Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere'de Yüksek Lisans Dereceleri

İngilterede yüksek lisans dereceleri
5275

Kariyerinize en üst noktadan başlamak istiyor musunuz? Dünyanın lider eğitim merkezlerinden biri olan İngiltere'de yüksek lisans eğitimi alarak iş dünyasında bir adım öne çıkabilirsiniz. Küreselleşen dünyaya uygun olarak İngiltere, birçok yüksek lisans programı sunar. Bu programlar sürelerine ve verdikleri diplomalara göre çeşitlilik gösterir.

 

İngiltere'de Postgraduate Studies olarak adlandırılan bu programlar, aslında yüksek öğrenimin bir parçasıdır. Postgraduate dallarından herhangi birine kayıt olmak için mutlaka bir üniversite bitirmiş olmak ve diploma sahibi olmak gerekir. İngiltere'de Postgraduate dalları 3'e ayrılır. Bunlar, Master, Doktora ve Honorary diplomaları olarak adlandırılan özel başarılarda sunulan diplomalardır.

 

1. Master

 

İngiltere'de Master programları da kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunladan biri taught (MSc veya MA) olarak geçen genelde öğretmeye dayalı programlardır, bir diğeri ise araştırmaya üzerinde kurulu research (Mres) programlarıdır. Bu programlar genellikle 1 sene sürer. Felsefe üzerine yapılan Master programları (Mphil) 2 sene ve profesyonel bölümler ise mesela Mimarlık Master'ı gibi (March) 3 buçuk sene eğitim hayatı gerektirebilir.

 

Yüksek lisans programları arasında en popüler program ise İşletme Yönetimi Master'ı olarak bilinen MBA'dir. Daha çok bir süre çalışma hayatını deneyimlemiş kişiler tarafından pozisyonlarını güçlendirmek ve kariyerlerinde fark yapmak için tercih edilir.

2. Doktora Programları

 

Doktora da genellikle 2 ayrı akademik yapıya ayrılır; bunlardan bir PhD (Philosophic Doctor) diğeri ise DSc (Scientic Doctor). İngiltere'de PhD dalları genelde 540 CATS kredisine veya 270 ECTS Avrupa kredisine denktir.

 

3. Honorary Diplomaları

 

İngiltere'de birçok üniversite bu tarz diploma sunar. Bu prestijli diplomalar genellikle artist, müzisyen, politikacı ve yazarlara başarılarını takiben verilir.

 

Eğer İngilitere'de tam zamanlı bir yüksek öğrenim programına kayıt olursanız, bölümünüze bağlı olarak 1-4 sene arasında eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer yüksek lisans programları için henüz yeterli derecede kalifikasyona sahip değilseniz veya yabancı dil alanında zorluk çekiyorsanız, bu noktada Pre-Master kurslarını düşünebilirsiniz. Pre-Master kurslar genellikle seçilen üniversitelerde, eğitim sonrası Master'a geçiş konusunda garanti sağlar. 1 dönem ile 1 sene arasında eğitim süreci değişiklik gösterebilir.

 

Peki Postgraduate Certificate ve Diploma (PG Cert/Dip) nedir? Genellikle bir senelik öğrenim odaklı yüksek lisansı tamamlayan ancak eğitim sürecini bitirirken herhangi bir araştırma projesi gerektirmeyen eğitim programlarıdır. Aynı şekilde profesyonle kalifikasyonlar arasında sayılır ve kariyerinizi iyileştirmek adına iyi bir tercih olabilir.

 

İngiltere'deki üniversitelerin ücretsiz broşürlerini indirin!

 

 

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

İngilterede yüksek lisans dereceleri