumaktadır. Almanya’ya gittiğinde Heidelberg bölgesini gezmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

Alman kültürü hakkında bilmediklerinizi buradan öğrenin

 

5. MÜZELER ADASI’NDA BİR GÜN GEÇİRİN

 

 

Müzeler Adası, Almanya'nın başkenti Berlin'in Mitte ilçesinden geçen Spree Nehri'nin üzerinde bulunan küçük bir adanın kuzey kısmında bulunan tamı tamına 1 kilometrekarelik alana sahip müzeler kompleksi. 1990'da iki Almanya'nın da birleşmesiyle 1945'ten bu yana doğu ve batıya bölünmüş olan koleksiyonun yeniden bir araya getirilme imkânı belirdi. Müzeler Adası, 1999'dan beri UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde bulunmaktadır.

 

Adını kuzeyinde bulunan uluslararası çapta tanınan 5 müzeden alan kompleksin müzeleri:

 

  • Altes Museum: (Eski Müze) Karl Friedrich Schinkel'in siparişi üzerine 1830'da tamamlandı.
  • Neues Museum: (Yeni Müze) Friedrich August Stüler'in planlarına göre 1859'da tamamlandı. Destroyed in II. Dünya Savaşı'nda yıkılan müze, David Chipperfield tarafından yeniden inşa edildi ve 2009 yılında yeniden açıldı.
  • Alte Nationalgalerie: (Eski Ulusal Galeri) 1876'da tamamlanan müze, aynı zamanda Friedrich August Stüler tarafından tasarlandı, banker Joachim H. W. Wagener tarafından bağışlanan 19. yüzyıl sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.
  • Bode Müzesi: Adanın kuzey ucunda bulunan müze, 1904'te açılmıştır ve sonrasında Kaiser-Friedrich-Museum olarak adlandırılmıştır. Heykel koleksiyonlarını, geç dönem antik ve Bizans sanat eserlerini sergilemektedir.
  • Pergamonmuseum: kompleksin son müzesi 1930'da inşa edilmiştir. Büyük bir şekilde yeniden kurulmuş çoklu ve tarihsel olarak önem teşkil eden eserleri bulundurmaktadır.

 

Yılda yaklaşık 3 milyon ziyaretçiyi ağırlayan müzeler kompleksi 1999'da UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne eklenmiştir.

 

Almanya'da gezmeniz gereken 5 yerin listesini buradan inceleyin

 

BONUS

 

FRANKFURT KİTAP FUARINI ZİYARET EDİN

 

Dünyanın en büyük kitap fuarı! Her yıl Ekim ayında Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenen fuar yayın ve elektronik yayıncılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların katılımıyla 1949 yılından bu yana gerçekleştirilmektedir.

 

İçeri girdiğinizde uzun süre inanamayacağınız boyutta büyük olan fuarda bir çok uluslararası yazarı görmeniz ve konferanslarına katılmanız mümkün. Dediğimiz gibi eğer Ekim ayında Almanya’yı ziyaret ediyorsanız hem Oktoberfest hem Frankfurt Kitap Fuarı kaçırmamanız gereken etkinliklerden.

 

Alman kültürü hakkında bilmediklerinizi buradan öğrenin