Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiliz Edebiyatı Eğitimi

share image

İngiliz Edebiyatı hem popüler hem de çok ilgi çekici bir eğitim dalıdır. Birçok kitap okumanın yanında İngiliz Edebiyatı öğrencileri ikna edici tartışmalar yaratmayı öğrenirler. Kıvrak bir zekaya ulaşmada büyük katkı sağlayacak olan bu bölüm sosyal ve tarihi bilgileri de edinmenizi sağlar. Bu makalede editörlerimizden Lilya size bölümle ilgili bilgiler sunuyor.

 

İngiliz Edebiyatı kitaplar olmadan yaşamayı hayal edemeyen insanlar için mükemmel bir bölümdür. Kritik düşünce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bu bölüm size çok yardımcı olacaktır. Hem sözel hem yazılı olarak tartışma oluşturma ve fikirlerinizi savunma adına beceriler bu bölümde edinilir. Edebiyat geleneklerine zıt olarak yazarların nasıl yazdıklarını da öğreneceksiniz.

 

Bununla birlikte bu alanda eğitim almak isteyenler İngiliz Edebiyat bölümünün zorlu bir bölüm olduğunu akıllarında bulundurmalıdır. Birçok kitap okumanız gerekecek ve bazen bu kitaplar ilginizi çekmeyecek konular hakkında olacaktır. Bu sayede zevk için kitap okumayla akademik bir amaç için kitap okumanın farkını anlarsınız.

 

Ders tanıtımı


İngiliz üniversitelerinde lisans programları genel olarak 3-4 sene arasındadır ve 1 veya 2 sene yarı zamanlı olarak Master derecesini kazabilirsiniz. Bölüm eğitiminizi alırken İngiliz dilinde kitaplarla tanışacaksınız, değişik çeşit ve zamanlara ait eserler okuyacaksınız.
İngiliz edebiyatı okumanın en güzel yanı okuduklarınıza daha derin anlamlar katabilme becerisini kazanmaktır. Kendi alanlarında uzmanlaşmış yazarlar tarafından sunulan yazılar, seminerler ve konferanslar eğitiminizin temel taşlarını oluşturur. Eğitimin sonlarına doğru bir tez yazmanız gerekecektir. İlginizi çeken bir alanda yoğunlaşmak veya favori yazarınız hakkında araştırma yapmak çok eğlenceli olacaktır.

 

"Bazen derste anlatılmış bir konuyla ilgili tez hazırlamak daha kolay gelebilir. Ben çok sevdiğim Virginia Woolf’u tez konum olarak seçtim. Bu kararı vermem hiç kolay olmadı çünkü seçtiğim konu derslerde işlediğimiz bir konu değildi" Sudarsana Sinha, İngiliz Edebiyati ögrencisi, Royal Holloway Üniversitesi.


Tez ile ilgili en güzel şey istediğin herhangi bir konuyu seçebilmek ve bu konuda özgür olarak çalışabilmek.

 

Bölüm İçeriği


İlk sene lisans ögrencileri ana dersleri alırlar, bu dersler değişik stil ve zamanlardan eserleri okuma fırsatı sunar. İkinci sene kendi derslerinizi seçebilir, ilgi alanlarınıza göre eğitiminizi şekillendirebilirsiniz. Bir kaç örnek vermek gerekirse:

 

  • Klasik eserler
  • Şiir
  • Sosyal eserler
  • Yaratıcı yazı yazma eğitimleri
  • Politik eserler
  • Antropoloji ve Filozofi
  • Feminist eserler

 

Lisansüstü fırsatlar

 

Her üniversitenin kendine özgü uzmanlık alanları vardır. Roehampton Üniversitesi’ndeki National Centre for Research in Children’s Literature( NCRCL) buna bir örnektir. Eğer İngiliz Edebiyatıyla ilgili belli bir alan seçmek istiyorsanız, önceden araştırma yapmanız mantıklı olacaktır.

 

Uzmanlık alanları ve lisansüstü bölümleri buradan inceleyebilirsiniz.

 

Kariyer alanları

 

En geniş kariyer alanları arasında yayıncılık, yazarlık ve öğretmenlik vardır. Bölüm mezunları bağımsız düşünme kabiliyetleri, mantıklı bir şekilde verileri sunabilme becerileri ve orjinal yazılarıyla farklılıklarını gösterirler.

 

Daha fazla bilgi


Eğer İngiliz Edebiyatı alanında eğitim almayı düşünüyorsanız dünyanın çeşitli yerlerindeki üniversiteleri buradan inceleyebilirsiniz.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA