Temel bilgiler
Malezya: Bölüm Rehberleri - Okunması gerekenler

Malezya’da Okunabilecek 3 Alan

share image

Malezya’da Hangi Temel Alanları Okumanız Gerektiğini Keşfedin

 

Malezya’nın sağlam, kararlı ekonomisi pek çok sektörün gelişmesine tanıklık etmiş ve bazı öğrenim alanlarına ilgiyi arttırmıştır. Malezya üniversiteleri küresel ölçekte önemli sıralarda yer alsalar ve yüksek kalite eğitim sunsalar da, özellikle 3 alanda benzersiz perspektifler sunmuş ve büyüyüen uluslararası alanlarda öncülük yapmışlardır. Malezya’da yurtdışı eğitimi deneyimlemeyi mi  düşünüyorsunuz? Eğitim almayı düşünebileceğiniz üç alandaki değerlendirmemiz size yardımcı olacak.

 

Petrol Mühendisliği

 

Britanya kökenli petrol ve gaz şirketi BP’nin 49 yıldır Malezya’da ofisleri bulunuyor ve o günden bu yana ülke kürsel petrokimya sektöründe bir başrol oyuncusu. Shell ve Esso gibi petrol devlerinin de Malezya petrol endüstrisinde dev yatırımları söz konusu. Bunun sonucu olarak, Petrol Mühendisliği mezunlarına talep oldukça yüksek ve yeni mezun öğrenciler yüksek maaşlarla işe girmektedir.

 

Malezya’da bugün 28,35 milyar varil petrol rezervi bulunuyor, dünyadaki doğal gaz rezervlerinin ise %1,2’si Malezya‘da bulunuyor. Hükümetin 2020’ye kadar ihtiyacı karşılamak için yıllık %5 büyüme öngördüğü Malezya ekonomisinde petrol endüstrisi ekonominin başrol oyuncusu.

 

Pek çok Malezya kurumu lisans ve yüksek lisans alanlarında Petrol Mühendisliği eğitimi sunmaktadır. Örneğin USCI Üniversitesi Petrol Mühendisliği alanında lisans eğitimi sunarken, UTM’nin ise bir dizi lisans ve yüksek lisans programı sunan bir Petrol Mühendisliği Bölümü bulunuyor.

 

Makine Mühendisliği

 

Makine Mühendisliği mezunları Malezya’nın patlayan üretim sektöründe, aynı zamanda işleme, tasarım ve araştırma alanlarında iş bulabilmektedir. Enerji üretimi, otomativ ve üretim sektörlerine yoğunlaşarak, ülkenin en güçlü endüstrilerinden birinde uygulamalı, kullanışlı bir birikim elde edebilirsiniz.

 

2011 yılında üretim sektörü Malezya’daki yabancı yatırımların yarısından fazlasından sorumlu olmuştur, 2014’te beklenen büyüme ise  %3,8 oranındadır. Şu anda Malezya’da deneyimli mühendis açığı bulunmaktadır ve bu ihtiyaç sektör büyüdükçe artacaktır. Makine Mühendisliği oldukça genel bir eğitimdir ve mezunlar farklı projelerde çalışabilme şansına sahiptir.

 

Nottingham Üniversitesi „Makine, Malzeme ve Üretim Mühendisliği Bölümü“ alanındaki en iyilerden birisidir. Malezya Monash Üniversitesi ise Makine Mühendisliği alanında uzmanlaşmış bir lisans programı sunmaktadır.

 

İşletme, Finans ve Muhasebe

 

2014 %4,5 - %5 oranındaki ekonomik büyüme beklentisiyle Malezya, İslam dünyasının en büyük bankacılık ve finans merkezidir. Risk yönetimi açısından özenle ve yüksek ölçüde denetlenen finans sektörü küresel finans krizine karşı dayanabilmiş ve Malezya’daki yüksek açlığın ortadan kalkmasına tanıklık etmiştir.

 

Geniş ölçekte finans hizmeti sunan Malezya bireyler, çalışanlar ve işadamları  için yeni fırsatlar sunmaktadır. 2020 yılına kadar Malezya finans sektörünün, muhasebe, yatırım, uluslararası ticaret, pazarlama ve satış alanlarında 275.400 yeni iş imkanı yaratacağı tahmin edilmektedir.

 

İşletme mezunlarına talep Malezya’da çok yüksektir ve pek çok başarılı ve popüler program mevcuttur. Malaya Universitesi’nin „İşletme Yüksek Lisans Programı“ 2014 yılında Asya’daki en popüler işletme okulu seçilmiştir, Universiti Putra Malaysia (UPM) 4., Universiti Teknologi Malaysia (UTM) ise 11. sırada yer almıştır. Finans ve Muhasebe programları ise pek çok üniversitede, her eğitim düzeyinde sunulmaktadır. 

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL