Temel bilgiler
Malezya: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Gezi Noktaları

share image

Malezya İklimi
Malezya tropikal, nemli bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar tüm yıl 27 derece civarındadır. İki mason sezonu olup biri Kasım ve Şubat arasıdır, diğeri de Nisan ve Ekim arasıdır ve yer yer gök gürültülü fırtına görülür.

Malezya'da okumayı planlayan öğrencilerin evlerinden çok fazla giysi getirmelerine gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan, nefes alan pamuklu bluzlar ve yağmur sezonu için bir şemsiyedir. Partileri seviyorsanız şık ayakkabılar, kot pantolonlar ya da elbiseler almayı unutmayın.

Malezya Kültürü
Malezya'nın nüfusu 20 milyonun üzerindedir. Çinli, Hintli ve birçok diğer etnik gruplar, birlikte uyum içinde yaşar. Farlı ırklar nedeniyle Malezya Kültüründe yüzlerce kutlama ve festival vardır. Malezyalılar tanışabileceğiniz en cana yakın insanlardır. Malezyalılar arasında sokakta gelip tanışmak, arkadaş olmak ya da bir şeyler yemeğe davet etmek oldukça yaygındır. Malezya, farklı zevklerin ülkesidir. Bir gün Malezya gökdelenleri, ülkenin silikon vadisi İkiz Kuleleri Cyberjaya ile karşılaşırsınız ve hareketi şehir hayatının tadını çıkarırsınız, başka bir gün ise ülkenin kırsal bölgelerini, tarihi kalıntılarını gezer, yerel kültürünü içinize çekersiniz.

Kuala Lumpur, Malezya'nın başkenti olmanın ötesinde bir yerdir. Şehir, Malezya'nın yaratıcılık ve kararlılık merkezidir. Ülkenin temel metropolü olup Petronas İkiz Kuleleri tarafından yönetilir ve ülkenin uluslararası ticaret ve iş alanında önemli noktasıdır. Bu durum, işe giriş olanakları olan şehrin hızlı yaşantısını seven öğrenciler için cazip olmalıdır. Tabii Kuala Lumpur'un bir de muhteşem bir gece hayatı ile birçok bar, kulüp ve mantar gibi çoğalan garip küçük pubları vardır.

En ünlü festivallerden biri Thaipusam Festival olup yaklaşık 1 milyon insan tarafından her yıl kutlanır. Dindarların Lord Murugan'a hürmet için yaptıkları yıllık tören, Malezya'nın güçlü dini inançlarının bir göstergesidir. Bazı dindarlar kavadis (yük) taşırken diğerleri, derilerine, yanak ve dillerine küpe taktırır. Dinle ilgileniyor ya da güçlü inançlara ait görsellik ya da sesleri seviyorsanız Malezya'da hepsini deneyimleyebilirsiniz.

Bir yemek cenneti olan Malezya'da dışarıda yemek yemek inanılmaz derecede ucuzdur. Güzel restoranlardan, gürültülü seyyar satıcılara ve 'mamak' (Hint-Müslüman) yerlerine kadar yemeğin ülkenin en iyi yanlarından biri olduğunu göreceksiniz. Eğer ödevlerinizi bitirmek için geç saate kadar uyanık kalmanız gerektiyse gece 3'te hala birçok yemek tezgahını açık bulabilirsiniz. Yemek yerlerinin haftanın 7 günü 24 saat açık olmasına şaşırmayın.

Gezi Noktaları
Malezya'da, maceraperest ve rahatlar için pek çok görülecek yer ve yeme içme aktivitesi vardır.

4100 metrelik Kinabalu Dağı, Güneydoğu Asya'nın en yüksek dağıdır. Ayrıca Himalayalar ve Papua Yeni Gine arasındaki en yüksek tepe noktasıdır. Yürüyüş yapanlar özellikle gün doğumu ve batımında oluşan, zirvenin nefes kesen panaromik manzaralarına kendilerini kaptırırlar. Beyaz bulutları aşağıdan kayıp giderken seyrederken kendilerini cennette gibi hissettiğini söyleyenler bile olmuştur. Elbette, bir dağ yürüyüşü sadece Güney Doğu Asya'da görülebilen dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia arnoldii'yi görmeden sonlanamaz. Adrenalin meraklıları ve doğa severler için mükemmel olan Malezya, öğrencilerin onca çalışmadan sonra biraz dinlenebilmesi için de harika bir yerdir.

Malezya'nın Hint-Pasifik havzasındaki mercan kayalıkları 1 milyondan fazla deniz canlısına sahip olup bu özelliği, burayı dünyanın önde gelen dalış yerlerinden biri yapar. Olağanüstü denizaltı hayatı, müthiş beyaz kum plajları ve temiz berrak suları, sakin plaj hayatını denizin sonsuz maceralarından ödün vermeden yaşamayı sevenler için idealdir. Doğu Malezya'daki Sabah'ta denizcilik biyolojisi okuyan birçok yabancı öğrenci tüm çevre adalardaki mercanların, bitkilerin, sıra dışı deniz canlılarının ve muhteşem kayalıkların bolluğu nedeniyle burayı mükemmel bulur.

Bu etkileyici açık hava aktivitelerinin çeşitliliği dışında Malezya ayrıca tarih ve karakterle de dopdoludur. Malaka ve Georgetown adlı iki eyaleti, zengin tarihi, kültürü, mimarisi ve kültürel binaları sayesinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Alanı ilan edilmiştir. Eğer eski ve korunan şeyleri seviyorsanız hayal kırıklığına uğramazsınız. Bilgi sadece kitaplardan edinilmez, aynı zamanda deneyimleyerek ve sınıf dışında bir şeyler öğrenerek de edinilir.

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL