Temel Bilgiler
Güney Kore: Üniversiteye Başvuru

Güney Kore’de Yüksek Öğrenim İle İlgili Merak Ettikleriniz

Güney Kore'de Eğitim

Güney Kore, ülkeye gelen öğrencilere 5000 yıllık kültür ve tarihin yanı sıra, göz kamaştırıcı manzaralar ve sıra dışı bir deneyim imkanı sunar. Başkent Seul dışında sakin bir ülke olan Güney Kore, tütsülenmiş tapınakları, egzotik mimarisi, ilginç gelenekleri ve az bilinen leziz mutfağıyla dikkat çekerken, 12 kültürel alanı ile UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Ülke nüfusunun neredeyse yarısının yaşadığı Seul; Asya’nın üçüncü büyük, dünyanın ise dördüncü büyük ekonomisine sahip küresel şehri olarak son yıllarda özellikle uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi konumundadır. Sizler için Güney Kore’de yüksek öğrenim ile ilgili merak edilenleri araştırdık!

 

Kurum Türleri

 

Güney Kore, dünyanın 13. büyük ekonomisine sahip ülkesi olarak teknoloji ve yatırım alanındaki gelişimini eğitim alanında da göstermektedir. Ülke, 370’in üzerinde yüksek öğretim kurumuyla %99’un üzerinde okuma yazma oranına sahiptir. Dünyanın birçok ülkesinden uluslararası öğrenciyi ağırlayan Güney Kore’de, son yıllarda özellikle İngilizce programlarda artış görülürken, hükümet uluslararası işbirliği ve değişim programlarına destek vermektedir. Modern kampüsler, derslikler, laboratuar ve konaklama seçenekleri ile dikkat çeken üniversiteler; özel ve devlet olarak 2 gruba ayrılır.

 

Özel Üniversiteler

 

Güney Kore’de eğitim almak isteyen öğrenciler için, özel kişiler tarafından kurulup yönetilen üniversitelerin sayısı oldukça fazladır. Bunların en tanınmışları arasında özel bir araştırma üniversitesi olan Kore Üniversitesini, Yonsei Üniversitesini ve Times Higher Education’ın 2017 Asya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında 10. sırada yer alan Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesini sayabiliriz. Özellikle araştırma enstitüleri ve laboratuar seçenekleriyle yabancı öğrencilerin dikkatini çeken özel eğitim kurumları uluslararası diploma, İngilizce lisans ve lisansüstü programları ile de tercih sebebidir.

 

Ulusal Üniversiteler

 

Güney Kore’de üniversiteler, Kore Hükümeti ve yerel hükümetler tarafından desteklenen ulusal üniversitelerden oluşurken, devlet özellikle uluslararası platformlarda ülkenin eğitim çıtasını yükseltmek adına üniversitelere burs, fon, hibe ve birçok konuda yardım da bulunmaktadır. Güney Kore’de eğitim almak isteyen öğrencilere ülkede bulunan Seul Ulusal Üniversitesi ile KAIST Bilim ve Teknoloji Enstitüsünü önerebiliriz. Zira iki üniversitede özellikle burs seçenekleri ve uluslararası öğrencilere yönelik danışmanlık hizmetleri ile oldukça başarılı hizmetler vermektedir.

 

►►►Güney Kore’de eğitim ile ilgili merak ettiklerinize buradan göz atabilirsiniz!

 

Güney Kore Yüksek Öğrenim Sistemi

 

Güney Kore’de eğitim sistemi, ister özel ister hükümete bağlı olsun devlet tarafından desteklenmekte ve her geçen gün iyileştirilmektedir. Devlet, özellikle yüksek kaliteli eğitim anlayışına sahip olmak için yurtdışından yabancı profesörlerin ve araştırmacıların Güney Kore’ye gelmesini teşvik eden girişimlerde bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ülkedeki üniversitelere başvuru yapacak öğrenciler için akademik kariyer yapma şansı oldukça yüksektir.

 

Güney Kore’de üniversiteler, lisans ve lisansüstü derecelerde çok çeşitli programlara sahiptir.

