Temel bilgiler
Hollanda: Bölüm Rehberleri - Okunması gerekenler

Hollanda Kurumları Hakkında

share image

Hollanda’da eğitim görmeyi düşünüyorsanız çok şanslınız çünkü Avrupa kıtasının en fazla İngilizce öğretim yapılan ülkelerinden biri. 190 ülkeden gelen öğrenciler ve dünya çapında saygın eğitim programları ile Hollanda öğrencilere birçok seçenek sunmaktadır. Hollanda eğitim sistemi ve bölüm çeşitleri ile araştırma yapmaya başladığınızda biraz zorlanabilirsiniz bu sebeple size bu yazımızda basitleştirilmiş bir şekilde temek yüksek öğrenim sistemi ve program türleri ile ilgili bilgi vereceğiz.

 

Enstitü Türleri

 

2002’de imzalanan Bologna Antlaşması ile birlikte, Hollanda eğitim sistemi lisans, yüksek lisans (master) ve doktora olarak 3 temel bölüme ayrılmıştır. 3’lü temel eğitim sistemi 2 farklı eğitim enstitüsü tarafından verilmektedir; Profesyonellere yönelik enstitü – Araştırma temelli enstitüler. Hollanda eğitim sistemi ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) kredi sistemine entegre ve uyumludur.

 

Ayrıca uluslararası eğitime yönelik enstitüler de az da olsa bulunmaktadır. Uluslararası eğitim enstitüleri kısa süreli kurslar, uzmanlık eğitimleri ve dil eğitimleri konusunda hizmet vermektedir. Bazı uluslararası eğitim enstitüleri yüksek lisans ve doktora eğitimi verse de lisans eğitimi vermektedirler.

 

Hoger Beroepsonderwijs (HBO): Higher Professional Education

 

HBO Enstitüleri; spesifik bir iş kolunda veya uzmanlık isteyen bölümlerde teorik ve pratik eğitime dayalı hizmet veren enstitülerdir. HBO Enstitülerinden mezuniyet lisans ve yüksek lisans derecesinde olmaktadır. Bu enstitülerde lisans eğitimi 4 yıl ve yüksek lisans eğitimi bölüme göre 1-2 yıl sürmektedir. Sadece tıp alanında yüksek lisans 3 yıl sürmektedir. Lisans eğitiminiz ile yüksek lisans eğitiminiz arasında 1 senelik pre-master programı alarak, bu programda alacağınız derecelerle yüksek lisansa kabul alma şansına sahipsiniz.

 

Wetenschappelijk Onderwijs (WO): University Education

 

Hollanda eğitim sisteminde “üniversite” kavramı genel olarak kabul edilen kavramsal konseptten biraz daha farklılık göstermektedir. Üniversiteler; enstitülere göre daha özel uzmanlık isteyen alanlarda eğitim vermektedirler ve eğitim içerikleri daha spesifik hale getirilmiştir. Üniversiteler; akademik temelde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi sunmaktadır.

 

Hollanda’da Wetenschappelijk Onderwijs olarak adlandırılan üniversite eğitimi sanat veya bilim alanında bölümlere ağırlık vermektedir ve bu bölümler arasında inter-disipliner bağlar kurulmaktadır. Örnek vermek gerekirse Hollanda’da lisans eğitiminizi felsefe alanında tamamlayıp, yüksek lisansınızı işletme dalında gerçekleştirebilirsiniz.

 

Hollanda’da üniversite lisans eğitimi 4 yıl sürmekte ( yaklaşık 180 ECTS kredisi ), yüksek lisans 1 yıl sürmektedir ( yaklaşık 60 ECTS kredisi ). Tıp, öğretmenlik, dişçilik ve Ar-Ge temelli bölümlerde yüksek lisans eğitimi daha uzun sürmektedir. Doktora eğitimini ise 4 yılda tamamlayabilirsiniz.   

 

Hollanda Eğitim Not Sistemi

 

Hollanda’da eğitim sistemi 1-10 arasında puanlarla notlanmaktadır. 1 en düşük not, 10 ise en yüksek nottur. Derslerde başarılı sayılmanız için en düşük geçme notu 6’dır ve 9-10 arasında bir dereceyle okulu bitirmeniz halinde yüksek başarı ile tamamlamış olursunuz.

 

Akademik Kültür

 

Hollanda eğitiminde akademik kültür inter-disipliner yaklaşıma ve inovatif çözümlere odaklanmıştır. Sosyal bilimler ile fen bilimleri arasında keskin çizgiler yoktur ve eğitim müfredatında farklı akademik bölümler iç içe geçirilmiştir.

 

Hollanda eğitim kültürü öğrenci odaklıdır ve öğrenci-öğretici arasında komplike ve interaktif bağ kurulmasına dayalıdır. Öğrenciler derslerde aktif olarak katılıma teşvik edilir, online sunumlar ve araştırmalar teşvik edilir. Öğrencilerin bireysel ve grup çalışmalarında sorumluluk almaya ve düşüncelerini özgürce söylemesi konusunda cesaretlendirilir.

 

Ayrıca Hollanda eğitim sisteminde inovatif yaklaşımlar ve Ar-Ge çalışmaları yapılması desteklenmektedir. Üniversitede ve enstitülerde yapacağınız araştırma çalışmaları üniversiteler tarafından desteklenmektedir. Teknik bölümlerde staj zorunluluğu ile uygulamalı çalışmalar yapma imkanınız da doğmaktadır.

 

>>Hollanda'daki üniversiteleri buradan araştırmaya başlayın!