Temel Bilgiler
Japonya: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Japonya'daki Üniversitelere Nasıl Başvuru Yapılır?

share image

Japonya’da üniversiteye başvuru sürecinde en önemli adım, öğrenim görmek istediğiniz programı bulmaktır. Tercihiniz konusunda kesin kararınızı verdiğinizde, başvurunuzu tamamlamak için ilgili kurumun uluslararası öğrenciler ofisi ile irtibata geçin. Bazı üniversitelerin başvuru süreçleri farklı olabilmektedir; aşağıdaki bilgiler size başvuru sürecinin genel olarak nasıl işleyeceği hakkında bir fikir verecektir. Ancak daima üniversitenize veya seçtiğiniz programa doğrudan başvuru yapmalı ve onların verdikleri talimatlara uymalısınız. Japonya"da öğretim sistemi hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyun.

 

Başvuru yapmadan önce Uluslararası Öğrenciler Ofisi’ne hangi soruları sormalıyım?

 

 • Program için gerekli koşulları taşıyor muyum?
 • Bu programa internet üzerinden mi başvuru yapacağım? İnternet üzerinden değilse, başvurumu nereye göndereceğim?
 • Bu başvuru ile birlikte göndermem gereken ek belgeler neler ve onları nereye göndermem lazım?
 • Son başvuru tarihi nedir?

 

Japonya'daki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyin.

 

Başvuru için nelere ihtiyacınız var?

 

 • Geçerli bir pasaport
 • Öğrenim programınız süresince yeterli olabilecek miktarda ekonomik gelire/birikime dair kanıtç Japonya'da öğrenim harçları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.
 • Ülkenizde en az 12 yıl eğitim aldığınızı gösterir belge veya lisans programları için üniversite öncesinde gerekli olan derslerin alındığını; lisansüstü programlar için ise ilgili lisans eğitiminin tamamlandığını gösterir belgeler

 

İhtiyacınız olabilecek diğer şeyler:

 

 • Japonca konuşma, okuma ve yazma becerisi (Japonca bilgisi şartı seçtiğiniz programa bağlı olarak değişir ancak gelmeden önce kesinlikle biraz Japonya öğrenmeniz tavsiye edilir!)
 • Ülkenizdeki Japonca Büyükelçiliği’nden tavsiye mektubu
 • Değişim program dahilinde veya tek dönemlik/iki dönemlik bir programda öğrenim görmeyi planlıyorsanız ülkenizdeki üniversitenizden alacağınız tavsiye mektubu
 • Öğretmen veya danışman hocanızdan alacağınız en az bir tavsiye mektubu
 • Üniversite giriş sınavından geçerli bir puan

 

Japonya için öğrenci vize başvurularınıza yardımcı olacak rehberimizi okuyun.

 

Japon Üniversitelerine Giriş Sınavları

 

Bu sınavlar biri Haziran diğeri Kasım’da olmak üzere yılda iki kez yapılır. Tüm Japon öğrenciler, bir üniversiteye yerleşebilmek için giriş sınavına girmek zorundadır ancak bu sınavlar genellikle yabancı öğrencilerin girdikleri sınavlardan çok daha zordur.

 

Öncelikle bu sınava gitmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için başvuru yapmadan önce kurumunuzla görüşün; eğer girmeniz gerekiyorsa, nerede ve ne zaman girmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Ne zaman başvuru yapılmalı?

 

Ne zaman başvuru yapılacağı tamamen kurumunuza bağlıdır. Güz dönemi derslerine kayıt için, kurumların çoğunda genellikle Aralık ila Nisan ayları arasında başvuru alınır. Son başvuru tarihleri konusunda emin olmak için kurumunuzun uluslararası öğrenci ofisiyle görüşün.

 

Japonya'daki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyin.