Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

Mükemmel Bir Üniversite Derecesi İçin Birleşik Krallık'ta Hazırlık Programları

Oncampus Londra

Hazırlık seviyesindeki eğitim, sahip olduğunuz yeterlilikler ve Birleşik Krallık’ta bir lisans derece programında öğrenim görmek için ihtiyacınız olan yeterlilikler arasında bir köprü işlevi görür. Seçtiğiniz üniversiteye doğrudan giriş için gerekli giriş koşullarını tam sağlayamamanız ancak yine de orada öğrenim görmek istemeniz durumunda, bu programlar çok fayda sağlar.

Bir hazırlık (foundation) derecesi size bir lisans programına giriş için gereken temel yeterlilikleri ve bir lisans programından kabul almanız için yapmanız gerekenleri verir.

Dünya genelinde mühendislik ve e-ticaretten sağlık, sosyal bakım veya veterinerlik ya da hemşireliğe kadar yüzlerce Hazırlık Derece programı mevcuttur.

 

Oncampus banner

Neden Birleşik Krallık’ta bir Hazırlık Programında öğrenim görmelisiniz?

Birleşik Krallık’ta bir hazırlık programında öğrenim görmek harika bir seçenektir çünkü bunu yapabileceğiniz çok sayıda kurum mevcuttur. İşte neden bir hazırlık programında öğrenim görmeniz gerektiğine dair birkaç temel sebep:

  1. Size dünyaca ünlü öğretim kurumlarında bir derece programına giriş imkânı sağlar – A seviye gibi ileri eğitim çalışmalarının tekrarlanmasının önüne geçilir.
  2. Dil sorunu yaşayan uluslararası öğrenciler için idealdir çünkü makale yazmaya veya diğer öğretim, sınav teknikleri ile karşılaşmadan önce İngilizce dil yeterliliğinizi geliştirme imkânı sunar.
  3. Çevreye alışmak çok daha kolay olur. Bir hazırlık programı size bir lisans programına geçiş yapmadan önce seçtiğiniz şehirde 1 yıl geçirme imkânı sunduğundan orada ileri çalışmalarınızı sürdürebilmek için kolay bir adaptasyon süreci geçirebilmek adına şehre alışmak, arkadaş edinmek ve kültürü anlamanız için dolu dolu 12 ayınız olur.

 

Neden işe yarar?

Hem Birleşik Krallık kökenli hem de yabancı öğrenciler bu programdan faydalanabilir – bazı üniversitelerin hazırlık programları sadece 2 dönem sürmekle birlikte program genellikle 3 dönemde (bir tam öğretim yılı) tamamlanır.

Yılsonunda öğrencilere sonuçları verilir. Sınavlar ve değerlendirme sistemi, kredi ya da 4’lük puan formatında olup A-seviyelere benzerdir. Dolayısıyla sadece hazırlık programın katılmak size bir lisans derece programında kontenjan garantisi sunmaz; programı geçmeniz gerekir.

Giriş Koşulları

Hazırlık ve geçiş programlarına giriş koşulları Birleşik Krallık genelinde farklılık gösterir. Genel olarak, yabancı öğrencilerin, önceden kendi ülkelerinde en az 12 yıllık bir eğitimi tamamlamış olmaları beklenir. Bazı kurumlar öğrencilerde temel lise ders şartı da arar (örneğin, öğrenci Fen Hazırlık Eğitimi alacaksa daha önceden fen dersleri almış olması gerekir)

Hazırlık programlarında, 4.5 ila 6.0 arasında bir IELTS puan şartı aranır. IELTS sınavının nerede ve ne zaman yapılacağını öğrenmek için size en yakın British Council Ofisi ile irtibata geçin. Hazırlık programı başlamadan önce, öğrenciler yaz okulu veya İngilizce Dil programına katılarak İngilizce dil becerilerini geliştirebilir.

Aynı zamanda en güncel göçmenlik kanunlarını takip etmekte de fayda vardır çünkü derece seviyesinin altında olan ve 1 yıldan az süren programlarda, Birleşik Krallık’ta kalma sürenizi 2 yıldan fazla uzatmanıza izin verilmez. Detayları kurum ile görüşmeniz gerekir.

Nasıl Başvurulur?

Hazırlık programına başvurmanın ideal yolu UCAS aracılığıyla olmaktadır. Programı seçtikten sonra, kapanış tarihinden önce - bu genellikle Eylül ayı için Haziran ayıdır - bir başvuru formu doldurduğunuzdan emin olun.

 

Hotcourses Turkey ile yurtdışında hangi bölümü okuyacağınız hakkında daha fazla rehberliğe ihtiyaç duyarsanız bu makaleye göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca Ağustos ve Eylül aylarında UCAS aracılığıyla yürütülen bir ek kontenjan süreci bulunmaktadıır ve daha önce bu okullara başvuru yapmamış öğrencilere üniversitelerin doldurulmamış bazı bölümleri sunulmaktadır. İlk tercihiniz olan üniversiteden emin değilseniz ek kontenjan yararlı olabilir - bu kesinlikle bir seçenek olarak görülmeye değer.

 

Hazırlık programları konusunda ikna oldunuz mu? Olabileceğinizi düşünüyoruz. Buradan tüm seçeneklere göz atabilirsiniz!


 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al