Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Eğitim Lokasyonları

Amerika'nın En İyi 5 Öğrenci Şehri

Amerika'nın En İyi 5 Öğrenci Şehri

Amerika, bünyesindeki binlerce üniversite ve milyonlarca öğrencisi ile dünyanın en önemli eğitim destinasyonlarından biridir. Her yıl, farklı kültür, dil ve dine sahip binlerce öğrenci eğitim almak için Amerika'yı tercih ederken, ülkedeki en iyi üniversiteleri barındıran şehirler hangileri?

 

 

1- New York

 

Frank Sinatra’nın da dediği gibi, “If I can make it there, I'll make it anywhere, It's up to you - New York, New York…” Evet, dünyanın en önemli şehirlerinden birinde eğitim almak, dünyanın en önemli çalışma alanlarından birinde bulunmak bulunmaz bir fırsattır. New York, eğitim için gelen öğrencilere sınırsız olanaklar sunuyor. Columbia University ve New York Üniversitesi gibi sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin değil, dünyanın en önemli üniversitelerinden bazılarının yer aldığı New York’ta yaşamak bile başlı başına ufuk açıcı deneyim olabilir. Şunu da belirtelim ki, Columbia Üniversitesi Gazetecilik Bölümü, giriş için istediği minimum 8.5 IELTS sonucu ile dünyada en yüksek IELTS sonucu isteyen bölüm olma özelliğini sürdürüyor.

 

2- Boston

 

Massachusetts Institute of Technology ve Harvard Üniversitesi, dünyanın en önemli ve saygın üniversiteleri arasında yer alıyor. Bu iki üniversite dışında Boston Üniversitesi ve Brandeis Üniversitesi gibi önemli üniversitelerin de bulunduğu Boston, eğitim almak için Amerika'daki en önemli şehirlerin başında geliyor. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı kozmopolit yapısı ile Boston, ekonomisinin büyüklüğü açısından Amerika'nın altıncı büyük şehridir. Bu sebeple sadece eğitim için değil, çalışma ve yaşam açısından da pek çok seçenek sunuyor.

 

Amerika'da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

3- San Francisco

 

Dünyanın en prestijli okullarından bazıları olan Standford Üniversitesi ve University of California, Berkeley’in yer aldığı San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kozmopolit şehirlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra dünyanın teknoloji merkezi olan Silicon Valley, teknoloji dünyasının en önemli şirketlerini de barındırıyor. Her kesimden öğrencinin kariyer hedeflerini süsleyen Facebook, Google, Apple, Microsoft, LinkedIn, Netflix gibi teknoloji şirketlerinin yer aldığı Silicon Valley eşsiz kariyer fırsatları sunuyor.

 

4- Los Angeles

 

10 şeritli otobanları ile arabasız yaşamanın neredeyse imkansız olduğu Los Angeles, dünya sinema sektörüne Hollywood ile yön verirken, doğal güzellikleri ve iklimi ile de Amerika’nın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bünyesinde bulunan California Üniversitesi (UCLA) ve California State Üniversitesi ile öğrenciler için son derece ayrıcalıklı bir eğitim vadediyor. Tokyo ve New York’tan sonra dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Los Angeles,aynı zamanda Amerika’nın en büyük üretim merkezidir. Sadece teknoloji ve bilim değil, sanat eğitimi almak için de dünyadaki en iyi şehirlerden biri olan Los Angeles, American Film Institute Conservatory, American Academy of Dramatic Arts gibi okullarıyla da sanat eğitiminde ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

 

5- Chicago

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli kültür, finans, ticaret ve eğitim merkezlerinden biri olan Chicago’da Chicago Üniversitesi, Nortwestern Üniversitesi gibi saygın okullar bulunuyor. 2014 yılında 50 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan Chicago, caz, blues ve gospel müzik geleneğiyle öne çıkıyor. “Rüzgarlı Şehir” olarak bilinen Chicago turistler için benzersiz deneyimler sunarken, öğrencilere de iyi bir eğitimin yanı sıra dünyaca ünlü şirketlerde çalışma ve staj imkanı tanıyor.

 

Amerika’da kendinize en uygun üniversiteyi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz broşürlerimizi indirerek, bölümler ve giriş koşulları hakkında bilgi edinin. 

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Yüksek Lisans