Yurtdışında Güzellik Tedavisi Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Beauty Therapy

İnsanoğlu her daim estetik kaygısı taşımıştır. Bu nedenle moda ve güzellik sektörleri İngiltere’nin en önemli gelir kaynaklarındandır. Güzellik ve buna bağlı diğer sektörler kültürel açıdan ülkede büyük önem taşımaktadırlar. Bu sektörün kökleri; Elizabeth döneminde yüz pudrası kullanıldığı, Cannes’da tatil yapan Coco Channel sayesinde bronzluğun moda olduğu yıllara kadar uzanır. Günümüzde güzellik endüstrisinde iş bulmak isteyen öğrenciler için pek çok iş olanağı var. Güzellik uzmanı olmak isteyen öğrenciler hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi alabilirler.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Güzelliğe önem veriyor musunuz? Makyaj ve masaj gibi tekniklere merakınız mı var? Öyleyse güzellik uzmanlığı sizin için çok uygun bir seçenek.

Ancak bu bölümde derslerin çoğu pratik yapma üzerine kuruludur. Bu nedenle derslere düzenli katılmanın yanında pratik beceriler de edineceksiniz. Üniversitelerin çoğu öğrencilerini ders saatleri dışında çalışmaya sevk eder, böylece deneyim kazanmış olurlar. Öğrencilerin böyle bir durumda çalışmaya istekli olmaları gerekir.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Güzellik terapisi alanında derece alıp mezun olan öğrenciler için bir çok iş olanağı vardır. Mezunların çoğu spa ve güzellik salonlarında iş bulabilir, müşterilerine çeşitli bakım ve terapiler uygulayabilirler. Ancak çalışacağınız meslek ileride uzmanlaşmak istediğiniz alana bağlıdır. Kimi öğrenci saç ve makyaj alanında kimi ise güzellik terapisi alanında uzmanlaşmak ister. Güzellik uzmanları için başka işler de bulunuyor. Bazı mezunlar film ve tiyatro setlerinde makyaj uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yıllık kazancını az bulanlar ise daha sonra serbest meslekte çalışarak müşterilerine evde saç bakımı, manikür gibi terapiler uygulayabilirler, bu daha kazançlı bir seçenektir.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Güzellik uzmanlığı bölümünün dersleri genelde mesleki eğitime yönelik olacaktır. Güzellik terapisi lisans programları en az 3 yıl sürecektir. Öğrencilerin derslere katılması, verilen ödevleri eksiksiz yapması ve öğrendikleri terapi yöntemlerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi gerekecektir. 3 yıldan daha kısa sürede mezun olmak isteyenler için de bazı üniversiteler daha kısa süren programlar sunmaktadır.

Yüksek lisans programları en az bir yıl sürer. Başvuran öğrencilerin onur derecesine sahip olmaları (2:1), ayrıca önceki akademik hayatlarında iş deneyimi kazanmış olmaları gerekecektir. Lisans başvurularında ise 3 ve daha fazla A-derecesi getiren öğrenciler dikkate alınacaktır. Ana dili İngilizce olmayan öğrenciler, İngilizcelerinin yeterliliğini kanıtlamak adına IELTS sınavına girerek en az 6.0-6.5 puan almalılar

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Üniversitenin yeri ileride iş bulma olasılığınızı da etkileyecek. Size en iyi mesleki deneyimi yaşatacak üniversiteyi seçin. Eğer mümkünse güzellik sektörünün gelişmiş olduğu bir şehir merkezine gitmeye çalışın. Bu tarz bir üniversitede hem tesisler daha donanımlı olacaktır, hem de derecenize katkı sağlayacak iş imkanlarını bulabileceksiniz.

Öğrencilerin çoğu staj olanaklarını kullanarak mezun olduktan sonra iş bulma olasılığını arttırır. Büyük bir şirkette çalışmanız mezun olduktan sonra sizi şirketler için bulunmaz bir fırsat haline getirebilir, özellikle de güvenilir bir çalışan olduğunuzu kanıtladıysanız. Ayrıca güzellik terapilerinden hangilerinin sizi en çok ilgilendirdiğini bulun. Her üniversitede farklı modüller verilir ve siz ilgi alanınızla uyuşanları seçmelisiniz. İleride sahne sanatçılarına makyaj yapmak istiyorsanız, stajınızı bir kuaförde yapmanızın pek bir yararı olmayacaktır. Not ortalamanıza ve bütçenize de göz atın. Her üniversitenin kabul şartı farklı olacaktır ve siz istediğiniz üniversiteye not ortalamanızın yetip yetmeyeceğini kesinleştirmelisiniz. Bütçenizi hesaplarken sıkıntıya düşeceğinizde karar kıldıysanız mutlaka burs olanaklarını gözden geçirin.

Üniversite tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de üniversitenin bulunduğu yerdir. Gideceğiniz yerde en az bir yıl kalacaksınız. Bu nedenle karakterinize uyan bir üniversite tercih edin. Sık sık partilere giden biri olmamanız eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez ancak gittiğiniz yerde farklı öğrenciler için çeşitli aktiviteler bulunmalıdır.

Orada hangi Güzellik Tedavisi kursları var?

1

Kuaförlük Hizmetleri

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Güzellik Bakımı / Hizmetleri

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Photographic Makeup

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
4

Film/Tv Makyajı

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans

Güzellik Tedavisi bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
1,085 Görüntüleme 44 adet bölümü görüntüle
2
9
Avustralya
3
211
Amerika Birleşik Devletleri
4
32
Kanada
177 Görüntüleme 9 adet bölümü görüntüle
5
134
Yeni Zelanda
6
154
İrlanda
7
39
Çin
8
114
Malezya