Temel bilgiler
Hong Kong: Kariyer

Hong Kong'da Kariyer Yapmanız İçin 7 Neden

share image

Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong, kalabalık nüfusu, 135 yıllık İngiliz yönetiminden kalma çift katlı kırmızı otobüsleri, birbirinden güzel plajları, renkli ve ışıltılı caddeleri, sanat ve kültür merkezleri ile uluslararası öğrenciler için hem eğitim hem de kariyer açısından popüler bir şehir devletidir. Tokyo ve Seul’den sonra Asya’daki en pahalı kent olması her ne kadar ülkedeki eğitim ve yaşam maliyelerininde yükselmesine sebep olsa da, eğitimdeki kalite ve mezun olduktan sonraki iş imkanları ile göz doldurur. Gelin ticaret, endüstri ve turizm alanlarında Asya’nın en dikkat çekici ülkelerinden olan Hong Kong’da kariyer yapmanız için gerekli birkaç çarpıcı detaya birlikte göz atalım!

 

1-Kozmopolit Şehir Yaşamı

 

Dünyanın önde gelen finans merkezlerinden olan Hong Kong, çoğunluğunu Çinlilerin oluşturduğu nüfusuna rağmen farklı milletlerden ve kültürlerden insanların buluştuğu uluslararası bir şehir devletidir. İlk bakışta şehre gelenleri New York stili gökdelenleri, hızlı temposu, modern alışveriş merkezleri, yüksek sınıf restoranları, arka sokaklarında karakteristik dükkanları ve sayısız dumanlı Budist tapınakları ile karşılasa da Hong Kong bunların çok ötesinde muhteşem doğa manzaralarına sahip adalar, plajlar ve 1960’lardan kalma rustik binalara sahiptir. 

 

Mezuniyetten sonra Hong Kong’da kariyer yapmayı planlayanlar için, şehirdeki konaklama ücretlerinin özellikle merkezde çok yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Her ne kadar eğitim ücretleri Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine göre yüksek, Amerika’ya göre ise nispeten daha düşük olsa da Hong Kong’da yaşam oldukça pahalıdır. Genel olarak şehir merkezinde yaşayanlar yüksek maaş kazançlarına göre daha rahat olsalarda, ülkenin çoğunluğunu oluşturan orta kesim yoğun iş saatlerinden, hızlı tempodaki çalışma gücünden ve küçük yaşam alanlarından bir bakıma uzaklaşmak için tatil günlerinde deniz kıyılarında, park alanlarında ve tapınaklarda vakit geçirirler.  

 

 

2-İngilizce ve Çince Dil Seçeneği

 

Hong Kong’da eğitim almanın ve mezun olduktan sonrada çalışmanın en güzel yanı ülkede resmi dilin hem Çince hem de İngilizce olmasıdır. Gelen öğrencilere küresel bir ortam sunan ve tabelalardan etiketlere ve metro istasyonlarına kadar birçok kolaylık sağlayan İngilizce imkanlar sayesinde eğitim hayatınız boyunca kolaylık yaşayacağınız gibi öğreneceğiniz günlük Çince konuşma sayesinde de şehir hayatına ve insanlarına daha çabuk adapte olursunuz. Sizin gibi farklı ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak sosyal çevrenizi geliştirmiş olursunuz. Özellikle iş yaşamında tercih edilen İngilizce, uluslararası firmalarda çalışmak isteyen öğrencilere eğitimlerine devam ederken staj yapma ve mezun olduktan sonra da kariyer imkanı sunar. 

 

3-Kariyer Fırsatları

 

Hong Kong’da kariyer yapmayı düşünen öğrenciler için bir üniversitede lisans ve lisansüstü programlarda eğitim aldıysanız eğer, ülkede iş bulma şansınız daha yüksektir. Zira en az 2-3 yıllık öğrenim hayatınız boyunca ülke kültürü, yaşam tarzı ve anadiline adapte olmuş, part-time çalışma imkanı bulmuş ve kendi alanınızla ilgili uluslararası firmalarda çalışarak sosyal ağınızı da genişletmiş olursunuz. 

 

Asya ülkeleri arasında dünya çapında istikrarlı bir ekonomik büyümeye sahip Hong Kong, her yıl tüm dünyadan profesyonellere ve yeni mezun öğrencilere iş imkanları sunuyor. Teknoloji ve ticaretin hızla geliştiği alanlarda, küresel işletmelerde Hong Kong’da iş bulmak ve çalışmak isteyenler için ülke sayısız fırsatlarla dolu olmakla beraber son derece rekabetçi bir ortamın içerisinde olacağınızı da söylemekte fayda var. 

 

Çin'e açılan kapı olarak düşünülen Hong Kong’da, yaşam standartı ve kariyerinizde ilerleme şansınız yüksektir. Ülkede bir üniversiteden mezun olan öğrenciler için hem eğitim aldığınız bölümde akademik kariyer hem de finans, hukuk, bankacılık, mimarlık ve teknoloji alanlarında mezunlara ihtiyaç her zaman mevcuttur. 

 

 

4-Yüksek Kazançlar

 

Hong Kong’da öğrenciler için iş imkanları ve kazançlar eğitim aldığınız bölüme göre farklılıklar gösterse de dünya geneline bakıldığında kendi ülkenizde kazandığınızın 2-3 katı maaş elde edersiniz. Hong Kong’da bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon alanlarında çalışanlar, yıllık 280,000£ ile 350,000£ arasındaki kazançlarıyla en yüksek miktara sahipken, bankacılık ve finans alanındaki yöneticiler 250,000£ ile 280,000£ arası bir ücret alırlar. 

