Yurtdışında Dişçilik Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Dentistry

Diş Hekimliği, diş ve ağız sağlığının korunması, bu bölgedeki hastalıkların tedavisi ile ilgilenen branştır. Oldukça geniş iş olanaklarına sahiptir. Diş Hekimliği insanin sadece ağız sağlığı için değil genel sağlığı için de önem taşır, çünkü vücutta ortaya çıkan hastalıkların büyük çoğunluğu vücuda agizdan girmektedir. Geçmişi m.ö 7000 yıllarına kadar uzanan bu meslek günümüzde sadece uzmanlaşmış diş hekimleri tarafından yürütülmektedir.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Eğer insan vücudu ve anatomisine ilgi duyuyorsanız, fen bilimlerine yatkın iseniz ve ağız sağlığı da ilgi alanlarınız arasındaysa diş hekimliği sizin icin uygun bölüm olabilir. Ancak bu prestijli bölüm İngiltere'de sadece 15 bölümde verilmektedir. Rekabetin hakim olması bir yana, bölüm derslerinin içeriği de oldukça zor. Bu nedenle öğrencilerin çalışkan Ve konulara karşı ilgili olmaları gerekir.

Öğrencilerin aynı zamanda azimli olmaları ve bağımsız bir şekilde çalışabilmeleri gerekmektedir. Derslerde geçirecekleri vaktin yanında öğrencilerin yazılı sınavlara girmeleri, inceleme yazıları yazmaları, makale okuyup yorumlamaları istenecektir.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Bu bölümden mezun öğrencilerin çoğu muayenehanelerde pratisyen hekim, cerrah ya da hemşire olarak çalışabilmektedir. İşe başlayan bir mezunun ortalama maaşı İngiltere'de yıllık 30, 132 euro civarındadır, yani diş hekimliği size büyük kazanç sağlayabilir.

Mezun olduktan sonra diş hekimliği alanında kariyer yapmak istemeyen öğrenciler öğrendikleri bilgileri kullanmak için araştırma yapmayı seçebilir. İlaç firmalarının laboratuvarları bu tarz öğrencileri işe almaktadır. Burada ağız sağlığı için geliştirilen ilaç tedavileri incelenmektedir.

Bunu da istemeyen öğrenciler kariyerlerine başka alanlarda devam edebilir, hukuk, gazetecilik, hasta bakıcılığı gibi işlerde çalışabilirler. Görüldüğü gibi diş hekimliği bölümünden mezun olan öğrenciler için sayısız iş olanağı bulunuyor.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

İngiltere’de sadece 15 üniversite diş hekimliği alanında eğitim veriyor ve bunlardan sadece 5’i yüksek lisans programına sahip. Oldukça kazançlı bir meslek olduğu da düşünülürse, diş hekimliği okumak isteyenlerin yüksek not ortalamalarına sahip olmaları gerekiyor. Yüksek lisansa başvuran öğrencilerin diş hekimliği ve fen bilimleri alanlarında 2:1 yeterlilik derecesine, lisansa başvuranların ise fen bilimlerinde 3 tane A-derecesine sahip olması şarttır. Lisans programları en az 5 yıl sürmektedir, yüksek lisans ise minimum 1 yıl sürer. Ana dili İngilizce olmayanların IELTS sınavından en az 6.5 puan alma zorunlulukları vardır.

Eğitim sürecinde akademik başarılarınız farklı metotlarla değerlendirilecektir. Sadece yazılı sınavlar ve ödevler değil, uygulamalı çalışma projeleri ve staj gibi faaliyetlere katılmak da zorunludur.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Diş hekimliğine başvurmanın avantajlarından biri, İngiltere’de bu eğitimi veren yalnızca 15 üniversite olması, böylece kafanız karışmayacak. Ancak kontenjan diğer bölümlere göre daha az olduğu için rekabet daha fazla. Bu nedenle başvurmadan önce üniversitelerin şart koştuğu not ortalaması kriterlerine uyduğunuzdan emin olun.

Özellikle de lisans programlarına başvuruyorsanız en az 5 yıl eğitim göreceğinizi unutmayın ve bütçenizi buna göre hazır edin. Eğer maddi zorluk içindeyseniz mutlaka burs olanaklarını gözden geçirmelisiniz.

Başvurduğunuz üniversitelerin bölgedeki hastaneler ve sağlık kuruluşlarıyla bağlantı içinde olması da çok önemli. Bunun yanında seçmeli alan derslerini de dikkate alın. Saygın üniversiteleri listenize eklemeyi de unutmayın. Bristol, Glasgow, Belfast, Dundee ve Manchester gibi üniversiteler diş hekimliği lisans programları ile öne çıkmaktalar.

Şüphesiz, sizi mutlu edecek bir üniversite tercih etmeye de özen göstermelisiniz, özellikle de evinizden uzakta yaşayacaksanız. Üniversitenin bulunduğu şehirdeki kültürel hayatı benimseyebilmelisiniz. Bu en az üniversitenin akademik başarısı kadar önemlidir.

Orada hangi Dişçilik kursları var?

1

Diş Hijyeni

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Diş Cerrahisi Asistanları

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Dişçilik Teknolojisi

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
4

Ortodonti

EĞİTİM SEVİYESİ Lisans / Yüksek Lisans

Dişçilik bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
2,878 Görüntüleme 37 adet bölümü görüntüle
2
211
Amerika Birleşik Devletleri
1,637 Görüntüleme 219 adet bölümü görüntüle
3
32
Kanada
1,380 Görüntüleme 31 adet bölümü görüntüle
4
9
Avustralya
1,154 Görüntüleme 23 adet bölümü görüntüle
5
154
İrlanda
266 Görüntüleme 5 adet bölümü görüntüle
6
84
Hong Kong
136 Görüntüleme 1 adet bölümü görüntüle
7
134
Yeni Zelanda
112 Görüntüleme 2 adet bölümü görüntüle
8
114
Malezya
9
196
Tayland

İletişime geç