Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Finans

Öğrenciler İçin Amerika'da Burs Seçenekleri

8491

Uluslararası öğrenciler için dünyanın en popüler eğitim destinasyonlarından olan Amerika; özgür yaşam tarzı, kültür çeşitliliği, modern şehirleri, yüksek gökdelenleri ve eşsiz doğasıyla göz doldurur. Ülke, dünya çapında üne sahip sinema, müzik ve moda endüstrisindeki hakimiyetini, günümüzde Facebook, Google, Apple, HP, Microsoft gibi dev isimlerin aralarında olduğu teknoloji alanında da sürdürmektedir. Amerika özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, matematik, işletme ve yönetim gibi alanlardaki başarısı; Harvard, Yale, MIT, Caltech, Stanford gibi bol ödüllü ve saygın üniversiteleri ve her yıl giderek artan öğrenci sayısı ile dikkat çeker. 

 

Amerika’da eğitim ücretleri uluslararası öğrenciler için hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde ücretlidir. Devlet üniversiteleri, biraz daha makul olmasına rağmen buna konaklama ve yaşam masrafları da eklendiğinde Amerika’da okumak size pahalı gelebilir; ancak ülkedeki hemen hemen her üniversite ve hükümet yabancı öğrenciler için yüzlerce burs seçeneği sunar. Amerika’da uluslararası öğrencilere sunulan finansal yardım burslarını hükümet destekli olan ve üniversitelerin sunduğu burs programları olarak iki gruba ayırabiliriz. Gelin ülkede eğitim masraflarınızı finanse edebileceğiniz burs imkanlarına birlikte göz atalım.

 

Hükümet Tarafından Finanse Edilen Burslar

 

Amerika’da burslu okumak isteyen uluslararası öğrenciler için hükümet destekli en popüler burs programı olan Fulbright, her yıl dünya çapında 155 ülkeden, yaklaşık 4000 yabancı öğrenciye destek verir. Fulbright Türkiye Eğitim Komisyonu, ilk olarak 1949 yılında Amerika ve Türkiye arasında imzalanan ikili bir anlaşma ile faaliyetlerine başlayarak, Amerika’da araştırma yapmak isteyen mezun öğrencilere, genç profesyonellere ve sanatçılara eğitim ve araştırmalarını finanse edebilecekleri burs imkanları sunarlar. Fulbright Türkiye, tarafından yürütülen 6 adet burs programı mevcutken tıp, veterinerlik, hemşirelik, diş hekimliği ve psikoloji gibi hasta ile birebir temas gerektiren klinik alt dalları kapsamaz. Öğrenci programları, master ve doktora burslarını içerirken, öğretim üyeleri ve araştırmacılara yönelik burslar ile kamuda çalışan yönetici, planlamacı ya da uzmanların başvuru yapabildiği Hubert H. Humphrey burs programları da mevcuttur. 

 

Fulbright burs programları ve son başvuru tarihleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Üniversitelerin Sunduğu Uluslararası Burslar

 

Amerika’da hemen her üniversite özellikle uluslararası öğrencilere burs imkanları sunar. Ülkedeki yüksek yaşam ve eğitim masraflarını karşılayamayacak durumda olsanız bile, size finansal destek sağlayacak hibeler, fonlar ve burslar bulunur. Dünyanın en kaliteli eğitim sistemlerine sahip Amerika’da, eğitim alabileceğiniz zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahip okullar vardır. Sunduğu burs programlarına göre üniversiteler şu şekildedir:

 

West Chester University of Pennsylvania Bursları

 

Amerika’da burslu eğitim almak isteyen öğrenciler için 1871 yılından beri hizmet veren WCU, uygun öğrenim ücretleri ve geniş yelpazede sunduğu lisans ve lisansüstü programlarıyla dikkat çeker. Üniversite sanat ve beşeri bilimler, sağlık bilimleri, işletme ve kamu yönetimi, eğitim ve sosyal çalışmalar, bilim ve matematiğinde dahil olduğu 5 fakülte, alanında uzman akademisyenler ve araştırma imkanları ile öğrencilere sıradışı deneyimler sunar. Özellikle güzel sanatlar, müzik, bilim ve tıp bölümlerinin tercih edildiği West Chester, yabancı öğrenciler için mevcut 3 burs seçeneğine sahiptir. Aralarında Pennsylvania Eyalet burslarınında olduğu finansal destek programlarına başvurmak için üniversiteye kayıt olmanız, iyi bir not ortalamasına ve İngilizce yeterliliğe sahip olmanız gereklidir. Burs başvuruları için son tarih Mayıs 2018’e kadar devam etmektedir. 

 

Daha ayrıntılı bilgi için üniversitenin burslarına buradan göz atabilirsiniz.

 

 

Iowa State University Bursları

 

Yurtdışı burslu eğitim arayan öğrenciler için 1858 yılında kurulmuş Iowa State Üniversitesi, 100 farklı ülkeden gelen çok kültürlü öğrenci ortamı, aralarında mühendislik, tasarım, bilgisayar bilimleri, biyoteknoloji ve matematiğinde olduğu zengin program çeşitliliği, spor dallarındaki başarıları ve finansal yardımları ile göz doldurur. Dünya standartlarında eğitim kalitesine sahip üniversite aynı zamanda; kadınların oy kullanma hakkını kazanması için mücadele eden liderleri Carrie Chapman Catt, olimpiyat altın madalyası kazanmış ilk müslüman kadın Nawal El Moutawakel ve Iowa valisi Kim Reynolds gibi ünlü kadın mezunlara sahiptir. Iowa State Üniversitesi, özellikle uluslararası öğrencilerin sıklıkla başvuruda bulunduğu iki adet mevcut bursa sahiptir. Uluslararası Merit/Başarı Bursları için GPA yani not ortalamanızın en az 3.0 olması, en az 500 kelimelik bursa neden başvurduğunuzu ve gelecek planlarınızı anlatan essay ile SAT puanınızın belgeleri istenir. Return to Iowa Generations Bursu; kuşaklar burs programı, Iowa Eyalet Üniversitesi’nde daha önceden bir lisans ya da lisansüstü programda eğitim almış ebeveynlerin çocuklarına ya da torunlarına yöneliktir. Son başvuru tarihleri 1 Mart 2018’dir. 

 

Üniversitenin uluslararası öğrencilerine yönelik burslarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

University of Oregon Bursları

 

1876 yılında kurulmuş olan üniversite, aralarında sanat ve bilim, işletme, tasarım, gazetecilik ve iletişim, müzik ve dans ile hukuk okulununda olduğu 9 fakülte ve kolejden bir araya gelmektedir. Amerikan Üniversiteleri Birliği üyesi olan Oregon, 19 araştırma merkezi ile Amerika’nın önde gelen araştırma merkezlerinden biridir. 2 Nobel Ödülü ve 13 Pulitzer Ödülü sahibi okul, aynı zamanda ünlü mezunları ile de dikkat çeker. Oregon Üniversitesi mezunu Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kurulan Nike şirketinin okulla güçlü bağları vardır. Öğrenciler için Amerika’da burslu eğitim alabilecekleri en iyi okullardan biri olan Oregon, uluslararası öğrenciler için çok çeşitli burslara sahiptir. Bunlar arasında özellikle Türk öğrencilere öncelik verilen İslam Ailesi Vakfı Bursu, her öğretim yılı yeni başvuran ve devam eden öğrencilere verilir. Bir diğer burs ise Oregon Üniversitesi’nde yeni öğretim hayatına başlayan öğrenciler için verilen IDEA yani Uluslararası Dean Mükemmellik Ödülü’dür. 2018 Eylül ayında yararlanabileceğiniz bursa son başvuru tarihiniz 15 Ocak 2018’dir. 

 

Burslar hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Michigan State University Bursları

 

Öğrenciler için Amerika’da burslu eğitim sağlayan ve 1855 yılında kurulmuş olan Michigan State Üniversitesi, ülkenin en geniş kapsamlı araştırma üniversitelerinden biridir. Her yıl 125 farklı ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan okulun mezunları arasında ünlü basketbol oyuncusu Magic Johnson ve Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü sahibi Alfred D. Hershey yer alır. Michigan State Üniversitesi, uluslararası öğrencilere yönelik çok sayıda bursa sahiptir. Bunlar arasında programın uzunluğuna göre alınan ücretin arttığı Cumhurbaşkanlığı Yurtdışı Eğitim Bursu ve Professorial Assistantship yani konuk öğretim görevli asistanlığı, 4 dönem boyunca üniversitede akademisyenlerle bilimsel araştırmalara ve bir dizi konferansa katılma imkanı bulursunuz. 

 

Üniversitenin burs imkanlarına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

 

 

University at Buffalo, The State University of New York Bursları

 

New York Eyalet Üniversitesi’nin en büyük kampüsü olan Buffalo Üniversitesi, 1846 yılında kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. Aralarında tıp, mühendislik, hukuk ve mimarlık fakültelerinin de olduğu 100 lisans, 205 yüksek lisans ve 80’in üzerinde doktora programıyla her yıl, 130 farklı ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Buffalo Üniversitesi, dünya çapında 70 üniversite ile değişim programları yürütürken çok sayıda Nobel ve Pulitzer ödülleriyle Oscar ve Emmy ödülü almış mezunlara sahiptir. Amerika’da burslu okumak istiyorsanız Buffalo Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz. Zira okul, özellikle Uluslararası Kabul Bursu olarak bilinen International Admissions Scholarship ile uluslararası öğrencilere finansal destek sağlarken, gerekli belgeleri her yıl 15 Nisan olarak belirlenen son başvuru tarihinden önce ulaştırmanızda fayda var. 

 

Daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

 

Amerika’da Burslu Eğitim İçin Üniversitelerin Tam Listesi

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

‘’Her zaman yapamayacağım şeyler üzerine çalışıyorum ki, nasıl yapabileceğimi öğreneyim’’ der, Picasso. Araştırmanın, gezip görmenin, okumanın, yazmanın ve tabii ki çizim yapmanın sonsuz olduğu bir dünyada, öğrendiklerimi paylaşmaktan keyif alıyorum.