Temel Bilgiler
Güney Kore: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Neden Güney Kore’de Eğitim?

Güney Kore’de eğitim
2233

1. Güney Kore uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapma konusunda istekli bir ülke

 

Güney Kore yönetimi uluslararası öğrencilerin ülkeye gelerek Kore üniversitelerinde öğrenim görmelerini kolaylaştırmaktadır. 2015’te yönetim, ülkeye 2023 yılına kadar 200.000 uluslararası öğrenci getirmeye yönelik bir plan ortaya koymuş ve son dönemde de uluslararası öğrenci sayısında 105.000’in üzerinde bir rakam yakalayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine erişmiştir. Aynı zamanda uluslararası öğrencilere Güney Kore’de yarı zamanları işlerde çalışma, Koreli öğrencilerle eşit miktarda öğrenim harcı ödeme ve yüzlerce bursa erişim imkânı sunulur. Yönetim, mezuniyetten sonra da uluslararası öğrencilerin iş bulmasını kolaylaştırma yönünde girişimlerde bulunmaktadır. Güney Kore’de mezuniyet sonrası iş imkânları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

 

Güney Kore ekonomisi hızla büyümekte ve Güney Kore, işsizlik oranlarının düşük olması ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinin çok iyi olmasıyla övünmektedir. Eğer daha önce Güney Kore’de eğitim görmeyi hiç düşündüyseniz, şimdi tam zamanı!

 

2. Benzersiz bir kültüre sahip

 

K-pop’tan Kore sinemasına, Kore popüler kültürü yabancı öğrenciler için oldukça cezbedicidir.  Güney Kore’nin başkenti Seul, devasa gökdelenleri, gelişmiş ulaşım ağları ile hareketli bir metropolitana dönüşmüş ancak Kore kültürünün büyüsünü kaybetmemiştir.

 

Güney Kore’nin neresinde öğrenim görmeye karar verirseniz verin, benzersiz yiyecekler tadacak ve bu ülkenin binlere yıl öncesine uzanan zengin geleneklerine kendinizi kaptıracaksınız. Ayrıca, ülke genelindeki gelişmiş ulaşım sistemleri sayesinde büyüyen şehirler ve küçük dağlık köyler ve hatta volkanik adalar arasında kolayca seyahat edebileceksiniz. Güney Kore’de imkânlar sınırsızdır.

 

Güney Kore’de yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

 

3. Güney Kore Üniversiteleri dünya çapında tanınmaktadır

 

Kore’de, başarılı öğretim programları ve mezunlar arasında yüksek iş bulma oranları ile övünen 3 büyük üniversite, Seoul National University, Korea University ve Yonsei University’dir. Bu üniversiteler oldukça tanınmış kurumlardır; Korea Advanced Institute of Science and Technology (Kore İleri Fen ve Teknoloji Enstitüsü) ve Sungkyunkwan University de yine aynı ölçüde saygın ve tercih edilen üniversiteler arasındadır.

 

Güney Kore daha nitelikli mezunlar yetiştirmek ve küresel piyasada rekabet edebilmek için yüksek öğretimle daha fazla ilgilenmekte ve bu alana daha fazla yatırım yapmaktadır. Güney Kore üniversiteleri eğitim konusunda ciddi üniversiteler olup, Asya genelinde Güney Kore’de sunulan imkânların aynısı sunan üniversitelerin sayısı azdır.

 

Kore üniversitelerine başvuru yapma konusunda daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Bölüm ara

Güney Kore
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Güney Kore’de eğitim

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.