Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Öğrenci Konaklama Bilgileri

İngiltere'de Öğrenci Konaklama Seçenekleri

İngiltere'de Öğrenci Konaklama Seçenekleri

İngiltere, Avrupa’nın ve dünyanın en çok uluslararası öğrenci alan ikinci ülkesi durumundadır. Yüzlerce üniversite programı, dil kursları ve eğitim programları öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Yurtdışına eğitim için gitmeye karar verdiğinizde aklınıza gelecek ilk sorulardan biri, eğitim süresi boyunca nerede ve ne şartlarda konaklayacağınız olacaktır? İngiltere’de eğitim almak isteyenler için konaklama seçenekleri rehberimizde.

 

Üniversite Öğrenci Yurtları


Üniversite içerisinde yer alan ve düzenli olarak hizmet sağlayan yurtlar öğrencilerin konaklama için tercih ettiği seçeneklerin başında gelmektedir. Öğrenci yurtları; İngiltere’ye yerleşmenizde, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmanızda ve sosyal aktivitelere katılmanızda çok yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara (UKCOSA verileri)  göre, üniversite birinci sınıfı okuyan öğrencilerin %85 ve master programına katılan öğrencilerin ise %67’ sine üniversite içerisinde yurt imkanı sağlanmaktadır. Yurtlarda sağlanan hizmetlerdeki ayrıcalıklara göre fiyatlar arasında değişimler olabilmektedir. Yurtlarda tekli, çiftli ve üçlü oda seçenekleri mevcuttur. Bazı üniversite yurtlarında öğrenciler kendi yemeklerini yapabilirken, bazı yurtlarda sabah ve akşam yemekleri sunulmaktadır. Üniversite başvurunuz sırasında üniversitenin sağladığı yurt olanaklarını ve çeşitlerini araştırarak yurt başvurunuzu ona göre yapmanız önemlidir.

 

Özel Yurtlar


Üniversitelerin çevresinde ve şehir merkezlerinde çok yaygın olarak görebileceğiniz özel yurtlar kaliteli bir konaklama imkanı sunsa da fiyatları üniversite yurtlarından daha pahalıdır. Oda seçenekleri, hizmet kapsamı ve kaliteye göre  değişmektedir. Özel yurtlarda, üniversite yurtlarına göre sosyal imkanlarınız ve hobi fırsatlarınız daha fazladır.

 

Birleşik Krallık'ta eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçerken uzmanlarımıza danışmak ve bilgi almak ister misiniz?

Ev- Oda Kiralama


İngiltere’de seçebileceğiniz konaklama türlerinden biri de ev veya oda kiralama sistemidir. Öğrencilerin 2-3-4 kişi olarak tutabileceği evler mevcuttur. Aynı zamanda bir evin içerisinde bölümlere ayrılmış odalardan birini de kiralayabilirsiniz. Bu seçeneği üniversitenin ilk yılında pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü hem okul ortamında uzak olacaksınız hem de hiç tanımadığınız kişilerle aynı evde yaşamak sorun çıkarabilir. Üniversitenin 2. veya 3. Senesinde okul arkadaşlarınızla ev kiralama seçeneğini tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ev kiraları şehirler arasında değişmektedir ve kalitesine-büyüklüğüne göre fiyatlandırılmaktadır.

 

Aile Yanı Konaklama


İngiltere’de en yaygın konaklama seçeneklerinden biri de aile yanı konaklamasıdır. Özellikle kısa süreli bir dil eğitimi için İngiltere’ye gittiyseniz aile yanında konaklama seçeneği size uygun olabilir. Aile yanında konaklama seçeneğini seçerek düzenli bir oda, yemek ve temizlik konusunda kazanımlarınız olabilir ama unutmamalı ki çok çocuklu bir ailenin yanında rahat etmeme ihtimaliniz de vardır. Aile yanında konaklama fiyatları oldukça uygundur. 

 

Yurtdışında kendinize en uygun üniversiteyi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz broşürlerimizi indirerek, bölümler ve giriş koşulları hakkında bilgi edinin. 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al