Temel bilgiler
Hollanda: Üniversiteye Başvuru

Hollanda'nın En Popüler Sanat ve Tasarım Okulları

Hollanda'da Sanat ve Tasarım

Avrupa'nın en büyük liman kentlerinden birine sahip Hollanda; Rotterdam, Amsterdam, Lahey, Groningen, Utrecht gibi şehirleri, hoşgörülü ve liberal insanları, yel değirmenleri, laleleri, ve bisikletleri ile uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim destinasyonlarından biridir. Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde en düşük işsizlik oranıyla dikkat çeken Hollanda, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmasının yanında, düşük öğrenim ücretleri, burs seçenekleri ve mezun olduktan sonra öğrencilere sağladığı kariyer imkanları ile göz doldurur. Daha çok mühendislik, ekonomi ve bilgisayar bilimleri gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans programlarına sahip ülkede, Van Gogh ve Rembrandt gibi ünlü ressamların, kültür, tarih ve sanatın varlığı yadsınamaz. Gelin sanat ve tasarım alanında Hollanda’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelere birlikte göz atalım! 

 

Hollanda'da Sanat ve Tasarım Eğitim Sistemi

 

Hollanda’da eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için ülke, dünyanın dört bir yanından gelen ve çoğunluğunu Çin, Belçika, İtalya ve İspanya olmak üzere 150’den fazla farklı milletin oluşturduğu çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Hemen hemen tüm üniversitelerde geniş yelpazede sunulan İngilizce lisans ve lisansüstü program seçenekleri, modern kurs ve tesisleri, tarihi üniversiteleri, hareketli kampüs yaşamı, Avrupa’nın diğer ülkelerine göre nispeten düşük öğrenim ücretleri ve yüksek kaliteli eğitim sistemi ile hizmet verir. 

 

Hollanda'da sanat ve tasarım alanında eğitim veren üniversiteler hem devlete ait hem de özel olmakla beraber, öğrenciler için çok çeşitli burs ve hibe imkanlarına sahiptir. Aynı zamanda eğitim aldığınız süre içerisinde yapacağınız stajlar sayesinde hem özgeçmişinizle göz doldurur, hem de mezun olduktan sonra ülkede yaşama ve iş bulma şansınız artar. Modadan heykele, resimden tiyatroya ve grafik tasarıma kadar sanatın her alanında yeni fikirler ve yaratıcı beyinleri geliştirme hedefiyle öğrencilerin problem çözme, el ve göz koordinasyonu ile iletişim becerilerini artırmaya yönelik eğitim veren okullar, alanında uzman ve ödüllü akademisyenlere sahiptir. 

 

Hollanda'da eğitim alan öğrenciler için hem ülkede hem de uluslararası platformda kariyer şansı oldukça yüksektir. Zira ülkede Philips, Unilever, C&A, Tamoil gibi dünya çapında tanınmış firmalar genç yeteneklere çalışma imkanı sağlar. Hollanda'da sanat alanında bir üniversiteden mezun olan öğrenciler; müze ya da galeri küratörü, grafiker, moda tasarımcısı, illüstratör, fotoğrafçı, sanat direktörü ya da animatör olarak iş bulabilecekleri gibi lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak hem akademik kariyer yapabilir hem de medya, pazarlama, halkla ilişkiler gibi sektörlerde çalışma fırsatı bulurlar.  

 

 

Sanat ve Tasarım Eğitimi Veren Üniversiteler

 

Vincent Van Gogh, Rembrandt, Hieronymus Bosch, Jan Van Eyck, Johannes Vermeer gibi dünyanın en iyi ressamlarına ve sanatçılarına ev sahipliği yapmış Hollanda'da, sanat ve tasarım alanında eğitim almayı düşünen öğrenciler için çok sayıda eğitim kurumu vardır. Bunlar şu şekildedir;

 

Royal Academy of Art The Hague

 

Lahey'de bulunan Kraliyet Sanat Akademisi’nin tarihi 1600’lere kadar uzanır. Güzel sanatlar, fotoğraf, grafik tasarım, moda ve tekstil tasarım, iç mimarlık ve mobilya tasarımı gibi alanlarda İngilizce lisans programlarına sahip akademide eğitim almak bir ayrıcalıktır. Zira üniversite hem Hollanda hem de Avrupa’nın seçkin okullarından biri olmasının yanı sıra alanında uzman sanatçı ve tasarımcıları eğitmeyi hedefler. Genç yeteneklere yönelik hazırlık kursları da veren Royal Academy, araştırma odaklı eğitim sunar. Uluslararası öğrencilere özgür ve yaratıcılıklarını geliştirecek bir ortam sunan okulda, özellikle güzel sanatlar bölümü 40 sanatçı ve 6 sanat tarihçiden oluşan akademik kadrosu, teorik ve uygulama ağırlıklı dersleri ve atölye çalışmaları ile göz doldurur. Hollanda’da burslu okumak isteyenler için Royal Akademi, master öğrencilerine çeşitli burs imkanları sunar. 

 

Utrecht School of The Arts

 

Hollanda'nın Utrecht şehrinde 1987 yılında kurulan okul, günümüzde 680 öğretim görevlisi ve 3900’den fazla öğrencisiyle Hollanda üniversiteleri ve bölümleri arasında göz doldurur. Yetenekli ve başarılı öğrencilerin eğitimlerini teşvik eden ve yaratıcılıklarını geliştirmesine olanak sağlayan okul, Avrupa’nın en büyük sanat ve kültür odaklı enstitülerinden biridir. Son yıllarda dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim ve araştırma kurumları, şirketler ve hükümetlerle ortaklaşa yürüttüğü işbirliği çerçevesinde öğrencilerine kendi bünyesinde eğitim alırken başka bir ülkede staj yapma, ve öğrenci değişimi imkanları sunan Utrecht, yaratıcı ve girişimci bireyler yetiştirmeyi hedefler. 

 

Amsterdam University of The Arts

 

Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için en iyi sanat okullarından biri olan Amsterdam University of the Arts, 1987 kurulmuştur. Breitner Akademi, Mimarlık Akademisi, Conservatorium van Amsterdam, Hollanda Film Akademisi, Reinwardt Akademi ile Tiyatro ve Dans Akademisi olmak üzere 6 fakülteden oluşan AHK; güzel sanatlardan tiyatroya, danstan mimarlığa, sinema ve televizyondan müzeolojiye kadar çok zengin lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. Canlı kampüs hayatı ile Hollanda’nın en güzel ve tarihi dokusu bozulmamış şehirlerinden olan Amsterdam’ın merkezinde yer alan üniversite, konaklama ve mezun olduktan sonra kariyer imkanları ile göz doldurur. Sanatsal kimliği geliştirmek ve yenilikçi bir vizyona sahip olmak için yetenekli ve başarılı öğrencileri destekleyen AHK, Hollanda’da burslu okumak isteyen uluslararası öğrenciler için birçok imkana sahiptir. 

 

Artez Institute of The Arts

 

Son yıllarda Hollanda’da sanat eğitimi veren en iyi yükseköğretim kurumları arasında yer alan ArtEZ; görsel sanat, tasarım, mimari, müzik, dans ve tiyatro üzerine yenilikçi ve kaliteli eğitim anlayışını benimsemiştir. Nihayi amacı yaratıcı sanatçılar yetiştirmek ve eğitmek olan okul, 3000’e yakın öğrenci, 600 öğretim görevlisi ile Arnhem, Enschede ve Zwolle olmak üzere 3 lokasyonda konumlanmıştır. Şirketler, hükümetler, kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan ortakları sayesinde hem ulusal, hem de uluslararası çok sayıda bağlantıya sahip ArtEZ, öğrencilerine mezun olduktan sonra kariyer imkanıda sunar.

 

Design Academy Eindhoven

 

1947 yılında kurulmuş olan Design Academy Eindhoven, Hollanda’nın 5. büyük şehri olan Eindhoven’da sanat, mimarlık ve tasarım eğitimi veren uluslararası bir üniversitedir. Esnek ve rahat bir öğrenim hayatı bulacağınız DNA’da lisans eğitimi 4, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıldır. Grafikten moda tasarıma, mimariden endüstriyel tasarıma kadar birçok alanda İngilizce programlara sahip üniversite uluslararası öğrencilere sağladığı burs imkanları ile de göz doldurur. Eindhoven Tasarım Akademisi, özellikle Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim bakanlığı ile birlikte Hollanda Bursu sunmaktadır. 


Hollanda'da Sanat Ve Tasarım Eğitimi Veren Tüm Üniversiteler
 
 
Ayrıca Bakınız:

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA