Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Finans

Birleşik Krallık'ta Burs Veren En İyi 5 Üniversite

Yurtdışı Eğitim Bursları

Birleşik Krallık’ta eğitim almak öğrencilere tahmin edemiyecekleri imkanlar sunar. Yeni bir kültür deneyimi, dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerle profesyonel ve sosyal ağ kurma şansı ve yurtdışı yaşam becerilerinizi geliştirme fırsatı sunar. Yurtdışı eğitim beraberinde pek tabii birçok masrafı da getirir. Ancak Birleşik Krallık üniversiteleri, bir eğitim programına başvuran öğrencilerine, aralarında  burslar, hibeler, krediler ve ödüllerin olduğu çok sayıda finansal destek sunar. Gelin Birleşik Krallık’ta burs veren en iyi 5 üniversiteye birlikte göz atalım!

 

1-Cardiff University

 

Cardiff Üniversitesi, yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen 140’tan fazla ülkeden 7,500 uluslararası öğrenciye, her yıl mükemmel akademik bir ortam ve ilham verici kariyer fırsatları sunar. 1883 yılında kurulan üniversite, Birleşik Krallık’ın en güzel öğrenci şehirlerinden biri olan Galler’in başkenti Cardiff’te yer alır. Hızlı büyüyen sanayisi ve iş imkanları, binlerce yıllık tarihi, uygun yaşam giderleri, olağanüstü manzaraları ve doğasıyla uluslararası öğrencilere eşsiz bir deneyim sunar. Cardiff Üniversitesi, öğrenciler için bütçelerine uygun konaklama fırsatları ve esnek modül yapısı ile dikkat çekerken, yabancı bir ülkeden gelenlere öğrenci destek merkezleri ile göçmenlik ve vize dahil geniş kapsamda birçok konuda danışmanlık imkanı sağlar. Aynı zamanda mezuniyetten sonra öğrencilerinin işe yerleşme oranlarını arttırmaya yönelik kariyer planlama çalışmaları ile akademik beceri ve deneyim sağlayan okul, Birleşik Krallık’ın en popüler araştırma ağırlıklı eğitim veren kurumudur.

 

  • Cardiff Üniversitesi, üstün yetenekli uluslararası öğrencilere 2 milyon sterlin değerinde son derece prestijli burslar sunar. Gerekli şartlar arasında öğrencilerin Cardiff Üniversitesi’ne daha önceden başvurmuş olmaları, bir lisans veya lisansüstü programa kabul edilmiş olmaları gerekmektedir. Burs sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

2-University Oxford

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Oxford Üniversitesi, dünyanın en köklü ve saygın okullarından biridir. Tam olarak kesinliği bilinmesede, 11. yüzyıla dayanan tarihi ve filmlere, kitaplara konu olmuş prestiji ile İngiltere’te eğitim almak için öğrencilere sayısız fırsatlar sunar. Oxford şehrinin muhteşem gotik mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi üniversite binaları ve kütüphaneleri ile öğrenciler için eşsiz bir deneyim sağlayan üniversite, aralarında Stephen Hawking, Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien, Hugh Grant gibi isimlerinde olduğu çok sayıda bilim adamı, yazar, oyuncu ve siyasetçiyi mezun etmiştir. Günümüzde Oxford öğrencilerinin %40’ı yabancı ülkelerden gelen akademik yeterliliğe ve yeteneğe sahip seçkinlerden oluşur. Dünyadaki herkesin Oxford Üniversitesi’ni duyduğunu düşünürsek eğer, özgeçmişinizde yer alacak bu eğitim deneyimi sizi işverenlerin gözünde ayrıcalıklı kılacaktır. Bugün Oxford mezunlarının %95’inin ilk 6 ayda işe yerleştiğini de söylemekte fayda var. Üniversite, yabancı öğrenciler için çok sayıda seçkin burslara sahiptir. Ayrıntılar için okulun burs arama aracını kullanabilirsiniz. 

 

  • Oxford-Weidenfeld and Hoffmann Scholarships and Leadership Programme: 2015 yılında kurulan program ile Oxford Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesinde tam zamanlı bir programa kayıt olan öğrencilere, eğitim ücreti ile geçim masrafları için toplamda en az 14.533£ verilir. Aralarında Türkiye’nin de olduğu Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkelerini kapsayan program için son tarih Ocak ayıdır. Kazananlar Mayıs ayında açıklanır. 
  • Clarendon Scholarships: Üstün akademik yeterliliğe sahip dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrencilere verilen lisansüstü burslardır. Seçkin akademisyenler yetiştirmek amacıyla sunulan burslar için Oxford Üniversitesi’nde eğitim alıyor olmanız şartı aranır. Zira seçici kurul, sizi burs için yeterli bulmalıdır. Şubat ya da Mart gibi uygunluğunuz sonuçlanır. 

3-University of Edinburgh

 

Edinburgh Üniversitesi, yurtdışı eğitim bursları arayan Türk öğrencilere geniş yelpazede, hem lisans hem de lisansüstü derecelerde seçenekler sunar. İskoçya’nın UNESCO dünya mirası listesine giren tarihi yerlere sahip başkent Edinburgh’da 1582 yılında kurulan üniversite, Birleşik Krallık’ta Oxford ve Cambridge’ten sonra en prestijli eğitim kurumudur. Avrupa’nın ilk yapay zeka araştırma merkezinin kurulduğu Edinburgh Üniversitesi, aynı zamanda Roslin Enstitüsü’nde dünyanın ilk klonlanmış memeli hayvanı olarak tarihe geçen Dolly’nin klonlandığı yerdir. Mezunları arasında Charles Darwin, Alexander Graham Bell, Sherlock Holmes’un yazarı Arthur Conan Doyle gibi çok sayıda Nobel Ödülü ve başarıya imza atmış bilim adamı, yazar ve popüler isim vardır. Edinburgh Üniversitesi burs başvuruları için okulun burs sayfasındaki arama aracını kullanabilirsiniz. 

 

  • Edinburgh Global Research Scholarship: Üniversitenin herhangi bir alanında tam zamanlı doktora araştırma programına kabul edilmiş uluslararası öğrencilere, her yıl 30 adet sunulan burslardır. Ödüller 3 yıla kadar sürebilir.  
  • School of Engineering International Masters Scholarship: Edinburgh Üniversitesi, mühendislik alanında yüksek lisans burs arayan uluslararası öğrencilere 3.000£ değerinde finansal destek sağlar. Bunun için okulun kimya, elektrik ve elektronik gibi mühendislik dallarından herhangi birine kabul edilmiş olma şartı aranır. 

4-Swansea University

 

Galler’in güneyinde, ödül kazanan plajları ve yeşil parkları ile göz dolduran Swansea şehrinde, 1920’lerde kurulan bir kamu araştırma kurumu olan Swansea Üniversitesi, bugün şehir merkezine yakın 2 kampüsü, mezunlar ağı, öğrenci birlikleri ve kültür çeşitliliği ile uluslararası öğrenciler için oldukça avantajlıdır. QS sıralamalarında özellikle matematik, hukuk, tıp, fizik ve astronomi alanlarında başarı gösteren okulun öğretim kalitesi, araştırma imkanları ve istihdam edilebilirlik oranları dikkat çeker. Sanayi ile olan bağlantıları sayesinde öğrencilere araştırma projelerini yürütme, staj yapma ve iş deneyimi kazandırma fırsatı sunan Swansea Üniversitesi, özellikle lisansüstü programları ile göz doldurur. Üniversite, yurtdışından gelen yabancı öğrencilere 1,5 milyon sterlin değerinde finansal destekler sunar. Ayrıntılar için okulun burs sayfasına göz atabilirsiniz.

 

  • Swansea Üniversitesi, yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için hem lisans hem de lisansüstü programlarda Uluslararası Başarı ve Uluslararası Mükemmeliyet bursları sunar. Burs ücretleri, okulda eğitim almaya hak kazanmış öğrenciler için 2.000£ ile 6.000£ arasında değişirken, öğrencilerin harç ücretlerinden düşülür. 
  • Chevening Scholarships: Birleşik Krallık’ta yüksek lisans burs imkanı sunan küresel burs programı, liderlik potansiyeli yüksek, seçkin bilim adamlarına yöneliktir. Swansea Üniversitesi, her yıl belli sayıda Chevening Bursu sahibi öğrenciyi kabul etmektedir. 

5-Queen’s University Belfast

 

Kuzey İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri olan Belfast’ta, tarihi 1800’lere kadar uzanan Queen’s University Belfast, Birleşik Krallık’ın önde gelen kamu araştırma kurumlarından biridir. Dünya çapında bir üne sahip üniversite, 120 ülkeye yayılan 3,000 şirketle güçlü bağlantılara sahip olmasının yanında, 250 üniversite ile işbirliği çalışmaları yürütmektedir. 2019 yılı QS sıralamalarında ilk 200 üniversite arasında görülen okul, bunu dünyanın önde gelen araştırmalarını yürüten akademisyenlerine, son teknoloji imkanları sunan tesislerine, öğrenci memnuniyetine, mezunlarının %94’ünün en fazla 6 ay içerisinde işe yerleşme oranına borçludur. Queen’s University Belfast, Nobel ödüllü şair Seamus Heaney, aktör Liam Neeson ve Stephen Rea gibi ünlü mezunlara sahiptir. Üniversite uluslararası öğrenciler için çok sayıda burs sağlar. Ayrıntılar için burs sayfasına göz atabilirsiniz. 

 

  • International Office Undergratuate Scholarship: Üniversiteye tam zamanlı lisans eğitimi almak için başvuran uluslararası öğrencilere 2 ya da 3 yıl süre ile sunulan burslardır. 
  • Vice-Chancellor’s International Attainment Scholarship: Tam zamanlı lisans ya da lisansüstü programlara kabul almış 2 yeni uluslararası öğrenciye sunulan burslardır. En fazla 4 yıla kadar alınan finansal destekler, öğrencilerin öğrenim ücretlerini karşılar. 
 

Yurtdışı Üniversite, Bölüm, Burs, Konaklama ve Kariyer İmkanları Hakkında Merak Edilenleri Uzmanlarımıza Ücretsiz Sorun!

Diğer burs yazılarımıza göz atın;

Türk Öğrenciler İçin Hollanda’da Burs İmkanları

Güney Kore’de Başvurabileceğiniz 3 Burs Seçeneği

Öğrenciler İçin Amerika’da Burslu Eğitim Rehberi

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al