Temel Bilgiler
Almanya: Before you leave

Alman Kültürü

Alman Kültürü

Almanya ya da resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti, günümüzde farklı milletlerden insanların oluşturduğu kültür çeşitliliği, yüksek yaşam standartlarına sahip büyük şehirleri, sanat, bilim ve mühendislik alanlarında kaliteli eğitim kurumları ve Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip olması ile göz doldurur. Dünya otomotiv, elektronik ve kimya endüstrisindeki yeri, sağladığı istihdam imkanları ve yüksek kazançları ile dikkat çeken Almanya, aynı zamanda Amerika’dan sonra en çok göç alan ülkeler arasındadır. Bugün özellikle Berlin Duvarı, muhteşem orta çağ mimarisi, doğal güzellikleri, dünyaca ünlü icatları ve Nobel ödülleri ile tanınan Almanya’nın kültür özelliklerine gelin daha yakından bakalım.

 

Eğitim Sistemi

 

Almanya kültürü, gelenek ve görenekleri hakkında bilgi edinebilmenizin en kolay yolu ülkede eğitim almak ve yaşamaktan geçer. Avrupa’nın ve dünyanın en iyi öğretim sistemine sahip ülkelerden biri olan Almanya, günümüzde düşük ücretli eğitim veren üniversiteleri, burs ve kariyer imkanları ile uluslararası öğrenciler için popüler eğitim destinasyonlarındandır. Ülkede özellikle sanat, bilim, matematik ve mühendislik konularında araştırma ağırlıklı eğitim veren üniversiteler tercih edilirken, Almanya’da öğrenim görmek isteyenler için eğitim kurumları; Üniversiteler, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri ve Sanat, Müzik-Sinema Eğitimi Veren Üniversiteler olarak 3 gruba ayrılır. Almanya’da eğitim alabileceğiniz en iyi bölümler; moda tasarımı alanında ESMOD Berlin Üniversitesi, bilgisayar bilimi ile ilgili yapay zeka, programlama dilleri ve bilgisayar ağları gibi konularda geniş bir yelpazede eğitim veren Münih Teknik Üniversitesi, otomotiv endüstrisi alanında çalışmak isteyenlerin sıkça başvurduğu elektrik mühendisliği eğitimi için Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü dünya çapında üne sahiptir. Ülkede lisans ve lisansüstü eğitim veren kurumlarda İngilizce program çeşitliliği dikkat çekse de, özellikle akademik kariyer yapmak ve mezuniyetten sonra ülkede kalmak isteyenlerin Almanca bilmeleri önemlidir. Aynı zamanda Almanya’da bir üniversiteye nasıl başvurulduğu ile ilgili yazımıza sitemizden göz atarak eğitim sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

 

 

Çeşitlilikler Ülkesi

 

Almanya’da yaşam gibi bir düşünceye sahipseniz ülkenin çok yönlülüğü ve çeşitliliği ile merak uyandırdığını söylemekte fayda var. Zira Almanya, son yıllarda OECD raporlarında iş-yaşam dengesi, eğitim, güvenlik, yaşam memnuniyeti gibi konularda üst sıralarda yer alarak dünya genelinde en çok rağbet edilen göç ülkelerinden bir konumuna gelmiştir. Ülkede insanların büyük çoğunluğu yüksek yaşam standartı koşulları içinde yaşarken, göçlerle gelen etnik ve kültürel çeşitlilik ve zenginlik Almanya’nın en önemli özelliklerindendir. Bugün 80 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede, 16 milyonun üstünde göçmen kökenli insan yaşarken en büyük etnik azınlık yaklaşık 3 milyonla Türklere aittir. Almanya’da göçmenler, ülkenin toplumsal ve ekonomik gelişimine önemli bir katkıda bulunurken, demokratik ve özgürlükçü bir anlayış ön plandadır. Herkes için eşit iyi bir eğitim başta olmak üzere, kadınların, çocukların, eşcinsellerin, yaşlıların ve engellilerin hakları özellikle önemlidir.

 

Berlin’den Münih’e Göz Alıcı Şehirler

 

Almanya’nın kentsel yaşam kalitesi, uluslararası sıralamalarda iyi sonuçlar verirken, her yıl daha çok yabancı öğrencinin ülkeye gelmesini sağlamıştır. Şehirler, konaklama ve yaşam masraflarının yüksekliği ile dikkat çekerken; ucuz eğitim ücretleri, istihdam olanakları, düşük suç oranları, ulaşım kolaylığı ve kültürel etkinlikler açısından sıklıkla tercih edilir. 

 

  • Berlin; ülkenin başkenti ve en büyük şehri olmasının yanı sıra, Alman kültürü özelliklerinin en çok hissedildiği şehirlerdendir. QS öğrenci şehirleri sıralamalarında altıncı sırada yer alan Berlin, Londra ve New York gibi tasarım, moda, tiyatro, müzik ve sanat merkezi olarak dünyanın en iyi metropollerinden biridir. 
  • Münih şehri, hareketli kent yaşamı ve Almanya’nın çoğu şehrinde olduğu gibi tarihi dokusu ile dikkat çekerken, ülkenin teknoloji başkenti olarak göz doldurur. BMW ve Siemens gibi Alman firmalarının yanı sıra Google, Microsoft, IBM ve Intel gibi uluslararası firmaların genel merkezlerine ev sahipliği yapar. 
  • Hamburg, Avrupa’nın en büyük ikinci limanıdır ve ülkenin en büyük sanayi kentidir. Özellikle kimya, makine ve gemi inşaatı gibi çoğu sektörde dünyada ilk sıralarda yer alır. Şehir modern görünümüyle göz doldurur. 

 

Alman kültürü ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz ülkede her yıl Eylül ayının son haftası ile Ekim ayının ilk haftasında Münih’te düzenlenen 200 yıllık Oktoberfest’i, Frankfurt, Stuttgart ve Mainz’da düzenlenen şarap festivallerini, Aralık ayında Almanya’da 150 ayrı yerde kurulan ve en önemlileri Nürnberg ve Dresden olan Noel pazarlarını kaçırmamanızı öneririz. 

 

 

Alman Mutfağı

 

Geleneksel Alman mutfağı, bölgeden bölgeye değişiklik gösterirken, göçlerle gelen etnik grupların günlük yeme alışkanlıklarıyla daha çeşitli ve zenginleşmiştir. Ülkede en çok tüketilen besinler arasında patates kızartması, Wurst adı verilen sosis, peynir çeşitleri ve garnitür olarak kuşkonmaz, lahana gibi sebze haşlamaları yer alır. Berliner adı verilen ve bölgeden bölgeye ismi değişen Alman çöreği, leziz Schwarzwalder Kirschtorte denilen kirazlı kara orman keki, salamura et, lahana turşusu, Butterbrezel adı verilen tereyağlı simit, Eintopf olarak bilinen geleneksel Alman güveci, Knödel patates kötfesi, Schnitzel et pirzolası Alman yemek kültürü içerisinde olmazsa olmaz lezzetler arasındadır. Aynı zamanda içecek kültürüne bakıldığında bira ile bu kadar özdeşleşmiş bir ülke daha yoktur. Her bölgenin, şehrin hatta kasabanın kendine özgü biraları varken, özellikle Weissbier adı verilen buğday birası Bavyera’da, Ren kıyılarında Altbier, Köln’de Kölsch, Berlin’de ise ahududu şurubuyla karıştırılan Berliner Weibe tercih edilir. 

 

Almanya kültürü ve yaşam tarzı denildiğinde ilk aklımıza gelen mutfak alışkanlıklarına ülkede hatırı sayılır bir nüfusa sahip olan Türklerin katkısı büyüktür. Bugün özellikle ülkedeki döner ve kebapçıların dünyanın en büyük fast-food zincirlerinden daha çok rağbet görmesi Almanya’daki Türk göçmenlerin etkisini gözler önüne serer. 

 

 

Alman Müzik ve Resim Sanatı

 

Bugün Alman kültürü ve yaşam tarzı ile ilgili ülkedeki resim, müzik, mimari gibi sanat dallarından oldukça fazla bilgi elde ediyoruz. Almanya özellikle klasik müzik alanında Beethoven, Bach, Brahms, Wagner, Schubert gibi dünyanın en ünlü bestecilerini yetiştirirken, Alman pop müziğinin ilk örneklerine Marlene Dietrich ile rastlanır. İngiliz sözlü müziğinin ilk örnekleri ise efsane grup The Scorpions ile başlar. Almanya’da resim sanatının gelişimi ve uluslararası prestij kazanması dünya çapında tanınırlılığa sahip ressamlarıyla olmuştur. Rönesans döneminin en tanınan isimleri ressam ve matematikçi Albrecht Dürer ile Hans Holbein; romantik döneme damgasını vuran ve Buz Denizi yapıtıyla ünlü Caspar David Friedrich, gerçeküstücülüğün en önemli temsilcisi Max Ernst’tir. 

