Temel bilgiler
Hollanda: Finans

Hollanda’da Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği

11346

Hollanda’da, eski ve bir yanı hala geçmişte olup modern olmayı da başarabilen şehirler uluslararası öğrenciler için temek ilgi çekici faktör olabilir ancak öğrenim ücretlerinin nispeten düşük olması da bu ülkenin cazibesini arttıracaktır. Hollanda’da bir üniversitede eğitim için daha az ödeseniz de yaşam giderleri ve kaçınılmaz yerleşme masrafları ile birleştiğinde öğrenim masraflarının altından kalkma düşüncesi stresli olabilir. AB ülkelerinden gelen öğrenciler, yerli öğrencilerle aynı destek seçeneklerine sahiptir ancak AB ülkelerinden olmayanlar için de çok sayıda burs ve finansal destek seçenekleri vardır. Hollanda’da sizi doğru yöne yönlendirecek 3 temel burs seçeneği hakkında, aşağıdaki listemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 

Eğer hiçbirinin şartları size uygun değilse, endişelenmeyin: sizin için de, öğreniminize destek olacak çok sayıda seçeneğe ilişkin bağlantı ve ipuçları paylaştık.

 

Destek Kurumları

 

Nuffic

 

Hollanda hükümetinin sunduğu burs seçenekleri sınırlı olsa da, uluslararası öğrenciler, yükseköğretim alanında uluslararası işbirliğiyle ilgilenen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Nuffic’ten kendilerini yönlendirme konusunda yardım alabilir. Nuffic; Hollanda hükümeti, AB ve çeşitli bireysel kuruluşlar ve şirketler adına çok sayıda burs program yürütür. Nuffic burs sayfasında açıklan tüm programların kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz.

 

Aynı zamanda Nuffic Burs Bulma aracını kullanarak burs arayabilirsiniz.

 

Ev Sahibi Üniversite

 

Burs programlarının çoğu ev sahibi kurumunuz aracılığıyla doğrudan yürütülür. Burs programlarının kendi öğretim programları dikkate alınarak hazırlanması sebebiyle, burs ararken önce ev sahibi kurumunuza danışmalısınız, böylelikle ihtiyaçlarınıza uyan bir seçenek bulmak daha mümkün olacaktır. Hollanda üniversiteleri uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaya alışıktır; dolayısıyla finansal destek arayışınızda size yardım sağlama konusunda deneyimli olacaklardır. Burslar genellikle akademik başarıya göre verilir ve genellikle öğrencilerin belirli bir alanda öğrenim görüyor olmalarını gerektirir.

 

Dış Destek

 

Şirketler veya kuruluşlar tarafından verilen dış destekler için de arama yapabilirsiniz. Bu programlar, genellikle öğrencilerin o şirketin faaliyet gösterdiği alanda öğrenim görüyor olmalarını gerektirir veya öğreniminiz tamamlandıktan sonra belirli bir süre boyunca kendileri için çalışmanız yönünde bir şart koyabilirler.

 

Bu tür bursları StudyPortals veya Uluslararası Burslar gibi arama motorlarını kullanarak arayabilirsiniz veya en basitinden şirketin, kuruluşun veya çalışma alanınızın adını yazarak arama yapın ve ilgili bağlantılara yönelin.

 

Burslar

 

Hollanda Burs Programları (NFP)

 

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen, bu program yetenekli çalışanların eksiklerini gidermeyi amaçlar. Program, en az 3 yıl alanında deneyimli çalışanların belirli bilgi ve beceriler kazanmalarına imkân tanır, ardından bu kişiler çalıştıkları kuruluşları geliştirmeye ve güçlendirmeye katkı sağlayabilir.

 

Finansal destek koşullarını yerine getirebilmek için işvereniniz tarafından aday gösterilmeniz ve ayrıca ya 9-24 ay süren İngilizce bir yüksek lisans programına, kısa süreli (2-52 hafta) bir İngilizce Dil programına (bazı durumlarda Fransızca dil programı) veya bir kısmı Hollanda’da bir kısmı kendi ülkenizde tamamlanacak olan bir doktora programına kabul edilmiş olmanız gerekecektir.

 

Başvuru yapanların,  Hollanda’da öğrenim süreçlerinde ev sahibi kurum içerisinde geliştirmeyi umdukları becerilere dair ihtiyaçlarını açık bir şekilde kanıtlamaları gerekecektir. Öğrenim programınızı tamamladıktan sonra işvereninizle bağınızı sürdürmeniz ve bu becerileri uygulamaya koymanız gerekir.

 

Kazanılan burs öğrenim süreciniz boyunca devam eder ve öğrenim harçlarınızı, vize masraflarını, seyahat masraflarını, sağlık sigortası masraflarını ve Doktora araştırmalarınıza ilişkin tüm masrafları karşılar.

 

Başvuru yapmak için Hollanda’da bir öğretim programına kabul edilmeniz ardından da Hollanda’da Öğrenim sayfasında belirtilen tüm gerekli belgeleri toplamanız gerekir. Buna, neden seçtiğiniz programda öğrenim görmek istediğinizi ve becerilerinizin işvereninize nasıl fayda sağlayacağını veya ülkenizdeki belirli beceri ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı açıklayan bir motivasyon mektubu dâhildir. Bu belgelerin tamamını bilgisayara yükleyerek, başvurunuzu Online Burs sistemi üzerinden teslim etmeniz gerekir. Değerlendirme kriterleri oldukça detaylıdır aynı zamanda öğrencilerin olabildiğince erken başvuru yapmaları önerilir. Örneğin, 2014 akademik yılının ilk dönemine başlamak için, başvurular 1 Aralık 2013 ile 4 Şubat 2014 arasında kabul edilmiştir.

 

Bulunduğunuz ülkenin bu burstan faydalanabilecek ülkeler arasında yer alıp almadığını kontrol edin.

 

Amsterdam Mükemmellik Bursları (AES)

 

Amsterdam Üniversitesi’nde Hukuk, İktisat, İşletme, Fen, İletişim, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler alanlarında Doktora programlarına kabul edilen AB ülkeleri dışında olan öğrenciler bu bursa başvurabilir.

 

Başvuru yapabilmek için öğrenciler, Lisans programlarında ilk %10 içerisinde yer almalıdır ve seçtikleri programda neden öğrenim görmek istediklerini ve tamamladıkları gönüllülük ve toplum çalışmalarının detayları açıklayan kişisel bir yazının yanı sıra 2 referans mektubu sunmaları gerekir. Aynı zamanda ya IELTS sınavından 7.0 almaları ya da TOEFL sınavından genel olarak en az 100 puan (her bir kısımdan en az 22) almaları gerekir.

 

Son başvuru tarihleri kuruma göre, yıldan yıla değişir ancak örneğin 2014 yılında 15 Ocak 1 Şubat arası gerçekleşmiştir. 25.000€ değerinde olan bu burs (34.713 US$), bir akademik yıl boyunca tüm öğrenim harçlarını ve yaşam giderlerini kapsar. Yılın sonunda öğrencilerin bursu yenileme imkânları vardır.

 

Başvuru koşulları ve seçilme kriterleri öğrenim programınızın bulunduğu fakülteye göre değişebilir. Örneğin, Amsterdam Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde bir programı tamamlayan öğrencilerin kişisel bir dilekçenin yanı sıra tüm gerekli evrakları toplayarak bunları doğrudan üniversiteye posta yoluyla göndermeleri gerekir; Psikoloji Yüksek Lisans Mezunlarının ise ek olarak online bir başvuru formu doldurmaları gerekir.

 

Öğrenim programınızın bu bursa başvurmak için uygun olup olmadığını kontrol ediniz.

 

UNESCO-L’OREAL Yaşam Bilimleri Alanında Genç Kadınlara Yönelik Uluslararası Burs Programı  

 

Bu ortak burs programı, Biyoloji, Biyokimya, Tarım, Tıp, Eczacılık ve Fizyoloji dâhil Yaşam Bilimleri alanında Doktora veya Doktora sonrası eğitimini sürdüren genç kadınların araştırma ve geliştirme çalışmalarına destek vermeyi amaçlar.

 

Öğrencilerin bilimsel strateji ve çözümler kullanarak sorunlara yaklaşabildiklerini göstermeleri ve aynı zamanda yaşam bilimleri alanına katkıda bulunacak projelerinin taslağını içeren bir araştırma tasarısı sunmaları gerekir. Laboratuvarlarda hayvanların kullanımını kapsayan herhangi bir proje reddedilecek ve kozmetik dışı araştırmalardaki tasarılar tercih edilecektir.

 

Bu burs için başvuru süreci çok basamaklıdır; öncelikle ülkenizde bulunan Ulusal Komisyon’a başvuru yapmanız gerekir. Tüm gerekli belgeleri toplayarak ve bunları online portal aracılığıyla sunarak başvuru yapabilirsiniz. Araştırma tasarısı ve 20.000$’ı AŞMAMASI GEREKEN tahmini bütçe dökümü dâhil gerekli bütün belgelerin yer aldığı tam ve detaylı listeye UNESCO burs sayfasından ulaşabilirsiniz. Gerekli şartları taşıyan öğrencilerin ya Doktora diplomasına sahip olmaları ya da doktoralarını tamamlama sürecinde olmaları gerekir.

 

İlk başvurunuzu teslim ettikten sonra, ülkenizdeki Ulusal Komisyon başvurunuzu onaylayıp onaylamamaya karar verecektir. Başarılı olursanız, doğrudan UNESCO tarafından sizinle iletişime geçilecek.

 

Burs bir yıl süreyle verilmektedir ve araştırma tasarınızda sunduğunuz bütçe doğrultusuna verilir. Aynı zamanda bursu kazananların açıklandığı ödül törenine ve Paris’teki “For Women in Science” haftasına katılmak için gidiş-dönüş seyahat biletleriniz ve bu etkinlik sırasında yapacağınız harcamalar ve konaklama masrafları da burs programı aracılığıyla karşılanır. Öğrencilerin bu bursu almaya hak kazanmak için ya Doktora derecesine sahip olmaları ya da doktora derececisini tamamlama sürecinde olmaları ve ev sahibi kurumdan alınan kabul mektubunu sunmaları gerekir. Burs programı kapsamındaki çalışmanın en az yarısının kendi ülkeniz dışındaki bir ülkede sürdürülmesi gerekir aynı zamanda minimum 2 ay süreyle kendi ülkenizde projeyi tamamlamanız gerekir.

 

Artık öğreniminizi nasıl finanse edeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edindiğinize göre, Hollanda’daki öğretim programlarını araştırmaya ve yurtdışında öğrenim planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz!

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.