 

  • Lisans eğitimi alacak öğrenciler için ülkede eğitim süresi 4 ile 6 yıl arasında değişir. Tıp, diş hekimliği, mimari ve mühendislik gibi alanlarda öğrenim görecek öğrenciler için eğitim süresi 6 yıl iken, genel olarak bir lisans programı 130 krediyle tamamlanmaktadır.
  • Güney Kore’de lisansüstü programlar, eğitim almayı düşündüğünüz bölüme göre değişmekle beraber, 2 yıldan başlar. Toplam kredi sayısı bölümlere ve seçtiğiniz üniversiteye göre farklılık gösterse de 24 krediyi tamamlamak gerekir. Akademik araştırmaların ağırlıkta olduğu master programlarında öğrencilerin yaratıcılık ve araştırma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir.
  • Doktora programlarının süresi 3 yıldan fazladır ve 36 krediyi tamamlamış olmak gerekir.
  • Başvuru ve kabul süreci üniversitelere göre farklılık gösterirken, akademik yıl birinci dönem Mart ayında, ikinci dönem ise Eylül ayında başlar. Mart başvurularınızı Eylül ve Kasım ayları arasında yapmanızda fayda var.
  • Zengin lisans ve lisansüstü İngilizce programlarına sahip ülkede Korece bilmek sizin için bir ayrıcalık olacaktır. Zira hem akademik kariyer hem de ülkede bir iş bulup çalışmak isteyen öğrencilerin, kültür ve ülkedeki yaşama kolay uyum sağlayabilmelerinin en iyi yolu, öncelikli olarak dillerini öğrenmekten geçer. Pek çok üniversite ücretsiz kısa ve uzun dönem yoğunlaştırılmış dil programlarına sahiptir.
  • Güney Kore’de eğitim ve yaşam bilinenin aksine oldukça ucuz ve caziptir. Eğitim ücretleri, hem ülke vatandaşları hem de uluslararası öğrenciler için aynıdır. Hükümet özellikle uluslararası öğrencileri burslarla desteklerken, Türk öğrencilere ve Kore Gazi yakınlarına yönelik özel burslarda verilmektedir.
  • Ülkedeki burslarla ilgili daha ayrıntılı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Güney Kore’de Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

 

Güney Kore’de eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri olan Seul, QS 2017 Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 4. sırada yer almıştır. Ülkenin en iyi üniversitelerine sahip şehir özellikle hareketli yaşamı ve iş sektörlerinin yoğunluğu açısından dikkat çeker. Güney Kore’de eğitim almayı düşünen öğrenciler için, ülkede bulunan ve 1947 yılında kurulan Hyundai ile 1938 yılında kurulan Samsung gibi dünya devlerinde staj ve çalışma imkanlarının oldukça yüksek olduğunu söylemekte fayda var.

 

Seoul National University: Seul Ulusal Üniversitesi, 1946 yılında kurulmuş Güney Kore’nin ilk ulusal araştırma üniversitesidir. Yaklaşık 56 ülkede, 200’den fazla eğitim kurumuyla işbirliği içinde olan üniversite master ve doktora değişim programlarına sahiptir. 83 lisans derecesiyle eğitim veren üniversite, 4 milyon ciltlik bir kütüphane, gazete, üniversite müzesi ve Samsung Cultural Foundation’un katkılarıyla oluşturulmuş sanat galerisiyle öğrencilerini karşılar.

 

Yonsei University: Seul’da yer alan üniversite, 1885 yılında kurulmuş ülkenin en eski ve özel eğitim kurumudur. Özellikle master ve doktora derecelerinde bilim insanları ve araştırmacıların yetiştirilmesini hedefleyen üniversitenin önemli mezunları arasında, Daewoo şirketinin kurucusu Kim Woo-jung ile Hyundai şirketinin eski başkanı Chung Mong-hun yer alır.

 

Sungkyunkwan University: Tarihi geçmişi 1398’e kadar uzanan okul, 1946 yılından bu yana özel üniversite olarak eğitim vermektedir. Güney Kore’nin en popüler ve ilk İngilizce dilinde MBA programını sunmasının yanı sıra, Güney Kore’nin de en iyi tıp fakültesine sahiptir. Samsung ile olan işbirlikleri sayesinde ülkeye eğitim almaya gelen öğrencilere staj, iş ve burs imkanları sunan okul, Seul şehir merkezindedir.  

 

►►►Güney Kore’deki üniversitelere sitemizden göz atabilirsiniz!

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA