Temel Bilgiler
Almanya: Finans

Almanya'da Burslu Öğrenim Görebileceğiniz Üniversiteler

Almanya'da Burslu Eğitim

Dünyanın en popüler eğitim destinasyonlarından biri olan Almanya, çok sayıda saygın üniversiteye ev sahipliği yaparken Amerika ve İngiltere’den sonra en çok uluslararası öğrenciyi çeken ülkelerden biridir. Modern yapısı ile Berlin, daha geleneksel Münih, gökdelenleri ile göz alıcı Frankfurt, hızlı ve tempolu Hamburg, tarihi Heidelberg gibi öğrenci şehirleri ile zengin bir uluslararası kültür çeşitliliğine sahip Almanya, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak refah yaşam standartları ile göz doldurur. Özellikle sanat, bilim ve mühendislik alanlarında yabancı öğrencilerin tercih ettiği ülkede lisans eğitimi devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Ancak ülkede kalıp lisansüstü eğitiminize devam etmek isterseniz öğrenim harcı ödemeniz gerekir. Bu nedenle de hükümet ve üniversiteler uluslararası öğrencilere destek olmak için çok sayıda finansal destek sunmaktadır. Gelin Almanya’da burslu eğitim alabileceğiniz üniversitelere birlikte göz atalım!

 

Humboldt University of Berlin

 

Almanya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için 1818 yılında kurulan Humboldt Üniversitesi, zengin araştırma bursları ile göz doldurur. Üniversite, özellikle bilgisayar bilimleri alanında master programları ile dikkat çekerken Berlin’in en eski eğitim kurumu olmasıyla da ayrı bir öneme ve saygınlığa sahiptir. Fizik, kimya ve tıp alanlarında 40 Nobel ödülü ile ilişkilendirilen okul mezunları ve akademisyenleri arasında çarpıcı isimler bulunur. Ünlü fizikçiler Albert Einstein ve Max Planck, Karl Marx, düşünür Schopenhauer, filozof Hegel bunlardan sadece birkaçıdır. Humboldt Üniversitesi, özellikle üstün yetenekli genç araştırmacıları destekleme amaçlı finansal destekler sunar. Burslar hakkında ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

  • Humboldt Research Track Bursları: Humboldt Üniversitesi’nde ya da yurtdışında farklı bir üniversitede yüksek lisans eğitimi alan ve doktorasına devam edecek olan başarılı öğrencilere sunulan burslardır. Fonlar yılda 4 kez en fazla 6 ay süreyle alınabilir. İstisnai durumlarda bir 6 ay daha uzatılabilir. 
  • Caroline von Humboldt-Grants: Genç kadın araştırmacılara destek sağlamak için Humboldt Üniversitesi’nde doktora eğitimlerine devam eden başarılı kadın öğrencilerin tezlerini tamamlamaları için sunulan hibelerdir. 9 aylık bir dönemi kapsayan yardımlar için tezinizi bu süre içerisinde tamamlanmış olmanız gerekir. 

 

ESMT Berlin

 

2002 yılında, aralarında Bayer, Lufthansa, Gazprom, Allianz gibi 25 lider Alman şirketi ve kurumları tarafından kurulan üniversite; iki yıllık master derece programı, 12 aylık Full-time MBA ve 18 aylık Executive MBA programları ile göz doldurur. ESMT MBA burs programı, uluslararası kariyer amaçları olan öğrencilerine çok sayıda kısmi öğrenim bursu verirken, sınırlı sayıda da tam öğrenim bursu sunar. Finansal destek almak isteyen öğrenciler, MBA programına online başvuru yaptıklarında otomatik olarak kullanılabilir herhangi bir burs için hak kazanırlar. Aynı zamanda Executive MBA programına kayıt olan, akademik mükemmelliği, güçlü liderlik tecrübesi, kişisel ve profesyonel başarısı olan öğrencilere liyakate dayalı burslar vermektedir. Üniversitenin burs sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

 

Frankfurt School of Finance&Management

 

Almanya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Frankfurt Maliye ve İşletme Okulu, 1957 yılından beri hizmet vermektedir. Bankacılık ve finans alanında Avrupa’nın önde gelen işletme okullarından olan üniversite, başarılı lisans ve master öğrencileri için çok sayıda burs imkanı sunar. Bunlar arasında;  

 

  • Frankfurt School Lisans Burs Programı: Üstün yetenekli öğrencilere lisans eğitimleri süresince sunulan uluslararası burslardır. Not ortalamanız göz önünde tutulur. 
  • Frankfurt School Master Bursları: Üniversitenin finans, yönetim gibi alanlarında master programlarına başvuran adayların başarı düzeyleri ve ihtiyaçları dikkate alınır. 
  • STIBET Bursları: Dışişleri Bakanlığı ve DAAD tarafından finanse edilen burslar, Alman vatandaşı olmayan uluslararası öğrencilere yöneliktir. Okula başvuran başarılı lisans ve master öğrencilerine yönelik burslardır. 

 

RWTH Aachen University

 

Almanya üniversiteleri, mühendislik alanında dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahipken, 1870 yılında kurulan RWTH Aachen Üniversitesi, 40,000’den fazla öğrencisi ile ülkenin en büyük teknik okuludur. RWTH, başta makine mühendisliği olmak üzere elektrik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, fizik ve kimya dallarının da arasında olduğu toplamda 9 fakülte ve 260 enstitüden oluşur. Deneyimli öğretim kadrosu ve zengin yelpazede mühendislik ders seçenekleri ile 120’den fazla ülkeden yaklaşık 8,000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan RWTH Aachen Üniversitesi, sanayi ile olan güçlü bağları ve çevresindeki teknoloji ve mühendislik şirketleri ile öğrencilerine sayısız fırsatlar sunar. Üniversitede eğitim alan uluslararası öğrenciler için matematik, mimarlık bilgisayar bilimleri elektrik mühendisliği, tıp gibi alanlarda lisans ve lisansüstü burslar veren RWTH, aynı zamanda araştırma öğrencileri içinde finansal destek imkanlarına sahiptir. Almanya'da burslu eğitim almak istiyorsanız, ayrıntılı bilgi için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

University of Freiburg

 

1457 yılında kurulan Freiburg Üniversitesi, Almanya’nın beşinci en eski ve saygın üniversitelerinden biridir. Almanya’da eğitim almayı düşünürseniz, 120 farklı milletten, 4,000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite; 11 fakülte, 180'e yakın lisans ve yüksek lisans programıyla dünya çapında bir öğrenim imkanı sunar. Almanya üniversiteleri arasında, yenilebilir enerji mühendisliği ve yönetimi ile micro sistemler mühendisliği konularında yüksek lisans araştırma programları ve üst düzey doktora programları ile ülkenin en güçlü araştırma üniversitesi olarak göz doldurur. Freiburg Üniversitesi, alanında başarılı uluslararası araştırmacılara yönelik çok sayıda burs imkanı sunar. Bunlar arasında özellikle Marie S. Curie FRIAS Cofund Burs Programı, beşeri ve sosyal bilimler, mühendislik ve tıp gibi alanlardan gelen genç ve yetişkin araştırmacılar için 3 ile 12 ay arası geçerli burslar verir. Daha ayrıntılı bilgi için üniversitenin burs sayfasına göz atabilirsiniz. 

 

University of Hamburg

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin özellikle bilim ve mühendislik alanlarında tercih ettiği Hamburg Üniversitesi, 1919 yılında kurulmuştur. Almanya’nın en genç eğitim kurumlarından olan üniversite; hukuk, siyaset, tıp ve doğa bilimleri alanlarında sayısız lisans ve lisansüstü program sunarken, araştırma ve eğitim konularında ulusal ve uluslararası lider kuruluşlarla işbirliği içindedir. Hamburg Üniversitesi, en az iki dönem lisans ve lisansüstü programlara kayıt olan seçkin uluslararası öğrencilere ve araştırmacılara mali ihtiyaçlı ve başarı düzeylerini göz önünde bulundurarak Merit Burs imkanları sunar.

 

 

ULM University

 

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için 1967 yılında kurulan ULM Üniversitesi, özellikle tıp, mühendislik, matematik, bilgisayar bilimi ve ekonomi alanlarında lisans ve lisansüstü programları ile dikkat çeker. Araştırma ve öğretim sistemine olan yatırımları ve öğrenci odaklı yaklaşımları ile göz dolduran üniversitenin kampüsünde Nokia, Siemens, Daimler gibi firmaların araştırma merkezleri yer almaktadır. Okulda eğitim alan uluslararası öğrenciler ve doktora öğrencileri için ihtiyaç temelli en fazla bir dönem, aylık 250€ ile 300€ arasında burs verilir. Üniversite bursları ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.  

 

University of Heidelberg 

 

Heidelberg Üniversitesi, özellikle yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrenciler için dünya çapında tanınırlılığa sahip bir eğitim kurumudur. 1386 yılına uzanan tarihi ile ülkenin en eski eğitim kurumu olan üniversite, Heidelberg şehrini ikiye bölen Neckar nehrinin iki yakasında yer alan iki kampüsü ve ortaçağdan kalma tarihi dokusuyla göz doldurur. Heidelberg Üniversitesi, ülkeye gelen öğrencilere unutamayacakları bir deneyim yaşatırken çok sayıda bilim adamı, siyasetçi, sanatçı ve düşünürün eğitim aldığı okul, bilimsel araştırmaları ve yüksek lisans programları ile dikkat çeker. Almanya’da eğitim almayı düşünüyorsanız; Heidelberg Üniversitesi’nin ülkenin en iyi mühendislik eğitimine, prestijli bir itibara ve entellektüel profesörlere sahip olduğunu söylemekte fayda var. Uluslararası öğrenciler için çok sayıda burs imkanına sahip olan üniversite özellikle tıp ve diş hekimliği öğrencilerine sunduğu Amirana Bursu, yabancı öğrenciler için değişim bursları, Erasmus Mundus programları ve DAAD tarafından da desteklenen STIBET hibe programları ile dikkat çeker. Heidelberg Üniversitesi öğrenci bursları için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

 

Dresden University of Technology

 

1828 yılında kurulmuş, Almanya’nın geçmişi uzun yıllara dayanan eğitim kurumlarından biri olan Dresden Teknoloji Üniversitesi, mühendislik alanındaki başarıları ile göz doldurur. 14 fakülte, sunduğu çalışma programlarının kalitesi, araştırma ve eğitim konusunda IBM, Siemens gibi pek çok şirketle yürüttüğü ortaklıklar sayesinde Dresden Teknoloji Üniversitesi, tüm dünyadan öğrencileri kendine çekmeyi başarır. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencileri masallara konu olan Dresden şehrinin büyüleyici tarihi örnekleri ile karşılayan üniversite; özellikle biyotıp, biyomühendislik, bilgi teknolojisi, mikroelektronik gibi konularda zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. Dresden Teknoloji Üniversitesi, aynı zamanda yurtdışında sayısız ortak üniversite ile değişim öğrencilerine sunduğu eğitim imkanları ve burslarla dikkat çeker. Ayrıntılı bilgiye okulun burs sayfasından ulaşabilirsiniz. 

 

Almanya'da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz. 

 

►►► İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

İngiltere’de Burslu Eğitim Veren 5 Üniversite

Amerika’da Burslu Eğitim Veren Üniversiteler

Hollanda’da Burslu Eğitim Veren 7 Üniversite

Fransa’da Burslu Okuyabileceğiniz Üniversiteler 

İtalya’da Burslu Eğitim Alabileceğiniz 5 Üniversite