 

Dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi mühendislik alanında eğitim alan öğrenciler için Hong Kong’da iş bulmak zor sayılmaz. Özellikle inşaat, elektrik-elektronik, çevre ve makine mühendisliği alanlarında çalışma sahaları oldukça fazladır. Maaşlar, mühendisliğin yanı sıra proje yönetimi, üretim ve satın alma gibi bölümlere göre farklılıklar gösterse de ortalama yıllık kazançlar 150,000£ gibi rakamlarla başlar. 

 

Aynı zamanda yeni mezun öğrenciler için Hong Kong’da kariyer yapabilecekleri yüksek maaş veren işler arasında doktorlar, stajyer avukatlar, hemşireler ve pilotlar en yüksek aylık kazançlara sahiptirler. 

 

5-Profesyonel İş Ağı

 

Hong Kong, sahip olduğu yüksek kaliteli eğitim kurumları ile dünya sıralamalarında ilk 50 içerisinde yer alırken en iyi üniversiteler arasında Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yer alır. Eğitiminiz süresince dalında uzman akademisyenlerden eğitim alırken, bir yandan da yapacağınız stajlarla hem Hong Kong’da hem de üniversitenizin anlaşmalı olduğu şirketlerin bulunduğu Çin ve diğer Asya ülkelerinde kendinize sosyal bir iş ağı oluşturursunuz. Aynı zamanda sizin gibi dünyanın faklı ülkeleri olan Hindistan, Malezya Avustralya, Amerika ve Yeni Zelanda’dan gelen ve lisansüstü eğitim alan profesyonellerle tanışarak mezun olduktan sonra irtibata geçebileceğiniz ve iş imkanı sağlayacak bir çevre edinirsiniz. 

 

6-Eşsiz Kültürel Deneyim

 

Hong Kong kültürel yaşamı tarih boyunca, Japon, İngiliz ve son olarak da Çin’in egemenliği altında şekillenmiştir. Genel olarak ülkedeki İngiliz etkisine mimari öğelerde çok sık rastlasak da Çin kültürü özelliklerini hukuk, siyaset, mutfak ve eğitimde sıkça gösterir. Aynı zamanda Asya ülkelerinden aldığı göçlerle de şekillenen kültürel yaşamı Doğu ile Batı arasında bir köprü olmuştur. Hong Kong’da gezilecek yerler arasında;

 

  • Hong Kong’a gelenlerin en çok ziyaret ettiği ve hediyelik eşya dükkanlarından yemek restoranlarına kadar çok çeşitli imkanları görebileceğiniz Stanley Markets, 
  • Şehir üzerinde muhteşem bir panoramayı izleyebileceğiniz Victoria Peak, 
  • Dev Budha heykeli ile ünlü Lantau Adası, deniz ürünleri ile ünlü Lamma Adası ve Okyanus Parkı en çok ziyaret edilenler arasındadır. 

 

Asya'nın mutfak başkenti olarak bilinen Hong Kong’da kariyer yapmayı düşünenleri yerel ve denizaşırı ülkelerin çeşitli lezzetleri karşılar. Şehir merkezinde gezerken en lüks restoranlardan arka sokaklardaki küçük şehriye dükkanlarına ve deniz üstündeki botlara kadar farklı yerlerde yiyebileceğiniz yemeklerde deniz ürünlerinin etkisi kendini hissettirir. Tavuk ya da ördek bacağından denizanasına, köpek balığı yüzgeci çorbasından yılan çorbasına ve kızarmış güvercin etine kadar alışık olmadığınız tatlarla karşılaşsanız da Türk mantısına benzer Dim Sum adı verilen ve içerisine haşlanmış sebze ya da deniz mahsulü koyulan yemeği denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca dünyanın en iyi restoranlarının dördünün Hong Kong’da yer aldığını ve yemekten önce ve sonra yeşil çay içmenin bir gelenek olduğunu söylemekte fayda var. 

 

 

Hong Kong özellikle gelişmiş sinema endüstrisi ve dünya çapında tanınan Jackie Chan, Bruce Lee gibi oyuncular ile John Woo ve Wong Kar-wai gibi yönetmenlerle uluslararası tanınırlılığa sahip olmuştur. Eşsiz şehir silueti, parlak ışıklar ve gökdelenler; Batman: Kara Şövalye ve James Bond serisi olan Die Another Day gibi dünyaca ünlü çok sayıda Hollywood yapımı filmde yer alır. 

 

7-Oturma ve Çalışma İzni Alma

 

Hong Kong’da eğitimine devam eden öğrenciler için haftada 20 saate kadar kampüs içerisinde çalışma imkanı verilirken, mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde göçmenlik bürosuna başvuru yaparsanız eğer yabancı ve yeni mezun olarak değerlendirilir ve iş bulmuş olmasanızda bir yıla kadar ülkede kalmanıza izin verilir. Bu açıdan Hong Kong’da hem eğitim alıp hem de mezun olduktan sonra yaşamak ve bir iş bulmak istiyorsanız, öğrenim sürenizi iyi değerlendirmenizi, iş başvurularınızı erken yapmanızı ve donanımlı bir özgeçmiş hazırlamanızı öneririz. 

 

Hong Kong ile ilgili tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz!

 

Kaynak Siteler:

http://www.careeraddict.com/top-10-highest-paid-jobs-in-hong-kong

https://www.topuniversities.com/university-rankings-articles/qs-best-student-cities/hong-kong

https://www.gov.hk/en/nonresidents/visarequire/other/

Bölüm ara

Hong Kong
Mesleki