 

Bilim ve Felsefe

 

Almanya, şairlerin ve düşünürlerin ülkesi olma ünvanını ülkede yetişen çok sayıda felsefeci, bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçıya borçludur. Bilimsel araştırmalar, sıradışı buluşlar ve yeniliklerle ülke bugüne kadar çok sayıda başarıya imza atarken, 102 Nobel Ödülüne layık görülmüştür. Albert Einstein ve Max Planck modern fiziğin temellerini atarken Wilhelm Conrad Röntgen, X-ışınını keşfetmiştir. Uzay mühendisi olan Wernher von Braun ilk uzay roketini geliştirirken, Wilhelm Wundt deneysel psikolojinin babası olarak tarihe geçmiştir. 

 

Alman kültürü hakkında bilgi edinebileceğiniz bir diğer alanda felsefedir. Alman felsefesi ve filozofları tarih boyunca batı felsefesine öncülük ederken bunda Kant, Hegel, Karl Marx, Schopenhauer, Nietzche gibi isimlerin payı büyüktür. Edebiyat alanında karşımıza çıkan isimler ise Goethe, Bertolt Brecht, Hermann Hesse, Günter Grass gibi edebiyatçılarken, çocukların vazgeçilmez masalları olan ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Rapunzel, Hansel ve Gretel, Bremen Mızıkacıları, Uyuyan Güzel, Kurbağa Prens, Kırmızı Başlıklı Kız, Balıkçı ile Karısı’nın yazarları Grimm Kardeşler’dir. Dünyanın önde gelen kitap yayıncılarından olan ve her yıl 90 binin üzerinde yeni basım yapan ülkedeki Frankfurt Kitap Fuarı, 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. 

 

 

Bölgelere Göre Almanya

 

Tarihi geçmişi, bölgede yaşamış Germen kabilelerine kadar uzanan Almanya, bugün muhteşem imparatorluk tarihi ile dünyanın en tanınmış ülkelerinden biridir. Kuzeyde Baltık Denizine, güneyde ise Alp dağlarının eteklerine uzanan muhteşem doğası ile gelenleri büyüleyen ülke kültürel farklılıklara ve yaşam şekillerine sahip toplamda 16 bölgeden oluşur. Kuzey Almanya; plajları, rüzgarlı tepeleri, kırsal manzaraları, Bremen şehrinin tarihsel ve masalsı zenginlikleri ile göz doldururken Hamburg, Almanya’nın en zengin şehri olması ile ünlüdür. Batı Almanya, Ren Nehri boyunca uzanan Bonn, Köln, Dortmund, Düsseldorf şehirleri, kaleleri, tarihi binaları ve şaraplarıyla popülerken, orta Almanya ise ‘Almanya’nın kalbi’ olarak bilinir ve bölge özellikle finans merkezi Frankfurt ile Thüringen Ormanına sahiptir. Kültürel çeşitliliğinin ve farklılıkların en belirgin şekilde hissedildiği doğu Almanya, dünyanın en önemli öğrenci metropollerinden biri olan tarihi Berlin şehri, Dresden ve Leipzig’le ülkeye gelenleri büyülerken, güney Almanya ise ressamların tablolarına konu olmuş Schwarzwald olarak bilinen Kara Orman, Alpler, Tuna ve Ren nehirleri ile ülkenin en ünlü manzaralarına ev sahipliği yapar. Heidelberg, Münih, Nürnberg, Stuttgart gibi şehirler bölgenin en önemli tarih, kültür ve yaşam merkezleridir.

 

 

Futbol ve Motor Sporları

 

Alman kültürü denilince vazgeçilmez futboldan ve spordan bahsetmemek olmaz. Ülkede yaşayanlar için hafta sonlarının en öenmli etkinliklerinden olan futbol karşılaşmaları şehirlerin ruhunu ve yaşam çeşitliliğini hissedebileceğiniz en güzel aktivitelerdir. Bugün özellikle Bayern Münih, Werder Bremen, Borussia Dortmund, Bayern Leverkusen dünya çapında başarılara sahip en iyi klüplerken; Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Jürgen Klinsmann, Karl-Heinz Rummenigge gibi efsane isimlerin yanı sıra günümüzde Mesut Özil, Hamit Altıntop, Nuri şahin en önemli Türk futbolcular arasındadır. Almanya, aynı zamanda ülkedeki BMW, Mercedes, Porsche, Audi, Volkswagen gibi otomotiv devi markaları ile uluslararası motor sporlarında da öncü ülkelerdendir. Özellikle Formula1 yarışlarında sayısız başarı kazanan markaların yanında, tarihin en başarılı ve en çok yarış kazanan sürücüsü olarak Michael Schumacher geçmektedir. Almanya ve Alman kültürü hakkında merak ettiğiniz ilginç bilgiler için yazımıza göz atmanızı öneririz.