Temel Bilgiler
İsviçre: Kariyer

Mezuniyetten Sonra İsviçre'de Kariyer Yapmak İçin 7 Sebep

İsviçre'de Kariyer

Avrupa’nın kalbinde küçük bir kara ülkesi olan İsviçre; Bern, Zürih, Cenevre, Basel, Lozan gibi her biri dünyaca ünlü tanınırlılığa sahip şehirleri, muhteşem manzaralara sahip Alp dağları, tüm zamanların en popüler çocuk romanlarından olan Heidi karakteri, kartpostalları aratmayacak çarpıcı doğası ve lezzetli sütlü çikolataları ile her yaştan insanın akıllarında yer etmiş bir ülkedir. Yüksek yaşam kalitesine bakıldığında dünya liderleri arasında ilk sıralarda bulunan İsviçre, bugün Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romanca’nın da içinde olduğu dört resmi dili, ETH Zurich ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne gibi dünyanın en iyi üniversiteleri, kültür çeşitliliği ve iş fırsatları ile göz doldurur. Gelin ülkede öğrenim görmeyi düşünen öğrenciler için mezuniyetten sonra İsviçre’de kariyer imkanlarına birlikte göz atalım. 

 

1-Yüksek Yaşam Kalitesi

 

İsviçre, günümüzde kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bunda dünyanın en zengin ve istikrarlı ekonomisine sahip olmasının payı büyüktür. Ülke, sık sık güvenlik, yaşam ve gelir dengelerinde küresel çapta en yaşanabilir yerlerden biri olması ile dikkat çekerken İsviçre’de yaşayanlar, dünyanın en mutlu insanları arasında dördüncü sıradadırlar. Dünya Mutluluk Raporu verilerine göre yaşam beklentisi, özgürlük, sağlık, çalışma koşulları ve memnuniyet gibi kriterler göz önüne alındığında İsviçre, uluslararası öğrenciler için en popüler eğitim ve kariyer destinasyonlarından biri haline gelmiştir. İsviçre, dünyanın en pahalı yerlerinden biri olarak görülse de, maaşların yüksek olması ülkede yaşamayı kolaylaştırır. Aynı zamanda ülkedeki üniversitelerin çoğu istihdam oranı en yüksek olanlar arasındadır ve öğrencileri ilk 3 ayda iş bulur.

 

 

2-İş Olanakları

 

Dünyanın en istikrarlı ve dengeli ekonomik sistemiyle çoğu ülkenin rol model aldığı İsviçre, 8 milyonun üzerinde nüfusu, metropol şehirleri, %3 lere gerileyen düşük işsizlik oranı, ılımlı vergi politikaları, eğitim düzeyi ve iş imkanlarıyla çalışmak için popüler bir yerdir. İsviçre’de kariyer yapmayı düşünüyorsanız iş hayatının, sakin ve dengeli olduğu için ülkedeki göllere benzetildiğini söylemekte fayda var. Birçok profesyonel fırsatın sunulduğu ülkede iş ortaklıkları ve şirketlerdeki pozisyonlarda çalışanlar için sadakat ve uzun süreli anlaşmalar ülkenin bir numaralı özelliklerindendir ve hayranlık uyandırır. İsviçre’de küçük bir pazar olduğunu düşünebilirsiniz ancak ülke spesifik iş kollarında tüm dünyada varlık gösteren işletmelere ve ofislere sahiptir. Öğrenciler için İsviçre’de iş fırsatları daha çok ilaç, saat yapımı, gıda ve içecek endüstrisinde yoğunlaşırken, finans ve bankacılık alanında eğitim görenler için sınırsız iş fırsatları vardır. Ülkedeki dil çeşitliliğinden dolayı İngilizcenin yanında Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerinde de iş arayabileceğiniz ve yerel işletmelerde çalışabileceğiniz ülke bu açıdan bakıldığında da diğer ülkeler arasında farklı bir yere sahiptir. 

 

3-Sıradışı Kültür Deneyimi

 

İsviçre’de kariyer yapmak isteyen yeni mezunlar için ülke, çok kültürlü yapısı sayesinde yabancılık hissetmeyeceğiniz bir deneyim yaşamanızı sağlar. Nüfusunun yaklaşık %25’i İtalyanlar, Almanlar, Portekizliler, Sırplar ve Fransızlardan oluşan yabancı göçmenler kaplar. Her ne kadar göçlerle şekillenen genel bir kültürden söz etmek mümkün olsa da, İsviçreliler geleneklerine bağlı kültürlerini hala devam ettirirler. Karnavallar, Paskalya ve Noel kutlamaları ülkenin kültürel mirasını en belirgin şekilde yansıtan etkinliklerdir. Özellikle Zürih’te kutlanan bir bahar bayramı olan Sechselauten, Luzern’deki yılda bir gerçekleşen Luzern Karnavalını, Vevey şehrinde 20 yılda bir kutlanan ve bu yıl 2019’da gerçekleşecek olan Fite des Vignerons şarap festivalini kaçırmamanızı öneririz. İsviçre, doğal yaşamı ile göz doldururken ülkede ortalama yaşam süresi 82’dir. Şehirlere yakın kırsal alanlar doğa yürüyüşleri, kayak, dağ tırmanışları yapabileceğiniz etkinliklerle doludur. 

 

 

4-Çalışabileceğiniz Küresel Firmalar

 

Bugün finans sektörü ve dolayısıyla bankacılık denilince ilk akla gelen ülkelerden olan İsviçre, dünyanın en büyük iki bankası olan UBS ve Credit Suisse ile devasa boyuta ulaşan hizmet sektöründe küresel birinciliği elinde tutar. İsviçre’de kariyer yapabileceğiniz alanlar arasında mühendislik, bilgi teknolojileri, elektronik, kimya, eczacılık ve inşaat sektörleri gelir. Bu alanlarda ülkede eğitim alabileceğiniz üniversitelerin listesine sitemizden göz atabilirsiniz. İş olanağına sahip İsviçre menşeili şirketler arasında Nestle, Swatch Group, Logitech, Rolex, Novartis, Roche yer alırken, Google, Adecco, Swiss Re, Zürih Sigorta gibi İngilizce konuşanlar için uluslararası kariyer imkanları mevcuttur. 

 

Aynı zamanda üniversite başvurusunda bulunacak olan öğrenciler için İsviçre’de kariyer yapabilecekleri belli başlı şehirler vardır. İsviçre’nin en büyük kenti ve uluslararası şirketlerin genel merkezi konumundaki Zürih şehri, bugün dünya finans merkezi ve dördüncü büyük borsasına ev sahipliği yaparken Cenevre şehri ise CERN yani yüksek enerji fiziği laboratuvarına, Birleşmiş Milletler’in Avrupa’daki merkezine, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin merkezlerine sahiptir. Şehir aynı zamanda saatçilik endüstrisi ile de dikkat çeker. Basel şehri, ülkenin üçüncü en kalabalık şehri olmasının yanı sıra, ülkenin kimya endüstri merkezi durumundadır. 

 

5-Uluslararası Kuruluşların Merkezi 

 

İsviçre, hemen hemen her ülke ile diplomatik ilişkilerini sürdürürken, tarafsız politikası ile geçmişten günümüze devletler arasında aracı olarak görevini sürdürmektedir. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke, Kızılhaç’ın doğduğu yerdir. 1863 yılında, üyelerinin tamamı İsviçre vatandaşı olan 25 üye ile Cenevre kentinde kurulan Kızılhaç, çalışmaları ile 3 kez Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı zamanda 2006 yılından bu yana Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne ev sahipliği yapan İsviçre, Birleşmiş Milletler’e ait çok sayıda örgütün de genel merkezini barındırır. Bunlar arasında özellikle Dünya Sağlık Örgütü-WHO, Uluslararası Çalışma Örgütü, mülteciler için Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği dikkat çeker. Aynı zamanda Cenevre’de yer alan Dünya Ticaret Örgütü-WTO, Davos’ta bulunan Dünya Ekonomik Forumu-WEF, Nyon şehrinde Avrupa Futbol Federasyonları Birliği-UEFA, Lozan’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Cenevre'de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi-CERN ve Aigle’de Uluslararası Bisiklet Birliği bulunmaktadır.

 

 

6-Göz Alıcı Şehirler

 

İsviçre, dünyanın en tanınmış sembolik şehirlerine ev sahipliği yapar. Çoğu insan ülkenin başkentinin Zürih ya da Cenevre olduğunu düşünse de Bern şehri başkenttir. İsviçre kültürü ve yaşam özelliklerini daha yakından tanıyabileceğiniz şehirler şu şekildedir; 

 

  • Ülkenin en büyük ve metropol şehri olan Zürih, aynı zamanda ekonomi ve kültür merkezidir. Dünyanın en iyi iki üniversitesine ev sahipliği yapan şehirde yer alan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin ilk tercih ettiği okullar arasındadır. Dünyanın en yaşanabilir, en temiz ve güvenli öğrenci şehirleri arasında sıralanan şehir lüks yaşam koşulları ve pahalılığıyla gözünüzü biraz korkutabilir. Zürih gölü kıyısı ve Alp dağlarının eteklerinde yer alan şehir, çarpıcı doğa manzaraları ile göz doldurur. 
  • Lozan şehri, Cenevre gölü kıyısında yer alır ve 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması ile tanınır. Kültürel açıdan zengin olan şehir, Ortaçağ mimarisiyle dikkat çekerken, şehrin kalbinde yer alan gotik mimari özelliklere sahip Notre-Dame Katedrali, Rumine Sarayı ile Lozan Tarih Müzesi en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. 
  • Cenevre gölü kıyısında yer alan diğer bir şehirde dünyanın başlıca diplomasi merkezlerinden biri olarak kabul edilen Cenevre’dir. Öğrencilerin özellikle Cenevre Üniversitesi ile tercih ettiği şehir; rahat, güvenli ve kozmopolit bir ortam sunar. 
  • Bern şehri, büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokakları, 15. yüzyıldan kalma tarihi binaları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Şehir sinemalar cennetidir. Orijinal dillerinde izleyebileceğiniz filmlere, Almanca veya Fransızca alt yazılar eklenir. Tiyatrolar, müzeler ve karnavallarla dolu olan Bern, yılın her günü bir etkinliğe sahiptir. Şehirde Paul Klee Müzesi, Zytglogge Saat Kulesi, Erlacherhof Konağı ve Güzel Sanatlar Müzesi en çok ziyaret edilen merkezlerdir. 

 

 

7-Mezun Olduktan Sonra İsviçre’de Çalışma Koşulları

 

OECD yani Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü verilerine göre İsviçre, haftada ortalama olarak 35.2 saatlik çalışma süresi ile dünyada en az çalışma saatlerine sahip birkaç ülkeden biridir. Mezuniyetten sonra İsviçre’de kariyer yapmayı düşünüyorsanız ve Avrupa dışından geliyorsanız eğer, ülkedeki bir üniversiteyi bitirdikten sonra oturma izni alarak 6 ay daha İsviçre’de kalabilirsiniz. 6 ay süresince iş ararken aynı zamanda haftada 15 saate kadar part-time işlerde de çalışma hakkınız vardır. Bunun yanında AB üyesi olmayan İsviçre’de Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler, vizesiz olarak serbestçe dolaşma, iş arama, ikamet etme ve iş bulduktan sonra çalışma hakları vardır. 

 

İsviçre’de Eğitim Alabileceğiniz Üniversitelerin Listesi