Temel bilgiler
Malezya: Bölüm Rehberleri - Okunması gerekenler

Malezya'da Twinning Programları

share image

Twinning programları nelerdir?

 

Twinning programları öğrencilere, eğitim programlarının bir kısmını Malezya’da okuma ve öğrenimlerini tamamlamak için başka bir ülkede başka bir kuruma transfer olma imkânı sunar. Malezyalı çok sayıda kurum, bu programları oluşturmak için farklı ülkelerdeki oldukça saygın kurumlarla ortaklık kurmuştur. Buna ek olarak, bazı yabancı kurumlar - University of Nottingham gibi - Malezya’da kampüsler açmıştır. Öğrencilerin topladıkları krediler, kullandıkları materyaller ve edindikleri beceriler aktarılabilirdir - böylelikle öğrenimlerini yurtdışında sürdürebilirler.

 

Twinning programları aynı zamanda “2+1 programlar” olarak da bilinmektedir - bunun (2 yıl Malezya’da, 2 yıl yurtdışında eğitim) bir parçası olarak lisans derecesinde öğrenim yapısına işaret eder. Aynı zamanda çok sayıda ABDli kurumla benzer olarak düzenlenmiş olan “2+2 programlar” da mevcuttur (bunlara aynı zamanda “Amerika Tarzı Derece Programları” denir).

 

Malezyalı yerli öğrenciler de faydalanabilir!

 

Twinning programları, programlarının ilk basamağında ülkede eğitim almak ancak geri kalan dönemde yurtdışında öğrenci hayatını tatmak isteyen Malezyalı öğrenciler için de bir seçenektir. Hatta bu öğrenciler, Malezya’da bulunan teknik olarak yabancı bir kuruma ait olan bir kampüste tüm öğrenim programlarını tamamlayabilirler - buna “3+0 derece” adı verilir ve bu, Malezya’daki bir öğrencinin ülkesinden ayrılmadan en iyi yabancı üniversitelerden birinde bir derece alabileceği anlamına gelir.

 

Twinning programında ne eğitimi alınır?

 

Twinning programlarının esnekliği oldukça caziptir. Ülkenin eğitim ve araştırma alanında giderek büyüyen ünü nedeniyle daha fazla uluslararası öğrenci Malezya’da eğitim görmeyi düşünmektedir. Ancak öğrenciler yine de Amerika ve Birleşik Krallık gibi uluslararası öğrenciler için ilk sırada gelen ülkelerden birinde öğrenimin görmeyi tatmak istemektedir - bu özgeçmişlerinde işverenleri daha çok etkileyebilir. Aynı zamanda birden fazla ülkede öğrenim görebilmek öğrencinin genel yaşam deneyimine katkıda bulunur. Malezya bu batı ülkelerinden farklıdır. Derece programının tamamını başka bir ülkede tamamlama konusunda biraz çekinen Malezyalı öğrenciler için twinning programları iyi bir alternatif olabilir.

 

Twinning programlarının bu kadar popüler olmasının diğer bir sebebi de 3-4 yıl boyunca yurtdışında öğrenim için nispeten daha uygun bir alternatif olmalarıdır. Malezyalı öğrenciler, programlarının ilk kısmını ülkede okurken evlerinde yaşamaya devam edebilir - bu sayede programı tamamlamak için yurtdışına çıkmak üzere para biriktirebilirler. Malezya’da yaşam masrafları Birleşik Krallık gibi en popüler öğrenim merkezlerine göre oldukça düşüktür - dolayısıyla twinning programı kapsamında Malezya’da öğrenim görmek 3-4 yıllık öğrenim sürecinizde masraflarınızın önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

 

Nerede bir twinning programında öğrenim görebilirsiniz?

 

Sunway University gibi Malezya eğitim kurumları Western Michigan University gibi ABD kurumları ve sırayla Monash ve Victoria dahil Avustralya üniversiteleri ile ortaklıklar kurmuştur. Uluslararası eğitim alanında bir lider olan bu kurum, aynı zamanda hazırlık öğrencilerine Ontario Lise Diploması veren ve Kanada’da ve yurtdışında yükseköğrenim alanında çeşitli imkânlar doğuran Kanada Uluslararası Kayıt Programı’nı (Canadian International Matriculation Programme) sunar.

 

Aşağıdaki ülkelerde bulunan kurumlar twinning programları kapsamında Malezya eğitim kurumları ile birlikte çalışmaktadır:

 

 

Hemen şimdi bir twinning programı bulun - Malezya’da bir öğrenim programı arayın!

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA