Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Eğitim Lokasyonları

San Francisco’ya Ziyaretinizde Gezmeniz Gereken Yerler

918

Yurtdışında eğitim almak maksadıyla San Francisco’yu seçen öğrenciler ve onları ziyarete gelmeyi düşünen arkadaşları ve aileleri için rehber niteliği taşıyan bir yazı kaleme aldık, umarım beğenerek okursunuz.

 

San Francisco Şehri


San Francisco, İspanyolca Aziz Francis (Saint Francis) isminden gelen, ABD’nin en önemli finans ve kültür merkezlerinden biridir. Tüm Amerika içinde Avrupa şehirlerine en benzeyen şehir olara bilinir.


İçinde bulundurduğu önemli üniversiteleri ve bir çok dil okuluyla da yurtdışından öğrencileri çeken bir cazibe merkezi konumundadır.


Gelin isterseniz, ülkemizden de bir çok öğrenciye ev sahipliği yapan bu şehirde ziyaret edenlerin görmesi gereken yerleri inceleyelim. Bu güzelliklerden dolayı belki de bu şehre aşık olup önce eğitim almak sonrasında ise hayatını burada geçirmek isteyecek bir çok kişi çıkabilir, bizden söylemesi.

 

San Francisco’da Nereleri Görmeliyiz, Neler Yapmalıyız?


Burada size rehber olabilecek 10 maddelik bir liste hazırladık;

 

 

  1. The Golden Gate Bridge: Bu şehrin şehir ikonu olarak dünyanın en meşhur ve en çok fotoğrafı çekilmiş köprüsüdür. Her gün üzerinden geçen yaklaşık 120.000 araçla sadece görsellik değil, ulaşımda da büyük önem arz eden mimari bir yapıdır.
  2. Cable Cars: Bizdeki tramvayları andıran ve şehirde 19.yy’dan itibaren insan taşımacılığında kullanılan bu araçlar da şehrin en önemli ikonlarından biridir.
  3. Alcatraz: Üzerine filmler çekilen, kaçmanın mümkün olmadığı söylenen, bir ada üzerine kurulmuş, Dünya’nın en meşhur hapishanesi de yine San Francisco’da bulunmaktadır. Hapishanenin  1963’den beri kullanılmadığını da unutmadan ekleyelim.
  4. Fisherman’s Wharf: Yine insanların iskelesinde yürürkenki fotoğraflarıyla ünlü güzel sahil şeridi gezilip görülecekler listenizin olmazsa olmazlarından biri olması gereken bir yer. Hazır buradayken, sahilde güneşlenen dev deniz aslanlarını ve komşusu olan Pier 39 isimli büyük alışveriş merkezini de görmeden geçmemenizi öneririz.
  5. Union Square: Şehrin alışveriş yönünden cazibe merkezi de burasıdır. Dünyaca ünlü bir çok alışveriş merkezini ve dizaynır butiklerini bünyesinde barındırır.
  6. North Beach: Aslında burası adı gibi bir plajdan ziyade parkları, kafeleri, şık sokakları ve tarz dükkanlarıyla başlı başına bir İtalyan şehir mozaiğini andırmaktadır. İçinde bulunan şehir ikonlarından “Church of Saints Peter and Paul” kilisesini ziyaret etmek ve “Coit Tower” ’dan şehri kuşbakışı izlemenizi de tavsiye ederiz.
  7. Gece Hayatı: San Francisco’da dikkatinizi çeken bir diğer ilginç aktivite ise oldukça hareketli olan gece hayatıdır. Özellikle; South of Market ve Mission bölgelerinde yoğunlaşan gece kulüpleri ve normalin daha üstünde bulunan eşcinsel nüfus ve barları ilgilenenler için önem arzetmektedir.
  8. Müzikaller: Dünya üzerindeki en meşhur müzikallerin çoğu San Francisco’da sergilenmektedir. Genelde New York, Londra gibi dünyanın en merkezi şehirlerinde prömiyeri yapılan şovları San Francisco’Da bulunduğunuz süre içinde izleme şansına sahipsiniz.
  9. Müzeler: İçerisinde; “San Francisco Museum of Modern Art” gibi yılda 600.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir çok müzeyi de barındıran bir kültür şehridir San Francisco. “Legion of Honor”, “Asian Art Museum”, “California Academy of Sciences”, “Exploratorium”ve “de Young Museum” ziyaret etmenizi ısrarla önereceğimiz diğer müzelerdir.
  10. Yeme – İçme: Yukarıda saydıklarımız haricinde San Francisco, ABD’nin en iyi restoranlarına sahip şehri olarak bilinir. Bu şehire gelmişken meşhur restoranlarından birine uğramadan olmaz. “Mama’s” da bir kahvaltı, Chinatown’da bir öğle yemeği, Rasselas Jazz Kulübünde caz müzik ziyafeti eşliğinde akşam yemeği veya Sam’s Grill’de ayaküstü bir yemek ya da Fisherman’s Wharf da deniz ürünleri keyfine doyum olmayacaktır.

 

Bunlar haricinde AT&T Park’ta bir beysbol maçı izlemenizi veya körfez üzerinde bir cruise turu atmanızı, gezdiğiniz yerlerden zaman kalırsa da Ferry Building, Bay Bridge, Haight-Ashbury, The Painted Ladies, Palace of Fine Arts ve The Walt Disney Family Museum gibi önemli yerlere de bir göz atmanızı da yine gezi zevkinize göre tavsiye ederiz.

 

Kim bilir, bu şehir belki de hayatınızın akışını değiştirir ve ona bağlanır kalırsınız.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey