Temel bilgiler
Singapur: Üniversiteye Başvuru

Singapur'da Eğitim Sistemi

share image

Günümüzdeki Singapur, telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi alanında küresel bir lider olmanın yanında dünyanın en büyük ve en işlek limanlarından biridir. Aynı zamanda dünya standartlarında üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır ve son yıllarda okuma, matematik ve fen alanlarında uluslararası sıralamalarında en üstlerinde yer almıştır. Eğer Singapur’da öğrenim görmeyi planlıyorsanız, başvurunuzu yapmaya başlamadan önce bu ülkenin yüksek öğrenim sistemini iyice anlamanız gerekmektedir. Gelin, size işe nasıl başlayacağınız konusunda biraz yol gösterelim.

 

Kurum Türleri

 

Öğrenim göreceğiniz ev sahibi kurum, öğrenim görmek istediğiniz alana ve kazanmak istediğiniz niteliklere göre değişir.

 

Teknik Eğitim Enstitüsü

 

Alanında tek olan Singapur Teknik Eğitim Enstitüsü içerik olarak teknik programlar sunmaktadır ve Singapur’da, kazanılan becerilerin belgelendirilmesine yönelik belirli beceri standartları getiren ulusal yetkili bir kurumdur. Öğretim alanları içerisinde uygulamalı bilimler, işletme, tasarım ve medya, elektronik ve bilgi telekomünikasyon teknolojisi, mühendislik ve konuk ağırlama bulunmaktadır. Öğrenciler tam zamanlı veya yarı zamanlı eğitim veya staj programları arasından tercih yapabilmektedir.

 

Teknik Okullar

 

Nanyang Teknik Okulu gibi teknik okullar doğrudan iş alanına yönelik belirli beceriler kazanılmasına yönelik eğitim verir. Sunulan programlar uygulama odaklıdır ve diploma ve derece seviyelerinde programlar mevcuttur. Teknik okullar, sürekli eğitim ve istihdam sonrası mesleki gelişim hizmetleri sunan kurumlar arasında öncüdür.

 

Diğer Eğitim Kurumları

 

Singapur’da derece ve diploma verilen özel eğitim programları sunan benzersiz ve bağımsız pek çok eğitim kurumu da mevcuttur. Örneğin, Nanyang Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki (NAFA) çalışmalar, sanat alanında devlet-destekli diploma programlarıdır. Bu kurumlar Singapur Eğitim Bakanlığı denetiminde değildir ve bu Bakanlık’tan fon desteği almamaktadır; bu yüzden bu okulda öğrenim görmek isteyen öğrenciler, öğrenim seçeneklerini iyice araştırmalı ve detayları ev sahibi kurumlarıyla görüşüp teyit etmelidir.

 

Üniversiteler

 

Singapur’da devlet destekli, özel, ulusal ve ülke dışında üçüncü kurumlarda kampüsleri bulunan pek çok üniversite vardır. Sunulan özel programlar, kurumlar arasında değişiklik gösterse de öğrenciler genel öğrenim alanlarının çoğunda lisans ve lisansüstü seviyelerde öğrenim görebilmektedir. Singapur’da 4 ulusal, devlet tarafından fon desteği sağlanan üniversite mevcuttur: Singapur Ulusal Üniversitesi, Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur İşletme Üniversitesi ve Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi.

 

Lisans

 

Singapur’da normal bir lisans programı tam zamanlı öğrenciler için 3 ila 4 yıl arasında sürer. Öğrenciler, Edebiyat Fakültesi Lisansı veya Fen Fakültesi Lisansı hem genel öğrenim alanlarında hem de Fen Fakültesi Lisans Derecesi (İş Analitiği) gibi alanlarda daha spesifik programlarda öğrenim görebilmektedir. Genel alanlardaki öğrenim programlarına kayıt yaptıran öğrenciler o alanda uzmanlaşmak istedikleri belirli bir departman belirlerler. Bu departmana ‘ana dal (major)’ denir ve öğrenciler bu ana dalı tamamladıklarında derece alabilmek için belirli bir ders kotasını doldurmak zorundadır. Bazı programlarda öğrencilere aynı alan içerisinde daha düşük bir ders kotasıyla ikinci bir çalışma alanında öğrenim görme imkanı sağlanır buna ‘yan dal (minor)’ denir. Her kurum içerisinde farklı ana dal, yan dal ve kredi seçenekleri bulunmalıdır.

 

Lisansüstü

 

Öğrenciler hem Yüksek Lisans hem de Doktora programlarında tüm genel çalışma alanlarında lisansüstü öğrenim görebilmektedir. Tam zamanlı öğrenim gören bir öğrenci için normal bir Yüksek Lisans programı 1-2 yıl sürer, doktoranın tamamlanması ise 2 ila 5 yıl alır. Yüksek lisans programları için özel şartlar, programlar ve kredi seçenekleri, lisans çalışmalarına göre kurumlar arasında daha çok farklılık göstermektedir ve koşullar ve gereklilikler daima tam olarak karşılanmalıdır ve doğrudan ev sahibi bölüm/ana dal tarafından onaylanmalıdır. Lisansüstü çalışmaları, belirli bir konu alanına lisans programında olduğundan daha derin ve detaylı bir yaklaşımla odaklanır, bu yüzden öğrencilerin konu tercihleri konusunda daha kararlı olmaları gerekir.

 

 Akademik Kültür

 

Singapur’un akademik kültürünün amacı öğrencilere bütüncül, kapsamlı bir eğitim sunmaktır. Singapur giderek uluslararası bir ülke olmakta- ve öğrencilerin ortaokul seviyesinden itibaren ortak çalışma dili olarak İngilizce öğrenmelerinin önemini vurgulamaktadır.

 

Singapur’daki öğretim biçimi hem doğu hem de batıdaki pedagojik geleneklere dayalıdır ve sistematik, pragmatik ve eğiticidir. Sınavların gerekli olduğu ve eğitsel değerlendirmenin temel bir unsuru olduğu düşünülür dolayısıyla öğretmenler, öğrencileri sınavlara olabildiğince iyi bir şekilde hazırlama konusunda özel bir özen göstermektedir. Müfredat, öğrencilerin mümkün olan en geniş biçimde ele alınan kavramlara aşina olabilmeleri için özel öğretim yöntemlerinin anlaşılması ve verimli bir şekilde kullanılmasının altını çizmektedir. Öğrenciler ne öğrendiklerinin yanı sıra o bilgiyi/konuyu neden öğrendiklerini anlamaya da teşvik edilir, dolayısıyla ders içeriğinin “gerçek dünyada” uygulamasını yapmak için daha donanımlı olurlar.

 

Bazı derslerde tartışma/beyin fırtınası ortamı teşvik edilse de Singapur’daki eğitim genellikle öğretmen merkezlidir ve öğrencilerin ders içeriğini bireysel dikkat yoluyla takip edebileceği varsayılır. Notların önemli görülmesinin yanı sıra sıkı çalışma ve yeteneğe göre değerlendirme konusuna da kültürel anlamda ciddi bir önem verilmektedir. Son dönemde, sınavlardan alınan notlara değil de farklı belirleyicilere odaklanma konusunda bazı girişimler ortaya koyulmuştur ancak Singapur’da üniversite kültürü genellikle oldukça rekabetçidir ve öğrenciler yüksek akademik standartları sürdürmek için ödev ve sınıf çalışmalarına ek olarak bağımsız araştırmalar da yapmaktadır.

 

Artık Singapur’daki yüksek öğrenim sisteminin nasıl işlediğini daha iyi öğrendiğinize göre, Singapur’daki öğrenim programlarına göz atmaya ve yurtdışında öğrenim maceranızı planlamaya başlayabilirsiniz.