Yurtdışında Elektronik Mühendisliği Eğitimi

BU BÖLÜM HAKKINDA

  • BU BÖLÜM HAKKINDA
  • BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?
  • KARİYER SEÇENEKLERİ
  • BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ
  • DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK
Electronic Engineering

Elektronik mühendisliği elektrik devre elemanlarını ve yarı iletken aygıtları inceleyen, elektrik mühendisliğinin yan dallarından biri olarak sayılabilecek mühendislik disiplinidir. Elektronik mühendisliği 19uncu yüzyılda telgrafın icadıyla ortaya çıkan, yirminci yüzyılda radyo ve televizyonun icadıyla gelişme gösteren bir meslek dalıdır. “Elektronik mühendisliği” kavramı 1950li yıllarda İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan teknolojik gelişmelerle birlikte kullanılmaya başlamıştır.

BENİM İÇİN UYGUN BÖLÜM MÜ?

Elektronik aygıtları incelemeyi seviyorsanız ve elektronik mühendisliğinde kariyer yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz demektir! Ancak ilgi ve isteğin dışında öğrencilerin uygulamalı eğitime de yatkın olmaları gerekmekte. Öğrenciler sadece derslere katılmakla ve teorik bilgileri anlamakla değil uygulama çalışmalarına katılıp pratik bilgiler edinecekleri modülleri almakla da yükümlüler. Öğrencilerin ayrıca ders saatleri dışında da çalışmaları gerekmektedir. Eğitimin büyük kısmı yazılı ödevlerin yanında proje ödevleri de içerecektir. Ders saatlerinden bağımsız olarak çalışabilen öğrencilerin iyi bir dereceyle mezun olması daha kolay olacaktır.

KARİYER SEÇENEKLERİ

Elektronik mühendisliği eğitimi boyunca öğrencilerin edineceği teknik bilgilerin ve becerilerin çoğu çeşitli iş alanında kullanılabilmektedir. Mezunların çoğu sistem geliştirme, kalite kontrol gibi alanlarda bu becerilerini kullanabilirler.

Öğrenciler aynı zamanda mantık çerçevesinde düşünüp problem çözebilmeyi, hesaplama yapmayı öğrenecekleri için finans, bankacılık ve işletme gibi alanlarda da çalışabilirler. Öğrenciler aynı zamanda hukuk ve ya akademisyenlik gibi mesleklerde çalışmak için yüksek lisansa devam edebilirler.

Yine de çoğu mezun elektrik ve elektronik mühendisi olarak çalışmayı tercih etmekte, elektronik aygıt ve sistemlerin tasarımı ve yapımı ile meşgul olmaktadır.

BAŞVURU VE EĞİTİM SÜRECİ

Elektronik mühendisliği alanında öne çıkan üniversiteler öğrencilerden yüksek notlar bekler. Çoğu üniversite öğrencilerin fen ve matematik derslerinde aldığı A-derecelerine bakar, çünkü matematik ve fen bilgileri elektronik mühendisliği eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Sonuç olarak notlarınız başvuru sürecinden büyük önem taşımaktadır. Çoğu üniversitede öğrenciler hem bireysel projeler ile meşgul olurken bir yandan da staj yapmak için teşvik edilirler. Üniversitelerin çoğu mühendislik şirketleri ile iletişime geçip öğrencilerini buralara göndermektedir. Düzenli olarak derslere ve sınavlara girmeniz gerektiği için İngilizceniz de çok iyi olmak zorunda. Bunu kanıtlamak için IELTS sınavına girerek 6.5 ve üzeri puan yapmak zorundasınız Yüksek lisans programları 1 ila 3 yıl arası sürmektedir. Başvuran öğrencilerin alanlarında 2:1 onur derecesi almış olmaları esastır.

DOĞRU ÜNİVERSİTEYİ SEÇMEK

Akademik tercihlerinizi bir yana bırakırsanız, gideceğiniz üniversitenin bulunduğu yer başlı başına dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Farklı kültürler ve yeni insanlar tanımak bir üniversite öğrencisinin hayatının önemli bir parçasıdır, bu anlamda üniversite yıllarınızı en verimli şekilde geçirmeye çalışmalısınız. Kimi öğrenci büyük şehirlerde kampüsü geniş üniversiteleri seçerken kimi öğrenciler ise kasaba gibi bölgeleri tercih etmektedir. Hem akademik hem de sosyal anlamda tatmin olabileceğiniz bir üniversiteye ve çevreye gitmeye özen gösterin.

Başvururken dikkate almanız gereken diğer önemli unsurlar da üniversitedeki modül seçenekleri ve derslere giren profesörlerin/akademisyenlerin alanlarındaki uzmanlık ve deneyimleridir. Üniversitelerde verilen çekirdek dersler ortak olsa da her üniversitede farklı modüller verilmektedir. Uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlediyseniz başvurduğunuz üniversitelerin modüllerini ilgilendiğiniz alanları dikkate alarak değerlendirin. Ayrıca üniversitenin kabul şartlarını ve ücretlerini de kontrol etmelisiniz. Not ortalamanız yeterince yüksek mi? Eğitim ve yaşam için gerekli masrafları karşılayabilecek misiniz? Eğer bu ücretleri karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız burslara başvurmayı deneyebilirsiniz.

Orada hangi Elektronik Mühendisliği kursları var?

1

Elektronik Mühendisliği (Genel)

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
2

Mekatronik

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
3

Ses Teknolojisi

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans
4

Mikroelektronik

EĞİTİM SEVİYESİ Mesleki / Lisans / Yüksek Lisans

Elektronik Mühendisliği bölümünü okumak için ilk 10 ülke

1
210
Birleşik Krallık
2,512 Görüntüleme 137 adet bölümü görüntüle
2
211
Amerika Birleşik Devletleri
1,214 Görüntüleme 214 adet bölümü görüntüle
3
32
Kanada
4
9
Avustralya
5
154
İrlanda
6
140
Norveç
531 Görüntüleme 2 adet bölümü görüntüle
7
69
Almanya
429 Görüntüleme 5 adet bölümü görüntüle
8
190
İsviçre
263 Görüntüleme 1 adet bölümü görüntüle
9
189
İsveç
246 Görüntüleme 7 adet bölümü görüntüle
10
159
Rusya
173 Görüntüleme 3 adet bölümü görüntüle