Temel bilgiler
Hollanda: Kariyer

Hollanda'da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Hollanda'da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Dünya çapında yüksek kaliteli eğitim sistemi ve bilimsel araştırmaları ve Nobel ödüllü akademisyenleri ile uluslarası öğrenciler arasıda en çok tercih edilen ülkerden bir olan Hollanda'yı biz daha çok bisikletleri, laleleri, değirmenleri, hoşgörülü insanları ve tarihi mimarisiyle dikkat çeken şehirleri ile tanıyoruz. Hollanda'nın bu kadar popüler olmasında, ülke nüfusunun %80’inden fazlasının dünyanın en mutlu insanları arasında yer almasının payı büyüktür. Ülke, Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip olmasının yanı sıra, OECD raporlarına göre dünyanın en refah ülkeleri arasında yer alır. 

 

Hollanda’da eğitim almak ve mezun olduktan sonra kariyer yapmak isterseniz, ülkedeki resmi diller arasında İngilizce’nin de yer aldığını, yüksek kazançlar sağlayan meslek gruplarının ve kısa çalışma saatlerinin göz doldurduğunu, kalabalık ülke nüfusuna rağmen sakin ve rahat yaşam tarzıyla yurt dışından çok sayıda göç aldığını söylemekte fayda var. Günümüzde Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkelere göre Hollanda, hem eğitim ücretleri hem de yaşam masrafları düşük olması nedeniyle de eğitim ve kariyer meraklılarının gözde ülkelerinden biri olmuştur. Hollanda, bugün özellikle ticarete dayalı güçlü ekonomisi ile dikkat çekerken, ülkedeki Philips, C&A, Unilever, Tamoil gibi uluslararası şirketlerin varlığı istihdam ihtiyacını artırmaktadır. Hollanda’da iş imkanı olan bölümler arasında özellikle ekonomi, mühendislik, tıp, sanat ve bilim alanları yer alırken, mezunların en çok para kazandığı meslekleri sizler için araştırdık! 

 

1. TIP UZMANLARI

 

Sağlık ve tıp mezunları dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin geçmişten günümüze her zaman yurtdışı iş imkanı olan meslek grupları arasında olmuştur. Hollanda’datıp okumak için tıpta uzmanlık derecesi, tıbbın belirli bir alanında ileri eğitim ve klinik eğitimini tamamlamış mezunlara verilir. Bunlar arasında anestezi uzmanları, kardiyologlar, nörologlar, jinekologlar, ve psikiyatristler yer alırken, yüksek maaşları ve çalışma koşullarıyla göz doldururlar. Ayrıca Hollanda'da tıp okumak isterseniz anestezi maaşları en yüksek ülkelerden biri olduğunu da belirtmekte fayda var. 

 

 

Hollanda’da tıpta uzmanlık derecesi için 6 yıl süren eğitim hayatınız sonrasında hastane gibi bir eğitim kurumunda çalışmanız gerekir ve onu takiben 4-6 yıl arasında bir uzmanlık eğitiminden geçersiniz. Aynı zamanda ülkenin en iyi üniversitelerinde akademik kariyer yapabileceğiniz gibi küresel saygınlığa sahip eğitim kurumlarında, ödüllü profesörlerin araştırmalarında yer alma imkanınız olur. Hollanda’da çalışmak istiyorsanız, özellikle tıp alanında adından söz ettiren Leiden University, Maastricht University ve University of Groningen eğitim kurumlarından mezun olmanızı öneririz. 

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 172,320€ 

 

▶️▶️ Sağlık ve tıp alanında Hollanda’da eğitim veren üniversitelerin listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

2. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİLERİ

 

İnsan kaynakları direktörleri, bir şirketin insan kaynakları departmanının sorunsuz ve karlı bir şekilde çalışmasından sorumludur. Genel olarak bir şirkette ihtiyaç duyulan insan gücünü karşılamak ve verimli kullanmak için oluşturulmuş, insan kaynakları departmandaki İK direktörleri; personel, iş ilişkileri, eğitim, ücretlendirme ve uyum da dahil olmak üzere insan kaynakları ile ilgili bütçeleri, stratejileri ve prosedürleri planlamak ve uygulamakla görevlidir. 

 

 

Hollanda’da iş imkanı olan bölümler arasında yer alan insan kaynakları alanında Hollanda’da çalışmak isterseniz, en az bir lisans derecesi yeterli olacaktır. Ancak İK direktörlüğü gibi bir pozisyon için en az bir yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerektiğini de söyleyelim.

