Temel bilgiler
Singapur: Üniversiteye Başvuru

Singapur’da Üniversite Başvuruları Nasıl Yapılır?

share image

Son yıllarda uluslararası eğitim istatistikleri gösteriyor ki Singapur gerçekleştirdiği inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları ile hızlı bir yükseliş içinde ve birçok kültürden aldığı beyin göçü ülkenin yükselişinde önemli rol oynuyor. Hukuk, bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği ve finans bölümlerinde dünyanın en iyi 10 listelerinde bulunan Singapur; öğrencilere paha biçilmez bir eğitim deneyimi sunuyor. Peki Singapur’da üniversite eğitimi almak zor mu? Üniversite başvuruları nasıl gerçekleşiyor? Yazımızda Singapur’da eğitim süreci ve üniversite başvurusu ile ilgili detayları paylaşacağız.

 

Üniversiteleri Araştırma Süreci

 

Singapur birçok bölümde sunduğu kaliteli eğitim ile size birçok alternatif oluşturuyor. Size tavsiyemiz üniversite listesini çıkararak istediğiniz bölümleri filtrelemeniz. Her üniversitenin farklı başvuru koşulları olduğu için başvuru süreci öncesinde hedefe yönelik çalışma yapmanız önemli. Sitemizde üniversite yorumlarını bire-bir orada eğitim alan öğrencilerden okuyabilirsiniz, böylelikle kafanızda tercihleriniz daha da netleşecektir. Ayrıca Singapur’da üniversite eğitimi ile ilgili forumlardan da bilgi alabilirsiniz.

 

Giriş ve Son Başvuru Tarihleri

 

Singapur’da üniversitelerin her biri başvuru sürecini kendi bünyesinde yürütüyor ve bu nedenle başvuru tarihleri üniversiteler arasında değişebilmektedir. Singapur’da üniversiteler Şubat-Mart, Temmuz- Ağustos, Ekim-Kasım olmak üzere yılın 3 döneminde öğrenci almaktadır. Akademik yıl Ağustos’ta başlamakta ve Mayıs ayında bitmektedir. Devlet üniversiteleri genelde öğrencileri Ağustos ayında kabul etmektedir ve ara dönem olan Şubat ayında da öğrenci girişi yapılmaktadır. Bazı teknik üniversiteler Nisan ve Eylül aylarında alım yapmaktadır. Singapur’da üniversite başvuru süreci 2-4 hafta arasında tamamlanmaktadır. Bu sebeple istediğiniz üniversite ve bölümün son başvuru tarihlerini güncel olarak takip etmeniz çok önemli.

 

Üniversite Başvuru Şartları

 

Singapur’da üniversite başvuruları temel olarak lise başarınız, İngilizce dil puanınız ve çalışmalarınız temelinde kabul edilmektedir. Lise not ortalamanızın yüksek olması başvuru sürecinde şansınızı arttıracaktır. Singapur’da üniversite eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle IELTS, TOEFL ve PTE sınavlarından yeterli puan almanız gerekmektedir. Başvurmayı düşündüğünüz üniversitenin İngilizce sınavlarından yeterlilik puanı kaç istediği ve kaç sene geçerli istediği de önemlidir. Üniversitelere başvurunuzda lise öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları da sizi avantajlı kılacaktır. Lisedeki çalışmalarınıza, sosyal yönlerinize ve akademik temelinize vurgu yapan referans mektubu üniversiteler tarafından tercih edilmektedir. Başvurunuz sırasında pasaportunuz, kimlik belgeniz, varsa ehliyetiniz ve motivasyon mektubu da sizden istenecektir.

 

Başvuru

 

Singapur’da üniversitelere online ortamda gerekli evraklarla direk başvurabilirsiniz. Üniversitelerin başvuru şartları ve direk iletişim için tıklayınız.

 

Başvuru İpuçları

 

Singapur’da üniversitelere başvuru gerçekten bir çok adayla yarışacağınız bir süreç ve takipçilerimizin ön plana çıkması için tavsiyelerimiz;

  • Eşit şartlarda olan adaylarda seçici unsur motivasyon mektubunuz olacaktır. Motivasyon mektubunuzda Singapur’u neden seçtiğinizi, tercih ettiğiniz bölümü neden seçtiğinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı objektif bir şekilde değerlendirmek sizi bir adım öne taşıyacaktır.
  • Referans mektubunuzun lisede dersinize giren bir öğretmen tarafından yazılması önemlidir.
  • IELTS, TOEFL ve PTE sınavları İngilizce bilginizi ölçse de yapısal olarak birbirinden farklı sınavlardır. Bu nedenle başarı şansınız yüksek olan sınavda kendinizi deneyin.
  • Üniversitelerle bire-bir iletişime geçmekten çekinmeyin, en sağlıklı bilgiyi üniversitenin öğrenci işleri servisi sağlayacaktır.
  • Başvuru sürecinizde en güncel bilgiye üniversitelerin web sitelerinden ulaşın, geçmiş dönemde farklı sitelerde yayınlanan başvuru ilanları yanıltıcı olabilmektedir.

 

Singapur’da Ön Plana Çıkan Üniversiteler

 

National University of Singapore (NUS)

 

1905 yılında kurulan Singapur Ulusal Üniversitesi, Singapur'un güney doğusunda Kent Ridge'de bulunmaktadır ve 31.265 öğrencisi vardır. Üniversite, Edebiyat, Sosyal Bilimler, İşletme, Bilişim, Diş Hekimliği, Tasarım ve Çevre, Mühendislik, Hukuk, Tıp, Fen, Kamu Politikaları, Tamamlayıcı Bilimler ve Mühendislik, Akademisyen Programı, Müzik, İngilizce İletişim, Fen ve Matematik Enstitüsü gibi fakülte ve okullar aracılığıyla lisans, yüksek lisans, doktora programları sunar.

 

Nanyang Technological University (NTU)

 

1955 yılında kurulmuş olan Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur'un güneybatı kesiminde bulunmaktadır. Kayıtlı öğrenci sayısı 49.155'tir. 6 okul çapında eğitim veren Mühendislik Okulu teknoloji inovasyonu konusuna odaklanmaktadır. Fen Okulu ise yaşam bilimleri ve fen çalışmalarında eğitim verir. İşletme Okulu İşletme Mastırı (MBA) programları sunar. Beşeri Bilimler, Sanat ve Sosyal Bilimler Okulu sanat, tasarım ve interaktif dijital medya konularında eğitim verir.

 

Singapore Management University (SMU)

 

2000 yılında kurulmuş olan Singapore Management University (SMU) 6000 öğrencisi ile işletme, finans, yönetim bilimi, insan kaynakları, iktisat ve ekonometri bölümlerinde hizmet vermektedir.