Temel Bilgiler
Almanya: Before you leave

Alman Kültürü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

22597

Avrupa’da Türk nüfusunun en çok olduğu ülke Almanya ve çevrenizde mutlaka Almanya’ya gitmiş bir akrabanız veya tanıdığınız vardır. “Almanlar Türkler’den daha disiplinli ” “Almanlar arı gibi çalışıyor” “Almanya tam bir endüstri ülkesi” gibi söylemleri bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Almanya’nın sadece bu mottolardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, yazımızda Alman kültürünü keşfedeceksiniz!

 

Yemek Kültürü

 

Almanya’nın kendine has yemek kültürü var demek biraz iddialı olabilir çünkü Almanya’ya gittiğinizde klasik yemeklerle karşılaşacaksınız. Almanya’nın yemek kültürü ile ilgili ilk dikkatinizi çekecek nokta; patates.  Her yemeğin içinde patates görmeniz mümkün ve patates kızartması bir çok yemeğin yanında servis ediliyor. Almanya çok göç almasından dolayı göç aldığı ülkelerin yemek kültürlerinden etkilenmiş ve farklı yemeklere adapte olmuştur. Örnek vermek gerekirse; pizza, döner ve hamburger yiyecekler arasında çok yaygın. Almanya’nın yemek kültürü zayıf olmasına rağmen pasta ve hamur işleri çok yaygın. Bir çok Alman pastanesinde çok farklı tatlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Almanya’da yiyecek ve içecek kültüründe ön plana çıkan içeceklerden biri de bira! Almanya’da en çok tüketilen içki bira! Bir çok festival bira temelli, sokaklarda bir sürü pub ve marketlerde bir çok çeşit bira! İçki kullanıyorsanız Almanya’da bira öncelikli tercih edeceğiniz içkilerden olacaktır.

 

Almanya'da gezilmesi gereken 5 yeri buradan öğrenin.

 

Edebiyat

 

Alman edebiyatının izleri Orta Çağ'a kadar dayanmaktadır. Bu dönemin unutulmaz edebiyatçıları Walther von der Vogelweide ve Wolfram von Eschenbach'tır. Yazarı belli olmayan Nibelungenlied, yazıldığı devrin en önemli eseri olarak bilinir. Jacob ve Wilhelm Grimm tarafından yazılan peri hikâyeleri dünya çapında ün kazanmıştır. İncil'i Almanca'ya çeviren din adamı Luther, modern "yüksek Almanca"nın temelini atmıştır. Lessing, Goethe, Schiller, Kleist, Hoffmann, Brecht ve Schmidt Alman edebiyatındaki önemli şair ve yazarlardandır. 20. Yüzyılda dört Alman Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır. Bunlar: Thomas Mann, Hermann Hesse, Heinrich Böll ve Günter Grass'tır.

 

Diğer Avrupa edebiyatlarıyla karşılaştırıldığında Alman Edebiyatı diğerlerine oranla daha fazla yerel farklılık gösterir. Bunun sebeplerinden biri, 1800`lerde Berlin`in ortaya çıkmasına kadar, Almanca konuşan toplulukların Fransa`nın Paris`i ya da İngiltere`nin Londra`si gibi bir başkentinin olmamasıdır. Daha doğrusu, Almanya uzun süre ayrılıklar ve bölünmeler yaşamıştır. Bu tip bölünmeler, 1600`lerdeki din savaşları boyunca ve 1900`lerin ortasında başlayan Soğuk Savaş döneminde sıklıkla yaşanmıştı.

 

Almanya'da yapmanız gereken 5 şeyin listesine buradan göz atın

 

Müzik

 

Müzik alanında Almanya, Bach ve Beethoven gibi klasik müzik alanında büyük üne sahip kişileri yetiştirmiştir. Uluslararası alanda tanınmış diğer bestekarlar Händel, Telemann, Mendelssohn Bartholdy, Brahms, Schumann, Wagner, Strauss ve Orff'tur.

 

2016 yılı verilerine göre Almanya, dünyanın altıncı büyük müzik pazarı konumunda yer almıştır. Herbert Grönemeyer, Scorpions, Rammstein, Nena, Dieter Bohlen, Tokio Hotel ve Modern Talking gibi müzik grupları uluslararası üne kavuşmuşlardır. Özellikle Scorpions ve Rammstein rock müzik dünyasında saygın bir yer edinmiştir. Alman müzisyenler ve Tangerine Dream, Kraftwerk gibi gruplar elektronik müziğin gelişimine katkıda bulunmuşlardır. Almanya her yıl birçok büyük müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Rock am Ring müzik festivali hem Almanya'nın, hem de dünyanın en büyük müzik festivalidir.

 

Almanya'da gezilmesi gereken 5 yeri buradan öğrenin.

 

Spor

 

“Futbol basit bir oyundur; 22 kişinin 90 dakika topu kovaladığı sonunda her zaman Almanların kazandığı bir oyundur." Gary Lineker’in meşhur sözü Alman futbolunu tam anlamıyla tanımlamakta. Almanya’da spor etkinlikleri çok çeşitli ama futbol her Alman şehrinde kültür haline gelmiş bulunmaktadır. Almanya’da futbol maçları yüksek seyirci ortalaması ile geçiyor ve Avrupa’nın en yüksek miktarlı yayın ihalesine sahip ülkelerinden biri. Almanya’da işin ilginci, en büyük takım Bayern Münih’in maçları da çok rağbet görüyor, amatör küme maçları da.

 

Almanya’da futbolun yanı sıra motor sporları ve bisiklet sporu da yaygın olarak yapılmaktadır. Almanya’nın olimpiyatlar da başarısı da üst düzeydedir ve en çok madalya kazanan 5 ülke arasındadır.

 

Akademik Kültür

 

Almanya Hotcourses Turkey sitesinde yurt dışı eğitim konusunda en çok aranan ve merak edilen ülkelerden biri! Alman eğitim sistemi ilkokuldan yüksek öğrenime kadar sistematik ve disiplinli bir şekilde sürdürülmektedir. Bir çok Alman Üniversitesi dünyanın en iyi 100 üniversitesi sıralamasında yer almaktadır ve mühendislik bölümleri bir çok başarılı öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Almanya’da akademik kültür; disiplin, aktif katılım ve proje ödevleri temelinde staj destekli yürütülmektedir. Alman yüksek öğretim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

 

Almanya’daki üniversite ve bölümleri buradan araştırın.

Bölüm ara

Almanya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.