Temel bilgiler
Hong Kong: Bölüm Rehberleri

Hong Kong'da MBA Eğitimi Almak İçin 7 Neden

Hong Kong'da MBA Eğitimi

Genellikle işletme yüksek lisansı olarak bilinen Master of Business Administration yani MBA, dünya çapında lisans eğitimini tamamlamış aday yöneticilere ve çalışanlara yönelik bir eğitimdir. İlk olarak 1900’lü yıllarda Amerika’da sanayi şirketlerinin üst düzey yönetici adayları için uygulanmaya başlayan program, son 20-30 yıl içerisinde dünya genelinde işletme dalında tercih edilen bir yeterlilik derecesi haline gelmiştir. MBA’nın amacı, öğrencileri genel işletme yönetiminde önderliğe hazırlamak için iş dünyasının muhasebe, ekonomi, girişimcilik, finans, proje yönetimi, bilişim teknolojileri alanlarında gerekli bilgi ve becerilerle, uzmanlaşmalarını sağlamaktır. Günümüzde Amerika ve Avustralya gibi ülkelerden sonra dünyanın en iyi işletme okullarına sahip Hong Kong’da MBA eğitimi almak için merak edilenlere birlikte göz atalım. 

 

1-Yüksek Kaliteli MBA Eğitimi

 

Hong Kong’da MBA eğitimi almak, size sunulan yüksek kaliteli öğretimin yanı sıra, dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerle geziler, atölyeler, öğrenci tolulukları, sosyal ve kültürel aktiviteler sayesinde iletişim kurabileceğiniz küresel bir ortam sağlar. Hong Kong üniversiteleri için akademik yıl Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında son bulur. Bir yıl önceden yapacağınız başvurularda güz dönemi için en geç Mayıs ayına, bahar dönemi içinse en geç Aralık ayına kadar kurumlarla iletişime geçmenizde ve erken başvuru yapmanızda fayda var.

 

Hong Kong’da MBA eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için üniversiteler, program çeşitliliği, alanında uzman akademisyenleri, İngilizce hazırlık seçenekleri ve iş dünyası ile olan bağlantıları nedeniyle oldukça popülerdir. Sahip olduğunuz lisans diplomanız ile mezun olduğunuz konu alanına bakılmaksızın muhasebe, ekonomi, girişimcilik, finans, pazarlama gibi konuların birleşiminden  oluşan genel bir MBA eğitimi verilir. Eğitim süresi 1 ile 2 yıl arasında değişirken, tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak seçilirken, üniversitelerin kariyer yönetim merkezleri hem eğitim dönemlerinde hem de mezuniyetten sonra öğrencilere kariyer gelişimi ile ilgili destek sağlar. 

 

Hong Kong’da MBA eğitimi almak isteyen öğrenciler için gerekli belgeler şu şekildedir;

 

 • Lisans diploması.
 • Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış transcript. 
 • İngilizce yeterlilik için IELTS en düşük 6.5 ya da TOEFL 79 olmalı.
 • GMAT veya GRE test sonucu.
 • Okuyacağınız üniversiteden alacağınız kabul belgesi.
 • Öğrenim görmek istediğiniz MBA programını ve üniversiteyi neden seçtiğinizi anlatan niyet mektubu.
 • Lisans öğreniminiz süresince öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu.
 • Stajlar ve en az 3 yıllık iş tecrübenizi gösteren CV.
 • Not ortalaması. 

 

2-Çince Öğrenme Fırsatı

 

Hong Kong’da eğitim almak, size İngilizce’nin dışında dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan Çince’yi öğrenme fırsatı verir. Hong Kong’da ticaret ve finansın yoğun olduğu merkezde İngilizce, iş ve eğitim dili olarak sıklıkla kullanılmasına rağmen, mezuniyetten sonra Çin’de ya da Hong Kong’da kalıp çalışmak isterseniz, Çince bilmeniz avantajınız olacaktır. Her ne kadar iş piyasası gelişmiş ve özellikle finans, işletme, ticaret, bilişim teknolojileri gibi alanlarda istihdam olanağı yüksek olsa da Hong Kong’da rekabet sizi biraz da olsa yıpratabilir. Bu açıdan ülkeye geldiğinizde eğitim aldığınız üniversitenin ücretsiz Çince kurslarına katılabilir, öğrenci topluluklarından faydalanabilir ve kendinize Çinli arkadaşlar edinebilirsiniz. İngilizce ve Çince olarak iki resmi dile sahip Hong Kong’a uyum sağlama konusunda çok zorlanmayacağınız kesindir, zira uluslararası öğrenciler ve çalışanlar için küresel bir ortam sunan ülke, metro istasyonlarındaki ve sokaklardaki tabelalardan restoran menülerine kadar birçok alanda İngilizce dil seçeneği sunar. 

 

3-Doğu ve Batının Buluşma Noktası

 

Dünyanın hiçbir yerinde Hong Kong kadar doğu ve batı kültürünün iç içe olduğu bir ülke daha yoktur. 1997 tarihine kadar 135 yıllık, Britanya Krallığı’na bağlı bir sömürge hayatı sürdüren ülke, bugün Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesidir. Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelen Hong Kong, bugün Asyanın en büyük serbest pazarı, endüstri, ticaret ve turizm merkezi olarak dünya çapında üne sahiptir. Adanın Hong Kong tarafı, kalabalık şehir hayatı, gelişmiş toplu taşıma ağı, hızlı temposu ve İngiltere, Amerika gibi batı ülkelerinden gelenlerin yaşadığı bir finans merkeziyken, Kowloon ise halkın geleneksel yaşamını ve kültürel değerlerini koruduğu, doğu etkisinin daha çok hissedildiği tarafıdır. Hong Kong’a geldiğinizde sizi sembolik yükselen gökdelenler ve bitişiğinde antik Çin mimarisi ve sömürge dönemi surları karşılar. Hong Kong, batının Çin’e açılan kapısı gibidir ve öğrenciler için eşsiz mutfağı, muhteşem ada manzaraları, Çin, Nepal, Vietnam, Tayland gibi ülkelere günlük seyahat imkanı ve lüks hayatı ile dünyanın en sıradışı eğitim destinasyonudur. 

 

4-Hong Kong’da MBA Okulları

 

MBA eğitimi veren ülkeler arasında bugün ilk aklımıza gelenler Amerika ve Avustralya iken Hong Kong üniversiteleri sundukları yüksek kaliteli eğitim ve mezuniyetten sonra iş imkanları ile dikkat çeker. Dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi Hong Kong’da da MBA okul ücretleri oldukça pahalıdır. Ancak elde edeceğiniz prestij ve yükselmeyi düşünürsek, 15.000$ ile 35.000$ arasında değişen ücretler çok da fazla değildir. Aynı zamanda hükümet ve üniversiteler, küresel çapta yetenekli ve başarılı öğrencileri Hong Kong’a çekmek için lisans ve lisansüstü düzeyde çok sayıda burs desteği sunar. Hong Kong’da MBA eğitimi veren en iyi üniversiteler şu şekildedir;

 

 

Hong Kong’da MBA Eğitimi Veren Tüm Üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

5-Uluslararası İş Ağı

 

Yurtdışında üniversite okumak, dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin size hem sosyal hem de profesyonel iş ağı sağlar. Haliyle MBA eğitimi alırken sizin gibi kariyer edinmek için gelen yeni mezunlar ya da çalışan insanlarla tanışma fırsatınız bulursunuz. Hong Kong’da MBA eğitimi alırken, çoğu üniversite öğrencilerinin paneller, etkinlikler ve konferanslara katılımını sağlarken onları dünyanın önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve CEO’ları ile buluşturur. Böylelikle büyük bir iş ağına ücretsiz erişim imkanı bulursunuz. 

 

6-Yüksek Maaş Potansiyeli

 

Hong Kong, canlı ekonomisi, düşük vergilendirme sistemi ve finans merkezleri ile dünyanın her yerinden işletmeleri, çalışanları ve öğrencileri kendine çeker. Asya’nın tam kalbinde olması, Çin’in dünyaya açılan kapısı olarak görülmesi, Hong Kong’u iş avantajları ile dolu dünyanın en muhteşem yeri yapar. Hong Kong’da MBA almak, kariyerlerini hem Asya’da hem de uluslararası tanınmış teknoloji ve finans şirketlerinde inşa etmek isteyen öğrenciler ve çalışanlar için kaçınılmaz bir fırsattır. Hong Kong hükümeti, ülkede eğitim alan öğrencilere 1 yıl daha kalıp bir iş bulma hakkı tanırken MBA eğitimi alan öğrenciler, başka konu alanlarında öğrenim görenlere kıyasla 2-3 kat fazla maaş kazanırlar. Buna elde edeceğiniz hızlı yükseliş ile üst düzey liderlik pozisyonlarını da eklemek gerekir. 

 

7-Sahip Olacağınız Yetenek ve Tecrübeler

 

Yurtdışı eğitim almak günümüzde öğrenciler için daha kolay ulaşılabilir bir olgu haline gelmişken, artık çoğu öğrenci parlak bir gelecek ve kariyer için bu eğitimlerine lisansüstü dereceleri de eklemeye başlamıştır. Artan rekabet ortamı, giderek çoğalan nüfus ve işsizlik bunun en büyük nedenleri arasındadır. İşverenler için yurtdışı eğitim deneyimi önemli bir artı olarak görülürken, moda tasarımından sanata, teknolojiden gıdaya kadar birçok konu alanında eğitim gören insanlar MBA programlarına katılarak, yönetsel ve liderlik becerilerini artırmayı hedefler. 

 

Hong Kong’da eğitim almak öncelikle size İngilizce’nin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenme imkanı sunarken, kültürel çeşitlik ve eşsiz mutfağı unutamayacağınız deneyimler yaşatır. Hong Kong’da alacağınız MBA eğitimi sayesinde; 

 

 • Yönetim seviyesinde pozisyonlar için liderlik ve stratejik düşünme becerileriniz gelişir. 
 • Yeni bir iş kurmak ya da mevcut bir işletmeyi büyütme ve geliştirme yeteneğine sahip olursunuz.
 • Sunum ve iletişim becerileriniz artar.
 • Muhasebe ve girişimcilik gibi konularda üst seviyelerde eğitim alırsınız.
 • Büyük iş sorunları ve çıkan problemlerde, küresel bakış açısına sahip olursunuz. 

 

Yurtdışı eğitim alabileceğiniz üniversitelerle iletişime geçerek; giriş koşulları, fakülteler, konaklama, başvurular ve daha birçok konuda detaylı bilgi almak için merak ettiklerinizi üniversitelere sorun, kurumlarla iletişime geçin!

Faydalı Linkler:

Avustralya’da İşletme Yüksek Lisansı

Amerika’da MBA Eğitimi

MBA’yı Burslu Okumak

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA