Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Öğrenci Konaklama Bilgileri - Okunması gerekenler

Yeni Zelanda'da Öğrenci Konaklama Seçenekleri

share image

Muhteşem doğal güzellikleri, Maori yerlilerin kültürü ve birçok milletten gelen öğrencilerle bezenmiş şehirleri Yeni Zelanda’yı farklı kılıyor. Yeni Zelanda’ya gittiğinizde doğal güzellikleri gezmekten evde az vakit geçireceğiniz kesin ama yine de ucuz ve kalıcı bir konaklama imkanı bulmanız gerekiyor. Sizler için çok tercih edilen, bütçenize uygun konaklama seçeneklerini değerlendirdik.

 

Kampüs Konaklama Seçenekleri

 

Eğitim hayatınızda konaklama seçeneklerini değerlendirmeye aldığınızda ilk aklınıza gelecek kampüs içinde veya kampüse yakın yurt seçenekleri olacaktır. Kampüste bulunan yurtlarda kalmak hem alışma döneminizde sosyalleşmenizi sağlayacaktır hem de kampüse ulaşım masrafınızda önemli avantaj sağlayacaktır. Yeni Zelanda’da birçok üniversitede hem devlete hem özel kurumlara ait öğrenci yurtları bulunmaktadır. Öğrenci yurtlarının sosyal alanları ve ortak kullanım alanları kalabalık olsa da tercihinize göre 1-2-3 kişilik odalarda kalmanız mümkündür. Yurtlarda temizlik, ütü ve yemek gibi hizmetler ücrete tabiidir. Örnek vermek gerekirse University of Auckland öğrencilere kampüs içerisinde tek ve çift kişilik odalarda kalma imkanı sunmaktadır. Banyo, tuvalet, çamaşırhane gibi alanlar ortak kullanım alanıdır. Üniversite yurdunun içerisinde aynı zamanda spor alanları, etüt salonu, toplantı salonu gibi alanlar da mevcuttur. University of Auckland’a ait yurt olan Grafton Hall’da kalma ücretleri de yapacağınız kontratın uzunluğuna göre değişmektedir. Yurtta 38 kalma sözleşmesi yapmanız halinde ortalama US$11,400 gibi bir ücrete kalabilirsiniz.

 

Massey University gibi bazı üniversiteler öğrencilerine kampüs içerisinde özel dizayn edilmiş stüdyo dairlerde konaklama imkanı vermektedir. Apartman şeklinde inşa edilen yapılarda 2-5 arası öğrenci bir daireyi paylaşmaktadır. Stüdyo dairelerde eşyalar ve mutfak araç gereçleri hazır bulunmaktadır. Üniversite kampüsü içerisinde yer alan stüdyo dairelerin ortalama ücretleri 250$-500$ arasında değişmektedir ve kira öğrenci sayısına bölünmektedir.

 

Kampüs Dışı Konaklama Seçenekleri

 

Kampüs içinde konaklama seçenekleri haricinde kampüs dışında ev kiralama ve özel yurt kiralayarak da barınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yeni Zelanda’da bulunan üniversiteler de kampüs dışında olan barınma seçenekleri ile ilgili öğrencileri yönlendirebiliyor. Ev kiraları ortalama 300$ - 600 $ arasında değişmektedir ve 3-4 öğrenci aynı eve çıktığında özel bir dairede kalmak avantajlı olabilir. Kampüs dışında kaldığınızda özgürlüğü daha iyi hissedebilirsiniz ancak okulun sosyal ortamından uzak kalacağınızı da unutmamak gerekir.

 

Öğrenci Acentaları ve Ev Kiralama

 

Yeni Zelanda’da öğrencilere barınma ve sosyal yaşamlarında destek sağlamak amacıyla bir çok öğrenci acentesi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Campus Living Villages New Zealand öğrenci acentesi University of Canterbury, University of Auckland ve Victoria University of Wellington gibi okulların da bulunduğu 6 üniversite ile resmi olarak çalışmaktadır ve öğrencilere konaklama konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca ev arkadaşı ilanları için okulunuzun web sitesi ilan bölümü ve okulların ilan panolarında bulunan kişisel öğrenci ilanları işinize yarayacaktır.

 

Yeni Zelanda’ya eğitim görmeye gitmeden önce barınma konusunu çözmek istiyorsanız, okula başvurunuz sırasında yurt istediğinizi de mutlaka belirtmelisiniz. Ayrıca gitmeden önce Yeni Zelanda öğrenci forumlarında açılan ilgili başlıklara bakmak hiç beklemediğiniz fırsatları size sunabilir.

 

Konaklama ile İlgili Tavsiyelerimiz:

  • Üniversite başvurunuz sırasında mutlaka üniversitenizin sunduğu yurt ve barınma seçeneklerini değerlendirin.
  • Aile yanında yaşama çok tercih edilmese de ilanlarda görebileceğiniz bir seçenek, düşünürseniz çok uygun maliyetle aile yanında kalabilirsiniz.
  • Yeni Zelanda’da çok fazla gezeceğinizi ve bir çok yeri görmeye gideceğinizi hesaba katarak bir barınma seçeneğine karar verin.

 

Yeni Zelanda’da eğitim bilgileri ve üniversiteler ile iletişim için tıklayınız.