Temel bilgiler
İrlanda: Bölüm Rehberleri

İrlanda’da Eğitim Almak İçin En Çok Tercih Edilen Bölümler

Yurtdışında üniversite okumak için en iyi ülkeler arasında olan İrlanda eğitim için popülerliğini koruyor. Peki, İrlanda’da öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümler hangileri?

İrlanda’da Eğitim Almak İçin En Çok Tercih Edilen Bölümler

İrlanda ya da İrlanda Cumhuriyeti denildiğinde ilk aklınıza gelenler, muhtemelen şaşırtıcı ve sakin bir doğa, yonca, arp ve Guinness bira olacaktır. Ancak ülkede bunlardan çok daha fazlası var. İrlanda, son teknoloji eğitim kurumları, dost canlısı insanları, doğa harikaları, pitoresk şehirler ve spor aktiviteleri ile ünlü eşsiz bir ülkedir. Dünyanın her yerinden öğrenciler eğitimlerini ilerletmek ve İngilizce dil okulu için son yıllarda bu ülkeye akın ederken İrlanda eğitim kurumlarına bağlı uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Yazımızda yurtdışında üniversite okumak için İrlanda’da eğitim almak isteyen öğrencilere en çok tercih edilen bölümler hakkında merak edilenleri araştırdık. Böylelikle mezuniyetten sonra İrlanda’da çalışmak ve yaşamak isterseniz ülkede istihdam ihtiyacı olan en çok tercih edilen bölümler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

 

Neden İrlanda eğitim için en iyi ülkelerden biri?

 

Büyük ölçüde İngilizce konuşan bir nüfusa sahip bir Avrupa Birliği üyesi ülke olan İrlanda, 2021 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en mutlu ülkesi olarak 13. sırada yer aldı. İrlanda üniversitelerinin dünyanın en iyi araştırma temelli eğitim kurumları arasında olduğunu biliyor muydunuz? Lisansüstü araştırma öğrencileri, dünya çapında yeniliği teşvik eden ve hayatları değiştiren araştırma programlarına katılma fırsatı yakalarken İrlanda eğitim sistemi, genellikle dünyadaki en iyi 20 eğitim sistemi arasında kabul edilir.

 

Peki, İrlanda’nın Avrupa’nın en girişimci ülkesi olduğunu biliyor muydunuz? Ya da İrlanda’da 1.000’den fazla uluslararası şirketin merkezi bulunduğunu? Google, Apple, IBM, Facebook, Linkedin, Twitter, HP gibi dünyanın önde gelen küresel şirketlerinin, Avrupa operasyonları için ana ofisleri İrlanda'da kurulmuştur. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

İrlanda’da en çok tercih edilen bölümler hangileri? 

 

İrlanda, yüksek eğitim kalitesi, dünya çapında tanınmış üniversiteleri ve öğrencilere sunduğu birçok imkanıyla dünya genelinde öğrenciler tarafından popüler eğitim destinasyonlarından biridir. Özellikle son yıllarda ülkede eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısı artmıştır. İrlanda'nın sunduğu en çok tercih edilen bölümler arasında özellikle mühendislik bölümleri, bilgisayar bilimleri, işletme, tıp ve hukuk gibi alanlar yer alır. Bu üniversite bölümleri, dünya çapında tanınmış üniversitelerde öğrencilere sunulmaktadır.

 

1. Bilgisayar Bilimi Bölümü

 

İrlanda'da en çok tercih edilen bölümler arasında Bilgisayar Bilimi bölümü, verilerin ve talimatların bilgisayar cihazları tarafından nasıl işlendiği, depolandığı ve iletildiği üzerine yapılan çalışmaları inceler. Yalnızca yazılım tasarlamayı ve hesaplamanın doğası hakkındaki temel bilimsel soruları ele almayı değil, aynı zamanda donanımın birçok yönünü ve büyük bilgisayar sistemlerinin mimarisini de içerir. 

 

 

İrlanda’da okumak için en iyi üniversite bölümleri arasında yer alan Bilgisayar Bilimi alanı, yazılım endüstrisinde tüm dünyada güçlü bir üne sahiptir. Zira dünyanın en iyi teknoloji şirketleri arasında yer alan Google, Facebook, Apple ve birçoğunun Avrupa merkezleri İrlanda’da bulunmaktadır. İrlanda’da bilgisayar bilimi alanında uzmanlaşmak isterseniz, ülkedeki çoğu üniversite yapay zeka, yazılım mühendisliği, programlama, veri analizi ve bilgisayar grafikleri dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yüksek lisans dereceleri sunmaktadır. İrlanda’da bu alanda eğitim veren dünyanın en iyi üniversiteleri şu şekildedir:

 

 

Yurt dışında okumak için bilgisayar bilimi eğitimi veren en iyi üniversiteler için linke göz atın. 

 

2. Dijital Pazarlama Bölümü

 

Yurtdışında üniversite okumak için en çok tercih edilen bölümler arasında bir diğeri ise Dijital Pazarlama bölümüdür. İrlanda’daki en iyi 10 kurstan biri olan ve BT mezunlarının ve deneyimli yazılım profesyonellerinin çoğunun hakkında daha fazla bilgi edinmek istediği, hızla büyüyen bir sektördür. İrlanda'da Dijital Pazarlama eğitimi alırken online reklamcılık, sosyal medya, mobil pazarlama, CRM sistemleri, Arama Motoru Optimizasyonu ve web veri analitiği gibi dijital teknolojileri uygulamada pratik beceriler kazanırsınız. İrlanda’da digital marketing okumak için en iyi üniversiteler ve kolejler şu şekildedir:

 

 

Yurt dışında en çok kazandıran üniversite bölümleri arasında da yer alan dijital pazarlama eğitimi veren en iyi üniversiteler için bu linke göz atabilirsiniz. 

 

3. Tıp Bölümü

 

Tıp eğitimi, İrlanda’daki uluslararası öğrenciler arasında en çok tercih edilen bölümler arasındadır. İrlanda'da tıp bölümü, 5 yıllıktır ve bu ülkeden alınan tıp dereceleri dünya çapında kabul edilmektedir. Birçok uluslararası öğrenci, ülkenin tıbbi araştırmalara yaptığı büyük yatırımlar nedeniyle İrlanda'da tıp okumayı tercih ediyor. İrlanda resmi dili İngilizce olduğu için klinik çalışmalar sırasında öğrenciler hastalarla doğrudan İngilizce iletişim kurabilmekte zorlanmazlar. 

 

 

Yurtdışında üniversite okumak için İrlanda'dan alınan tıp dereceleri dünya çapında yani ABD, Kanada, Avrupa ve Asya ülkelerinde kabul edilmektedir. Bu nedenle, birçok uluslararası öğrenci için İrlanda'da tıp alanı en çok tercih edilen bölümler arasında yer alır. Tıp bölümü için İrlanda’daki en iyi üniversiteler şunlardır:

 

 

Yurtdışında tıp eğitimi veren en iyi üniversiteler ve üniversite bölümleri hakkında merak edilenler sitemizde. 

 

4. Yapay Zeka Bölümü

 

Yurtdışında üniversite okumak için en çok tercih edilen bölümler arasında Yapay Zeka kendine üst sıralarda yer buluyor. Artificial Intelligence, bilgisayarların ve makinelerin tipik olarak insan zekasına ihtiyaç duyacak faaliyetleri gerçekleştirmesine izin veren bir bilgisayar bilimi alanıdır. Satranç oynayan robotlardan sürücüsüz arabalara ve robotik üretim ve izleme sistemlerine kadar geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. İrlanda’da eğitim için Yapay Zeka-AI programları ve tam zamanlı yüksek lisans dereceleri, endüstrinin artan talebini karşılamak için yetenekler geliştirmeyi hedefler. İrlanda’da en çok kazandıran bölümler arasında da yer alan Yapay Zeka bölümü için en iyi üniversiteler şunlardır: 

 

 

 

Yurtdışında yapay zeka eğitimi veren tüm üniversitelere bu linkten göz atarak uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilir ya da üniversitelerle direkt iletişim kurabilirsiniz. 

 

5. Gazetecilik Bölümü

 

Yurtdışında üniversite okumak için en çok tercih edilen bölümler arasında bir diğeri de Gazetecelik, basılı ve elektronik medya aracılığıyla haber ve ilgili yorum ve özelliklerin toplanması, hazırlanması ve dağıtılmasıdır. Gazetecilik bölümü, öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirirken raporlama, araştırma, iyi bir metin yazmanın nüanslarını öğrenme gibi çok sayıda konuda da yardımcı olacaktır. Gazetecilik, İrlanda’da eğitim almak için daha az bilinen konulardan biri olsa da gençler arasında en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Dünyanın her yerinden öğrenciler gazetecilik eğtimi almak için İrlanda'ya geliyor. irlanda, bu alanda bazı çekici programlar sunan en iyi üniversiteler ile lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir. Bunlar şu şekildedir:

 

 

Yurtdışı gazetecilik eğitimi veren en iyi üniversiteler ve üniversite bölümleri ayrıntıları için sitemize göz atın.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

6. MBA

 

Dünyanın en çok kazandıran üniversite bölümleri listesinde MBA yani işletme yüksek lisansı yapmak ilk sırada kendine yer buluyor. MBA eğitimi birçok kariyer fırsatı sağlar ve bu nedenle öğrencilerin çoğu kariyerlerini yönetim alanında sürdürmek için her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarında eğitim almayı tercih eder. Ancak çoğu ülkede işletme bölümü için program ücretleri yüksektir ve öğrenciler, en iyi MBA üniversiteleri ile bilinen Amerika ve İngiltere’de eğitim almak yerine daha uygun ücretlerinden dolayı İrlanda ve diğer Avrupa ülkelerinde MBA yapmayı tercih etmektedirler.

 

İrlanda üniversiteleri, diğer ülkelerdeki 2 yıllık programlara kıyasla sadece 1 yıllık MBA programları sunarken bu sayede öğrencilerin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlamaktadır. İrlanda’da en çok tercih edilen bölümler arasında yer alan MBA eğitimi alabileceğiniz en iyi üniversiteler şunlardır:

 

 

Yurtdışında MBA eğitimi veren en iyi üniversiteler için sitemize göz atarak uzmanlardan ücretsiz destek alabilirsiniz. 

 

7. Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım

 

Yurtdışında üniversite okumak için en popüler üniversite bölümleri arasında yer alan Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım, daha çok tasarlanan ürünün önemi ve pratikliğine odaklanan bir bölümdür. İrlanda’da eğitim almak için seçeceğiniz yaratıcı sanatlar ve tasarım bölümü, sizi hem teorik hem de pratik becerilerin ideal bir karışımıyla donatır. Moda veya tekstil, fotoğrafçılık, 2D veya 3D tasarım ya da web tasarımı gibi belirli bir alanda uzmanlaşarak İrlanda'daki üniversitelerden mezun olanlar, sanatla ilgili herhangi bir etkinliğe aktif olarak katılmak için gerekli becerilere sahip olurlar. 

Yurtdışında üniversite okumak için İrlanda'da yaratıcı sanatlar ve tasarım alanında eğitim almak, size ülkenin zenginleştirilmiş kültüründen daha fazla ilham alma fırsatı verecektir. Zira ülkede, yaratıcı sanatlar ve tasarım mezunu bir öğrenci olarak, yaratıcı dünyada grafik tasarımdan animasyona, müzikten dijital medya sanatına kadar çeşitli iş piyasalarına girme fırsatı bulursunuz. En çok para kazandıran üniversite bölümleri ve meslekleri arasında yer alan yaratıcı sanatlar ve tasarım alanında eğitim veren İrlanda üniversiteleri şu şekildedir:

 

 

Yurt dışında Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım alanında eğitim veren en iyi üniversiteler için sitemize bu linkten göz atın.

 

İrlanda’da en çok tercih edilen bölümler hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre İrlanda’da eğitim başvuruları ve daha fazlası için sitemize göz atabilirsiniz. Eğitim ve yaşam maliyetleri için İrlanda’da Öğrenim Ücretleri ve İrlanda’da Yaşam Ücretleri rehberlerimizi inceleyebilirsiniz. Eğer bütçeniz konusunda endişeliyseniz İrlanda’da Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği yazımıza göz atın. İrlanda’da çalışmak istiyorsanız İrlanda’da Öğrenciyken Çalışmak, İrlanda'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri ve İrlanda Öğrenci Vizesi hakkında linklerimize göz atabilirsiniz. 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA