Temel Bilgiler
Japonya: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Japonya’da Yüksek Öğretim Sistemi

Japonya’da eğitim sistemi

Uluslararası öğrenci nüfusu 200.000’den fazla olan ve 2020 yılına kadar buna yaklaşık 100.000 öğrenci daha eklemeyi planlayan Japonya yabancılara cazip gelen bir ülkedir. Ülke, zengin kültürü, rakipsiz mutfağı ve eğitim kalitesiyle tanınmaktadır - aynı zamanda yetişkinler arasında okuma-yazma oranının yaklaşık %100 olmasıyla övünen bir ülkedir. İşte, Japonya’da eğitim sisteminin nasıl yapılandırıldığı hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şey...

 

Önemli bilgiler:

 

 • Japonya’daki geç yetişkin nüfusun yaklaşık %70’i bir yükseköğretim kurumuna kayıtlıdır
 • Japonya’nın, yükseköğretimdeki kayıt oranlarının yüksek olması sebebiyle, yükseköğretime evrensel erişim sağladığı söylenmektedir.
 • Japon öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmek için oldukça zor sınavlardan geçmeleri gerekir; uluslararası öğrenciler ise genellikle bir üniversite giriş sınavına girerler ancak onların sınavları Japon öğrencilerin girdiği sınavlar kadar zor değildir.
 • Sosyal Bilimler, 2011 yılında Japon öğrenciler arasında en çok tercih edilen bölüm olmuştur; o yıl 879.372 öğrenci ülke genelindeki Sosyal Bilimler programlarına kayıt yaptırmıştır.

 

Japonya'da üniversite başvuruları hakkında detaylı bilgiyi buradan öğrenin.

 

Kurum Türleri

 

Üniversiteler

 

 • Devlet Üniversiteleri, denetime tabi olan devlet üniversitesi kuruluşları veya yerel kamu tüzel kişilikleridir.
 • Ulusal Üniversiteler, ilk olarak Japon Hükümeti tarafından kurulmuştur ancak 2004 yılında ulusal üniversite kuruluşları tarafından denetime tabi olmak üzere yeniden yapılandırılmıştır. Bu üniversiteler hala kamu üniversitesi niteliği taşır ancak ulusal standartlara bağlı kalırlar.
 • Özel Üniversiteler Japonya’daki tüm üniversitelerin yaklaşık %80’ini oluşturur. Bu üniversiteler eğitim kuruluşları tarafından kurulur.

 

Japonya'daki tüm üniversitelerin listesini görüntüleyin.

 

Üniversitelerin, kuruluşların denetimine girecek şekilde yeniden yapılandırılması Japon üniversitelere özel işler, bütçe ve yönetimle ilgili işler konusunda daha fazla özerklik ve özgürlük tanımıştır. Üniversitelere daha fazla bağımsızlık verilmesi onları potansiyel öğrenciler için daha cazip hale getirmiş ve ülkede araştırma ve eğitimi canlandırmaya yardımcı olmuştur.

 

Diğer Kurumlar

 

 • İki yıllık yüksekokullar ve özel eğitim okulları Japon öğrencilere, belirli bir iş becerisi ve gerekli nitelikleri edinme imkânı sunar. Bu programlar genellikle üniversite derece programlarından daha kısa sürede tamamlanır ve öğrenim maliyeti daha düşüktür.

 

Üniversite Derece Programları

 

 • Lisans derecesi  12 yıl ön eğitimini tamamlamış öğrencilere yöneliktir. Lisans derece programları genellikle 4 yılda tamamlanır.
  • Ülkenizde, üniversiteye kayıt yaptırmadan önce 12 yıl eğitim alınmıyorsa, Japon üniversiteler genellikle ülkenizde 1 veya 2 yılık bir üniversite derecesi isteyebilir veya kabul için ek şartların yerine getirilmesini talep edebilir. Kabul şartlarını taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için Japonya’da ilgilendiğiniz program ile irtibata geçin.
 • Yüksek Lisans derecesi alabilmek için 16 yıl ön eğitim alınması şartı aranır. Japonya’da yüksek lisans programları genellikle 2 yıl sürer.
 • Doktora ve İhtisas Dereceleri genellikle yüksek lisans programından sonra tamamlanır. İhtisas programları yaklaşık 2 yılda tamamlanırken doktora programları genellikle en az 5 yılda tamamlanır.
 • Önlisans ve Uzmanlık derecesi 2 yıllık yüksekokullarda veya özel eğitim verilen okullarda alınır. Bu programlar genellikle 2 ila 3 yıl arasında sürer ve öğrencilere belirli iş alanlarında gerekli becerileri kazandırmayı amaçlar.

 

Artık Japonya’da eğitim sisteminin yapısını öğrendiğinize göre hemen öğrenim görebileceğiniz bir alan araştırmaya başlayabilirsiniz!