Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Öğrenciler İçin İskoçya'da Turizm

1351

Birleşik Krallık, uluslararası öğrenciler arasında öğrenim için en popüler ülkelerden biridir. Bunun en büyük sebebi mevcut turizm seçeneklerinin kapsamı ve genişliğidir. Benzersiz bir ulaşım altyapısı ve sayısız güzellikleri ile Birleşik Krallık, ziyaret etmek ve öğrenim görmek için harika bir seçenektir. Bu yazımızda, Hotcourses Uluslararası Öğrenci Editörü Nuannat Simmons sizler için en çok öne çıkan seçeneklerden birini - İskoçya -  ele aldı.

 

Birleşik Krallık’a yeni gelen uluslararası öğrenciler için ilk günlerde ve ilk haftalarda yapılması gereken çok şey vardır:

  • Kalınacak yere yerleşmek
  • Yeni arkadaşlar edinmek
  • İngilizce dil becerilerini geliştirmek
  • Ödev yapmak ve okuma listesi hazırlamak
  • Yakın çevreyi keşfetmek
  • Yerel sağlık merkezine kayıt olmak

 

Yukarıdakilerin hepsi ayarlandıktan sonra rutin hayatınıza alışır ve kendinizi yavaş yavaş evinizde hissetmeye başlarsınız - işte bu, ülkenin geri kalan kısmını görmek üzere artık gezintiye çıkmak için harika bir zamandır.

 

İskoçya’da Konaklama

 

Birleşik Krallık dünyadaki en güzel ülkelerden biridir ve size çok sayıda etkinlik ve görülecek şey sunar. Aynı zamanda ucuz bir şekilde seyahat etmenin çok farklı yolu vardır, dolayısıyla öğrenci bütçenizle harika fırsatlar yakalayabilirsiniz. Hem İngiltere hem İskoçya’da ucuz konaklama seçenekleri mevcuttur. Aynı zamanda pek çok yerde geceliği kişi başı 10£ kadar düşük bir ücretle konaklayabilirsiniz.

 

En Turistik Yerler

 

İskoçya, Britanya Adaları’nın en kuzey ucunda bulunan ülkedir. Burada Birleşik Krallık’ın en güzel manzaralarını bulabilirsiniz. Glasgow, Edinburgh ve Aberdeen gibi büyük şehirlerde harika festivalleri ve Edinburgh Kalesi gibi ünlü yerleri ziyaret edebilirsiniz.

 

İskoçya aynı zamanda muhteşem vahşi yaşam alanlarına sahiptir. Kutup martısı, deniz kartalı, geyik gibi çok çeşitli hayvanlar görebilirsiniz; hatta Skye Adaları turuna çıkarsanız büyük camgöz balığı bile görebilirsiniz.

 

Etkinlikler

 

Eğer biraz bacaklarını çalıştırmak ve dağ havası almak istiyorsanız, Fort William’da Ben Nevis’in (Birleşik Krallık’taki en yüksek dağ) zirvesine tırmanmayı deneyebilirsiniz veya Ballaculish’te güzel deniz manzaralı körfezde balık tutmaya gidebilirsiniz.

 

Ayrıca Harry Potter’ın ayak izlerini takip ederek İskoçya’nın kayalıklı manzarasının büyüsünü ve gizemini tadabilir veya Fort William’da, Mallaig’e giden bir buharlı trene atlayabilirsiniz. Detaylar için http://www.westcoastrailways.co.uk/jacobite/jacobite-steam-train-details.cfm sayfasını ziyaret edin.

 

Hava

 

İskoçya’da havanın güneşli ve ılıkken birden yağmurlu ve soğuğa dönüşebileceğini unutmayın - bu yüzden mevsim yaz dahi olsa yanınızda kalın giysiler götürün.

 

En sık ziyaret edilen aylarda (Haziran-Eylül) ve özellikle Hogmanay veya Edinburgh Fringe gibi büyük festivallerde, konaklama seçenekleri çok hızlı dolmaktadır - bu yüzden önceden rezervasyon yaptırın. İskoçya’ya otomobil, otobüs, tren veya iç hat uçuşları ile seyahat edebilirsiniz. Bizler karayolu ulaşımını öneriyoruz, böylelikle kuzeye doğru çıktıkça yeryüzü şekillerinin nasıl değiştiğini fark edebilirsiniz. Bu sizin için unutulmaz ve mutlaka tadılması gereken bir deneyim olacaktır.

 

Daha fazla bilgi edinin

 

Nuannat’ın Cambridge’te yapılabilecek etkinlikle ilgili blogunu okumak için tıklayın.

Londra’da turistlerin gezip görmesi gereken yerler ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir:

 

 

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.