Temel bilgiler
Malezya: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Neden Malezya’da Eğitim?

share image

Asya genelinde olduğu gibi, Malezya da uluslararası eğitim alanında adını duyurmaya devam etmektedir. Ancak, bu tek başına bir ada olarak uluslararası öğrenci topluluğunun geri kalanından ayrı olduğu anlamına gelmez. Malezya’nın dünya genelinde önde gelen üniversitelerden bazılarıyla bağlantıları bulunmaktadır ve Malezya’da eğitim kurumu standartları ülkenin Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Malezya aynı zamanda inanılmaz derecede çeşitli bir nüfusa sahiptir.

 

Aşağıda, öğrencilerin neden Malezya’da öğrenim görmeyi ciddi olarak değerlendirmeleri gerektiğine dair birkaç sebep verilmektedir:

 

Yurtdışındaki kurumlarla güçlü bağlantılar

 

Malezya’ya, Asya genelinde olduğu üzere, ABD ve Birleşik Krallık gibi dünyada eğitim alanında kendini kanıtlamış ülkelerden giderek daha fazla sayıda akademisyen gelmektedir. Bunun sebebi, eğitim alanındaki en iyi yetenekleri her yıl kendine çeken Malezya’nın eğitim sistemine yatırım yapmasıdır. Yabancı okulların fakültelerini bünyesinde barındıran ve twinning programları sunan Malezya eğitim kurumları, eğitim konusunda en iyi merkezlerde önde gelen kurumlarla sıkı bağlantılar kurmuştur. Twinning programları sayesinde, bir öğrenci Malezya’da yabancı bir eğitim kurumunda 3 yıllık lisans eğitiminin 2 yılını tamamladıktan sonra son yılında yurtdışında öğrenim görür - bu, yurtdışında öğrenim görmek isteyen ancak öğrenim sürecinin tamamını yurtdışında geçirmeye hazır olmayan yerli öğrenciler için güzel bir fırsattır.

 

İngilizce ülkede yaygın olarak konuşulur

 

Gideceği ülkenin dili bilmemek, potansiyel uluslararası öğrencileri yurtdışına taşınma konusunda kaygılandırabilir. Ancak, İngilizce’nin Malezya’da yaygın olarak konulduğunu ve hatta yerliler için okullarda zorunlu ders olarak okutulduğunu öğrendiğinizde sevinebilirsiniz. İngilizce pek çok yüksek öğretim kurumunda temel diller arasındadır ve hatta bazı kurumlarda öncelikli olarak kullanılmaktadır. 130’u aşkın farklı dilin konuşulduğu Malezya’da en yaygın dillerden biri Çince’nin Mandarin lehçesidir. Çin’in etkisinin giderek arttığı dünyada, uluslararası öğrencilere bu dili öğrenme konusunda harika imkânlar sunulur.

 

>> Malezya'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

Teknoloji Merkezi

 

Malezya, geleceğe yönelik büyüme adımlarının önemli bir kısmını teknoloji ile ilişkilendirmektedir. Son dönemde, Multimedya Kalkınma Kuruluşu’ndan (Multimedia Development Corporation) bir temsilci, ‘yüksek kaliteli mühendislik araştırma ve geliştirme çalışmalarına’ büyük bir önem verileceğini söylemiş ve DHL’nin son yıllarda ülkede Ar-Ge’nin tesisleri açmasına dikkati çekmiştir. Aslında ülke bağımsızlığını kazandığından beri, son 50 yılda ekonomisinde yaşanan büyük çaplı toparlanma sürecinde teknolojideki gelişmelere çok borçludur. Bilgisayar Bilimi veya Bilgi Teknolojileri alanında bir kariyer hedefleyen öğrenciler, öğrenim için Malezya’yı değerlendirmekle iyi yapacaklardır.

 

Ekonomik bir seçenek

 

Malezya’da eğitim kalitesi yüksek olmasına rağmen öğrenciler bu ülkedeki öğrenim harçlarının ve yaşam giderlerinin, dünya genelinde öğrenim merkezi olarak daha köklü bir tarihe sahip olan ülkelere kıyasla daha düşük olduğunu öğrendiklerine şaşırabilir. Örneğin, Malezya’da hem öğrenim harçları hem de yaşam giderleri, Birleşik Krallık veya Avustralya’da ödemeniz gereken tahmini rakamların neredeyse üçte biridir. Yurtdışında öğrenim görme kararı söz konusu olduğunda paranın önemli bir faktör olması sebebiyle, bu durum öğrencilere çok cazip gelebilir; tasarruf ettiğiniz bu para ile elektronik, moda ve takı/mücevher konusunda dünyanın alışveriş başkenti olan Kuala Lumpur’u ziyaret edebilirsiniz.

 

Beklenmedik durumların yaşanmadığı huzurlu bir ülke

 

Malezya dünya genelinde en sakin ve en huzur verici ülkeler sıralamasında ilk 20’de yer almaktadır - öğrenciler ülkeye ayak basar basmaz bunun nedenini anlayacaklardır. Malezya insanı yabancılara karşı misafirperver, sevecen ve samimidir. Bu, evden ayrılma konusunda kaygılanan öğrencilere veya pek bilmedikleri bir ülkeye çocuklarını gönderen ebeveynlere kendilerini daha rahat hissettirecektir. Aynı zamanda kıyafet olarak yanlarına neler almaları konusunda kararsız olan öğrenciler de hava koşullarında hiçbir aşırı durumun meydana gelmediğini öğrendiklerinde sevinebilirler.

 

>> Malezya'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin!

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL