Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Finans

Amerika'da Burslu Eğitim Veren Üniversiteler

Amerika'da Burslu Eğitim

Uluslararası öğrenciler için dünyanın önde gelen eğitim destinasyonlarından olan Amerika, bugün en iyi üniversite sıralamalarında 150’den fazla eğitim kurumuyla göz doldurur. Her yıl binlerce öğrenci; New York, San Francisco, Boston, Chicago gibi büyüleyici şehirlerde öğrenim görmek için Amerika’ya gelirken, ülkedeki yüksek yaşam masrafları ve eğitim ücretleri hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak moraliniz bozulmasın zira Amerika, burs imkanları ile dünyanın farklı ülkelerinden uluslararası öğrencilere eğitim, yaşam ve konaklama gibi ücretlerini karşılayan finansal destekler sunar. Ülkedeki burs programları; hükümet tarafından finanse edilenler, üniversitelerin sunduğu burslar ve sivil toplum kuruluşlarının sağladıkları olarak üç gruba ayrılır. Burs başvuruları için okumayı planladığınız üniversitenin mali yardım ofisi ile iletişim kurabilir ve online olarak burslar hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Gelin Amerika’da burslu eğitim alabileceğiniz üniversitelere birlikte göz atalım!

 

University of Bridgeport

 

Amerika’nın Connecticut eyaletinde yer alan üniversite, 1927 yılında kurulmuş özel bir eğitim kurumudur. Dünyanın en büyük finans merkezi olan New York şehrine sadece 1 saat uzaklıkta olması, öğrenciler için mezuniyetten sonra iş bulma imkanını artırırken, kariyer odaklı lisans, yüksek lisans dereceleri ile mesleki programlar sunmaktadır. 80 farklı ülkeden gelen öğrenci çeşitliliği, aralarında mühendislik, eğitim, sanat ve bilimler fakülteleri ile Shintaro Akatsu tasarım fakültesi, Fones diş hijyeni fakültesi ve akupunktur enstitüsününde olduğu zengin lisans ve lisansüstü programları dikkat çeker. Bridgeport Üniversitesi, öğrencilerinin eğitim masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için öğrenimlerinin ilk yılında, özellikle not ortalaması yüksek ve İngilizce yeterliliğe sahip başarılı uluslararası lisans öğrencilerine 11.000$ ile 22.000$, MBA ve mühendislik gibi alanlarda eğitim alan yüksek lisans öğrencilerine ise 3.000$ ile 6.000$ arasında değişen mali destekler sunar.

 

Western New England University

 

Yurtdışı eğitim bursları arıyorsanız, 30 farklı ülkeden uluslararası öğrenciye hizmet veren Western New England Üniversitesi, tam da size göredir. Kuruluşu 1919 yılına kadar uzanan okul, modern kampüs ve tesisleri, yüksek teknolojili multimedya laboratuvarları ve uzman akademik kadrosu ile göz doldurur. Üniversite, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmaları için elinden geleni yaparken, 1,000’in üzerinde sektörle olan bağlantılarıyla dünya çapında stajyerlik imkanı sağlamaktadır. Özellikle eczacılık, işletme, hukuk ve mühendislik öğrencilerine akademik başarılarına bağlı olarak her yıl 8.000$ ile 21.000$ arasında burslar verilmektedir. 

 

Bentley University

 

Massachusetts’te yer alan üniversitenin tarihi 1917 yılına kadar dayanmaktadır. Amerika’nın önde gelen işletme fakültelerinden olan Bentley Üniversitesi, 80’in üzerinde ülkeden gelen uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Üniversite bugün, aralarında muhasebecilik, ekonomi, bilgi işlem yönetimi, pazarlama, matematik bilimi, modern diller, felsefe ve sosyolojinin de olduğu 17 akademik bölüm, üst düzey kariyer olanakları, geniş çaplı klüp ve organizasyon etkinlikleri ve mezuniyetten sonra ilk 6 ay içerisinde işe girme oranı ile göz doldurur. Bentley Üniversitesi’ne başvuran tüm birinci sınıf öğrencileri otomatik olarak burs almaya hak kazanır. Ayrı bir başvuru ve geri ödeme gerektirmeyen yardımlar için akademik başarınız değerlendirmeye alınır. Lisansüstü burslar ise belirli sayıda öğrenciye sunulur ve TOEFL testide dahil eğitim alacağınız bölüme göre gireceğiniz test puanlarına göre seçilmektedir. 

 

American University Washington, DC

 

1893 yılında Washington, DC’de kurulan American Üniversitesi, özel bir araştırma kurumudur. Aralarında hukuk, işletme ve iletişim fakültelerininde olduğu 8 okul ve 160’ın üzerinde lisans, master ve doktora derecesi ile uluslararası öğrencilere hizmet verir. Üniversite, Emerging Global Leader Scholarship programı ile uluslararası öğrencileri teşvik etmek ve çeşitliliği artırmak için finansal destekler sunar. 

 

Illinois State University 

 

Amerika’da burs veren üniversiteler arasında Illinois State Üniversitesi, öğrencilere sunduğu harç muafiyeti ve lisansüstü asistanlık imkanları ile göz doldurur. 1857 yılında kurulmuş bir kamu eğitim kurumu olan Illinois State Üniversitesi, özellikle eğitim fakültesi ile Amerika’nın öğretmen yetiştiren en önemli okulları arasında yer alır. Uygulamalı bilim ve teknoloji, fen-edebiyat fakültesi, işletme okulu, güzel sanatlar fakültesi ile  60’ın üzerinde ülkeden uluslararası öğrenciye hizmet veren üniversite, master ve doktora programları ile göz doldurur. 

 

Amerika'da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelerin listesine buradan göz atın!

 

Iowa State University

 

Amerika’nın Iowa eyaletinde 1858 yılında kurulan üniversite, 100 farklı ülkeden gelen öğrenci çeşitliliği, makine mühendisliği, uluslararası işletme, muhasebe, reklamcılık alanlarındaki zengin programları ve akademik kadrosu ile göz doldurur. Üniversite, Amerika’nın en kapsamlı 10 mühendislik lisans programından birini sunarken, aralarında ilk dijital bilgisayarında olduğu sayısız icat ve ödüle ev sahipliği yapmıştır. Iowa State Üniversitesi bursları, öğrencilerin eğitim ücretlerini karşılamaz ancak, 2.000$ ile 10.000$ arasında yaşam masraflarını karşılayacağı finansal destek verir. 

 

Clark University

 

Amerika’da burslu eğitim almak için 1887 yılında Massachusetts eyaletinde kurulmuş bir özel araştırma kurumu olan Clark Üniversitesi, beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında zengin lisans ve lisansüstü programları ile göz doldurur. 8 araştırma enstitüsü ve çok sayıda şirket ve kuruluşu ile Amerika’nın en girişimci okulları arasında yer alan Clark Üniversitesi, uluslararası öğrencilere sunduğu burs ve ihtiyaç temelli mali yardımlarla dikkat çeker. Lise öğrenimini tamamlamış ve üniversiteye başvuruda bulunmuş lisans öğrencilerinin faydalanabileceği bursların en önemli şartı öğrencilerin akademik başarısıdır. 

 

Florida International University

 

Yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için Miami şehrinde, 1965 yılında kurulan Florida International Üniversitesi, Amerika’nın en büyük devlet okullarından biridir. Her yıl 120’den fazla ülkeden öğrenciyi ağırlayan üniversite, uluslararası öğrenci değişim programı ile öğrencilerine farklı ülkelerde eğitim alma, staj ve araştırma yapma imkanı sunar. Florida Üniversitesi, hem online hem de kampüste eğitim hizmetleriyle göz doldururken uluslararası öğrencilerde aranan en önemli gerekliliklerden biri İngilizce yeterliliktir. Okul, özel kuruluşların sağladığı ve yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin başvurabileceği çok sayıda lisans ve yüksek lisans bursuna sahiptir. Bunlar arasında özellikle IDRF-Uluslararası Doktora Araştırma Bursu, dünyanın her yerinden doktora araştırması yapmak isteyen sosyal bilimciler ve hümanistlere destek sağlar. 

 

Maryville University

 

Amerika’nın en hızlı büyüyen üniversitelerinden biri olarak gösterilen Maryville Üniversitesi, 1872 yılında kurulmuş özel bir eğitim kurumudur. 60 farklı ülkeden, 8,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, fen-edebiyat, sağlık, eğitim ve işletme alanlarında zengin lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. Hem öğrenciler hem de mezunların faydalanabileceği kariyer hizmetleri sunan Maryville Üniversitesi, öğrencilerine CV ve motivasyon mektubu, iş arama desteği, lisansüstü çalışmalara hazırlık, mesleki gelişim gibi konularda destek sağlar. Yüksek öğrenimi herkes için uygun ve erişebilir kılmayı amaç edinen okul, başvuru yapan birinci sınıf öğrencilerine gerekli uygunluğa sahiplerse otomatik burs hakkı tanır. 

 

The University of Arizona

 

Kanyonları ve çölleriyle ünlü Arizona’da 1885 yılında kurulan üniversite, dünyaca ünlü akademisyenleri ve her yıl inovasyon ve araştırma alanında yaptığı 600 milyon dolarlık yatırımlarla göz doldurur. Üniversitenin adı aralarında CEO’ların, aktörlerin, sporcuların ve mucitlerin olduğu ünlü mezunlarıyla anılır. Arizona Üniversitesi, bugün Amerika’nın en çok Fulbright Bursu veren 10 üniversitesinden biridir. Okul, geri ödemesiz olarak hem Arizona Üniversitesi’nden hem de dışarıdan hükümetin, özel kurumların ve üniversitenin öğrencilere sunduğu çok sayıda burs imkanına sahiptir. 

 

Amerika'da eğitim alabileceğiniz üniversitelerin broşürlerine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Faydalı Linkler:

Öğrenciler İçin Amerika’da Burs Seçenekleri

Fulbright Akademik Araştırma Bursu

Amerika’da Lisans Eğitimi Almanız İçin 7 Neden

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al