Temel Bilgiler
İtalya: Bölüm Rehberleri

İtalya'da Moda Tasarımı Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

İtalya'da Moda Tasarımı

Akdeniz'in kalbinde yer alan İtalya, geçmişten günümüze muhteşem tarihi, büyüleyici sanatı, göz alıcı mimarisi, kültür çeşitliliği ve zengin mutfağı ile tüm dünyayı etkisi altına almıştır. İtalya bugün %95’lere varan okuma yazma oranı, Avrupa’nın en eski ve prestijli yüksek öğretim kurumları, düşük ücretli eğitim imkanı ve yabancı öğrencilere sunulan burs seçenekleri ile dikkat çekerken, mezuniyetten sonra kariyer imkanları ile de göz doldurur. Dünya çapında ekonomisi ile İtalya; endüstriyel tasarım ve makine mühendisliği alanında Fiat, Ducati, Maserati ve Ferrari; moda ve tekstilde Armani, Benetton, Prada ve Versace; gıda sektöründe Ferrero ve Barilla gibi şirketlerle küresel tanınırlılığa ve üne sahiptir. Gelin İtalya’da öğrenim görebileceğiniz en iyi bölümlerden biri olan moda tasarımı alanında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

Sahip Olacağınız Yetenek ve Tecrübeler

 

İtalya, daracık sokaklara ve tarihi binalara sahip Venedik, Floransa, Roma ve Pisa gibi her biri birbirinden güzel şehirleri; da Vinci, Dante, Marco Polo, Enrico Fermi, Vivaldi, Alessandro Volta, Galileo gibi unutulmaz isimleri; mimarlık, mühendislik, müzik, tasarım, bilim ve moda gibi devrim yaratan alanları; makarna, pizza, peynir ve şarap gibi leziz tatlarıyla yabancı öğrenciler için cazibe merkezi konumundadır. İtalya’da 90’a yakın üniversite bulunurken, moda ve tasarım konularında eğitimler dünya çapında ünlü, özel akademiler ve enstitülerde verilir. Çizimde teknik becerilerin, terzilik süreçlerinin, kalıp çıkarmanın ve teknik kısımların işlendiği derslerde aynı zamanda kumaş ve aksesuarlar olmak üzere çeşitli malzemelerin ve moda endüstrisi için gerekli olan diğer eğitimleri alırsınız. 

 

İtalya’da moda tasarımı eğitimi size, dünyanın en iyi okullarında ders alırken bir yandan da yeni koleksiyonları, trendleri, sezon stillerini, moda haftalarını daha yakından takip etme, İtalya’nın en ünlü moda evlerinde staj yapma ve modacılarla tanışma fırsatı sunar. Çoğu akademinin birçok tanınmış marka ile işbirliği ve ortaklığı varken, eğitiminiz esnasında kendinizi gösterme ve ispatlama şansınızı kaçırmamanızı öneririz. Örneğin Istituto Marangoni okulunun Moschino ve Dolce&Gabbana gibi markalarla olan işbirliği gibi. 

 

Başvuru Aşamaları

 

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülke özellikle sanat ve tasarım alanında çok sayıda okulla, zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. Ülke genelinde her ne kadar eğitim dili İtalyanca olsa da üniversitelerin yabancı öğrenciler için İngilizce programları vardır. İtalya’da yüksek öğretim kurumları; Üniversiteler, AFAM adı verilen Sanat, Müzik ve Dans Yüksekokulları ile Yüksek Teknik Enstitülerinden oluşur. Lisans eğitiminin 3-4 yıl sürdüğü İtalya’da moda eğitimi için çoğu öğrenci mezuniyetten sonra moda fotoğrafçılığı, moda yönetimi, moda gazeteciliği, pazarlama, moda PR gibi konularda bir yüksek lisans derecesine devam ederek sektörde farklı kariyer imkanlarına da yönelirler. Ülkedeki bir eğitim kurumuna başvuracak öğrenciler için eğer AB üyesi olmayan ülkelerden geliyorsanız biraz daha uzun sürer. Bu nedenle başvuru tarihleri ve gerekli belgeler konusunda okulunuza danışmanızda ve erken müracat etmenizde fayda var. İtalya üniversiteleri için İngiltere’deki gibi merkezi bir başvuru sistemi yoktur. AB dışında yaşayan öğrenciler, eğitim alacakları üniversiteyi seçtikten ve başvuru talebinde bulunduktan sonra ön başvuru talep formu ile gerekli belgelerini ülkelerindeki İtalyan Büyükelçiliği’ne veya Konsolosluğu’na teslim etmelidirler. 

 

Gerekli Belgeler

 

İtalya’da moda tasarımı eğitimi almayı düşünen öğrencilerin bir okula başvurabilmeleri için gerekli belgeler öğrenim göreceğiniz kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle okulunuzun danışmanlık servislerinden bilgi alarak neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda konsolosluğa ileteceğiniz belgelerinizin bir tercüman tarafından noter tasdikli olarak İtalyancaya çevrilmesi gerektiğini unutmayınız. Sanat ve tasarım alanındaki kurumlarda eğitim almak için AB dışı öğrencilerin konsoloslukta Model A-bis formunu doldurmaları gerekir. İtalya üniversiteleri için istenilen belgeler aşağıdaki gibidir;

 

 • Lise diploması.
 • Transkript.
 • 2 adet fotoğraf.
 • Üniversite başvuru formu.
 • Neden ülkede ve moda tasarım alanında eğitim almak istediğinizi anlatan motivasyon mektubu. 
 • İtalyanca dil bilginizi belgeleyen sertifika.
 • TOEFL ya da IELTS testlerinden birinde geçerli not ortalamasına sahip olmak.
 • Sanat ve tasarım bölümlerinde eğitim alacak öğrencilerin hazırlaması gereken portfolyo. 

 

Modanın Başkenti Milano

 

Bugün İtalya’da moda eğitimi alabileceğiniz Floransa, Roma, Cenova, Venedik gibi şehirler varken Milano, 1980’lerden itibaren minimalist olarak başlayan moda evleriyle ülkenin moda başkenti haline gelmiştir. Dünya çapında New York, Paris ve Londra’dan sonra uluslararası bir merkez olmasında, şehrin moda ve tasarım alanlarında çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapmasının payı büyüktür. MIFUR yani Uluslararası Kürk ve Deri Sergisi, Salone del Mobile-Milano Mobilya Fuarı, Eylül ayında düzenlenen Vogue Fashion Night Out, Milano Fashion Week, Milano Unica-Uluslararası İtalyan Üst Düzey Tekstil Fuarı bunlardan sadece birkaçıdır. 

 

Milano, günümüzde uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi şehirleri arasında yer alırken, yüksek yaşam standartı, kültür çeşitliliği, tarihi mimarisinin yanında modern kentsel yaşamı ile dikkat çeker. İtalya’nın finans merkezi olan Milano, Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Bunda şehrin otomotiv ve moda sektörlerindeki konumunun payı büyüktür. Kente gelen öğrencileri, aralarında Politecnico di Milano’nun da olduğu 8 üniversite ile karşılayan Milano, İtalya’da moda tasarım okulları denilince ilk akla gelen şehirdir. Milano’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ilham alabileceğiniz çok sayıda büyüleyici bina gözünüze çarpar. Bunlar; gotik tarzdaki katedral Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden Galleria Vittorio Emanuele II, dünyanın en meşhur opera binalarından biri olan La Scala’dır. Ayrıca şehir, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Leonardo da Vinci’nin, Santa Maria della Grazia Kilisesi duvarı üzerindeki, Son Akşam Yemeği tablosu ile tanınır. 

 

Ünlü Moda Evlerinde Çalışma Fırsatı

 

Moda tarihine kısa bir bakış attığımızda İtalya’nın önemi göz ardı edilemez. Hemen hemen her stile ve trende katkısı olmuş İtalyan markaların, tasarımcıların ve moda evlerinin dünya moda tarihinde payı büyüktür. Hatta 21. yüzyılda çoğu İtalyan ailesine sahip işletmeler; Chanel, Ralph Lauren, Paul Smith gibi markalar için giysiler üretir. Moda tasarımı alanında İtalya’da eğitim almak kazanacağınız uluslararası diploma ile dünya çapında iş imkanları sunacaktır. Ancak bu konuda unutmamanız gereken en önemli nokta, moda tasarımı gibi bölümlerin tamamen kişisel yaratıcılığa ve yeteneğe bağlı olduğudur. İtalya’da eğitim alırken elde edeceğiniz fırsatlar, size hem ülkenizde hem de yurtdışında çalışma imkanı sağlarken, sadece giysi tasarımcısı olarak değil, moda bloggerı, stil danışmanı, marka yöneticisi, moda dergi editörü, moda fotoğrafçısı olarak da kariyerinize devam edebileceğinizdir. Aynı zamanda İtalya’da moda tasarım okulları; kendinizi sürekli geliştirmenizi, ekonomi ve pazarlama fikirleri edinmenizi, Ar-Ge çalışmalarına katılmanızı, yenilikçi tasarımlar üretmenizi, küçük butiklerden başlayarak mümkün olduğunca fazla deneyim kazanmanızı ve Muuse&Vogue Talents, The WSN Global Fashion Awards, Euro Fashion Award gibi uluslararası yarışmalara hazırlanmanızı sağlarlar. 

 

İtalyan Modacılar

 

İtalya’da eğitim alırken dünyanın en ünlü modacıları ve markalarını daha yakından tanıma fırsatı sunar. Ülke, yüzyıllar boyunca sanat ve tasarım alanında sayısız reforma imza atmışken, moda tasarım üzerine ünlü modacıları ile de göz doldurur. Bunlardan bazıları şunlardır; 

 

 • Elsa Schiaparelli: Dünyaca ünlü İtalyan modacı, zamanında Coco Chanel’in en büyük rakibi olarak gösterilirdi. Triko ile başlayan tasarım yolculuğunda, Salvador Dali ve Jean Cocteau gibi sürrealistlerden etkilenmiştir. Müşterileri arasında zamanının ünlü aktrisleri, Mae West ve Zsa Zsa Gabor vardır. 
 • Emilio Pucci: Geometrik baskıların olduğu kumaşları ile tanınan Floransalı modacı, Emilio Pucci renkli tasarımları ile tanınır. Günümüzde kızı Laudomia Pucci’nin devraldığı marka, her yıl Polimoda ve Central Saint Martins gibi okullardan öğrencileri markayı tanımaya ve yeni fikirler üretebilmeye davet eder. Markanın müdavimleri arasında Kylie Minogue ve Alexa Chung yer alır.
 • Valentino: Tek kişilik moda devi Valentino Garavani, 1960 yılında Roma’da açtığı moda evini geleceğin en ünlü markası yapmıştır. Elbiselerinin çoğunda kullandığı kırmızı renk ‘Valentino Kırmızısı’ olarak anılırken, özellikle ödül törenlerinde çoğu film yıldızının taşıdığı Valentino tasarımları ile İtalyan modasını dünyaya taşımıştır.
 • Dolce&Gabbana: Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından 1985 yılında kurulan ikonik marka, Akdeniz esintisi taşıyan tarzlarını, dünyanın en tanınmış tasarımlarıyla buluşturmuşlardır. Daha çok, kadınların seksi erkeklerin ise daha erkeksi görünmesini sağlayan tasarımları ile ünlü markanın reklam yüzleri arasında İtalyan aktris Monica Bellucci yer alır. 
 • Gianni Versace: 1978 yılında kurduğu Versace markası ile dünya çapında lüks bir tarz yakalayan Gianni Versace, parlak renkler, koyu desenler ve canlı grafik tasarımları ile tanınır. Markanın logosu mitolojik bir karakter olan Medusadır. Moda dünyasında Valentino gösterişli, Dolce&Gabbana çekici, Versace ise küstah ve cüretkar olarak tarif edilir. 
 • Guccio Gucci: 1921 yılında Floransa’da kurulan Gucci markası en eski İtalyan moda evlerindendir. Özellikle Hollywood film yıldızları arasında ünlenen markaya, 1994 yılında Tom Ford yaratıcı direktör olarak atanmış ve kendi stilini yansıtmıştır. İkonik yeşil ve kırmızı renklerdeki şeritleri ile ünlü marka İtalya’nın dünyaya açılan kapılarından biridir. 
 • Fendi: 1925 yılında Adele ve Edoardo Fendi tarafından Roma’da bir kürk ve deri mağazası olarak kurulan marka, 1960’larda Karl Lagerfeld tarafından çağdaş bir bakış açısı yakalamıştır. 
 • Giorgio Armani: Armani markası, şüphesiz hiçbir tanıtıma ihtiyaç duymayan dünyanın en güçlü markasıdır. Versace gibi moda tarihine imparatorlukları ile yer edinen Armani, geniş listedeki ürünleri ile moda severler arasında popüler olmuştur. Ödül törenlerinin ve galaların vazgeçilmezi olan marka, dünyanın en ünlü sinemacılarının ve müzisyenlerinin gözdesidir. 
 • Prada: Mario Prada tarafından 1913 yılında kurulan marka, minimalist tasarımları ile şıklığın simgesi olmuştur. Günümüze torun Miuccia Prada tarafından yeni bir enerji ve modern bir bakış açısı kazandırılan marka; renkli, desenli ve gösterişli tasarımları ile göz doldurur. 
 • Salvatore Ferragamo: İtalyan ayakkabı tasarımcısı Ferragamo, özellikle 1920’lerden itibaren çalıştığı Marilyn Monroe, Judy Garland gibi Hollywood starları ile ünlenmiştir. 

 

Dünyaca Çapında Moda Tasarım Okulları

 

İtalya, farklı şehirlerde kaliteli tasarım eğitimleri ve seçkin moda akademileri sunmaktadır. Kısa atölyeler, yaz kursları, uzun süreli kurslar, lisans ve yüksek lisans programları ile İngilizce dil inde eğitim veren dünyanın en iyi moda okulları içerisinde yer alan eğitim kurumları ile her yıl çok sayıda yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. İtalya, özellikle Milan şehri ile göz doldururken eğitim alabileceğiniz okulları daha yakından tanıyalım.

 

INSTITUTO MARANGONI

 

1935 yılında İtalyan bir terzi olan Giulio Marangoni tarafından özel bir moda okulu olarak Milano’da kurulmuştur. Günümüzde aralarında Londra, Floransa, Şanghay, Mumbai ve Miami’de olmak üzere dünya çapında şubelere sahip Marangoni; Franco Moschino, Domenico Dolce, Alessandra Facchinetti ve Alessandro Sartori gibi ünlü mezunlara sahiptir. Zengin lisans ve yüksek lisans programları ile dikkat çeken okulun, 3 yıl süren moda tasarımı master program ücreti yıllık AB öğrencileri için 18.095€, AB dışından gelen öğrenciler içinse 21.320€’dur. 

 

DOMUS ACADEMY

 

1982 yılında İtalya’nın Milano şehrinde kurulan Domus Akademi, ülkenin ilk lisansüstü tasarım okulu olarak kurulurken, moda tasarım bölümü ise ünlü tasarımcı Gianfranco Ferre, tarafından 1983 yılında kurulmuştur. Öğrencilerine rekabetçi moda ve tasarım sektöründe hayallerini gerçekleştirebilme imkanı sunarken, stajlar ve saha öğrenme etkinlikleri ile akademinin ortakları arasında yer alan Trussardi, Muuse, Eastpak, Stefanel, Versace, Nike, Ferre, Moschino, Ferragamo gibi şirketlerde profesyonel deneyimler kazanmalarını sağlar. Domus Akademi moda üzerine; moda yönetimi, lüks marka yönetimi, moda stil ve görsel düzenleme, moda tasarımı olarak dört master derecesi sunar. Moda tasarımı yüksek lisans ücretleri AB öğrencileri için 16,990€ iken AB dışından gelen öğrenciler içinse 28,600€’dur. 

 

POLIMODA

 

1986 yılında özel bir moda okulu olarak Floransa’da kurulan Polimoda’nın başkanlığını Ferruccio Ferragamo yapmaktadır. Okul, öğrencilerine moda tasarımı, sanat yönetmenliği, moda pazarlama yönetimi, moda tasarım yönetimi konularında kapsamlı lisans programları ile koleksiyon tasarımı, aksesuar tasarımı, moda marka yönetimi, moda trend tahmini ve ürün yönetimi konularında ise master programları ile göz doldurur. 4 yıl süren moda tasarımı lisans programı yıllık 15.000€’dur. Okulun LVMH, Gucci, Chanel ve Dior gibi lüks markalarla iş bağlantıları, öğrencilere dünya çapında kariyer imkanları sunar. 

 

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA