Temel bilgiler
Hollanda: Eğitim Lokasyonları

Hollanda Hakkında İlginç Bilgiler

share image
33819

1. Laleler, Osmanlı İmparatorluğu’ndan gelmelerine rağmen yaygın olarak Hollanda ile ilişkilendirilmektedir. Bunun sebebi tüm ülkede yetiştirilmesidir. Eğer laleleri görmek istiyorsanız, 25 Nisan - 5 Mayıs tarihlerinde Hollanda’yı ziyaret edin - lalelerin en yoğun çiçek açtığı dönem bu tarihlerdedir. Laleler 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’ndan ithal edilmiştir ve 17. yüzyılın başlarında Hollanda’da oldukça popüler olmuştur. Hollanda son dönemde dünyada lale yetiştiren ve ihraç eden ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

 

 

2. Düz arazi: Hollanda’da arazilerin çoğu düzlüktür. Ülkenin yaklaşık dörtte biri ve nüfusun %21’i deniz seviyesinin altındadır; arazilerinin %50’si deniz seviyesinin 1 metre kadar üzerindedir. Vaalserberg sadece 322,7 metre yükseklikle Hollanda’nın (Avrupa kısmındaki) en yüksek noktasıdır. Arazinin düz olması sebebiyle Hollanda’nın yaklaşık üçte ikisinin selden etkilenme riski yüksektir. Bu sebeple, sel kontrolü Hollanda’da önemli bir konudur. Karmaşık drenaj sistemleri, kanallar ve pompalama istasyonları (eskiden rüzgâr değirmenleri kullanılırdı) yerleşim ve tarımın olumsuz etkilenmemesi için alçak kesimlerin kuru kalmasını sağlarken nehirlere çekilen setler suyun ülkeye taşmasını engellemektedir.

 

3. Yel değirmenleri ülkenin sevilen bir sembolüdür. Bu değirmenler gerçek anlamda ülkeyi inşa etmiştir - onlar olmadan yeterli su ve arazi direnajı sağlanamazdı ve Hollanda’nın manzarası bugünkünden çok farklı olurdu. Hollanda’da 1180 yer değirmeni bulunmaktadır.

 

 

4. Tahta terlikler (clogs): Hollandalılar ‘Klompen’ adı verilen tahta terlikleri orta çağdan beri giymeye devam etmektedir. Bu terlikler sonunda Hollanda kültürünün bir parçası olmuştur. Günümüzde halk artık normal deri ayakkabılar giyse de Hollanda’ya ait bu tahta terlikler turistlere yönelik hediyelik eşya dükkânlarında satılmaktadır.

 

 

5. Bisiklet diyarı: Hollanda aynı zamanda Bisiklet Diyarı olarak da bilinmektedir. Bu ülkede herkes bisiklet sürer ve her yerde bisiklet yolları ve bisiklet park yerleri bulunmaktadır. Herkesin ortalama 2-3 bisikleti vardır. Hollanda’da bisiklet otomobil yerine geçmektedir - ve sadece yollarda da değil! Tren istasyonlarında bile bisiklet için ayrılan park alanları mevcuttur (Groningen istasyonunda 10.000 bisikletlik park yeri vardır). Ayrıca bisikletlerde far bulunması zorunlu olup alkollüyken bisiklet kullanmak kanuna aykırıdır.

 

 

6. Hollanda’nın rengi turuncudur. Ülke bayrağı kırmızı, beyaz ve mavi olmasına rağmen, turuncu ülkenin ulusal rengidir çünkü krallık, İspanya’ya karşı Hollanda ayaklamasına öncülük eden House of Orange’dan gelmektedir. Kralın doğum gününde - 27 Nisan - Hollanda halkı turuncu kıyafetler giyer ve bu günü eğlence, piknik ve yürüyüşlerle kutlar.

 

 

7. Mikrobiyoloji ve Virolojinin Bulunması: İlk bileşik mikroskop 1590 yılında Hollanda’da yapılmıştır. 1670’lerde ‘mikrobiyolojinin babası’ olarak bilinen Antoine van Leeuwenhoek mikropları incelemiş ve araştırmıştır. 1898 yılında ise Martinus Beijerinck bir hastalığın bakteriden daha küçük olan ve kendisinin ‘virüs’ adını verdiği bir etkenden kaynaklanabileceğini göstermiştir.

 

8. Hollandalılar - erkeklerde ortalama boy uzunluğu 184 cm, kadınlarda ortalama 170 cm - dünyanın en uzun insanlarıdır. Bazı kesimler bunun hem DNA hem de çok süt tüketiminin bir sonucu olduğuna inanmaktadır.

 

9. Hollanda Rembrandt, Jan Vermeer, Jan Steen, Vincent van Gogh ve Piet Mondriaan gibi dünyaca ünlü ressamlar yetiştirmiştir.

 

10. Hollandalı bira üreticisi Heineken 70’ten fazla ülkede 140’ı aşkın bira fabrikasıyla dünyada 3. sırada yer almaktadır. Hollanda genelinde ise bira piyasasının yaklaşık %50’si Heineken’e aittir.

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

author image

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.