Temel Bilgiler
Güney Kore: Üniversiteye Başvuru - Okunması gerekenler

Güney Kore’de Bir Üniversiteye Nasıl Başvuru Yapılır?

share image

Güney Kore’de bir üniversiteye başvuru yapmak kolay bir süreçtir ve uluslararası ofis bu süreçte size yardımcı olmak için vardır; dolayısıyla ihtiyacınız oldukça onlarla iletişime geçin! Neredeyse her üniversite, Güney Koreli öğrencilerin yaptığı gibi, online bir başvuru formuyla üniversiteye direk başvuru yapmanızı ister; daha fazla bilgi için internet sayfalarına göz atın!

 

Güney Kore’de İngilizce eğitim verilen programlar hızla büyüdüğünden Koreceyi akıcı bir şekilde konuşamasanız dahi kabul edilmeniz zor olmayacaktır - ancak bizler sadece kendi rahatınız ve yerleşim kolaylığınız için Korece’de belirli bir seviyeye gelmenizi öneririz. Aşağıda bulunan arama bölümünü kullanarak Seoul National University ve Ewha Womens University gibi Güney Kore üniversiteleri tarafından sunulan 1.000’i aşkın öğretim programına göz atabilirsiniz.

 

Başvuru İçin İhtiyacınız Olan Belgeler

 

  • Tavsiye Mektubu ve Danışman Referansı
  • Pasaportunuzun bir fotokopisi
  • Koreli yetkililer tarafından çıkarılan ülkeye giriş-çıkışınız ile ilgili bir Doğrulama Belgesi
  • Üniversitenin istediği başvuru evrakları (genellikle buna kişisel bir beyan dâhildir)
  • Başvuru yaptığınızı programa bağlı olarak Korece veya İngilizce Yeterlilik Belgesi

 

Güney Kore’de öğrenim görmek için vizeye ihtiyacınız olacaktır. Hangi ülkeden geldiğinize bağlı olarak vize almanız birkaç ay sürebilir dolayısıyla bunu erkenden halletmeniz gerekecektir. Vizeye nasıl başvuru yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın!

 

Ne zaman başvuru yapılır?

 

Kore üniversiteleri son başvuru tarihleri konusunda çok katıdır, bu yüzden başvuru için beklemeyin!

 

Başvurular genellikle Ocak - Şubat aylarında açılır ve kabul edilenler Nisan’da duyurulur. Belirli öğretim programları, programa kabul edildikten sonra dil yeterlilik sınavlarına girmenizi gerektirebilir - bu sınavlar da Ağustos’ta yapılır. Tarihleri daha net öğrenebilmek için üniversiteniz ile görüşün.

 

Başvuru için ipuçları

 

  • Evraklarınızı şimdiden hazırlamaya başlayın. Yurtdışında öğrenim görmek istiyorsanız, nereye giderseniz gidin pasaport gibi evraklara ihtiyacınız olacaktır. Evraklarınızı hazırlamak için son dakikaya kadar beklemeyin!
  • Üniversitenizdeki uluslararası ofisle irtibata geçin. Herhangi bir sorunuz varsa, onlar size yardımcı olabilecektir!
  • Son başvuru tarihlerine dikkat edin. Daha önce de söylediğimiz gibi, son başvuru tarihleri Güney Kore’de önemlidir. Başvuru süreci sona ermeden her şeyi hallettiğinizden emin olun.
  • Birden fazla üniversiteye başvuru yapın! Bu kabul edilme şansınızı arttıracak ve size daha fazla seçenek sunacaktır.