Temel bilgiler
Hollanda: Bölüm Rehberleri - Okunması gerekenler

Hollanda'da Eğitim Alabileceğiniz Program Türleri

Hollanda'da Eğitim Alabileceğiniz Program Türleri

Günümüzde Hollanda, uluslararası öğrencilere yönelik geniş yelpazede İngilizce eğitim programları, diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten daha düşük öğrenim ücretleri ve mezun olduktan sonra istihdam imkanları ile dikkat çeker. Büyüleyici ve sofistike şehirleri, yoğun nüfusuna rağmen sakin ve rahat yaşam tarzı, kültür çeşitliliği, eşsiz mimari örnekleri, çiçek bahçeleri, yel değirmenleri ve Van Gogh gibi dünyanın en ünlü ressamlarına ev sahipliği ile tanınan Hollanda, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerden biri olmasının yanında, kariyer fırsatları arayan öğrenciler için de işsizlik oranı en düşük ülkeler arasındadır. Hollanda’da eğitim alabileceğiniz program türlerini ve ülkedeki en iyi üniversiteleri sizler için araştırdık.

 

Hollanda’da Yüksek Öğretim Sistemi

 

Hollanda’da bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için ülkede 150’den fazla farklı milletten yabancı öğrencinin eğitim aldığını söylemekte fayda var. Bunda eğitim dilinin hem Hollandaca hem de İngilizce olmasının önemi büyüktür. Çoğu Almanya, İtalya, Belçika ve Çin gibi ülkelerden gelen öğrenciler, Avrupa’nın en kozmopolit başkentlerinden olan Amsterdam başta olmak üzere Maastricht, Rotterdam, Lahey, Groningen ve Utrecht gibi şehirleri tercih etmektedirler.

 

Hollanda’da eğitim sistemi, yüksek kalitesi ve uluslararası çapta geçerli diplomaları ile bilinir. 2000’den fazla eğitim programına ve kurslara sahip ülkede yüksek öğretim sistemi;

 

  • Akademik bir otamda araştırma odaklı eğitim veren Araştırma üniversiteleri,  
  • Bilim ve sanat alanında yüksek mesleki eğitim veren Uygulamalı Bilimler üniversiteleri olarak iki gruba ayrılır. 

 

Hollanda'da üniversite okumak isteyen öğrencilerin, girecekleri sınavları da düşünerek hem lisans hem de lisansüstü programlara başvurularına Aralık ayından itibaren başlamalarını öneririz. Ülkede akademik yıl güz dönemi Eylül ayından Ocak ayına, bahar dönemi ise Şubat ayından Haziran ayına kadar devam eder. Başvurular hakkında merak edilenleri, Hollanda’da eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçtikten sonra sitemiz üzerinden direkt kurumla iletişime girerek sorabileceğiniz gibi, üniversitelerin web siteleri üzerinden de öğrenebilirsiniz. Önemli olan sık sık gerekli olan belgeler ve tarihler konusunda kurumla iletişime geçerek son bilgilere ulaşmanızdır. 

 

Başvurular için ister lisans isterseniz de lisansüstü programlara kayıt olun, sizden İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız için TOEFL ya da IELTS testlerine girmeniz beklenir. Aynı zamanda gireceğiniz bölüme ve okula yazacağınız niyet mektupları ile not ortalamalarınız kabul edilmenizde büyük rol oynar. 

 

Program Türleri

 

Hollanda’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkedeki okullar, 2017 Times Higher Education dünya üniversite sıralamalarında ilk 100’de 8 üniversiteyle yer alır. Bu başarının en büyük nedenleri arasında yüksek öğretim sisteminin araştırmaya ve bilime olan desteğini ve bu alanlardaki sayısız başarıları gösterebiliriz. 

 

Eğer Hollanda’da bir yüksek öğretim programına kayıt olmayı düşünüyorsanız; 

 

  • Lisans programını bitirdikten sonra lisans derecesi, 
  • Yüksek lisans programını bitirdikten sonra da master derecesi elde edersiniz. 

 

Araştırma üniversiteleri ve Uygulamalı Bilimler üniversiteleri, hem lisans hem de master derecelerine sahipken, bir doktora derecesine sahip olmak için Araştırma üniversitelerine gitmeniz gerekir.

 

Araştırma Üniversiteleri

 

Hollanda’da üniversite programları lisans aşaması, Araştırma üniversitelerinde Bachelor of Science(BSc) ve Bachelor of Arts(BA) olarak ikiye ayrılır ve 3 yılda tamamlanır. Master programları ise Master of Science(MSc) ve Master of Arts(MA) olarak ikiye ayrılır ve toplamda 1-2 yıl içerisinde tamamlanır. Araştırma üniversitelerinde doktora programlarının süresi 4 yıldır. 

 

Araştırma üniversitelerinde öğrenciler; ekonomi, sosyal bilimler, doğa bilimleri, hukuk, mühendislik, teknoloji, tıp bilimleri alanlarında lisans programlarında akademik ve bilimsel becerileriniz geliştirilirken bir yandan da mezun olduktan sonra kariyer yapmanızı sağlayacak bir eğitim alırsınız. 

 

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri

 

Hollanda’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için ülkedeki Uygulamalı Bilimler üniversitelerinde eğitim almak için ön lisans programları 2 yıl, lisans programları 4 yıl ve master ise 1 ya da 2 yıllık bir dönemi kapsar. Sağlık, güzel sanatlar, ekonomi gibi geniş yelpazedeki lisans programlarına kayıt olan öğrenciler stajlar, projeler ve grup çalışmalarında pratiklik kazanırlar. Master eğitimleri daha çok profesyonel yeterlilik, klinik ve analitik becerilerin geliştirilmesine yöneliktir ve öğrenci belirli bir alanda liderlik ve yöneticilik pozisyonlar için hazırlanır. 

 

Hollanda’da Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

 

Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için çok sayıda öğrenim görebileceğiniz, köklü ve yüksek kaliteli eğitim kurumu bulunmaktadır. Genel olarak ülkedeki devlet kurumlarının öğrenim ücretleri düşük olmakla beraber, biraz daha yüksek olan özel okullarda eğitim almak bile İngiltere ve Amerika’daki üniversitelere göre çok daha makuldur. Aynı zamanda Hollanda’da yaşam ve konaklama masraflarının çok pahalı olmaması öğrenciler için tercih sebebiyken, ülkenin genelindeki şehirlerde ulaşım için bisiklet kullanımı yaygındır.

 

UNIVERSITY OF GRONINGEN 

 

University of Groningen, tarihi 1600’lere kadar uzanan Hollanda’nın en eski ve büyük, uluslararası çapta araştırma üniversitelerinden biridir. Özellikle sağlıklı yaşlanma, enerji ve sürdürülebilir toplum konularında araştırmaları hedef alarak öğrencilerine bilimsel bulgulara dayalı eğitim veren Groningen’de çok sayıda ödül almış akademisyenin yanı sıra Hollanda’nın ilk kadın öğrencisine ve ilk kadın öğretim görevlisine sahiptir. Üniversite Sanat, ekonomi ve işletme, bilim ve mühendislik, hukuk alanlarında 11fakülte ile İngilizce eğitim veren sayısız lisans ve lisansüstü programları mevcuttur. Aynı zamanda 3000’den fazla uluslararası öğrencisiyle Hollanda’nın Groningen şehrinde yer alan okulun kampüs ve konaklama seçenekleri göz doldurur. Groningen Üniversitesi’nin burs imkanlarına bu linkten göz atabilirsiniz.

 

LEIDEN UNIVERSITY

 

1575 yılında kurulan Leiden University, 7 fakülte 40’dan fazla lisans ve lisansüstü programlarıyla öğrencilerine mezun olduktan sonra kariyer imkanı da sağlar. Hollanda’nın en eski üniversitesi olan okul, Birleşmiş Milletler’in başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’nın da bulunduğu Lahey şehrinde yer alır. Batı Avrupa’nın kalbinde yer alan şehirdeki tren istasyonundan Paris, Berlin, Brüksel’e çok kolay bir şekilde ulaşırsınız. Leiden Üniversitesi, bugüne kadar aldığı 16 Nobel Ödülü’nün yanı sıra Dj Armin Van Buuren, Nelson Mandela, Winston Churchill, Albert Einstein gibi ünlü mezunlara sahiptir. 

 

UTRECHT UNIVERSITY

 

1636 yılında kurulan Utrecht University, Avrupa’nın en saygın uluslararası araştırma üniversitelerinden biridir. Hollanda'nın kalbinde, Utrecht şehrinde yer alan eğitim kurumu 7 fakülte, 45 lisans ve 90’ı uluslararası master programları ile Hollanda’nın en geniş yelpazede eğitim programlarına sahip okuludur. Üniversite hem kampüs yaşamı, hem de uluslararası öğrencilere sunulan danışmanlık ofisi sayesinde yabancı öğrencileri evlerinde hissettirecek bir samimiyete sahiptir. Üniversitenin akademisyenleri ve mezunları 12 Nobel Ödülü alırken, Utrecht Üniversitesi öğrencilerine sunduğu mesleki gelişime dayalı öğretim anlayışı ile de dikkat çeker. Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihi olan üniversite 118 ülkeden çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Üniversitenin zengin kütüphanesi Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Murathan Mungan gibi Türk yazarların kitaplarına da ev sahipliği yapar. 

 

DELFT UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

 

Hollanda’da lisans eğitimi almayı düşünen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği Delft Teknoloji Üniversitesi, ülkenin güneyinde yer alan Delft şehrinde 1842 yılında kurulmuştur. 2500 bilim adamıyla ülkenin en büyük ve en geniş kapsamlı teknik üniversitesi olan Delft; tasarım, mühendislik ve bilim alanlarında 8 fakülte ve 14 lisans programıyla öğrencilerine İngilizce olarak hizmet verir. Fizik ve kimya dallarında 3 Nobel ödülü sahibi üniversitenin kıyı ve deniz mühendisliği, deniz teknolojisi, teknik tıp, uygulamalı matematik gibi master ve doktora programları için öğrencilerin GRE testine girmeleri, İngilizce olarak 1000-1500 kelime arası bir Essay yazmaları ve 2 adet referansa sahip olmaları beklenir. 

 

Hollanda’da bulunan üniversitelerin listesi için sitemize göz atabilirsiniz!

 

 

Ayrıca Bakınız:

Hollanda’da Yüksek Lisans Eğitimi

Hollanda Kurumları Hakkında

Hollanda’da Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği