Temel bilgiler
Hollanda: Finans

Hollanda’da Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği

share image

Hollanda’da, eski ve bir yanı hala geçmişte olup modern olmayı da başarabilen şehirler uluslararası öğrenciler için temek ilgi çekici faktör olabilir ancak öğrenim ücretlerinin nispeten düşük olması da bu ülkenin cazibesini arttıracaktır. Hollanda’da bir üniversitede eğitim için daha az ödeseniz de yaşam giderleri ve kaçınılmaz yerleşme masrafları ile birleştiğinde öğrenim masraflarının altından kalkma düşüncesi stresli olabilir. Fakat tüm bu masraflar gözünüzü korkutmasın, çünkü Hollanda'da başvurabileceğiniz birçok burs seçeneği bulunmaktadır.

Eğer bu seçeneklerden hiçbiri size uymazsa, üniversite broşürlerini indirerek yararlanabileceğiniz finansal destek imkanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

DP

 

Sizin için derlediğimiz burs programlarına gelin beraber göz atalım!

 

Destek Veren Kurumlar

 

Nuffic

 

Eğitimin uluslararasılaştırılmasına yardımcı olmak amacıyla öğrencilere burs imkanları sağlayan Nuffic’ten Hollanda'da eğitim hedefleyen öğrenciler faydalanabilir. Nuffic burs sayfasında açıklanan tüm programların kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz. Sayfa üzerinden farklı kriterleri olan 12 farklı burs seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda Nuffic'in Grantfinder isimli Burs Bulma aracı sayesinde hem burs arayanlar hem de burs verenler kolayca faydalanabilir.  

 

Üniversiteler

 

Eğitiminiz boyunca bir burs programından faydalanmak istiyorsanız, öncelikle ilk yapmanız gereken ev sahibi üniversitenin burs fırsatlarını incelemek olmalıdır. Ev sahibi üniversitenin danışmanlığında yapılacak burs araştırması sizin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verecek bursun bulunmasında oldukça yardımcı olacaktır. Birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaya alışkın Hollanda üniversiteleri, bursları belirli alanlarda eğitim alan ve üstün başarılı öğrencilere sunmaktadır.

 

Diğer Kuruluşlar

 

Hem Türkiye'de hem de Hollanda'da yurtdışı eğitiminize destek olacak birçok şirket bulabilirsiniz. Genellikle şirketler etkinlik gösterdiği alanda eğitim alan öğrencilere destek olmaktadır. Örneğin şirket pazarlama alanında faaliyet gösteriyorsa, pazarlama bölümlerinde eğitim alan öğrencilere destek verebilir. Bu tarz bursların şartları iyi incelenmelidir çünkü öğrenimin bitiminde belirli bir süreyle burs desteği veren şirkette çalışılmasını zorunlu kılabilir. Farklı bir şirkette çalışılması halinde burs ücretini talep edebilirler.

 

Size en uygun bursları StudyPortals veya Uluslararası Burslar gibi platformları kullanarak bulabilirsiniz. Ya da İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile de burslara olan uygunluğunuzu belirleyebilirsiniz.

 

Burslar

 

Hollanda Burs Programları (NFP)

 

Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen, bu program yetenekli çalışanların eksiklerini gidermeyi amaçlar. Program, en az 3 yıl alanında deneyimli çalışanların belirli bilgi ve beceriler kazanmalarına imkân tanır, ardından bu kişiler çalıştıkları kuruluşları geliştirmeye ve güçlendirmeye katkı sağlayabilir.

 

Finansal destek koşullarını yerine getirebilmek için işvereniniz tarafından aday gösterilmeniz ve ayrıca ya 9-24 ay süren İngilizce bir yüksek lisans programına, kısa süreli (2-52 hafta) bir İngilizce Dil programına (bazı durumlarda Fransızca dil programı) veya bir kısmı Hollanda’da bir kısmı kendi ülkenizde tamamlanacak olan bir doktora programına kabul edilmiş olmanız gerekecektir.

 

Başvuru yapanların,  Hollanda’da öğrenim süreçlerinde ev sahibi kurum içerisinde geliştirmeyi umdukları becerilere dair ihtiyaçlarını açık bir şekilde kanıtlamaları gerekecektir. Öğrenim programınızı tamamladıktan sonra işvereninizle bağınızı sürdürmeniz ve bu becerileri uygulamaya koymanız gerekir.

 

Kazanılan burs öğrenim süreciniz boyunca devam eder ve öğrenim harçlarınızı, vize masraflarını, seyahat masraflarını, sağlık sigortası masraflarını ve Doktora araştırmalarınıza ilişkin tüm masrafları karşılar.

 

Başvuru yapmak için Hollanda’da bir öğretim programına kabul edilmeniz ardından da Hollanda’da Öğrenim sayfasında belirtilen tüm gerekli belgeleri toplamanız gerekir. Buna, neden seçtiğiniz programda öğrenim görmek istediğinizi ve becerilerinizin işvereninize nasıl fayda sağlayacağını veya ülkenizdeki belirli beceri ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınızı açıklayan bir motivasyon mektubu dâhildir. Bu belgelerin tamamını bilgisayara yükleyerek, başvurunuzu Online Burs sistemi üzerinden teslim etmeniz gerekir. Değerlendirme kriterleri oldukça detaylıdır aynı zamanda öğrencilerin olabildiğince erken başvuru yapmaları önerilir. Örneğin, 2014 akademik yılının ilk dönemine başlamak için, başvurular 1 Aralık 2013 ile 4 Şubat 2014 arasında kabul edilmiştir.

 

Bulunduğunuz ülkenin bu burstan faydalanabilecek ülkeler arasında yer alıp almadığını kontrol edin.

 

Amsterdam Mükemmellik Bursları (AES)

 

Amsterdam Üniversitesi’nde Hukuk, İktisat, İşletme, Fen, İletişim, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler alanlarında Doktora programlarına kabul edilen AB ülkeleri dışında olan öğrenciler bu bursa başvurabilir.

 

Başvuru yapabilmek için öğrenciler, Lisans programlarında ilk %10 içerisinde yer almalıdır ve seçtikleri programda neden öğrenim görmek istediklerini ve tamamladıkları gönüllülük ve toplum çalışmalarının detayları açıklayan kişisel bir yazının yanı sıra 2 referans mektubu sunmaları gerekir. Aynı zamanda ya IELTS sınavından 7.0 almaları ya da TOEFL sınavından genel olarak en az 100 puan (her bir kısımdan en az 22) almaları gerekir.

 

Son başvuru tarihleri kuruma göre, yıldan yıla değişir ancak örneğin 2014 yılında 15 Ocak 1 Şubat arası gerçekleşmiştir. 25.000€ değerinde olan bu burs (34.713 US$), bir akademik yıl boyunca tüm öğrenim harçlarını ve yaşam giderlerini kapsar. Yılın sonunda öğrencilerin bursu yenileme imkânları vardır.

 

Başvuru koşulları ve seçilme kriterleri öğrenim programınızın bulunduğu fakülteye göre değişebilir. Örneğin, Amsterdam Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde bir programı tamamlayan öğrencilerin kişisel bir dilekçenin yanı sıra tüm gerekli evrakları toplayarak bunları doğrudan üniversiteye posta yoluyla göndermeleri gerekir; Psikoloji Yüksek Lisans Mezunlarının ise ek olarak online bir başvuru formu doldurmaları gerekir.

 

Öğrenim programınızın bu bursa başvurmak için uygun olup olmadığını kontrol ediniz.

 

UNESCO-L’OREAL Yaşam Bilimleri Alanında Genç Kadınlara Yönelik Uluslararası Burs Programı  

 

Bu ortak burs programı, Biyoloji, Biyokimya, Tarım, Tıp, Eczacılık ve Fizyoloji dâhil Yaşam Bilimleri alanında Doktora veya Doktora sonrası eğitimini sürdüren genç kadınların araştırma ve geliştirme çalışmalarına destek vermeyi amaçlar.

 

Öğrencilerin bilimsel strateji ve çözümler kullanarak sorunlara yaklaşabildiklerini göstermeleri ve aynı zamanda yaşam bilimleri alanına katkıda bulunacak projelerinin taslağını içeren bir araştırma tasarısı sunmaları gerekir. Laboratuvarlarda hayvanların kullanımını kapsayan herhangi bir proje reddedilecek ve kozmetik dışı araştırmalardaki tasarılar tercih edilecektir.

 

Bu burs için başvuru süreci çok basamaklıdır; öncelikle ülkenizde bulunan Ulusal Komisyon’a başvuru yapmanız gerekir. Tüm gerekli belgeleri toplayarak ve bunları online portal aracılığıyla sunarak başvuru yapabilirsiniz. Araştırma tasarısı ve 20.000$’ı AŞMAMASI GEREKEN tahmini bütçe dökümü dâhil gerekli bütün belgelerin yer aldığı tam ve detaylı listeye UNESCO burs sayfasından ulaşabilirsiniz. Gerekli şartları taşıyan öğrencilerin ya Doktora diplomasına sahip olmaları ya da doktoralarını tamamlama sürecinde olmaları gerekir.

 

İlk başvurunuzu teslim ettikten sonra, ülkenizdeki Ulusal Komisyon başvurunuzu onaylayıp onaylamamaya karar verecektir. Başarılı olursanız, doğrudan UNESCO tarafından sizinle iletişime geçilecek.

 

Burs bir yıl süreyle verilmektedir ve araştırma tasarınızda sunduğunuz bütçe doğrultusuna verilir. Aynı zamanda bursu kazananların açıklandığı ödül törenine ve Paris’teki “For Women in Science” haftasına katılmak için gidiş-dönüş seyahat biletleriniz ve bu etkinlik sırasında yapacağınız harcamalar ve konaklama masrafları da burs programı aracılığıyla karşılanır. Öğrencilerin bu bursu almaya hak kazanmak için ya Doktora derecesine sahip olmaları ya da doktora derececisini tamamlama sürecinde olmaları ve ev sahibi kurumdan alınan kabul mektubunu sunmaları gerekir. Burs programı kapsamındaki çalışmanın en az yarısının kendi ülkeniz dışındaki bir ülkede sürdürülmesi gerekir aynı zamanda minimum 2 ay süreyle kendi ülkenizde projeyi tamamlamanız gerekir.

 

Artık öğreniminizi nasıl finanse edeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edindiğinize göre, Hollanda’daki öğretim programlarını araştırmaya ve yurtdışında öğrenim planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz!