Yurtdışında Yetişkin Eğitimi Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Adult Education

Yetişkin eğitmenliği spesifik olarak yetişkinlere ve ileri yaştaki öğrencilere öğretmenlik yapma becerilerini kapsar. İngiltere’de son yıllarda okuma yazma oranlarının artmasının istenmesi nedeniyle yetişkin eğitmenliğinin önemi büyük ölçüde artmıştır. Sadece matematik, İngilizce ve fen bilimlerinde değil; sanat, tekstil ve yemek alanında da eğitim verilebiliyor.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Öğretmenlik yapmaya ilgi duyuyor musunuz? Yetişkinlerle bu konuda çalışmayı mı arzuluyorsunuz? O zaman yetişkin eğitmenliği bölümü tam size göre.

Ancak, buna tam karar vermeden önce kişinin kendi yeteneklerini ve özelliklerini iyi bilmesi, bu özelliklerin bu bölümde ve gelecekte yapacağı işte işine yarayıp yaramayacağına karar vermesi gerekiyor. Yetişkinler için öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin insanlarla iyi iletişim kurması ve öğretmenlik yeteneklerinin olması gerekiyor.

Ayrıca, öğretmenlik ile ilgili bütün bölümlerde öğrencinin sınıf ortamında deneyim kazanması, bunun yanında kendi araştırmalarını yürütmeleri gerekecek. Sadece çalışkan ve istekli olmaları yetmemekle birlikte, öğretilen bilgilere mesleki bir açıdan bakmaları gerekmektedir.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Yetişkin eğitmenliği konusunda deneyimlilerin birkaç kariyer seçeneği var. Mezunların büyük kısmı devlet tarafından kurulan öğretim programlarında, yetişkinler için olan okullarda pek çok dersin öğretmenliğini yapmayı amaçlıyorlar.

Edebiyat ve matematik alanında özel eğitim alanlar, 16 yaş üzeri olup günlük hayatlarında kullanmaları gereken temel matematik ve dilbilgisini öğrenememiş kişiler için ortaokul öğretmenliği yapabilirler.

Aynı şekilde bakıcılık da bir seçenek, çünkü alınan eğitim sırasında öğretilen iletişim teknikleri bu alanda da kullanılıyor. Bazı mezunlar da psikolojik danışmanlık ya da sanat ve kültür organizasyonlarında yönetici konumunda çalışabilmekte.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Bu alanda eğitim almak isteyen öğrenciler için pek çok ders mevcut. Derslerin pek çoğu, öğrencinin bu konuda önceden bazı bilgi ve deneyim kazanmış olmasını gerektirebilir. Eğer yabancı öğrenci iseniz, dersin içeriğini sıkıntısız bir şekilde anlayabileceğinizi göstermek adına TOEFL sınavını geçmeniz gerekiyor.

Programın uzunluğu alacağınız derslere ve göreceğiniz eğitimin part time ya da full time olmasına göre değişiyor. Kimi dersler teorik bilgi verirken kimi de pratiğinizi geliştirmeye yönelik.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Eğitim göreceğiniz üniversitenin bulunduğu bölge eğitim hayatınızı iki şekilde etkileyecek. Öncelikle yaşayacağınız bölgenin etkisi büyük, bu nedenle üniversitenin tanıtım günlerine gelerek bulunduğu çevreyi incelemenizde fayda var. Daha kırsal bir alanda yaşamaktan hoşnut olacak mısınız? Sonuçta akademik gelişmelerinizin önemi bir yana, gittiğiniz yerde sosyal ve kişisel anlamda kendiniz geliştiriyor olmanız da önem taşıyor. Ancak, yetişkin eğitimi gibi bir meslekte, bulunduğunuz yerin iş imkanları ve pazarı da oldukça önemli. Sadece sizi duygusal olarak memnun eden bir yer değil, aynı zamanda ders dışında da mesleki anlamda deneyimler yaşayabileceğiniz bir yer olmalı. İngiltere’de kalacaksanız, mezun olduktan sonrası için iş imkanlarını belirlemeniz lazım. Üniversitenin mezunlarının kariyerleri hakkında istatistiki bilgileri web sitelerinde bulundurmaları lazım. Benzer bir şekilde, notlarınız ve deneyiminiz bu alanda eğitim almanıza yetmekte mi? Eğitim ücretlerini ve geçim masraflarını karşılayabiliyor musunuz? Tabi ki, gideceğiniz çevrede part time iş olanakları olacak ancak bunların derslerinizle çakışmaması gerekiyor. Maddi olarak sıkıntı içindeyseniz geniş burs olanakları bulabilir ve faydalanabilirsiniz.

Orada hangi Yetişkin Eğitimi kursları var?

1

Okuma Yazma (Okuryazarlık)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Yetişkin / Toplum Eğitimi (Genel)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

English Grammar

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
4

Okuma (Okuryazarlık)

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans

Yetişkin Eğitimi bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
211
Amerika Birleşik Devletleri
2
32
Kanada
3
210
Birleşik Krallık
4
9
Avustralya
5
154
İrlanda
6
134
Yeni Zelanda
7
114
Malezya
8
84
Hong Kong

İletişime geç