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 127,954€ 

 

▶️▶️ Üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun.

 

3. PİLOTLAR

 

Hollanda’da yaşam kalitesi en yüksek mesleklerden biri de pilotlara aittir. Ülkedeki gelişmiş havacılık endüstrisi bu alandaki iş imkanlarını da artırmıştır. Pilotlar; uçak ve helikopterler dahil jet, kargo ve yolcu uçaklarını da kullanabilirken elektronik donanımlar, teknik yayınlar, meteoroloji ve uçuş planları ile ilgili yeteneklere sahip olurlar.

 

 

Hollanda'da üniversite okumak istiyor ve mekanik donanımlara ilgi duyuyorsanız havacılık endüstrisinde eğitim alarak Hollanda'da iş fırsatlarınızı arttırabilirsiniz. Dikkatli, mantıklı, planlamacı, sabırlı ve sorumluluk sahibi iseniz, çarpıcı görünümler ve havacılık tutkunuz varsa, pilotluk mesleği tam size göredir. Hollanda’da pilotluk eğitimi veren en ünlü kurumlar arasında KLM Uçuş Akademisi ve Hollanda Havacılık Koleji’ni sayabiliriz. Aynı zamanda pilot olarak Hollanda’da iş imkanı arıyorsanız, Hollanda Kraliyet Havayolları KLM, Transavia, Corendon gibi şirketlerde çalışabilirsiniz.

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 114,701€ 

 

4. AVUKATLAR

 

Hollanda’da hukuk okumak istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi iş avukatlık olacaktır. Dünyanın en saygın ve yüksek maaşlarına sahip meslek grupları arasında yer alan avukatlık mesleği, her yıl çok sayıda uluslararası öğrencinin Amerika, İngiltere, Almanya ya da İtalya gibi ülkelerde eğitim almalarını sağlıyor. 

 

 

Hollanda'da hukuk eğitimi almayı düşünen öğrencilerin öncelikli olarak iyi bir İngilizce bilgisine, akademik yeteneğe, araştırmaya, iletişim becerisine, mantık ve ikna gücüne sahip olmaları gerekir. Hollanda’da lisanslı bir avukat olmak için bir hukuk lisans derecesi, yüksek lisans derecesi ve son olarak da 3 yıllık bir staj eğitim dönemini tamamlamanız gerekiyor. Ülkedeki en iyi üniversiteler olan University of Amsterdam ve Utrecht University’den mezun olan öğrenciler, uluslararası platformlarda ekonomi, siyaset, insan hakları, ticaret gibi konularda dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışabilirler. 

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 107,000€

 

▶️▶️ Hollanda'da hukuk eğitimi alabileceğiniz üniversitelere bu linkten göz atabilirsiniz.

 

5. BİLİM ADAMLARI

 

Hollanda, bilim ve teknoloji alanında çok sayıda buluşa imza atarken bu alanlarda aldığı ödüllerle de adından söz ettirir. Ülkedeki üniversiteler, özellikle araştırma odaklı eğitim sistemleri, modern laboratuvarları ve alanında uzman akademisyenleri ile dikkat çeker. Hollanda'da yaşam gibi bir düşünceniz varsa, eğitim aldığınız üniversitelerde akademik kariyer yaparak ülkede kalabilir ve dünyanın en saygın bilim adamlarının araştırmalarında yer alabilirsiniz.

 

 

Ülke, tarihe yön veren icatlar ve buluşlarla adından söz ettirirken, bunlar arasında mikroskobu bulan Zacharias Janssen, elektrokardiyografi cihazını geliştiren ve bu keşfiyle Nobel Tıp Ödülü kazanan fizyolog Willem Einthoven en bilinenleridir. Aynı zamanda Hollanda, mikrobiyolojinin babası Antonie van Leeuwenhoek, Christiaan Huygens, Frits Zernike, Pieter Zeeman gibi bilim adamları ile ünlüdür. 

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 80.000€ 

 

6. EKONOMİSTLER

 

Hollanda, dünyanın en fazla ihracat yapan 10 ülkesinden biridir ve geçmişten günümüze, hem Avrupa hem de dünya ekonomisinde önemli bir rol oynamıştır. Özellikle gemicilik, ticaret ve bankacılık gibi sektörlerin yarattığı istihdam ve ekonomik gelişmeler, ülkedeki kişi başına düşen milli gelirin artmasını sağlamıştır. 

 

Hollanda'da iş imkanı olan bölümler arasında en üst sıralarda yer alan ekonomi mezunları aynı zamanda aylık 12.000€’ya kadar çıkan yüksek kazançlarıyla da dikkat çekerler. Bunda ekonomi lisans derecesi kadar, hem ekonomi hem de sosyal bilimler alanlarında alacağınız yüksek lisans derecenizin de payı büyük olacaktır. 

 

 

Genellikle ekonomistleri, uzman analistler olarak tanımlayabiliriz. Sorunları analiz etmek, araştırmak, anketleri düzenlemek, veri toplamak ve çözümü için planlar formüle etmeyi amaçlayan bölüm mezunları için çalışma alanları, hem uluslararası hem de lokal platformlarda, özel ve devlete bağlı kuruluşlarda, üniversitelerde akademisyen, bankalarda ve şirketlerde finans danışmanı gibi oldukça geniş bir ağa sahiptir. 

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 78,073€ 

 

▶️▶️ Hollanda’da ekonomi eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin listesine bu linkten göz atabilirsiniz.

 

7. YAZILIM MÜHENDİSLERİ

 

Hollanda'da mezunların en çok kazandığı meslekler arasında ilk sıralarda yer alan yazılım mühendisleri için aynı zamanda eğitim alabilecekleri ve mezuniyetten sonra kariyer yapabilecekleri çok sayıda imkan vardır. Özellikle ülkedeki Delft University of Technology bu alanda eğitim veren en iyi üniversitelerden biridir. Times Higher Education en iyi üniversite sıralamalarında 63. sırada yer alan Delft, özellikle bilgisayar, elektrik, makine ve yazılım mühendisliği alanlarında adından söz ettirir.

 

 

Yazılım mühendisleri, günümüzde yazılım geliştirme, karmaşık sistemlerin işleyişini planlama ve analiz etmeyi amaçlar. Hollanda’da yazılım mühendisi olarak ayda 10.000€’ya kadar maaş alabileceğiniz Shell, Philips, Heineken, ING gibi şirketler bulunurken bu konuda işinizi en iyi derecede yapıyor olmanızın önemi büyüktür. 

 

  • Ortalama Yıllık Maaş: 47,434€ 

 

▶️▶️ Hollanda’da yazılım mühendisliği eğitimi veren üniversitelerin listesine sitemizden bakabilirsiniz. 

 

Aklınızda bulunsun:

 

Hollanda, iş imkanı bakımından Avrupa’nın çoğu ülkesine göre daha avantajlıdır. Bunun en önemli sebepleri arasında, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerden biri olmasının payı büyüktür. Hollanda'da yaşam gibi bir düşünceniz varsa öncelikle ülkede bir lisans ya da yüksek lisans derecesi almanızı öneririz. Böylelikle eğitiminiz süresince hem stajlar hem de sosyal ağınız sayesinde kendinize bir çevre edinmiş, ülke kültür ve alışkanlıklarına uyum sağlamış ve mezun olduktan sonrada iş bulmanızı kolaylaştırmış olursunuz. Aynı zamanda ülkedeki üniversiteler, uluslararası öğrencilere danışmanlık hizmetleri sunarken, CV hazırlama, iş görüşmeleri ve kariyer fırsatları konusunda da sizlere yardımcı olurlar. 

 

Hollanda'da maaşlar ve yaşam standartları, diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha yüksektir diyebiliriz. Hollanda’da iş imkanı olan bölümler arasında 12.000€’luk aylık ortalama maaşları ile veterinerler, 7.500€ ile diş hekimleri, 9.500€ ile de bilgi teknolojisi yöneticileri dikkat çeker. 2016 verilerine göre lisans derecesi almış yeni mezunlar için ortalama yıllık maaşlar 24.000€-35.000€ arasında iken, master derecelerinde 26.000€-48.000€ ve MBA eğitimi alanlar içinde 30.000€-60.000€ arasında değişir. 

 

▶️▶️ Yurtdışında eğitim için üniversite bölüm seçimi yapmakta zorlanıyorsanız, Hotcourses Turkey’in yeni ‘’Kurs Eşleştirme Aracı’’ ile bölüm ve üniversite arama konusunda yaşadığınız tüm sıkıntılar son buluyor. Hemen denemek için linke tıklayabilirsin. 

 

Faydalı Linkler:

Hollanda'da Kariyer Yapmanız İçin 5 Neden

Hollanda'da Eğitim Alabileceğiniz Program Türleri

Hollanda'da Burslu Eğitim Veren 7 Üniversite

Bölüm ara

Hollanda
Mesleki