Temel Bilgiler
Japonya: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Neden Japonya’da Öğrenim Görmelisiniz?

japonya'da eğitim

Yurtdışında nerede öğrenim görmek istediğinizden emin değilsiniz ve size en uygun ülkeyi bulabilmek için daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Gelin, Japonya’da eğitim görmek hakkında daha fazla bilgi edinin...

 

En İyi Üniversiteler

 

Japonya dünyadaki en iyi üniversitelerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır – 2015/2016 QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na göre Japon üniversitelerinin 5’i ilk 100’de yer almaktadır. İddialı ve merak uyandıran programlar arayan uluslararası öğrenciler, Japonya’nın eğitime verdiği önemin farkına vararak, arayışlarına son vermelidir. Pek çok öğretim programı tamamen veya kısmen İngilizce eğitim vermektedir – bu da Japonya’yı Japonca konuşamayan öğrenciler için daha erişilebilir kılar. Uluslararası programların öneminin giderek artması dolayısıyla Japonya’da tam olarak bulmak istediklerinize dair pek çok seçeneğiniz olacak. Japonya'daki üniversitelerin tümünü buradan görüntüleyebilirsiniz.

 

Büyüyen Uluslararası Programlar

 

Japonya, ülkeyi uluslararası öğrencilere yönelik daha açık ve daha erişebilir kılmak adına 2008 yılında “300.000 Uluslararası Öğrenci Planı”nı yayımlamıştır. Bu plan 2020 yılına kadar 300.000 civarında uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmayı amaçlar – bu da ülkenin gelecek 5 yıl içerisinde daha 100.000’i aşkın öğrenciye kapılarını açmayı planladığı anlamına gelir. Eğer aklınızdan Japonya’da bir üniversiteye başvurmak geçtiyse, o zaman işte bu zaman! Ülke, doğrudan uluslararası öğrencilere yönelik olan programları genişletmeye ve iyileştirmeye devam ettikçe, Japonya’da öğrenim görmeyi, öğrenciler için giderek daha erişebilir bir seçenek haline getirmektedir. Sözün kısası, Japonya sizin bu ülkede eğitim almanızı ve size bu konuda yardımcı olmayı istiyor! Japonya'da yüksek öğrenim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

 

İş İmkânları

 

Yabancı öğrencileri Japonya’ya getirme yönündeki çabalar dolayısıyla, şirketler mezuniyetlerinin ardından bu öğrencileri istihdam etmek istemektedir. En çok talebin bulunduğu alanlar mühendislik, bilgi işlem, yatırım bankacılığı ve eğitimdir. Japonya’nın küresel piyasada giderek daha fazla yer alması sebebiyle, dünyanın diğer köşelerindeki Japon şirketlerde çalışma imkânları da ortaya çıkmaktadır.

 

2015 yılının Mayıs ayında Japon Hükümeti, uluslararası öğrencilere yönelik üniversitelere staj imkânları sağlayarak ve bilgilendirme hizmetleri sunarak uluslararası öğrencilere destek olma yönünde bir plan yayımlamıştır. Japonya genel anlamda, sizin gibi bir kariyer arayışında olan uluslararası öğrencilere inanılmaz sayıda imkân sunar. Mezuniyetten sonra Japonya'da kariyer edinmek için bu yazımızı okuyun.

 

Yabancılara Yönelik Ek Finansal Yardımlar

 

Japon hükümeti aynı zamanda, burslar ve hibeler yoluyla uluslararası öğrencilere maddi destek sağlayarak Japonya’da öğrenim görmeyi daha kolay hale getirme yönünde adımlar atmaktadır. İki hükümet kuruluşu - Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (MEXT) ve Japonya Öğrenci Hizmetleri Örgütü (JASSO) - tüm Japonya genelinde öğrencilere çok sayıda hibe ve staj imkânı sunar.

 

Japonya’da öğrencilere yönelik finansal yardımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın

 

Yaşam Kalitesi

 

Japonya dünyadaki en güvenli ülkelerden biridir. Uyuşturucu ve alkol konusundaki katı kurallar, ateşli silahların bulunmaması ve suçların önlenmesi konusundaki hassasiyet Japonya’da vatandaşlar ve uluslararası öğrenciler için oldukça güvenli bir ortam yaratır.

 

Bu ada ülkesinin muhteşem manzarasıyla birleşen bu güvenlilik, Japonya’yı öğrenim görmek ve keşfetmek için harika bir seçenek yapmaktadır. Öğrenciler tarafından Japonya’da en sık tercih edilen şehirler arasında, dünyada nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri olan Tokyo; Japon mimarisinin en bilindik unsurlarından bazılarını barındıran romantik şehir Kyoto ve Japonya’nın tazeliğini kaybetmeyen manzarasına nefes kesici bir renk katan Shiritoko Milli Parkı yer alır. İster şehir merkezini ister kırsalı tercih ediyor olun, Japonya, yurtdışında öğrenim görmek isteyenlere inanılmaz ölçüde eğlence sunar.

 

Ne bekliyorsunuz? Japonya’da size en uygun programı aramaya bugün başlayın!