Temel Bilgiler
Güney Kore: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Güney Kore’de Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

Güney Kore’de bir üniversiteye başvurmakla ilgileniyorsanız, sizin için ilk adımları atmanıza yardımcı olacak harika bir rehber hazırladık!

Güney Kore’de Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

Son yıllarda teknoloji ve eğitim alanlarında uluslararası kabul görmüş bir Asya güç merkezi ve inovasyon lideri haline gelen Güney Kore, dünyanın her yerinden öğrenciyi kendine çeken bir eğitim rotasıdır. Çin, Japonya ve Hindistan’ın ardından Asya’nın dördüncü büyük ekonomisi olarak karşımıza çıkan Güney Kore; eğitim sistemi, yüksek yaşam kalitesi ve uluslararası kabul görmüş derecelere sahip üniversiteleri ile tanınmaktadır. 

 

2023’e kadar uluslararası öğrenci nüfusunu 200,000’e kadar arttırmak isteyen Güney Kore hükümeti ve ülkedeki birçok üniversite, artan talebi kaşılamak için öğrencilere hem başvuru aşamalarında hem de burs fırsatlarıyla çok sayıda imkanlar sunmaktadır. Yazımızda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 50’de yer alan Seoul National University ve KAIST gibi prestijli eğitim kurumlarına nasıl başvurulur, sizler için araştırdık!

 

1. Güney Kore’de bir üniversiteye başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken adımlar neler?

 

Güney Kore’de bir üniversiteye başvuru yapmak, doğru adımları izlediğiniz ve başvuru için ihtiyacınız olan belgeleri eksiksiz tamamladığınız taktirde oldukça basittir. Başvurularınızı hem online hem de posta yoluyla yapabilirsiniz. Ancak son yıllarda online başvurular hem üniversiteler hem de öğrenciler için çok daha yaygınlaştı. Nasıl başvurucağınıza ilişkin genel başlıkları sizin için sıraladık:

 

 • Başvuracağınız Güney Kore üniversiteleri listesini çıkarın
 • Uygunluk ve başvuru tarihleri hakkında üniversitelerin uluslararası ofislerinden bilgi edinin
 • Başvuracağınız her üniversite için gerekli belgelerin bir listesini yapın
 • Şansınızı arttırmak için birden fazla üniversiteye başvuru yapın

 

2. Güney Kore’de lisans eğitimi için başvuru türleri hangileri?

 

Güney Kore’de lisans eğitimi için başvuracak öğrenciler için iki tür başvuru seçeneği vardır. Bu açıdan doğru başvuru yapıyor olduğunuzdan emin olun.

 

 • Regular Application - Düzenli başvuru, lise seviyesini tamamlayan öğrenciler için
 • Transfer Application - Yatay Geçiş başvurusu ise bir üniversitede eğitim alırken Kore’de üniversite okumak için geçiş yapmaktır. Temel olarak, transfer edilen üniversite tarafından belirlenen yatay geçiş işlemlerini tamamlamak için belirli sayıda onaylanmış çalışma saati gerekmektedir.

 

3. Güney Kore’de üniversite okumak için ihtiyacınız olan belgeler neler?

 

Güney Kore’de bir üniversiteye başvurmakla ilgileniyorsanız, unutmamanız gereken her üniversitenin farklı gereklilikleri olabileceğidir. Genel olarak Kore üniversiteleri için hazırlamanız gereken belgeler ve gereklilikler aşağıdaki gibidir:

 

 • Üniversite başvuru formu
 • Niyet belgesi
 • 2 adet referans mektubu
 • Lisans programları için lise diploması ve yüksek lisans programları için lisans diploması (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 • Transkript (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 • Pasaport fotokopisi
 • Başvuru yaptığınız programa bağlı olarak Korece yeterlilik için TOPIK veya İngilizce yeterlilik için TOEFL ya da IELTS puanı
 • Bazı Kore üniversitesi bölümleri isans programları için SAT veya ACT sınav puanı ile lisansüstü kabuller için GRE sonucu 
 • Müzik ya da sanat bölümleri için çalışmalarınızı içeren bir portfolyo

 

4. Güney Kore’de okumak için ne zaman başvuru yapılır?

 

 • Birinci dönem: Güz dönemi başvuruları, Eylül-Kasım ayları arası açıktır.
 • İkinci dönem: Bahar dönemi başvuruları Mayıs-Haziran ayları arasında açıktır.

 

5. Uluslararası öğrenciler için Güney Kore üniversitelerine girmek zor mu?

 

Aralarında Seoul National University, KAIST, Korea University, POSTECH gibi üniversitelerin olduğu Güney Kore’de okumak için bir üniversiteye başvurmak Koreli öğrencilere göre çok daha kolaydır. Zira Koreli öğrenciler, Suneong adı verilen Korece standartlaştırılmış bir testi geçmek zorundadırlar. 

 

İyi haber şu ki, yabancı öğrenciler için böyle bir zorunluluk yoktur. Zira Güney Kore hükümeti ve Kore üniversiteleri, çeşitlilik ve QS, THE gibi küresel sıralamalar nedeniyle kampüslerinde uluslararası öğrenciler istiyorlar. 

 

Neden Güney Kore’de Eğitim?, Güney Kore'de Yüksek Lisans Eğitimi, Güney Kore'de Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Bölümler, Öğrenciler İçin Güney Kore'de En İyi 5 Üniversite hakkında yazılarımıza göz atarak Güney Kore’de üniversite okumak hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

 

6. TOPIK sınavına girmeli miyim?

 

Güney Kore’de öğrenim görmek için her ne kadar İngilizce programlar yaygın olsa da Kore Devleti, uluslararası eğitim düzeyinin yükseltilmesi nedeniyle yabancı öğrencilerden Korece dil bilgisine sahip olmalarını ister. Bu nedenle Kore üniversiteleri başvuruları TOPIK yani Korece Yeterlilik Testi ile yapılır. Lisans programları için TOPIK seviyesi 3 veya üzeri olmalıdır. 

 

7. Başvurum kabul edildi, öğrenci vizesini nasıl alabilirim?

 

Güney Kore’de üniversite okumak için gerekenler hakkında tüm bu adımları dikkatlice yerine getirdiniz ve başvuru yaptığınız Kore üniversiteleri size dönüş yaptı. Peki, sırada ne var? Başvurunuz kabul edildiyse yapmanız gereken tek şey, Güney Kore öğrenci vizesi için gerekli belgeleri toparlamak olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ise ülkenizde bulunan en yakın Kore Elçiliği’ne başvurarak vize almalısınız? Güney Kore’de öğrenim görmek için iki tür öğrenci vizesi alabilirsiniz:

 

 • D-2 Vizesi: Lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarında eğitim almak isteyen ya da kendi alanında araştırma yapmak isteyenler
 • D-4 Vizesi: Üniversiteye bağlı Korece dil eğitim merkezlerinde Korece öğrenmek isteyen kişiler, yurtdışı eğitim (D-2) vizesi kapsamı dışında kalan şirket vb. kurumlarda eğitim almak veya araştırma yapmak isteyen kişiler, yurtdışı eğitim (D-2) vizesi kapsamı dışında kalan eğitim kurumlarında eğitim almak isteyen kişiler, ulusal araştırma merkezleri, eğitim ve araştırma merkezleri gibi kurumlarda teknik vb. eğitim almak veya araştırma yapmak isteyen kişiler, yabancı sermayeli şirketlerde veya Kore sermayeli uluslararası şirketlerde stajyer olarak çalışmak, eğitim almak veya araştırma yapmak isteyen kişiler.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA